سی و سومین دوره مسابقات جشنواره قرآن و عترت در استان قم

سی و سومین دوره مسابقات جشنواره قرآن و عترت در استان قم

اعظم قاسمی

در روز پنج شنبه 19 شهریور 1394 نشستی در نمازخانه ساختمان اداره مرکزی بهزیستی استان قم جهت توجیه نیروهای همکار در برگزاری جشنواره استانی قرآن و عترت سازمان بهزیستی کشور برگزار شد. برخی از مسئولین بهزیستی استان قم از جمله آقای دکتر محمدی معاونت پشتیبانی و آقای عمادی مسئول امور فرهنگی و رئیس دانشگاه علوم و حدیث آقای دکتر علی اصغر شعاعی به عنوان قاری ممتاز بین‌المللی قرآن کریم و چند تن از فرهیختگان و قرآن پژوهان نابینا و جسمی‌ـ حرکتی و خانواده‌های تحت پوشش و کارکنان بهزیستی حضور داشتند.
ابتدا آقای عمادی ضمن خیر مقدم و خوش‌آمدگویی به حضار به معرفی آنان پرداخت؛ سپس جلسه با تلاوت قرآن کریم توسط آقای شعاعی آغاز شد. بعد از آن آقای محمدی به معرفی این جشنواره پرداخت و نکاتی در ضرورت برگزاری سی و سومین دوره مسابقات جشنواره قرآن و عترت استان قم بیان کرد. در ادامه از آقای شعاعی برای سخنرانی دعوت شد و ایشان در سخنان خود به چند نکته پرداخت:
1. آسیب شناسی فعالیت‌های قرآنی در سطح استان‌ها و کشور را ضروری دانست و خلوت شدن جلسات قرآنی دهه سوم انقلاب را مهم و قابل ارزیابی دانست.
2. افراد شرکت کننده در مساجد هر محله فقط حدود 10% از افراد هر محله است. در صورتی که میلیاردها تومان خرج ساخت و تجهیز مساجد می‌شود، ولی از مسجد بیشتر جهت اقامه نماز استفاده می‌شود و در اوقات دیگر تعطیل است.
ایشان بعد از پرداختن به این نکته‌ها به بیان این راه‌کارها پرداخت:
اولین راه‌کار تجربه‌آموزی از دیگر کشورها است. مسئله فرهنگ‌سازی در حال حاضر مهم‌ترین مسئله در آموزش قرآن است. در کشور سودان دانش‌آموزان در مساجد محل خود هر روز صبح یک الی دو ساعت به حفظ چند خط از قرآن از طریق نوشتن بر روی لوح‌ها و نیز مباحثه می‌پردازند که ثمره آن حافظ بودن اکثر مردم و حفظ کل برای افراد بالای دیپلم است.
یکی از راه‌کارهای بهبود آموزش قرآن در کشور فعال کردن آموزش در مساجد کشور از طریق گسترش فرهنگ‌سازی است. بهترین راه‌کار برای این موضوع، توسعه آموزش قرآن در کشور با فعال کردن مساجد است.
مسئولین بهزیستی باید اطلاع‌رسانی صحیحی برای مسابقات قرآن داشته باشند. بهزیستی باید به عنوان متولی امور قرآنی برای مددجویان و افراد تحت پوشش فعالیت‌های مستمر داشته باشند. سازمان بهزیستی فراگیری قرآن را باید در اولویت خود قرار دهد. تا زمانی که فعالیت‌های قرآنی به عنوان اولویت‌های چهارم، پنجم بهزیستی باشد، باید انتظار داشت که به مرور کم‌رنگ شود.
در رابطه با مددجویان هم باید گفت بهزیستی تلاش خود را می‌کند که به نحو احسن فعالیت‌های قرآنی را به نتیجه برساند. این حرکت دو سویه است که هر کسی باید وظیفه خود را درست انجام دهد تا کارها درست پیش رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *