مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان

مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان

روحانیت و حوزه علمیه قم تا کنون در زمینه معلولان کمتر ورود داشته است. با اینکه معلولان به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت موجود دارای انواع نیازهای معنوی و فکری هستند که باید توسط روحانیت مدیریت و برآورده گردد. معلولان چهار دسته ذهنی، حرکتی، گوشی و جسمی می‌باشند و بیش از ده درصد از جمعیت را دارا هستند. هر دسته از آنان اقتضائات و نیازهای خاص خود را دارند.
خوشبختانه دفتر حضرت آیت‌اللّه العظمی وحید خراسانی اقدام به تربیت مبلّغ برای ناشنوایان نموده است. امید است این مرکز بتواند نیازهای تبلیغی و معنوی ناشنوایان را مرتفع نماید. اکنون سخنان حجةالاسلام محمد کاشانی را که در مصاحبه با خبرگزاری حوزه درج شده، می‌آوریم. لازم به ذکر است از دهه سی و سال‌های 1325 به بعد، جریان‌های مذهبی و بعضی روحانیون برای نابینایان تدبیرهایی داشتند. اما هیچگاه برای ناشنوایان اقدام خاصی توسط شخصیت‌ها و تشکل‌های مذهبی و حوزوی انجام نگرفته است. تدبیر حضرت آیت‌اللّه وحید و دفتر معظم‌له کاملاً نو و جدید است.
حجة‌الاسلام محمد کاشانی مدیر مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه آموزش عالی خاتم‌النبیین(ص)، اظهار داشت: این مؤسسه از سال 1389 تحت اشراف بیت حضرت آیت‌اللّه وحید خراسانی فعالیت‌های خود را به صورت رسمی آغاز نموده و دانش‌پژوهان در رشته‌های گوناگون در آن به تحصیل می‌پردازند.
یکی از مراکزی که تحت مجموعه مؤسسه آموزش عالی خاتم‌النبیین(ص) در حال فعالیت است، مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان می‌باشد که برنامه‌های خود را از ابتدای سال تحصیلی 94-93 آغاز کرده است.
این مرکز با درخواست تعدادی از ناشنوایان و نیاز شدید این عزیزان، برای نخستین بار در حوزه علمیه راه‌اندازی شده است. محرومیت از آموزش‌های دینی، متون قابل فهم، فیلم‌ها و کلیپ‌های مورد نیاز و … از مواردی است که این مؤسسه را بر آن داشت تا مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان را راه‌اندازی کند. و دوره‌های آموزشی برای طلاب برگزار می‌کند. در دو مرحله مبلغین سطوح عالی را برای شرکت در این دوره‌ها فراخوان شدند که حدود 30 نفر گزینش و در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند. اساتید برجسته‌ای از انجمن ناشنوایان تهران برای این دوره دعوت شدند که در حال حاضر سطح 1 دوره به اتمام رسیده و سطح 2 آن آغاز شده است. در حال حاضر مبلغان این مرکز توانایی دارند با ناشنوایان به گفت‌وگو بپردازند. و با زبان اشاره سخنرانی و مداحی داشته و همچنین برخی از فیلم ها را ترجمه کنند.
بر اساس آمار انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، بیش از 2 میلیون نفر ناشنوا و کم‌شنوا در کشور زندگی می‌کنند، این آمار بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در دنیا 360 میلیون نفر است که جمعیت انبوهی بوده و نیازمندی‌های بسیاری دارند.
مخاطبان ما در ایران نیاز به آموزش احکام و ترجمه قرآن، روایت، دعا و اخلاقیات به زبان ناشنوایان دارند تا بتوانند به نیازهای خود دست پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با انجمن ها و مدارس ناشنوایان ارتباط داریم، ابراز داشت: ساده‌سازی متون دینی؛ حتی سخنرانی‌های مذهبی از جمله کارهایی است که باید برای این عزیزان انجام شود؛ چرا که این افراد به خاطر محدودیت‌هایی که داشتند، نتوانستند پیش‌زمینه‌های فهم کامل این مطالب را کسب کنند.
مسئول مرکز تربیت مبلّغ ناشنوایان با تأکید بر محرومیت‌زدایی از افراد ناشنوا، خاطر نشان ساخت: ایران یکی از محروم‌ترین کشورها در عرصه تبلیغ ناشنوایان است که باید در این راستا تلاش‌های بیشتری صورت بپذیرد. برنامه‌های گوناگونی را در سطح کشور برای این عزیزان برگزار کرده‌ایم. قزوین، مشهد، تهران و اصفهان از جمله شهرهایی بوده که برای ناشنوایان برنامه داشته که استقبال بالایی از این برنامه‌ها صورت پذیرفته است.
او در پایان با تأکید بر اینکه حوزه علمیه باید مبلغان تخصصی تربیت کند، بیان داشت: موضوعاتی همچون کودک، ناهنجاری‌های اجتماعی، ناشنوایان، نابینایان، فِرَق و ادیان و مشاوره از جمله مواردی است که حوزه علمیه باید وارد عمل شده و در این زمینه‌ها مبلغان تخصصی تربیت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *