ساخت سیستم تایپ دو زبانه با کدهای بریل برای افراد معلول

محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان موفق به ساخت و ثبت اختراع «سیستم تایپ دوزبانه مبتنی بر BCI و کدهای بریل» شدند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، داود معروفی، مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: «سیستم تایپ دوزبانه مبتنی بر BCI و کدهای بریل» توسط دکتر علی مالکی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان، مهندس فاطمه آهنین جان از دانشجویان این دانشگاه با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره ۸۶۶۷۳ به ثبت رسیده است.
مالکی در توضیح این اختراع گفت: سیستم تایپ دو زبانه مبتنی بر BCI و کدهای بریل برای استفاده بیمارانی که دچار ناتوانی در چهار اندام هستند و افرادی که توانایی برقراری ارتباط با اطرافیان خود به شکل طبیعی را ندارند، ارائه شده است.
وی افزود: در این سیستم هیچ نیازی به استفاده از اعصاب محیطی و عضلات نیست و فرامین مستقیماً از مغز و بر اساس پتانسیل برانگیخته بینایی حالت ماندگار دریافت می‌شود، بنابراین بیماران با درجات مختلف بیماری می‌توانند از آن استفاده کنند.
مالکی ادامه داد: همچنین این سیستم امکان تایپ کردن به دو زبان انگلیسی و فارسی را به کاربر می‌دهد و بر اساس کدهای بریل بنا نهاده شده که عمل نوشتن را برای کاربر به مراتب بهینه‌تر کرده و سرعت می‌بخشد.
مالکی تصریح کرد: حدود ۶۰ الگو برای حروف فارسی و انگلیسی در نظر گرفته شده است که همه این الگوها تنها با شش دایره قابل رسم هستند.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این شش دایره، سه دایره دیگر برای کنترل روند نوشتن نیز در نظر گرفته شده، بنابراین تنها با ۹ فرکانس مشخص می‌توان هر الگویی را مشخص کرد که این ویژگی مزیت بزرگی است که دقت طبقه‌بندی بالایی را درپی دارد.

منبع: سایت کانون معلولین توانا، 20 مهر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *