کاروان های خودرویی، هتلی سیار برای معلولین

کاروان های خودرویی، هتلی سیار برای معلولین

12کاروان یکی از وسایط مسافرتی مدرن است که این روزها مورد توجه بسیاری ازگردشگران قرارگرفته است , کارخانجات زیادی در سراسردنیا به تولید و خدمات دهی انواع کاروان های مسافرتی مشغول شده اند و بازاراجاره کاروان نیز دربسیاری از کشورها رونق خوبی پیدا کرده است .
طراحان خودروهای مسافرتی کاروان همواره درتلاش اند نوآوری های بیشتری در صنعت تولید کاروان های مسافرتی ایجاد نمایند و تسهیلات و امکانات بیشتری را برای راحتی و امنیت گردشگران در استفاده ازاین وسیله مدرن پدید آورند . درکلیه کشورهایی که توریست ها بطور دائمی رفت و آمد دارند , محل هایی برای استقرار این خودروها پیش بینی شده است و اکثر کمپینگ ها امکانات مورد نیاز ازقبیل اتصال شارژربرق , سایبان و غیره را پیش بینی کرده اند .
بااینکه هنوز تعداد دارندگان کاروانهای مسافرتی ازدیگر دارندگان وسایط نقلیه مسافرتی درجهان پیشی نگرفته است , اما می توان علائم رشد سریع و فراگیر تمایل به استفاده از کاروانهای مسافرتی را دررفتار توریست ها مشاهده نمود . باید قبول کنیم برای رشد صنعت گردشگری , توجه به تامین کلیه ابزارهای تسهیل کننده سفر به ویژه برای معلولین و سالمندان حائز اهمیت است . و درصورت برنامه ریزی صحیح در تامین زیرساخت های گردشگری , بزودی شاهد پا گرفتن صنعت ساخت کاروان های مسافرتی خودرویی در کشور خواهیم بود .
کاروان های مسافرتی درانواع مختلف در حال حاضر تولید می شوند . برخی بصورت متحرک قابل حمل با خودرو , برخی بصورت ثابت و در محل های معین نظیر کمپینگ و گلامپینگ قرار دارند که بنا به ضرورت به حرکت درآمده و جابجا می شوند . اما مناسبت ترین نوع کاروانهای مسافرتی برای معلولین و سالمندان انواع خودرویی ,مجهز به بالابر صندلی چرخدار است .
دراین نوع کاروان ها که به نسبت امکانات وتجهیزات بکار رفته در ساختارو فضاهای داخلی آن قیمت های متفاوتی دارد واز 25000 دلار تا 100,000 دلار را شامل می شود , امکانات خواب و استراحت حداقل چهارنفر با همراه داشتن یک عضو معلول , سرویس بهداشتی قابل استفاده فرد معلول به همراه حمام و دوش , یخچال , مینی آشپزخانه با امکان طبخ غذا , ماهواره و امکانات تصویری و صوتی , موتوربرق , محل قرارگرفتن دوچرخه , موتورسیکلت صحرانوردی , صندلی چرخدار برقی و همچنین محل هایی برای نگهداری و ذخیره آب , سوخت , مواد غذایی و …. دراین خودروها پیش بینی شده است و بسیاری ازآنان به نحوی طراحی گردیده که معلولین شخصا” قادربه رانندگی با آن می باشند و کلیه تجهیزات ایمنی و هرآنچه که دریک خودروسواری برای راننده معلول مهیا شده است , باایمنی به مراتب بالاتر درخودروهای کاروان مسافرتی برای معلولین راننده پیش بینی و بکار گرفته شده است .
گردشگرانی که بااین وسیله مسافرتی به سفر می روند , بویژه معلولین و سالمندان کمتر دغدغه پیدا کردن هتل مناسب برای اقامت را دارند و تا چند روز به راحتی امکان اقامت درهتل شخصی متحرک خود را دارا می باشند . این موضوع خصوصا” درمسافرت های خارج از کشور و درمناطقی که امکانات مناسب اقامتی و بهداشتی در حد مناسبی موجود نباشد ازاهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، 6 شهریور ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *