غواصی معلولين در درياچه آهنک

غواصی معلولين در درياچه آهنک

سعيد ضروری

G0032825غواصی به عنوان يکی از پرهيجان ترين فعاليت های آبی همواره مورد توجه بسياری از ماجراجويان قرار می گيرد. حس کشف دنيای زير آب و شنا در کنار ماهی ها و گياهان آبی، تجربه بی وزنی و بودن در محيطی کاملا متفاوت تنها با غواصی امکان پذير است. در اين ميان گروهی از افراد دارای معلوليت با نام باوری های ماجراجو و با شعار «ماجراجويی برای همه» در درياچه زيبای آهنک واقع در سيمين دشت فيروزکوه به غواصی و ماجراجويی پرداختند. سفر اين افراد با خودرو های آفرود و با عبور از مسيرهای پر شيب و کوه های زيبای منطقه سيمين دشت صورت پذيرفت. کوه های بلندی که به علت فرسايش اشکال زيبا و باورنکردنی به خود گرفته بودند که در ابتدای سفر، آغازی زيبا را رغم زد. عبور از مسيرهای خاکی با شيب تند با چشم انداز زيبای دره ای سرسبز هيجان سفر را دوچندان می کرد و با رسيدن به درياچه آهنک بخش دوم سفر آغاز شد. با راه اندازی کمپ و برپايی سايه بان ها افراد دارای معلوليت پس از يادگيری نکات ايمنی و علايم ارتباط زير آبی توسط تيم زبده غواصی برای ماجراجويی در درياچه آماده شدند. ورود افراد دارای محدوديت حرکتی به درون آب با کمک تيم غواصی ميسر شد و يکی پس از ديگری لذت غواصی و بی وزنی و تماشا و لمس دنيای زير آب را تجربه کردند، تجربه ای به ياد ماندنی که شايد کمتر کسی جرات انجامش را دارد. حضور شش فرد با معلوليت های ناشی از ديستروفی، نابينايی، ناشنوايی، فلج اطفال و ضايعه نخاعی که با تمام وجودشان منتظر ورود به دنيای گياهان انبوه آبی و و قلمرو ماهيان درياچه بودند که حضورشان جو درياچه و افراد حاضر در اطراف آن را تحت تاثير قرار داد. دنيای ديدنی زير آب برای ستار افزا با وجود نابينايی لمس پذير و فوق العاده بود و معتقد است وقتی به آب اعتماد کنی آب هم به شما اعتماد می کند، ستار با غلبه بر استرس هايش توانست لذت بی وزنی و بودن در شرايطی کاملا متفاوت را تجربه کند و برای حسين حاجيها با وجود معلوليت جسمی حرکتی، شناوری در دنيای ديگری بود، برای سهيلا نوری غواصی سرک کشيدن به دنيای ناشناسی بود و حس کردن خنکای آب در آفتاب داغ مرداد ماه و ديدن تلالو پرتوهای خورشيد از ميان گياهان در اعماق درياچه تجربه ای وصف نشدنی و باور نکردنی را برايش رغم زد.
غواصی و رويارويی با دنيای متفاوت زير آب برای هر کسی چالش روبرو شدن با ترس ها، استرس ها و تمرين داشتن تمرکز برای نفس کشيدن است. برای افراد دارای معلوليت اين چالش ها به دليل محدوديت های حرکتی دوچندان خواهد بود و اراده ای بيشتر برای غلبه بر اين چالش ها نياز است. اما گروه ماجراجو با غلبه بر تمام چالش ها توانستند ثابت کنند برای اراده های بيدار هيچ مانعی نمی تواند جلوی لذت بردنشان از زندگی شود.
سعيد پروين مربی ارشد غواصی که اجرای بخش غواصی را در اين سفر بر عهده داشت معتقد است غواصی يکی از ورزش های پر طرفدار است که افراد معلول در ايران تا به امروز از آن بی بهره بوده اند و ما در اين برنامه سعی کرديم افرادی که محدوديت جسمی حرکتی دارند را با غواصی آشنا کنيم تا لذت و هيجان دنيای زير آب را از نزديک لمس کنند .افراد از اولين لحظه ای که وارد محيط زير آب ميشوند احساس خوبی به آنها دست می دهد. يک دنيای کاملا متفاوت، احساس آزادی، بی وزنی و سکوت مطلق را تجربه می کنند. افراد دارای معلوليت در طول غواصی محدوديت های فيزيکی را فراموش کرده و آزادانه به هر سو می روند همچنين غواصی بر روی افراد دارای معلوليت يک اثر روانی مثبت دارد زيرا تجربه و شناوری در زير آب برای افراد دارای معلوليت و سالم يکسان است. اين برنامه غواصی در شرايط کاملا ايمن و در يک محيط کنترل شده همراه با مربی بين المللی غواصی انجام شد .
منبع: روزنامه تجارت، صفحه گردشگری، شماره 526، 27/05/1394 ؛ سایت معلولین ایران، 28 مرداد 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *