نشست تخصصی کمیسیون ملی یونسکو در مورد نقش فناوری های اطلاعاتی ـ ارتباطی برای معلولان

roozmaloin1poster rooz maloolin94حضور باور در نشست تخصصی کمیسیون ملی یونسکو در مورد نقش فناوری های اطلاعاتی ـ ارتباطی برای معلولان
به دعوت کمیسیون ملی یونسکو در ایران مدیرعامل انجمن باور در نشست تخصصی دو روزه کمیسیون با محوریت نقش فناوری های ICT در توانمندسازی افراد معلول در این نشست شرکت و سخنرانی کرد.
معینی با اشاره به مواد گنجانده شده در لایحه حمایت از حقوق معلولان به تشریح این مواد با موضوع کاربری فناوری های اطلاعاتی ـ ارتباطی در زندگی افراد معلول، بر ضرورت کاربرد این فناوری ها در امر توانمندسازی افراد دارای معلولیت تأکید کرد.
از جمله مفاد لایحه در این زمینه می توان به تکلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر تدوین استانداردهای پایگاه های اینترنتی، برای دسترسی افراد معلول به ویژه نابینایان و ناشنوایان، تولید منابع آموزشی برای این گروه توسط وزارت علوم و تحقیقات، الزام صدا و سیما به کاربری فناوری توصیف تصاویر برای نابینایان و زیرنویسی فیلم ها و برنامه های رسانه ملی برای ناشنوایان، توسعه دسترسی افراد معلول به فناوری های کمکی توسط سازمان بهزیستی اشاره کرد.
مدیرعامل انجمن باور در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد سایت های اطلاع رسانی به معلولان توسط انجمن و برگزاری ابتکاری ویدئو کنفرانس بین المللی میان سازمان های غیردولتی و دولتی معلولان در سه کشور ایران، ارمنستان و گرجستان اشاره کرد.
وی همچنین آمادگی انجمن را برای طراحی و اجرای پروژه های کاربردیICT برای افراد معلول در چارچوب برنامه­های سازمان فرهنگی و آموزشی ملل متحد یونسکو، در ایران را اعلام کرد.
اعضای کمیسیون ملی یونسکو در ایران با استقبال از اطلاعات ارائه شده توسط مدیرعامل انجمن باور از انجمن برای ارائه مشاوره های تخصصی به کمیسیون در تدوین و اجرای سند ملی کاربرد ICT برای توانمندسازی افراد معلول دعوت به عمل آوردند.
در این نشست علاوه بر اعضای کمیسیون ملی یونسکو در ایران، میهمانان یونسکو از خارج از کشور، رئیس پژوهشکده آموزش و پرورش استثنائی، آقای هادی زاده نماینده فدراسیون جانبازان و معلولان، مدیرعامل کانون پروررش فکری کودکان و نوجوانان، معاون سازمان فناوری های اطلاعات وزارت ارتباطات، جمعی از پژوهشگران و کارشناسان مرتبط دانشگاهی نیز شرکت داشتند.
این نشست در روزهای 14 و 15 آذرماه در محل موسسه آموزش عالی خاتم برگزار شد.
منبع: سایت انجمن باور، 16 آذر 1394

سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در نشستی که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد از تدوین سند توانمندسازی معلولان با استفاده از فنآوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.
به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، دکتر سعدالله نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران در مراسم افتتاحیه نشست مشورتی ملی نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان که از سوی کمیسیون ملی یونسکو در موسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد برگزار شد، گفت: سند طرح اقدام ملی (زیرنظر کمیسیون ملی یونسکو) بر مبنای سند نهایی و بیانیه کنفرانس بین المللی یونسکو در دهلی نو تدوین می شود.
وی افزود: در این سند برای بهبود کیفیت زندگی معلولان و توانمندسازی آن با استفاده از فن آوری های نوین توصیه شده است و تشویق نهادهای دولتی و غیردولتی برای توانمندسازی معلولان مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر نصیری قیداری تهیه فیلم های ویژه معلولان به منظور اصلاح درک نادرست و پیش داوری های اجتماعی در زمینه معلولان را از دیگر موضوع های این سند برشمرد.
سرپرست کمیسیون ملی یونسکو گفت: هدف از برگزاری این نشست تخصصی آگاهی عمومی و ترویج حقوق و نیازهای اساسی معلولان، تشویق همگان برای توانمندسازی معلولان با استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات همچنین ارتقای آگاهی عمومی درباره اهمیت و پیچیدگی مسایل فنی مرتبط با معلولان است.
وی افزود: شناسایی چالش ها و موانع تدوین برنامه ها برای ارائه خدمات اجرایی به معلولان در حوزه اطلاعات و ارتباطات از دیگر اهداف این نشست است.
دکتر نصیری قیداری گفت: اشتراک راهکارهای فنی و اقدامات بهینه در زمینه توانمندسازی معلولان در بین کشورهای جهان همچنین بومی سازی اقدامات، فناوری ها و توصیه های بین المللی برای معلولان نیز در این نشست مورد توجه قرار گرفته است .
استرکیش لاروش رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، هدف از برگزاری این نشست را بالابردن اعتبار و اعتماد به نفس معلولان برای حضور در عرصه های اجتماعی و پررنگ کردن نقش آنان در تصمیم گیری های سیاسی و اجتماعی دولت ها عنوان کرد.
وی افزود: درحال حاضر 186 میلیون نفر از معلولان جهان که در سن تحصیل هستند، به دلیل نبود امکانات لازم نمی توانند از آموزش های لازم بهره مند شوند.
لاروش ادامه داد: معلولان با وارد شدن در عرصه های تجاری، نشان داده اند که می توانند در رشد کشورها تاثیرگذار باشند، از این رو یکی دیگر از اهداف این نشست افزایش آگاهی جوامع جهانی نسبت به این موضوع است که می توانیم با سهیم کردن افراد معلول در برنامه های اقتصادی و تجاری، از توانایی های آنان در توسعه کشورها بهره مند شویم.
وی همچنین بر لزوم ایجاد زیرساخت هایی برای توسعه برنامه های عملی در راستای ایجاد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در جوامع برای رفاه بیشتر معلولان تأکید کرد.
دکتر عبدالرضا حافظی رییس موسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد در ادامه این نشست اظهار کرد: یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی، توجه کشورها به افرادی است که خاص تلقی می شوند و ایجاد شرایطی بر آنها تا مانند سایرین بتوانند از امکانات موجود استفاده کنند.
وی با بیان اینکه گروهی از این افراد، معلولان هستند که تعداد آنها در کشور ما کم نیست و توانایی های زیادی دارند، افزود: یکی از شاخص های توسعه انسانی توجه به این افراد است که در کشور ما نیز به آنها توجه شده است.
دکترحافظی گفت: یکی از موضوعات مهم در بحث مدیریت سرمایه های انسانی، آموزش است اما موضوع تنها آموزش نیست بلکه آموزش یکی از ابزارها است و مهمتر از آن این است که چقدر در اعطای مسوولیت ها و اختیارات کشورها و پست های کلیدی به این افراد توجه شده است.
وی بر لزوم داشتن نگاهی استراتژیک نسبت به ICT برای توانمندسازی افراد معلول تأکید کرد و افزود: با توانمندسازی معلولان کشور از این طریق می توانیم از توانایی های بالقوه آنها در زمینه های مختلف بهره مند شویم.
مهندس نصراله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این نشست به آمار معلولان در جهان اشاره و با اعلام اینکه 15 درصد جمعیت جهان را معلولان تشکیل می دهند، افزود: در ایران آمار دقیقی از جمعیت معلولان وجود ندارد با این حال می توان گفت که تعداد معلولان در کشور نیز زیاد هستند که باید در تدوین برنامه ها، شرایط زندگی را برای آنها سهل تر کنیم.
roozemaloon3وی گفت: طی سه دهه گذشته و از سال 1981 میلادی یونسکو با تدوین سندهای مختلفی در این زمینه، توجه به موضوع معلولان را در دستورکار قرار داد و در کشور ما نیز با تدوین قانون جامع معلولیت به جامعه معلولان توجه ویژه ای شده است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات تأکید کرد که باید در سطح اقدامات عملی برای اجرای این قوانین، گام لازم برداشته شود.
وی به کاربردهای ICT در راستای توانمندسازی معلولان در کشور اشاره کرد و افزود: اقدامات صورت گرفته در این زمینه در کشور ما خوب بوده اما کافی نیست بنابراین در برنامه دولت الکترونیک امیدواریم با بومی سازی این ابزار و در اختیارگذاشتن آنها برای معلولان، بتوانیم توانایی آنها را افزایش دهیم.
مهندس جهانگرد معلولان را به دو دسته معلولان ذهنی و حرکتی تقسیم کرد و افزود: برای معلولان ذهنی لازم است شرایط زیست بهتری فراهم شود اما برای معلولان حرکتی باید علاوه بر ایجاد شرایط زیست بهتر، شرایط لازم برای بهره مندی از توانایی ها و قابلیت های آنها نیز فراهم شود.
وی ادامه داد: بنابراین امیدواریم در فضای ICT با تولید ابزارهای واسط بتوانیم اقدامات عملی در زمینه توانمندسازی بیشتر معلولان در بهره مندی از فناوری های روز دنیا فراهم آوریم و آماده ایم با همکاری مراکزی مانند یونسکو در سطح ملی و بین المللی برای ایجاد ظرفیت هایی در این زمینه همکاری داشته باشیم.
دکتر عبدالحمید احمدی قائم مقام و معاون پژوهشی وزیر ورزش و جوانان نیز در این نشست مشورتی اظهار کرد: معلولان در کشور ما در صورت ایجاد فرصت و امکانات از توانایی های بالایی برخوردار هستند که نه تنها در سطح معلولان بلکه در سطوح بالاتر می توانند به موفقیت های بزرگی دست یابند.
وی افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند در توانمندسازی معلولان در تمام سطوح کمک کند و ما باید بتوانیم شرایط توسعه این فناوری ها را در سطح کشور فراهم آوریم تا از این طریق محدودیت های آنها کمتر شود.
معاون پژوهشی وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: سیاست ها و برنامه های ما در وزارت ورزش و جوانان این است که شرایط را برای معلولان همپای افرادی که معلولیت ندارند، ایجاد کنیم تا از طریق گرایش آنها به ورزش، آنها را برای ورود به عرصه جامعه توانمندسازیم.
وی به ایجاد پنج فدراسیون ورزشی در حوزه توانمندسازی معلولان از سوی وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: از طریق ایجاد شرایط لازم برای حضور معلولان در عرصه های ورزشی توانسته ایم طیف وسیعی از معلولان را برای عرضه قابلیت های خود بسیج کنیم و آنها نیز توانسته اند با استفاده از این امکانات توانایی های خود را در سطوح ملی و بین المللی نمایان سازند.
وی تأکید کرد: موفقیت های معلولان در عرصه های ورزشی می تواند در سایر معلولان ایجاد انگیزه کند و همچنین می تواند توجه افراد غیرمعلول جامعه را بحث ورزش معطوف کند.
دکتر ناصری طاهری مدیرکل امور بین الملل سازمان صدا و سیما نیز در این نشست بر نقش رسانه ها به ویژه رسانه ملی در زمینه آموزش افراد کم توان و معلول جامعه تأکید کرد و گفت: تحول بنیادی در شیوه های اطلاعاتی و ایجاد رسانه های دیجیتال در راستای سهولت در تکثیر و انتقال اطلاعات می تواند در توانمندسازی معلولان و افراد کم توان جامعه کمک کننده باشد.
در ادامه نشست مشورتی ملی در مورد نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان، دکتر حمیدرضا خرم خورشید رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار کرد: فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی نقش بسیار مهمی در ظهور و موفقیت های علمی دارد اما زمانی این فناوری ها می توانند موثر باشند که برای تمام افراد جامعه اعم از توانمند و معلول فراهم باشند.
وی افزود: اما درحال حاضر دسترسی به این فناوری ها به صورت یکنواخت در اختیار همه آحاد جامعه نیست و روز به روز با توسعه این فناوری ها، فاصله بین این دسترسی ها نیز بیشتر می شود.
رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه باید این فاصله ها را با قانون گذاری و استانداردسازی های مناسب کاهش دهیم، اظهار کرد: این مساله وظیفه دولت ها و دولتمردان است.
وی بر آمادگی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای ارایه خدمات و اطلاعات علمی لازم در راستای توانمندسازی معلولان به سازمان های مربوطه و تحقیق و پژوهش در این زمینه اعلام آمادگی کرد.
زهرا نعمتی قهرمان پاراالمپیک و المپیک نیز در این نشست ورزش را بهترین راه برای شکست معلولیت عنوان کرد و افزود: معلولان در عرصه های مختلف در کشور فعال هستند و تعداد زیادی از آنها در عرصه های گوناگون برای کشور ما افتخارآفرینی کردند.
وی گفت: امروزه نگاه به معلولیت به سمت نگاه برابر رفته است و معلولیت جزو ویژگی های افراد شمرده می شود.
