انجمن معلولین بینایی گیلان

انجمن خدمات فرهنگی رفاهی معلولین بینایی گیلان

با یاری و استعانت خداوند سبحان و همت تنی چند از نیک اندیشان گیلانی ، انجمن خدمات فرهنگی رفاهی معلولین بینایی گیلان در تابستان سال 1381 رسماً کار خود را آغاز نمود . دست اندرکاران این موسسه مردمی تمام مساعی خود را به کار بسته تا بتوانند جامعه را با حقوق حقه و طبیعی معلولین بینایی ، آشنا سازند و جهت احقاق آن تا حد توان ، نیروهای متعهد جامعه را به یاری بطلبند . علاوه بر این ، انجمن در تلاش است تا این باور منطقی را در بین نابینایان و کم بینایان رواج دهد که خداوند منان خلقت آدمی را آن گونه قرار داده است که با وجود محرومیت از یک عضو ، نه تنها می تواند چون سایر افراد اجتماع به زندگی طبیعی خود ادامه دهد ، بلکه می تواند بعنوان یک عنصر موفق و توانمند ، در جامعه ی خود ایفای وظیفه نماید . مسئولین انجمن با وجود همه کمبودها ، فقدان برخی قوانین لازم ، موانع قانونی ، محدودیت منابع ، تعدد سازمانها و موسسات خیریه با عزمی راسخ برای دستیابی به اهداف عالیه تلاش می کنند و در این عرصه ی نیکی و انسانیت برای تحقق آرمانهای والا و اجرای برنامه های فرهنگی و رفاهی تمامی نیروهای مستعد ، معتمد و متعهد جامعه را به یاری می خوانند . بدون شک بزرگترین سرمایه ی ما ، انسانهای شریفی هستند که در سطوح مختلف و به شیوه های گوناگون با تشکیلات همکاری می نمایند .
عملکرد و فعالیت های مستمر
فراهم آوردن زمینه اشتغال برای تعداد 80 نفر از افراد عضو
پرداخت کمک های بلاعوض شامل نقدی و غیر نقدی
ارائه خدمات آموزشی و کمک آموزشی ، مشاوره خانواده و مشاوره حقوقی برای افراد عضو
ضبط و تکثیر کتب درسی و غیردرسی در حد امکانات موجود برای دانش آموزان و دانشجویان عضو
برگزاری و مشارکت در همایشها و مراسم مختلف بویژه بمناسبت روز جهانی نابینایان و میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام
همکاری با رسانه ها بویژه صدا و سیما در خصوص فرهنگ سازی
برگزاری اردوهای تابستانی با حضور اعضا و خانواده های ایشان بمنظور ابراز همدلی بیشتر و تبادل تجربیات و استفاده از مکانهای تفریحی
تلاش و مشارکت جهت تهیه پیش نویس ، پیگیری ، اصلاح و اجرای هر چه بهتر قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت ، کنوانسیون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و شرکت در نشست های متعدد در این باره
ارائه خدمات پزشکی ، دندانپزشکی و دارویی از طریق پزشکان داوطلب و خیّر برای کاهش هزینه های درمانی افراد عضو نیازمند
انجام مشاوره های حقوقی رایگان برای افراد متقاضی و حمایت از طریق وکلای داوطلب از این عزیزان
برگزاری دوره های آموزش کامپیوتر برای افراد عضو متقاضی (دوره ICDL)
تجهیز مجموعه اداری به خدمات الکترونیک ، ارائه خدمات و اطلاع رسانی از طریق سایت انجمن بمنظور مشارکت در اجرای طرح شهر الکترونیک
فعالیت در خصوص جلب مشارکتهای مردمی بمنظور تامین هزینه های اداری ، آموزشی ، رفاهی و غیره از طریق تشکیل دفتر مشارکت
اهداف انجمن
شناسایی و جذب معلولین بینایی و برنامه ریزی جهت ارتقای سطح کمی و کیفی زندگی آنان در کلیه زمینه ها
تلاش جهت ایجاد تاسیسات فرهنگی ، خدماتی و گسترش آنها بمنظور ارائه خدمات به معلولین بینایی و بهره مندی آنها از امکانات فراهم آمده
فراهم آوردن تسهیلات لازم در زمینه خدمات درمانی بخصوص بیماریهای چشمی
تهیه و انتشار گاهنامه بمنظور اطلاع رسانی در خصوص چگونگی بهداشت چشم و خطراتی که افراد را از این لحاظ تهدید می کند
ایجاد ارتباط علمی و مبادلات فرهنگی در سطح مجامع بین المللی و مراکز داخلی کشور بویژه مراکز خدمات دهنده به معلولین بمنظور بهره گیری آخرین دست آوردهای علمی ، آموزشی ، تکنولوژیکی با همکاری سایر سازمانها و نهادها
جلب حمایتهای مردمی ، سازمانهای دولتی و خصوصی بمنظور مشارکت در بهبود وضعیت رفاهی اجتماعی معلولین بینایی گیلان
انتظار ما از شهروندان
مساعدت با همنوعان فضیلتی است الهی ، پس اگر این سعادت نصیب ما شد آن را قدر بدانیم و اگر دست کسی را برای همدلی و همکاری می گیریم آن را با عشق بفشاریم ، آن وقت است که از گرمی آن هر لحظه روح و جانی تازه می یابیم .
شهروندان گرامی : آیا می دانید در هنگام ارتباط گرفتن با افراد کم بینا و نابینا ، چگونه برخوردی را از شما انتظار داریم ؟
اگر برای انجام کاری و یا جستجوی چیزی به نابینایی کمک می کنید ، کمک شما آنچنان باشد که آن را حمل بر دلسوزی و ترحم نداند ؛ درست است که او محدود است اما ناتوان نیست .
در هنگام کمک به فرد نابینا و کم بینا برای جابجایی و یا عبور از خیابان ، از گرفتن عصا و کشیدن لباس وی خودداری کنید و در هنگام همراهی دست وی و یا عصایش را به طرز صحیح گرفته و یک قدم جلوتر از او حرکت کنید تا در هنگام خطر فرصت توقف و عکس العمل داشته باشد .
در هنگام رانندگی وقتی فرد نابینایی را مشاهده کردید ، این نکته را به یاد داشته باشید که حق تقدم برای عبور از خیابان با وی می باشد .
اگر با فردی زندگی می کنید که دارای معلولیت بینایی است ، در نظر داشته باشید بهترین محبت به وی این است که او را نیز چون دیگر اعضای خانواده طرف مشورت قرار داده و در کارهای منزل و فعالیتهای زندگی از همکاری او بهره مند شوید و اجازه دهید امور شخصی اش را خود انجام دهد .
در هنگام برخورد با فرد نابینا هر گاه احساس کردید که برای عبور از خیابان و یا یافتن مکانی نیاز به همکاری دارد ، به او نزدیک شده و از او بپرسید که آیا به کمک شما نیاز دارد ؟ و سعی کنید هیچگاه از فاصله دور به راهنمایی و یا سئوال پرسیدن از فرد نابینا اقدام نکنید .
در هنگام برخورد با نابینایانی که با شما هستند از پرسیدن این سئوال که «آیا اسم مرا میدانی؟» جداً خودداری کنید ، چرا که این سئوال برای نابینایان بسیار ناخوشایند است و اگر احساس می کنید شما را به جا نمی آورد ؛ در حین احوالپرسی خود را به وی معرفی کنید . در نشست ها و جلسات اگر با فرد نابینایی صحبت می کنید ، سعی کنید در نزدیکی او بنشینید و اگر از فاصله دور با او صحبت می کنید با ذکر نامش او را مخاطب قرار دهید .
استادان و مدرسان محترمی که در کلاس درس با افراد نابینا در ارتباط هستند ، از دادن تخفیفهای ویژه به آنان به صرف نابینا بودن جداً خودداری کنند و در عوض بکوشند با در نظر گرفتن محدودیت آنها ، امکانات و فرصت بیشتری در اختیارشان قرار دهند.
از صدقه دادن به فرد نابینا بپرهیزید ، زیرا با این کار طبع پر احساس او را می آزارید ، همه کسانی که نمی بینند نیازمند کمک مالی نیستند . ندیدن و عصا در دست گرفتن دلیلی بر نیازمند بودن نیست . بنابراین به کسانی کمک کنید که از شما چنین تقاضایی دارند.
دانش آموزان نابینا و کم بینا را به طور پیوسته از کم و کیف مسایل جاری در تمام نقاط مدرسه از نوشته های روی تابلوی اعلانات تا رنگ آمیزی روی دیوارهای مدرسه مطلع سازید .
از بکار بردن کلمات نامفهوم و گیج کننده از قبیل این جا ، آن طرف و غیره در ارتباط با نابینایان خودداری کنید و سعی نمایید در حضور نابینایان از ایما و اشاره استفاده نکنید .
در مدارس و مکانهای آموزشی سعی کنید حتی الامکان دانش آموزان و دانشجویان کم بینا را با توجه به میزان دیدشان در محل مناسب و فاصله استاندارد با تخته کلاس سازمان دهید .
سعی کنید به هنگام جابجا کردن و یا استفاده نمودن از وسایل شخصی نابینایان ، آنها را از این امر مطلع نمایید .
از بزرگنمایی در اظهار توانمندیها و محدودیتهای فرد نابینا خودداری کنید .
هنگامی که با فرد نابینا مواجه شدید، مسایل و سوالاتی را که باید از خود وی بپرسید از همراه او سوال نکنید ؛ چرا که با این کار خود توانایی او را نادیده گرفته و باعث رنجش خاطر او خواهید شد.
شماره ثبت : 171
سال تاسیس : 1381
تعداد پرسنل : 10 نفر
تعداد اعضا : حدود 750 نفر تا پایان اسفند ماه 1391
نشانی : رشت – میدان فرهنگ – خیابان آزادگان – ابتدای خمیران زاهدان – پلاک 20 – کدپستی 4184846138
تلفکس : 01333326582 تلفن واحد مشارکت : 33329148
www.guilanblinds.ir

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.