نماینده بان کی مون در ایران: معلولان در جوامع پذیرفته شوند

نماینده دبیرکل سازمان ملل در ایران گفت: در هیچ کشوری از جهان به اندازه کافی به افراد دارای معلولیت توجه نمی شود که این مساله از تعصب ناخواسته افراد توانا نسبت به معلولان نشأت می گیرد.
1-tگری لوییس در حاشیه مراسم روز جهانی معلولان در گفت وگو با خبرنگار مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد اظهار کرد: از هر 10 نفر در سطح جهان یک نفر دارای معلولیت است که این افراد با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند اما مهم ترین چالشی که معلولان در سطح جهان با آن مواجه هستند این است که افراد توانا با تعصب ناخواسته به معلولان نگاه می کنند که اگر این نگاه کنار گذاشته شود می توان نسبت به رفع مشکلات کم توانان از جمله دسترسی و مناسب سازی اماکن و معابر امید داشت.
وی افزود: باید اذعان کنم در هیچ کشور جهان به اندازه کافی به افراد دارای معلولیت توجه نمی شود و دلیل آن نیز این است که غالب دولتمردان تندرست هستند. به طور مثال در کشور من (باربادوس) که 50 سال پیش مستقل شده، هنوز امکانات کافی برای معلولان وجود ندارد.
لوییس با بیان اینکه تحرک باید از رهبران جوامع و سیاسیون شروع شود، گفت: سیاسیون جهان باید صحبت و رفتارشان را درخصوص معلولان تغییر دهند. باید مسوولان کشورها خودشان را به جای افراد کم توان قرار دهند؛ مانند کاری که من امروز انجام دادم و بر روی ویلچر نشستم.
وی درخصوص نقش رسانه ها برای رفع مشکلات اقشار دارای معلولیت تصریح کرد: رسانه ها از جمله رسانه های دیداری شنیداری، مکتوب و سینما باید توجه مردم را به معلولان جلب کنند و در سریالها و فیلمهای تلویزیونی پیام افراد دارای معلولیت را به جامعه برسانند. این یک حرکت بزدلانه است که کسی مشکلات معلولان را ببیند و صحبتی در مورد آنها نکند.
نماینده دبیرکل سازمان ملل در ایران با اشاره به شعار روز جهانی افراد دارای معلولیت با عنوان “اهمیت شمول همگان؛ دسترسی و توانمندسازی برای افراد با هرگونه توانایی” گفت: این شعار بامفهومی است که نشان می دهد یک جامعه از اینکه مردم را شامل خودش قرار دهد شناخته می شود، نه اینکه مردم را از خود دور کند. جامعه ای اهمیت دارد که بتواند تمام افراد بشر را در خود جای دهد.
لوییس، عملکرد رعد را شناخته شده دانست و افزود: فعالیت هایی که مجتمع رعد در زمینه افراد دارای معلولیت انجام می دهد با فعالیت های سازمان ملل همراه است.
منبع: سایت مجتمع رعد، 11 آذر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *