تحلیل دسترس پذیری انواع لپتاپ و کیبورد برای نابینایان

تحلیل دسترس پذیری انواع لپتاپ و کیبورد برای نابینایان

اکثر مبتدی ها قبل از شروع به کار با رایانه به شما که تجربه دارید تماس می گیرند و می پرسند: می خواهم کامپیوتر بخرم. به نظرتان لپتاپ بگیرم یا دسکتاپ؟
پاسخ شخصی من این خواهد بود که کم بینایان حتماً دسکتاپ بگیرند چون کیفیت تصویر مانیتور خیلی بهتر است ولی نابینایان به سراغ لپتاپ بروند و در کنار آن، یک صفحه کلید اکسترنال و بزرگ USB بگیرند که استاندارد باشد و کار را برایشان آسان کند.
اساساً در رایانه های شخصی، بخصوص لپتاپ ها مهم ترین عنصر تاثیرگذار بر دسترس پذیری جهت نابینایان، صفحه کلید است زیرا سایر مشخصات از قبیل مقدار RAM، CPU، HDD و غیره تاثیری بر دسترس پذیری نمی گذارند. یک کیبورد استاندارد باید ۵ ویژگی زیر را دارا باشد:
۱- بین کلیدهای F4 و F5 یک فاصله ی کوچک باشد، زیرا وقتی بین F4 و F5 راهرو دارد طبیعتاً بین F8 و F9 هم دارد و نابینا یا تایپیست برای پیدا کردن کلیدهای ردیف F مجبور نیست از ابتدا تا انتها را بشمارد.
۲- دور کلیدهای جهتی (Arrow Keys) راهرو داشته باشد تا کاربر به راحتی و بدون نگاه بتواند آن قسمت را تشخیص دهد.
۳- دور کلیدهای ۶گانه ی ویرایشی که شامل دو ردیف سه تایی است راهرو داشته باشد.
۴- کلید Enter بزرگتر از Shift باشد تا مرتب آنها را با یکدیگر اشتباه نگیریم.
۵- کلیدها بلند و از نوع ۱ سانتی باشد. این ویژگی هرگز در لپتاپ دیده نشده و همواره کلیدها نیم سانتی هستند و به همین دلیل، هنگام تایپ با سرعت زیاد، احتمال لیز خوردن و خطای تایپی انگشتان کاربر بیشتر می شود.

یکی از مارک های خوب کیبورد اکسترنال که تمام ویژگی های فوق به اضافه چند امتیاز دیگر دارد و قیمتش هم ارزان است Medax 3300 می باشد؛ اما تا کنون کسی مارکی برای لپتاپ معرفی نکرده که چنین ویژگی هایی در صفحه کلید آن دیده شود. با توجه به این که سوال دائمی کاربران نابینا این بوده که چه مارک و مدل لپتاپ بخرم، خواهشمندم چنانچه لپتاپی دیده اید یا خودتان دارید که ویژگی شماره ۱ در آن باشد همین جا اعلام نمایید چون معمولاً ۳ تای دیگر هم به دنبالش می آیند.

منبع: جواد حسینی، سایت ایران راوی، سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *