دانشجویان میهمان

دانشجویان روشندل

azghandi-fadaviدو تن از دانشجویان نابینا در مقطع دکترا رشته تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی به نام‌های حمید ازغندی و ابوذر فدوی روز دوشنبه 2 آذرماه 94 مهمان دفتر فرهنگ معلولان بودند.
حدود 2 ساعت درباره پایان نامه آنها منابعی که نیاز دارند و موانع، همچنین درباره وضعیت فرهنگی و اجتماعی نابینایان در ایران گفت‌وگو شد.
به نظر می‌رسد لازم است یک بخش برای دانشجویان که دارای تحصیلات عالی دارند در بهزیستی ایجاد شود و به امور آنان رسیدگی کند و برای حلّ مشکلات و موانع آنان همدردی و گره گشایی و تدبیر داشته باشد.
بسیاری از نابینایان، ناشنوایان و معلولان حرکتی با سخت کوشی و تلاش در فوق لیسانس و دکترا قبول شده و با امتیازات و نمرات عالی، مشکلات را پشت سر می‌گذارند. آنان گاه برای پیدا کردن یک منبع مجبورند به شهرهای مختلف سفر کنند. هزینه‌های فراوان مصرف نمایند. زیرا درآمد و اشتغال ندارند و تأمین این هزینه‌ها واقعاً مشکل است.
از طرف دیگر وقتی فارغ‌التحصیل می‌شوند و با سختی‌های فراوان به مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا دست می‌یابند، اول مشکلات آنها است و جایی برای اشتغال و کار پیدا نمی‌کنند.
لازم است در قانون جدید، یک سازمان اداری برای حمایت از معلولانی که تحصیلات عالی دارند یا مشغول تحصیل هستند ایجاد شود. البته تجربه نشان داده اگر چنین سازمانی ایجاد شود و قانونی هم برای پشتیبانی از آن تصویب گردد ولی ساز و کار مدیریتی صحیح نداشته باشد در بوروکراسی و ناکارآمدی اداری هضم شده، نه تنها باری از مشکلات معلولان بر نمی‌دارد بلکه بارهایی هم اضافه می‌کند.
پیشنهاد این است اینگونه امور به تشکل‌های فعال ویژه معلولان سپرده شود. حداقل اقدام برای این قشر، معرفی توانمندی‌ها و استعدادهای آنان به جامعه است.
دفتر فرهنگ معلولان برای همه کسانی که دارای مشکلات معلولیتی هستند، آرزوی سلامت و موفقیت نموده، به ویژه برای معلولان مشغول به تحصیلات در دوره‌های عالی خواهان آینده بهتر و با آرامش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *