نشست فصلی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و پیشگیری از معلولیت ها مجلس

نشست فصلی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و پیشگیری از معلولیت ها

001

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و پیشگیری از معلولیت ها عصر امروز (دوشنبه 25 آبان) با حضور مدیران اجرایی و انجمن های فعال معلولان برگزار شد.
در این نشست که ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشت به مشکلات و معضلات پیش روی این قشر پرداخته شد.
براین اساس نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ما نسبت به حراست و پاسداری از حقوق معلولان و تلاش برای کاهش سطح معلولیت در کشور مسئول هستیم و باید از تمام توان و ظرفیت ملی برای رسیدن به این مهم بهره ببریم این یک مسئولیت انسانی و اسلامی نسبت به یکدیگر است که باید در این راستا برای استیفای حقوق هموطنانمان تلاش کنیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر ویژگی خاص جامعه معلولان اقتضا می کند تا در خدمت به این قشر با یک احساس مسئولیت بیشتری گام برداریم.

002ضرورت توجه به معلولان در برنامه ششم توسعه
وی یادآور شد: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال 83 مجلس شورای اسلامی است که اکنون با همکاری مجلس و دولت در حال به روز رسانی اصلاحات لازم برای اجرایی شدن بهتر است که به طور حتم اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس می توانند برای اجرای دقیق این قانون و نکات ضروری آن نقش مهمی را ایفا کنند و بدون شک مجلس نیز حمایت های خود را دریغ نخواهد کرد.
ابوترابی فرد از تشکیل کمیسیون مشترک دولت و مجلس برای بررسی اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان خبر داد و گفت: فردا صبح قرار است نخستین نشست این کمیسیون برگزار شود که امید است با آغاز به کار آن امید است اقداماتی در جهت اصلاح قانون و ا رائه خدمات بهتر به این جامعه را شاهد باشیم.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توجه به معلولان در برنامه ششم توسعه افزود: همچنین امید است در برنامه ششم توسعه پیشنهادات خوبی برای حمایت از معلولان لحاظ شود و مجلس نیز تلاش خود را خواهد کرد تا این پیشنهادات شکل اجرایی و عملی به خود گیرد.
وی به موضوعاتی که باید در برنامه ششم توسعه برای حمایت از حقوق معلولان به آن توجه کرد اشاراتی داشت و افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و دقیق برای شناسایی توانایی و رشته های تخصصی معلولان امری ضروری است که می تواند نحوه ارائه خدمات این افراد در این بانک لحاظ شود.
ابوترابی فرد تأکید کرد: همچنین بحث معیشت اشتغال معلولان در کشور امری مهم به شمار می رود که باید دولت در این خصوص نقشه راهبردی مهمی را مدنظر قرار دهد.

تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد در راستای حمایت از حقوق معلولان است
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در ادامه این جلسه فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس افزود: ما همواره به دنبال آن بودیم تا اصلاحات خوبی در قانون حمایت از حقوق معلولان انجام شود که براین اساس قرار است فعالیت کمیسیون مشترک دولت و مجلس برای بررسی این لایحه از فردا آغاز شود لذا اگر نمایندگان پیشنهاداتی برای هر چه بهتر شدن این لایحه در نظر دارند آن را ارائه کنند.
124240_origوی تأکید کرد: اخیرا نیز طرحی در مجلس مبنی بر تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد مدنظر قرار گرفته که از طریق این طرح خدمت رسانی به معلولان نیز مورد توجه قرار می گیرد همچنین براساس این طرح خدمات حمایتی از سوی کمیته امداد و توانبخشی با سازمان بهزیستی است که حال امید است به زودی در دستور کار قرار گیرد.

تنها 25 درصد قانون حمایت از حقوق معلولان اجرایی شده است
آلیا یادآور شد: متأسفانه از قانون فعلی حمایت از حقوق معلولان تنها 25 درصد اجرایی شده است که امیدواریم با رفع موانع بر سر اجرای آن بتوانیم بهانه ها را از میان ببریم و آن را اجرایی کنیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ورزش برای معلولان امری ضروری است چرا که باعث شده افراد فعالیت بدنی کنند لذا ورزش برای آنها تنها تفریح محسوب نمی شود؛ براین اساس برای فراگیر شدن و توسعه ورزش به دنبال طرح انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک هستیم که در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید و روز گذشته نیز با جمع آوری امضاء از سوی جمعی از نمایندگان خواستار آن هستیم تا این طرح قبل از روز 12 آذر یعنی روز معلولان در دستور کار صحن قرار گیرد.

ربیعی: بودجه سازمان بهزیستی تنها هزار میلیارد تومان است
در ادامه این نشست، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تلاش این وزارتخانه برای به سرانجام رسیدن لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان خبر داد و افزود: در بررسی برنامه ششم ریاست کمیسیون رفاهی بر عهده من بود که در دستور کار آن بهبود وضعیت معیشت معلولان مورد توجه قرار گرفت حال از مجلس درخواست داریم اگر کاستی در این بررسی ها وجود دارد با پیشنهادات خود آن را تکمیل نمایند.
وی به مشکلات پیش روی سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: این سازمان از نظر ساختاری کمک خیلی خوبی به مجموعه های تحت نظارت خود می کند اما متأسفانه از کمبود بودجه رنج می برد به گونه ای که کل بودجه این سازمان تنها هزار میلیارد تومان برآورد شده در حالی که بودجه برخی دستگاه های مشابه این سازمان سه برابر است.
ربیعی تأکید کرد: شیوه کار با معلولان از دیگر مواردی بود که در دستور کار قرار گرفت همچنین معیشت، توجه به مراکز توانبخشی و افرادی که فاقد مسکن هستند نیز مورد توجه واقع شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همواره رویکرد این وزارتخانه توجه به مشکلات معلولان بوده تا جایی که بنده چندین بار رئیس جمهور و معاون اول وی را دعوت کردم تا از مراکز توانبخشی و بهزیستی بازدید داشته باشند تا از نزدیک به مشکلات این قشر آگاهی یابند.

003رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس در تشریح جزئیات نشست این فراکسیون با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مباحثی در حوزه خودروی مناسب‌سازی معلولان، وظایف مربوط به مناسب‌سازی وزارت کشور و مشکلات مدارس استثنایی آموزش و پرورش از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.
فاطمه آلیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره جزئیات جلسه روز گذشته فراکسیون حمایت از حقوق معلولان ، افزود: در نشست روز گذشته فراکسیون با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، جمعی ازوکلا واساتید دانشگاه و معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی برگزار شد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد لذا فرصت خوبی بود تا در زمینه رویکردها بحث و بررسی‌هایی انجام شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: مباحثی در حوزه خودروی مناسب‌سازی معلولان، وظایف مربوط به مناسب‌سازی وزارت کشور و مشکلات مدارس استثنایی آموزش و پرورش از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.
وی یادآور شد: از سویی دیگر طرح یک فوریتی تفکیک وظایف سازمان بهزیستی از کمیته امداد نیز مورد استقبال بی‌شمار معلولان حاضر در این نشست قرار گرفت.
آلیا افزود: همچنین در این نشست تصمیم برآن شد تا سه هفته آینده نیز نشست دیگری را با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شود و ادامه موضوعات مورد پیگیری قرار گیرد.
این نماینده مردم درمجلس نهم، با یادآوری تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: صبح امروز نخستین نشست این کمیسیون با حضور برخی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان، اجتماعی، اقتصادی و برنامه، ‌بودجه و محاسبات مجلس برگزار شد و اعضای هیات رئیسه آن انتخاب شدند که بر اساس آن محمد حسین قربانی ریاست این کمیسیون را بر عهده گرفت.
وی افزود: با توجه به خلاهای قانون فعلی حمایت از حقوق معلولان قرار است پیشنهاداتی که از سوی سازمان‌های مردم نهاد رسیده در لایحه دولت لحاظ شود تا قانون جامع و کاملی در صحن مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، گفت: حال قرار است از هفته آینده هیات رئیسه این کمیسیون مشترک فعالیت خود را آغاز کند و برای آنکه این لایحه در مجلس نهم به سرانجام رسد لازم است نشست‌های این کمیسیون به طور مداوم تشکیل شود.

در پایان مسئولان و مدیران سازمان های مردم نهاد معلولان کشور به بیان مشکلات، دیدگاه ها و پیشنهادات خود پرداختند که از آن جمله می توان به مدیرعامل کانون معلولین توانا، رییس دفتر فرهنگ معلولین قم، مدیرعامل جامعه معلولین تبریز، مدیرعامل جامعه معلولین اهواز و مدیرعامل موسسه ضایعات نخاعی هرمزگان اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت، 26 آبان 1394

1 پاسخ دادن
  1. بهرام امیدی
    بهرام امیدی می گوید:

    باسلام ای کاش خیلی خیلی زودترازاین این موضوع بااین جدیت مورد توجه وعنایت مسئولان عزیزمان قرار گرفته بودتاشاید زره ای از مشکلات مامعلولان کاسته می شدوای کاش راده وعزم لازم درمسئولان عزیزمان برای تدوین تصویب واجرای یک قانون وبرنامه جامع برای حل مشکلات معلولان باشدواین موضوع فقط وفقط به برگزاری جلسه همایش وسمینارمعطوف نشود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.