کارگاه «فناوری‏های مرتبط با مطالعه و پژوهش ويژه افراد با آسيب بينايی» در کتابخانه ملی

کارگاه «فناوری‏های مرتبط با مطالعه و پژوهش ويژه افراد با آسيب بينايی» در کتابخانه ملی برگزار گرديد

اداره کل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در راستای ارتقاء توانمندی‏های پژوهشی نابينايان، کارگاه «فناوری‏های مرتبط با مطالعه و پژوهش ويژه افراد با آسيب بينايی: بخش مقدماتی» را در روز پنج شنبه، 7آبان ماه، با حضور 20 نفر از افراد نابينا و کم‏بينا در بخش نابينايان اين سازمان، با تدرس مهندس اميد هاشمی برگزار نمود.
در اين کارگاه چهار ساعته، مقدمات به کارگيری فناوری‏های کمکی در انجام مطالعه و پژوهش مورد بررسی و آموزش قرار گرفت. در اين کارگاه، ابتدا مؤثرترين فناوری در انجام کارهای مطالعاتی و پژوهشی نابينايان يعنی «ديزی» و پيشرفت‏های انجام شده در اين زمينه در سطح جهانی و وضعيت اين فناوری در کشور مورد بررسی قرار گرفته، و بحث‏های مفصلی در اين زمينه صورت پذيرفت.
سپس با تأکيد بر اين موضوع که استفاده از منابع جهت مطالعه يا کار پژوهشی تبعاً به دو صورت «صوتی يا متنی» برای نابينايان قابل دسترسی است؛ به چگونگی استفاده از نرم افزارهای مختلف در مطالعه، فيش برداری صوتی، جزوه نويسی صوتی، نشانه گذاری در فايل‏ها پرداخته شده و در اين زمينه، دو نرم افزار «وينمپ و پات پلير» و نحوه کار با آنها برای نابينايان تدريس شد. سپس نحوه ضبط کردن فايل‏های صوتی، ويرايش و فيش برداری از آنها و کليدهای فرمان تعين شده در آن در نرم افزار «گلدويو» آموزش داده شد و بخش اول کارگاه با پاسخگويی به سوالات شرکت کنندگان در زمينه موضوعات تدريس شده، پايان يافت.
در بخش دوم، ابتدا به اختصار به عمده‏ترين کارکردهای نرم افزار «کرزوايل» و چگونگی استفاده از آنها در کارهای پژوهشی نابينايان اشاره گرديد. در اين کارگاه، همچنين چگونگی استفاده از «گوگل درايو» و به کارگيری OCR گوگل نيز جهت قابل دسترس کردن فايل‏های اسکن شده برای نابينايان و چگونگی کار با آن در صفحه خوان‏های موجود بررسی گرديد.
پس از بررسی «گوگل درايو»، کار با دو نرم افزار lesen audio book و smart audio book در سيستم عامل اندرويد و چگونگی کار با آن برای نابينايان توضيح داده شد. بخش پايانی کارگاه نيز به پاسخگويی به سوالات شرکت کنندگان در کارگاه اختصاص يافت.
گفتنی است اداره کل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سال جاری درنظر دارد مجموعه‏ايی از نشست‏ها و کارگاه‏ها را در زمينه افراد با آسيب بينايی برگزار کند که کارگاه «فناوری‏های مرتبط با مطالعه و پژوهش ويژه افراد با آسيب بينايی: بخش مقدماتی»، دومين کارگاه برگزار شده از اين مجموعه می‏باشد.
منبع: سایت معلولین ایران، 13 آبان 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *