تاریخچه کمیته ملی پارالمپیک و کمیته بین المللی پارالمپیک

تاریخچه کمیته ملی پارالمپیک
NPC2فدراسيون ورزش‌هاي معلولين ايران يك سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1358 تأسيس و تحت نظارت سازمان تربيت بدني وقت فعاليت خود را آغاز كرد. در پي جنگ تحميلي عراق عليه ايران و آسيب هاي فراوان ناشي از جنگ، ضرورت ورود جانبازان سرافراز به صحنه هاي ورزشي براي حفظ سلامتي و افزايش روحيه نشاط و شادابي به منظور حضور موثر در عرصه هاي اجتماعي احساس گرديد.
اين گونه بود كه در سال 1359 نام فدراسيون مذكور به «فدراسيون ورزش‌هاي جانبازان و معلولين» تغيير كرد .
با گسترش فعاليت‌هاي ورزشي معلولين و جانبازان، فدراسيون ورزش‌هاي نابينايان و كم‌بينايان در سال 1376 پيشنهاد و در سال 1378 به جمع ساير فدراسيون‌هاي تحت پوشش سازمان تربيت بدني درآمد.
با رشد و توسعه كمي و كيفي ورزش‌هاي معلولين و نابينايان و كم‌بينايان در دنيا در 2 گروه «آقايان و بانوان» و اعلام رسمي IPC مبني بر ضرورت تشكيل كميته ملي پارالمپيك، اين كميته فعاليت خود را پس از برگزاري اولين مجمع عمومي در 17بهمن ماه 1379 آغاز كرد.
كميته ملي پارالمپيك طبق قانون تنها سازماني است كه سرپرستي، اداره و هماهنگي امور مربوط به شركت ورزشكاران داراي معلوليت در بازي‌هاي تابستاني و زمستاني پارالمپيك، منطقه‌اي، بين‌المللي و قاره‌اي ودوره ها و كلاس هاي آموزشي كه كميته بين‌المللي پارالمپيك تدارك مي‌بيند و يا حمايت مي‌كند به عهده داشته و تلاش دارد با برگزاري كارگاه ها و جشنواره هاي گوناگون به گسترش هر چه بيشتر فرهنگ پارالمپيك در ميان مردم به ويژه افراد داراي معلوليت كمك نمايد. برگزاري روز پارالمپيك و ساير برنامه هاي آموزشي و توسعه اي، را مي توان از اقدامات مهم كميته ملي پارالمپيك در تحقق اين هدف مهم دانست.

تاریخچه کمیته بین المللی پارالمپیک
IPCاصطلاح پارالمپيك از تركيب لغات يوناني “پارا” به معناي “كنار” یا “موازي” و “همراه” و المپيك به وجود آمده است تا به اين ترتيب نزديكي و اهميت نهضت المپيك و معلولين نشان داده شود.
كميته بين‌المللي پارلمپيك (IPC) سازماني براي دستيابي به اعتلاي ورزش و توسعه فرصت‌هاي ورزشي برابر براي تمامي افراد داراي معلوليت از سطح مبتدي تا سطح نخبه مي‌باشد كه ترويج ارزش‌هاي پارالمپيك شامل جرأت، اراده، الهام بخشي و برابري جزء مأموريت‌هاي اصلي آن محسوب مي‌شود و به عنوان سازمان جهاني متولي جنبش پارالمپيك شناخته شده استIPC در 22 سپتامبر 1989 تأسيس شد. اين سازمان غيرانتقاعي بين‌المللي داراي 174 عضو به عنوان كميته هاي ملي پارالمپيك (NPCs) از 5 قاره مي باشد.
مجمع عمومي IPC عالي‌ترين مرجع تصميم‌گيري ورزش هاي معلولين است كه توسط يك هيأت رئيسه و كميته اجرايي اداره مي‌شود و مقر آن در شهر بن آلمان مي باشد.
دكتر رابرت استيد وارد اولين رئيس IPC بود كه تا سال 2001 اين مسئوليت را به عهده داشت.
بازي‌هاي پارالمپيك
چهار سال پس از تأسيس مركز ضايعات نخاعي در بيمارستان «استوك مندويل» انگلستان توسط دكتر «لودويك گاتمن» و استفاده از ورزش براي توانبخشي معلولين جنگ جهاني دوم، اولين دوره مسابقات ورزشي ويژه «ورزشكاران ويلچري» به نام «بازي‌هاي استوك مندويل» همزمان با افتتاحيه پانزدهمين دوره «بازي‌هاي المپيك تابستاني 1948 لندن» برگزار شد. در سال 1952 كميته بين المللي «بازي‌هاي استوك مندويل» تشكيل شد.
1960 اولين دوره بازي‌هاي پارالمپيك بلافاصله بعد از بازي‌هاي المپيك در رم ايتاليا برگزار گرديد.
از آن سال بازي‌هاي پارالمپيك هر 4 سال يك بار به طور منظم برگزار و با برگزاري اولين دوره پارالمپيك زمستاني در سال 1976 سوئد ارتقاء كيفي و كمي آن همچنان ادامه دارد.

منبع: سایت کمیته ملی پارالمپیک

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.