قهرمان پاراالمپیک و المپیک اظهار کرد: شرایطی فراهم شده است که افراد دارای معلولیت بتوانند از امکانات برابر در کشور بهره مند شوند و لازم است این شرایط برای بهره مندی بیشتر معلولان از امکانات حوزه ICT نیز فراهم شود.
منبع: سایت کمیسیون ملی یونسکو ایران، 14 آذر 1394

مراسم اختتامیه نشست مشورتی ملی نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان برگزار شد

finish-maloolin94-3مراسم اختتامیه نشست مشورتی ملی نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان با حضور و سخنرانی سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، مدیرعامل بانک پاسارگاد و مدیرعامل همراه اول برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، دکتر نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو -ایران در مراسم اختتامیه نشست مشورتی ملی نقش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان از تشکیل شورای مشورتی نقش فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان خبر داد.
دکتر نصیری قیداری گفت: این شورا به منظور حرکت مستمر در زمینه تحقق اهداف این نشست تشکیل می شود.
وی افزود: پورتال ویژه ای نیز به منظور ارتقای کیفیت فعالیت در این زمینه با نشان یونسکو تشکیل خواهد شد.
سرپرست کمیسیون ملی یونسکو- ایران در پایان ضمن قدردانی از تمامی سخنرانان و فعالان این نشست تخصصی از آمادگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران برای دریافت هرگونه پیشنهاد در زمینه استفاده از فن آورهای اطلاعاتی و ارتباطی به منظور توانمندسازی افراد دارای معلولیت خبر داد.
دکتر قدمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز در این مراسم گفت: تغییر نام این سازمان به سازمان آموزش وپروش با نیازهای ویژه به منظور توجه به لزوم تغییر نگرش به افراد دارای نیازهای ویژه صورت می گیرد که باید در دولت تصویب شود.
وی افزود: تفاوتها به صورت طبیعی در متن خلقت موجود است و این تنها تصور ماست که یک اختلاف را استثنا بدانیم بلکه باید با پذیرش این موضوع از آن درس بگیریم.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اضافه کرد: اجرای طرح سنجش دانش آموزان بدو ورود به دبستان به منظور شناسایی این تفاوت ها و برنامه‌ریزی برای آموزش افراد با نیازهای ویژه است که می تواند در تمام زمینه های فرهنگی ،اجتماعی و بهداشتی کشور موثر باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: با همکاری برخی دستگاه های مرتبط طرح سنجش امسال به صورت الکترونیک اجرا شد که سرعت در انتقال اطلاعات موجب تغییر در برخی برنامه ریزی های آموزشی سازمان شد.
وی با بیان اینکه استفاده از فن آوری های نوین موجب افزایش سرعت در عملکرد و صرفه جویی اقتصادی و اجتماعی می شود،گفت: استفاده ازاین فن آوری ها علاوه بر شناسایی مخاطبان دارای نیازهای ویژه در آموزش معلمان سراسر کشور برای آموزش یه این دانش آموزان نیز مفید است.
دکتر قدمی افزود: 54 هزار دانش آموز معلول به صورت تلفیقی در مدارس عادی ادامه تحصیل می دهند که محتوای آموزشی در قالب لوح های فشرده در اختیار معلمان این دانش آموزان قرار می گیرد. تهیه محتوای پی.دی.اف و دیجتال کتاب های درسی و ارائه به دانش آموزان استثنایی در 7 گروه آموزشی زیر پوشش نیز از دیگر جنبه های بهره گیری از فن آوری های نوین برای توانمندسازی معلولان است.
قدمی گفت:ارتباط شبانه روزی کارشناسی والدین دانش آموزان معلول با متخصصان برای پاسخ به سوالات آموزشی و تربیتی این دانش آموزان نیز با استفاده از این فن آوری ها امکان پذیر است.
وی افزود:استفاده از تبلت برای درشت نمایی متون ویژه افراد کم بینا نیز بسیار مقرون به صرفه تر از چاپ کتابهای درشت خط است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تولید نرم افزارهای ویژه گروه های مختلف معلولان را بسیار تخصصی و کم مخاطب توصیف کرد که موجب نگرانی فارغ التحصیلان رشته های رایانه ای برای تولید آنها و مقرون به صرفه نبودنشان است.
وی خواهان حمایت مالی از تولید کنندگان نرم افزارهای ویژه معلولان و پایان نامه های مرتبط با این حوزه شد.
در ادامه مراسم کاشانی مدیرعامل شرکت همراه اول نیز از به کار گیری 250 معلول در این شرکت خبر داد و افزود این افراد در بزرگترین مرکز ارتباطات خاورمیانه به کار گرفته می شوند.
وی گفت: طبقه ای ویژه برای افراد دارای معلولیت در این مرکز در نظر گرفته شده است.
دکتر نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از طبقه بندی بین المللی معلولان براساس عملکردشان و نه اختلال فیزیکی خبر داد و گفت: براساس این طبقه بندی میزان استقلال و توانمندی فرد معلولیت است .
وی افزود: در گذشته میزان اختلال جسمی فرد ملاک طبقه بندی محسوب می شد بدون اینکه به توانایی فرد توجه شود. براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت توانبخشی، میزان، استقلال و توانمندسازی افراد است.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: الحاق ایران به کنوانسیون افراد دارای معلولیت در اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در کشور از نقاط قوت ایران در زمینه توانبخشی معلولان است.
وی‌ همچنین از تصویب لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دردولت قدردانی کرد و گفت: این قانون تکالیف متعددی را بر دوش دولت گذاشته است که از جمله آموزش رایگان معلولان در تمام مقاطع تحصیل است.
دکتر نحوی نژاد با اشاره به توجه تمام کشورها به لزوم دسترسی نابینایان به متون عادی که برای آنان قابل استفاده نیست، افزود: تلاش 150 کشور برای حذف قانون کپی رایت برای نابینایان به منظور افزایش دسترسی این گروه به متون با استفاده از فن آوری های دیجیتال قابل تأمل است.
معاون توانبخشی بهزیستی با قدردانی از فعالیت های فرهنگی یونسکو گفت:فرهنگ سازی و تغییر نگرش اصلی ترین بخش توانبخشی است.
سخنران پایانی این نشست دکتر قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد از ارائه خدمات بانکی در منزل معلولان خبر داد.
و گفت: 96 درصد تراکنش های بانک پاسارگاد به صورت مجازی و غیر حضوری است.
finish-maloolin94-2قاسمی اضافه کرد: از این پس معلولان با آموزش استفاده از خدمات غیر حضوری بانک به تمام سطوح خدمات بانکی دسترسی خواهند داشت و تنها برای آشنایی با مشتری یک بار حضور در شعب ضروری است که امکان ارائه خدمات بانکی در منزل به معلولان در این بخش وجود دارد.
مدیرعامل بانک پاسارگاد با بیان اینکه 13 میلیارد و 500 میلیون ریال در سال 92 برای امور بشر دوستانه در این بانک هزینه شده است، گفت: باهمکاری وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری تولید حلزون گوش برای ناشنوایان در کشور صورت گرفت.
وی افزود: واردات حلزون گوش 180 میلیون تومان بود که با وجود حمایت های مالی نیز با قیمت 40 میلیون تومان به ناشنوایان که بیشتر از خانواده های نیازمندند می رسید اما حلزون تولید داخل تنها 4میلیون تومان است.
قاسمی با قدردانی از دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و متخصص گوش و حلق و بینی، در انتقال این فن آوری به کشور گفت:بانک پاسارگاد که پشتبانی مالی این تولید ملی را برعهده داشته اکنون می تواند حلزون های گوش را به صورت رایگان در اختیار خانواده های نیازمند قرار دهد.
وی با بیان اینکه کمک به توانمندسازی معلولان در بخش فعالیت های سلامت محور این بانک قرار می گیرد، افزود: ایجاد 8 هزار تخت بیمارستانی در کشور نیز از جمله این فعالیت هاست.
قاسمی گفت: براساس آمارهای جهانی 15 درصد جمعیت جهان به نوعی از معلولیت رنج می برند و 110 تا 190 میلیون نفرشان نیز ناتوانی قابل توجهی دارند.
وی بر لزوم توجه بیشتر به این گروه اشاره کرد و افزود: توانمندسازی و برابری فرصت ها در اسناد بالادستی همچون سند چشم انداز 20 ساله و برنامه های توسعه پنجم و ششم مورد توجه قرار گرفته است.
در پایان این مراسم از تعدادی از مسئولان و عوامل برگزاری این همایش ملی با اهدا لوح قدردانی شد.
منبع: سایت کمیسیون ملی یونسکو – ایران، 17 آذر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *