نشست تخصصی حمایت از حقوق معلولان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان

نشست تخصصی حمایت از حقوق معلولان

فراخوان:

کمیته دانشجویی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می کند:

Galery-41عناوین و سخنرانان:

دکتر نسرین مصفا
عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

بررسی لایحه اصلاحی دولت در حمایت از حقوق معلولان
دکتر علی صابری
وکیل دادگستری و عضو شورای شهر تهران

چالش های اجرای کنوانسیون حقوق معلولان در ایران
دکتر سهیل معینی
ریاست تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور و سردبیر روزنامه ایران سپید

حق بر مشارکت سیاسی برای معلولان و اجرای آن
دکتر محمد کمالی
عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران

حمایت از زنان دارای معلولیت و نقش آن در تحکیم صلح و امنیت بین المللی
دکتر الهام یوسفیان
وکیل دادگستری

رابطه میان توسعه پایدار و ارتقائ حقوق اجتماعی معلولان
سمانه شعبانی
دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه تهران

در آرزوی پرواز: بازخوانی انشای یک کودک معلول ذهنی
ناصر سرگران
دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه تهران

زمان: یک شنبه 15 آذر ماه 1394 از ساعت 13:30 تا 17
مکان: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان اردیبهشت، نبش خیابان کمالزاده، شماره 43، موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران.
شماره تلفن موسسه: 66414423 و 66414424

با ابتکار مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران و انجمن ایرانی مطالعات ملل متحد نشست تخصصی «بررسی چالش­های اجرایی حقوق معلولان در ایران» برگزار شد.
در این نشست که روز یکشنبه 15 آذر و به مناسبت روز جهانی افراد معلول در محل مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد جمعی از حقوق­دانان و فعالین حقوق افراد معلول شرکت داشتند.
در آغاز این نشست دکتر نسرین مصفا استاد دانشگاه و عضو انجمن ایرانی مطالعات ملل متحد، فلسفه برگزاری این نشست را ضرورت توسعه مطالعات کاربردی در عرصه حقوق معلولان ایران ذکر کرد و از استقبال دانش پژوهان عرصه حقوق از ورود به پژوهش ها و مطالعات تخصصی در زمینه حقوق معلولان ایران که مبین توجه به حقوق این افراد است ابراز خوشنودی کرد.
سهیل معینی مدیر عامل شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور و انجمن باور سخنران بعدی نشست بود که به بررسی چالش های فراروی اجرای کنوانسیون یا پیمان نامه جهانی حقوق افراد معلول در ایران پرداخت.
معینی نخستین چالش را در این زمینه ترویج مفاد این پیمان نامه در میان نمایندگان مجلس و مراکز تصمیم گیری کشور دانست. زیرا اتخاذ برخی تصمیمات از سوی نمایندگان خانه ملت مبین مغایرت برخی قوانین مصوب در این نهاد با یکدیگر از جمله مفاد پیمان نامه جهانی حقوق معلولان است. به گفته وی از جمله دیگر مصادیق ضرورت ترویج کنوانسیون در میان قانون گذاران کشور عدم توجه به این پیمان نامه و استناد به مواد آن در روند قانون گذاری کشور است.
به گفته انجمن باور از جمله دیگر چالش های اجرای کنوانسیون ایجاد ظریفت اجرایی برای آن به طور جداگانه در قوانین و مقررات مصوب کشور است. ضرورت تهیه گزارش سایه در کنار گزارش مراجع رسمی از چگونگی پیشرفت کنوانسیون توسط تشکل های معلولان به طور مستقل ضرورت و چالش دیگر اجرای کنوانسیون به گفته معینی است.
علی صابری عضو شورای اسلامی شهر تهران و حقوق دان سخنران بعدی این نشست بود که به طرح وضعیت و چالش های تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان پرداخت.
صابری با تشریح روند تدوین پیش نویس این لایحه جبران ضعف های قانون جامع حقوق معلولان را انگیزه اصلی تدوین لایحه توصیف کرد و با شکوه از تقسیم مفاد این لایحه به دو بخش در هیأت دولت، ضمن تشکر از تصویب لایحه در هیأت دولت یازدهم، تأکید کرد همچنان بر نظر خود مبنی بر ارجح بودن ارسال یک پارچه مفاد لایحه به مجلس و تصویب آن در خانه ملت اصرار دارند زیرا جایگاه حقوقی قوانین مصوب مجلس رفیع تر از استحکام حقوقی مصوبات هیأت دولت است که می تواند توسط دولت های بعد لغو شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران پیش بینی شورای عالی امور معلولان را از مهم ترین دستاوردهای لایحه حمایت از حقوق معلولان برشمرد اما تأکید کرد تحقق کامل این قانون مستلزم تلاش و پیگیری مستمر معلولان برای پیش بینی منابع مالی لازم در بودجه های سالانه کشور و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی مشمول لایحه است.
محمد موسوی رئیس هیأت مدیره کانون توانای قزوین سخنران دیگر نشست بود که سخنان خود را به جنبه های غیرحقوقی چگونگی تصویب لایحه و کنوانسیون اختصاص داد و با تأکید بر این که زمان حاشیه نشینی افراد معلول به سر رسیده و محوریت فعالین حقوق معلولان در تدوین لایحه حمایت از حقوق معلولان مبین آن است که اکنون زمان آن فرا رسیده است که زمام امور افراد معلول به دست نخبگان آن ها سپرده شود تأکید کرد، سازمان های غیردولتی معلولان باید با تضمین رشد مستقل خود از دولت به مهم ترین عوامل مؤثر در تصمیم گیری های مربوط به معلولان و توانمندسازی این گروه تبدیل شوند.
دکتر محمد کمالی استاد دانشگاه و معاون اسبق توانبخشی سازمان بهزیستی و عضو هیأت امناء انجمن باور، سخنران بعدی نشست بود که با تشریح کلیاتی از کنوانسیون حقوق افراد معلول به بررسی مغایرت مصوبه مجلس یعنی بند 6 ماده 28 قانون انتخابات که نامزدی افرادی را که از سلامت کامل بینایی، شنوایی وگویایی برخوردار نیستند منع می کند با مفاد کنوانسیون جهانی حقوق معلولان که مصوب خود مجلس شورای اسلامی است، پرداخت.
دکتر کمالی تأکید کرد خیلی وقت است در کشورهای توسعه یافته به جای محدود کردن افراد معلول و حقوق آنان تلاش مسؤلان برچیدن حداکثر موانع پیش روی فعالیت های اجتماعی افراد معلول است نه آن که به گفته آقای دهقان یکی از نمایندگان مجلس به بهانه بار مالی ضروری برای حضور نابینایان در خانه ملت مانع نامزدی آنها در این عرصه شوند.
الهام یوسفیان حقوق دان و کارشناس انجمن حمایت از پناهندگان، سخنران بعدی این نشست بود که به بررسی مشکلات ویژه زنان دارای معلولیت پرداخت.
وی با تأکید بر اینکه مهم ترین چالش در این عرصه سخن گفتن از موانع آشکار و پنهان برای برابرسازی حقوق زنان دارای معلولیت نگاه مردسالارانه در جامعه، محرومیت مضاعف زنان دارای معلولیت در عرصه های اقتصادی و فرهنگی، اعمال خشونت علیه زنان دارای معلولیت و حقوق آنها که در بسیاری از موارد پنهان از دید جامعه صورت می پذیرد و عدم خودباوری بسیاری از زنان دارای معلولیت را به علت چرخه ناکام سازی فقر و محرومیت از مهمترین موانع رشد و تعالی زنان دارای معلولیت همپای مردان توصیف کرد.
وی تأکید بر حقوق زنان معلول را مهم ترین وظیفه تشکل های فعال معلولان ذکر کرد.
در پایان این نشست نیم روزه بر ضرورت توسعه مطالعات و پژوهش های کاربردی در عرصه حقوق معلولان از جمله انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای رشته های مختلف حقوقی و برگزاری سمینارها و نشست های تخصصی که باید خوراک حقوقی تصمیم گیری ها در امور معلولان را با بهره گیری از دانش روز فراهم می کند، تأکید شد.
منبع: سایت انجمن باور، 16 آذر 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.