10 جلد اول تفسیر المیزان گویا بر روی اینترنت قرار گرفت

لینک دانلود 10 جلد اول تفسیر المیزان، به کوشش آقای علی همایونی، (32kb)

https://www.mediafire.com/folder/e56w3tf5p86rw/Almizan_01
https://www.mediafire.com/folder/n2v1l0psfqkfo/Almizan_02
https://www.mediafire.com/folder/c4yhk1dhne55w/Almizan_03
https://www.mediafire.com/folder/hwfoboijffbvh/Almizan_04
https://www.mediafire.com/folder/3yby7yjlq2oy6/Almizan_05
https://www.mediafire.com/folder/h1psy5zlq42d9/Almizan_06
https://www.mediafire.com/folder/e1mssgxctzoru/Almizan_07
https://www.mediafire.com/folder/h858nduu8mc34/Almizan_08
https://www.mediafire.com/folder/x6cs6syxpicmm/Almizan_09
https://www.mediafire.com/folder/dcpyls278xxb3/Almizan_10

تفسیر المیزان گویا و طرح‏های وابسته
ترجمه فارسی تفسیر المیزان (چاپ دفتر انتشارات اسلامی، 20 جلد)، برای اولین بار در ایران، در استودیو دفتر فرهنگ معلولین در حال گویا سازی میباشد. هم‏ اکنون 10 جلد نخست آن گویا و نهایی شده و طبق طرحنامه قرار است در پایان سال 1395 همه مجلدات آن آماده و رایگان در اختیار عموم علاقه‏ مندان قرار گیرد.
بخش‏های مختلف این پروژه با تلاش این افراد در حال پیشرفت است: منصوره ضیائی‏ فر مدیر بخش استودیو و کتب گویا؛ مریم هامون‏گرد و زهره احمدی گویندگان در استودیو؛ سعید محمدیاری و بهادر مظاهری بخش ویرایش فنی؛ اباذر نصر مدیر بخش ویرایش علمی؛ سید رضا حسینی امین مدیر بخش کنترل نهایی‏.
البته آقای محمد نوری در مشاوره دادن و هدایت پروژه و رفع نواقص مؤثر بوده است. یادآوری این حقیقت فرض است که همه‏ این پیشرفت‏ها مدیون مساعدت‏های جناب حجة ‏الاسلام‏ والمسلمین سید جواد شهرستانی است. نیز دلسوزی‏ ها و کمک‏های حاج علاء‏الدین نجف را هم نباید فراموش کنیم.

علامه سید محمد حسین طباطبایی (تبریز 1281ش- قم 1360ش) از دانش‏ آموختگان حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف اشرف در اوائل سده‏ چهاردهم شمسی، خلاء و فقدان تفسیر جامع و کاربردی قرآن کریم در فرهنگ تشیع را احساس نمود. چون طلاب اکثر اوقاتشان را به فقه و اصول فقه می‏پرداختند و تفسیر قرآن با اینکه در این عصر بسیار ضروری است ولی در برنامه ‏های درسی حوزه علمیه غایب بود. از اینرو آشنایی حوزویان با اصلی‏ترین متن وحیانی اسلام، اندک و گاه هیچ بود.
مرحوم علامه طباطبایی با پشت‏کار و جدیت و مهم‏تر جذب گروهی از شاگردان علاقه‏مند مثل مرحوم مرتضی مطهری و مرحوم سید محمد حسین بهشتی، تماماً یا اکثراً به تدریس و تألیف تفسیر قرآن پرداخت. حاصل و ثمره‏ تلاش‏های او بنیان‏گذاری جریان تفسیری با رویکرد شیعی و با روشی کاملاً علمی و توجه به همه‏ آراء مفسران مهم بوده است. نیز توانست ده‏ها شاگرد را بدون واسطه و صدها شاگرد را با واسطه تربیت کند. این تفسیر بعداً به تفسیر المیزان یا المیزان فی تفسیر القرآن مشهور شد و شهرت آن سراسر جهان را فراگرفت و حتی نظر متفکران و پژوهشگران دین‏شناس ولی غیرمسلمان را به خود جلب نمود.
المیزان گویا DVDاهمّ ویژگی‏های آن عبارت‏اند از: تفسیر به روش جمعی تألیف شده است. یعنی نخست مطالب درباره هر آیه در کلاس مطرح می‏شد و شاگردان پژوهشگر حاضر در جلسه با بررسی جمعی و نقد و بررسی مطالب بیان شده را پخته و تکمیل می‏کردند. وقتی استاد به خانه برمی‏گشت علاوه بر اینکه این مطالب را می‏نوشت، برخی موضوعات را مجدداً مطالعه می‏کرد. نیز شاگردان هم با مطالعات بیشتر گاه به نکات و دستاوردهای جدید می‏رسیدند و این‏ها را در اختیار استاد قرار می‏دادند.
ویژگی دوم این تفسیر، عدم تعصب‏ورزی و با بررسی بی‏طرفانه همه‏ دیدگاه‏ها به تبیین موضوعات می‏پرداختند. امّا ویژگی سوم طرح مباحث مبتلا‏به و مستحدث و جدید در این عصر و بررسی جامع این موضوعات است. بطوری که موضوعاتی مثل حقوق زن یا اخلاق اجتماعی در حدّ یک کتاب است. طباطبایی با تکیه بر اصیل‏ترین منابع یعنی قرآن و عترت(سنت) این تفسیر را عرضه کرده است.
همزمان با تدریس، خود علامه، مطالب را به عربی می‏نوشت، از سوی دیگر بعضی از شاگردانش اهتمام ورزیده و با تقسیم مجلدات منتشر شده بین آنان، شروع به ترجمه به فارسی نمودند.
ترجمه فارسی این تفسیر توسط ناشرانی در قم و تهران مثل انتشارات محمدی و دارالعلم در 40 جلد منتشر شد. اما به دلیل تعداد مترجمین، این چهل جلد، ساختار واحد و سیاق یکسانی نداشت، از اینرو در دهه شصت شمسی، به توصیه‏ مؤلف و با اهتمام سید محمد باقری موسوی همدانی، مجدداً همه‏ مجلدات به فارسی برگردان شد، البته در 20 جلد.
چاپ عربی المیزان هم چندبار در تهران، توسط دارالکتب الاسلامیه و در بیروت چندبار، در دفتر انتشارات اسلامی تجدید چاپ شده است.

پروژه ‏های ابتکاری دیگر:
در زمینه تفسیر المیزان چند طرح بسیار مهم دیگر هست که پس از اجرای گویا سازی تفسیر المیزان اجرا و تقدیم می‏گردد. به اجمال این‏ها را معرفی میشود:
1. مجموعه‏ سازی مطالب تفسیر المیزان در 20 جلد.
بیست موضوع مهم و موردنیاز مثل حقوق زن، نظام اخلاقی اسلام در مقایسه با دیگر نظامات از سراسر المیزان استخراج و به صورت بیست جلد کتاب پژوهشی، گویا سازی خواهد شد.
2. فرهنگنامه المیزان
پنج هزار مدخل از این تفسیر استخراج و با مقاله توصیفی کوتاه ذیل هر یک، فرهنگ‏نامه‏ای کاملاً جدید و ابتکاری عرضه می‏شود.
این دو کتاب مرجع، به روشندلان کمک می‏کند تا به مطالب و آراء علامه طباطبایی زودتر و بهتر برسند. سه روش کلان برای رسیدن به هر مطلب هست: 1. شیوه الفبایی، از راه فرهنگنامه 2. شیوه سوره به سوره و آیه به آیه، از راه خود تفسیر المیزان 3. شیوه ارتباط درختی مفاهیم، از راه مجموعه سازی مطالب.
برای مثال، روشندلی برای پایان‏نامه‏اش، دیدگاه علامه طباطبایی را درباره‏ مکتب اخلاقی ارسطو می‏خواهد. سریع‏ترین راه اینست که به فرهنگنامه در حرف الف و مدخل اخلاق ارسطویی مراجعه کند. ولی اگر اشباع نشد و نیاز به توضیحات بیشتر داشت به سراغ مجموعه‏ ها و دفتر مکاتب و مشارب اخلاقی می‏رود و در فصل مکتب اخلاق ارسطویی، اطلاعات لازم را به دست می‏آورد. اما اگر باز هم، دیدگاه‏ها و مطالب بیشتری نیاز داشت، با استفاده از آدرس‏ های آیات و سوره‏ های مندرج در مجموعه و دفتر مزبور به سراغ سوره ‏ها و آیات مورد نظر می‏رود. این شیوه کاملاً علمی ولی ابتکاری است. طرح آن آماده شده است. انشاء‏ الله تا پایان سال 1395 این سه پروژه به اتمام رسیده و تقدیم می‏گردد.

2 پاسخ
  1. قاسم
    قاسم می گوید:

    بی صبرانه منتظر مجلدات بعدی این تفسیر فخیم هستم. لطفا بفرمایید کی این اتفاق مبارک خواهد افتاد؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.