گفتگو با مدیر بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان

گفتگو با مرتضی نیکزاد، مدیر بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان

بنا به آنچه در سایت آمده، موسسه فرهنگی-قرآنی روشندلان اصفهان در سال ۱۳۸۲ با این هدف تأسیس شد که به نیازهای فطری و معنوی خواهران و برادران روشندل پاسخ دهد تا پلی برای ارتباط و انس هر چه بیشتر، آسانتر و سریعتر آن عزیزان با کتاب پرنور حضرت قدوس باشد. من کتاب های قرآن کانون را از نزدیک مشاهده کردم و کیفیت چاپ و صحافی آنها برایم تحسین برانگیز بود. جلد گالینگور با صحافی فنری دوبل و برچسب بریل روی جلد! هدیه ای شکیل و نفیس برای هر نابینا! اکنون مصاحبه با جناب آقای مرتضی نیکزاد، معلم نابینایان و مدیر بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان.

حسینی:
با سلام، ضمن تشکر از وقتی که به ما اختصاص دادید خواهشمندم خود را معرفی فرمایید و درباره ی سوابق کاری و تحصیلیتان بگویید.
نیکزاد:
بسم الله الرحمن الرحیم! من مرتضی نیکزاد هستم. سال ها پیش، پس از این که دوره کارشناسی علوم تربیتی را در دانشگاه اصفهان به پایان رساندم و به عنوان معلم آموزش و پرورش استثنایی استخدام شدم. در مدارس مختلف از جمله ابابصیر تدریس می کردم. ابتدا در مقطع ابتدایی بودم. بعد به راهنمایی آمدم و بیشتر از همه ریاضی درس می دادم. در دبیرستان نیز به دانش آموزان بینا دینی و قرآن می آموختم. ضمناً جزء معلمین تلفیقی در مدارس عادی بودم. هم اکنون پس از ۳۰ سال خدمت بازنشسته شده ام.
در سال ۷۲ همزمان با معلمی، کانون فرهنگی مسجدالمهدی را برای دانش آموزان محله ی خودمان در اصفهان تشکیل دادم. کلاس های مختلف قرآنی گذاشتیم. به تدریج این کار توسعه پیدا کرد. بعد از ۷ یا ۸ سال تعداد دانش آموزانی که از مقاطع مختلف تحصیلی به مسجد می آمدند و در کلاس های قرآن شرکت می کردند به ۴۰۰ نفر رسید. با این فعالیت ها عده زیادی از دانش آموزان مدارس اطراف آن محل، جلب مسجد و اهل نماز و قرآن شدند. هر چند وقت یک بار برایشان مسابقات قرآنی برگزار می کردیم. می خواستیم تنوع و جذابیت به وجود آوریم. مسابقات ورزشی مثل فوتبال و شنا و اردوهای یکی دو روزه ی زیارتی-سیاحتی به مشهد، شیراز، همدان و غیره می گذاشتیم.
در سال ۸۰ یکی از مؤسسات قرآنی اصفهان به نام «مرکز فرهنگی-قرآنی ثامن الائمه» تشکیل شد که از من دعوت به همکاری کردند. مسئول روابط عمومی آنجا شدم. این کار در کنار کار معلمی بود. مسابقات مختلف قرآنی در سطح کشور برگزار می کردیم تا زمانی که یکی از اعضای ستاد برگزاری مسابقات شدم.
هنگام اجرای برنامه های مذکور، فکرم همواره متوجه موضوعی خاص بود. برای تمام اقشار و گروه های سنی برنامه های مختلف فرهنگی، قرآنی و ورزشی وجود دارد لیکن نابینایان از آن امکانات بی بهره اند. چه خوب بود مؤسسات فرهنگی، ورزشی و قرآنی برای نابینایان ساخته می شد! با مشورت استادان و افراد خبره در سال ۸۴ شروع به پایه ریزی بنیاد فرهنگی-قرآنی روشندلان کردیم.
کار را از پارکینگ منزل آغاز نمودم. یک کامپیوتر گذاشتم و مکاتباتی برای جذب افراد مختلف و برگزاری مسابقات قرآنی ویژه ی نابینایان انجام دادم. بعد مکانی استیجاری گرفتیم و کلاس های قرآنی در اصفهان برگزار کردیم. کلاس ها روز به روز توسعه یافت. از هر منبع ممکن بخصوص افراد خیّر در پی جذب اعتبار بودیم. بحمدالله در سال ۱۳۸۶ توانستیم نخستین کنگره ی هم اندیشی فعالیت های قرآنی روشندلان را در سطح کشور برگزار کنیم.
چند موضوع برایمان دائماً دغدغه بود. یکی رسم الخط قرآن های بریل و دوم نداشتن نرم افزارهای قرآنی ویژه ی نابینایان! همچنین مؤسسات فعلی نابینایان جهت برگزاری مسابقات قرآنی مشکلات مختلفی داشتند. تمام عوامل مذکور، زمینه ساز برگزاری نخستین کنگره ی هم اندیشی فعالیت های قرآنی نابینایان شد. فراخوانی برای دریافت مقالات در سرفصل های مشخص دادیم. از سراسر کشور استقبال بسیار خوبی صورت گرفت. هم فرهیختگان نابینا و هم بینا مقالات را ارسال کردند و از نفرات برتر دعوت شد در آبان ۱۳۸۶ به اصفهان بیایند. کنگره طی ۳ روز برگزار شد. کارگروه های تخصصی مختلفی داشتیم. یکی آسیب شناسی و مناسب سازی رسم الخط قرآن های بریل، دیگری آسیب شناسی نرم افزارهای قرآنی ویژه ی نابینایان و سومی تحلیل شیوه ی برگزاری مسابقات قرآنی نابینایان و مشکلات آنها! با حضور کارشناسان و افراد خبره توانستیم مصوبات هر یک از کارگروه ها را در اختتامیه دریافت کنیم. نتیجه ی این مصوبات آن بود که مسئولین مختلف کشور روز به روز توجه بیشتری به نیازهای قرآنی نابینایان بکنند. خودمان هم وارد چاپ و نشر قرآن به خط بریل شدیم. ابتدا دستگاه کوچکی داشتیم ولی اکنون دارای ۴ چاپگر مجهز هستیم.
قرآن ها و ادعیه ی مختلفی برای نابینایان آماده کرده ایم. قرآن های بدون ترجمه و همچنین قرآن با ترجمه ی حضرت آیت الله مکارم شیرازی را داریم. هر جلد قرآن باترجمه یک جزء است و در مجموع ۳۰ جلد می شود. قرآن های بی ترجمه هر ۳ جزء یک جلد هستند که جمعاً ۱۰ جلد می باشد. رسم الخط آنها مشابه عثمان طه و بسیار روان است. نوع صحافی و جلد و کیفیت کاغذها جذابیت خاصی جهت نابینایان دارد.
با کمک خیرین تلاش کردیم قرآن ها با قیمت نازل به دست متقاضیان برسد. قیمت تمام شده ی قرآن را به متقاضیان اعلام می کنیم ولی اگر بودجه ی کافی نداشته باشند، هر مبلغی که بدهند قرآن را در اختیارشان می گذاریم.

حسینی:
آیا خودتان مؤسس انجمن بودید یا شخص دیگری آن را تأسیس کرد و شما را دعوت به همکاری نمود؟
نیکزاد:
شخصاً کار بزرگی نکرده ام لیکن این هدایت و توفیق الهی نصیب من شد که از ابتدا بنیانگذار مؤسسه باشم. هیئت مدیره ای داریم که مدیر عامل آن، خودم هستم. نمی توان یک شخص خاص را به عنوان مدیر دانست. خیر و برکت چنین فعالیت هایی به همه می رسد و با لطف خداوند تبارک و تعالی و عنایت ائمه و معصومین پیش می رود.
در کنار قرآن های باترجمه و بی ترجمه به سمت چاپ ادعیه و زیارات رفتیم. دعاهایی که بیشتر مورد نیاز نابینایان بود را در مجلدات مختلف به چاپ رساندیم. کلیات مفاتیح الجنان بیش از یک سال تلاش بی وقفه را می طلبید. حتی توضیحات حاشیه و ملحقات آن را به خط بریل درآوردیم. جمعاً ۳۶ جلد شده است. افراد علاقمند، کل مفاتیح یا قسمت های مورد نیاز آن را دریافت می کنند.
مؤسسه ی قرآنی اصفهان فقط به چاپ و نشر نمی پردازد بلکه کلاس های مختلفی برای آموزش علوم قرآنی به خواهران و برادران و همچنین مسابقات، همایش ها و نشست های تخصصی برگزار می کند. گاهی افراد برتر را به اردو می بریم. این مؤسسه دولتی نیست و حمایت و اعتبار مالی از دولت نمی گیرد. خداوند به عده ای توفیق می دهد که در زمینه ی خاصی کمک نمایند. فقط مجوز تأسیس مؤسسه و چاپ و نشر را از دولت گرفته ایم. دوست داریم این فعالیت ها روز به روز بین اقشار مختلف جامعه توسعه یابد و بخصوص به سمت بین المللی شدن برود.
نابینایان مستعد شیعه و سنی در هر کجای دنیا که باشند دوست داریم با آنها در ارتباط بمانیم و قرآن های مناسب را به دست همه ی ایشان برسانیم. آمادگی داریم ارسال به هر قشری را با قیمت ارزان و متناسب با توان مالی آنها انجام دهیم. به دنبال سودآوری و درآمد اقتصادی نیستیم. امیدواریم با کمک افرادی مثل آقاسیدجواد حسینی که در سطح کشوری و بین المللی فعالیت می کنند بتوانیم فرهنگ سازی برای انجام چنین کارهایی را روز به روز توسعه دهیم.
دشمنان اسلام بیداد می کنند. آنها همواره مشغول فعالیت علیه اقشار آسیب پذیر جامعه هستند. یکی از گروه های آسیب پذیر، همین نابینایان هستند. روز به روز به انزوا یا انحراف کشیده می شوند. می خواهیم به هر شکل ممکن ایشان را به سمت فعالیت های فرهنگی، توانمندسازی و استفاده از فناوری های روز مثل کامپیوتر، نرم افزار و کتاب ببریم.

جناب آقای مرتضی نیکزاد، مدیر کانون فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان، پس از معرفی انجمن که شرح آن در روایت های پیشین آمد، خاطرنشان کردند:
نکته ی دیگری را لازم به ذکر می دانم که در سایت گوش کن و دیگر منابع می توانید اطلاعات تکمیلی آن را به دست آورید. از جمله مسائل دردآور برای بنده و دیگران، وابستگی همیشگی به غرب برای تهیه ی فناوری های مختلف بخصوص چاپگرهای بریل است. مجبوریم پرینتر ایندکس را از سوئد و سایر تجهیزات را از آلمان، نروژ، آمریکا و دیگر کشورها بگیریم. آنها تمام قد در مقابل ایران ایستاده اند ولی ما پول می دهیم و چاپگرهایشان را وارد می کنیم. علاوه بر خروج ارز قابل توجه از کشور، خدمات پس از فروش مناسبی نمی گیریم. باید دائم منتظر باشیم تا جایگزین یک قطعه ی خراب از خارج به دستمان برسد یا نحوه ی تعمیر را بفهمیم.
در بنیاد قرآنی روشندلان دائماً مشکلات ناشی از وابستگی را لمس می کردیم. از خود می پرسیدیم: «چرا در جمهوری اسلامی ایران نباید چاپگر بریل داشته باشیم؟». با شرکت های مختلفی تماس گرفتم ولی زیر بار نمی رفتند. می گفتند: «مگر چاپگر بریل چقدر فروش دارد که روی آن سرمایه گذاری کنیم؟». نهایتاً در سال ۹۲ یکی از شرکت های دانش بنیان اعلام آمادگی کردند. بعد از مذاکرات زیاد، تفاهم نامه ای بین ما و آنها امضا شد. پذیرفتند پژوهش و برنامه ریزی ساخت این نوع چاپگر را انجام دهند. یک تیم فعال از بنیاد ملی نخبگان بیش از یک سال روی پروژه کار کردند و الحمدللله نخستین چاپگر بریل ملی تولید و در پاییز ۱۳۹۳ رونمایی شد. این افتخاری برای ما نابیناها و کشور ایران است. یکی از انجمن های خودمان پیشقدم شد و شرکت دانش بنیان را وادار کرد قدم به عرصه بگذارند. دانش فنی به طور کامل بومی سازی گشت و چاپگری به وجود آمد که نه تنها مزایای بیشتری از مشابه خارجی دارد بلکه قیمت و کیفیتش مناسب تر است. نه فقط ارز از کشور خارج نمی کنیم بلکه اشتغال زایی در ایران دارد و خدمات پس از فروش در محل ارائه می دهد. آنها می توانند روز به روز دستگاه های متنوع دیگری را برای مصارف کوچکتر یا بزرگتر تولید کنند. امیدواریم حمایت همه جانبه از آن صورت بگیرد تا ایران بتواند چاپگرهای مورد نیاز کل منطقه خاورمیانه را تولید کند.

حسینی:
آیا این چاپگر به حدی رسیده که کسی بتواند بخرد یا فقط یک نمونه ی آزمایشی ساخته شده؟
نیکزاد:
می توانند تقاضا کنند و آماده ی خریداری است.
حسینی:
مشخصات و قیمت آن چگونه است؟
نیکزاد:
در آینده شاید مدل های کوچکتر و بزرگتر هم تولید شود ولی این یکی را شبیه Index Braillebox ساخته و اسمش را دارکوب گذاشته ایم. Braillebox حدود ۶۰ میلیون تومان در ایران قیمت دارد ولی این وسیله ۴۰ میلیون تومان یعنی دوسوم قیمت است. سرعت آن نسبت به مشابه خارجی بسیار بالاتر می باشد. پورت USB دارد و نیازی نیست همیشه به کامپیوتر وصل باشد. اگر یک جا کامپیوتر نبود، اطلاعات را روی فلش می ریزیم، وصل می کنیم و پرینت می گیریم. در صورتی که یکی از سه هد یا چکش های آن از مدار خارج شود می تواند با دو یا حتی یک هد دیگر به کار خود ادامه دهد و فقط سرعتش پایین می آید در حالی که مشابه خارجی در صورت ایراد پیدا کردن هر قطعه ای به طور کامل متوقف می شود. در نوع خارجی دائم کاغذ گیر می کند یا خط ها را پایین و بالا می زند ولی این وسیله چنین مشکلاتی ندارد.
حسینی:
چند برگ در ساعت و چه سایزهایی را چاپ می کند؟
نیکزاد:
سایز کاغذهایش مشابه بریل باکس یعنی از A5 تا A4 و A3 می باشد. دو برابر سرعت بریل باکس را دارد. هم یک رو و هم دورو چاپ می کند. کیفیت چاپ با این دستگاه را می توانید در نمونه قرآن های بریل ما مشاهده نمایید.
حسینی:
از فرصتی که در اختیار من گذاشتید بسیار ممنون و از دیدار شما خوشحالم. چون تا چند ساعت دیگر باید به شهر خود برگردید، بیش از این وقتتان را نمی گیرم.

منبع: جواد حسینی، سایت ایران راوی، 2 شهریور 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *