خودروهای جمعی با امکانات ویژه معلولین و سالمندان

خودروهای جمعی با امکانات ویژه معلولین و سالمندان

231یکی از مشکلات عمده معلولین و سالمندان نبود امکانات و وسایط نقلیه شهری و بین شهری میباشد که این گروه را از فعالیتهای اجتماعی دور کرده است . گرچه درسالهای اخیر اقدامات محدودی برای مناسب سازی برخی اتوبوس های شهری و تجهیز آنان به امکانات محدود ازقبیل بالابرهای صندلی چرخدار وسطوح شیبدار تلسکوپی درتعدادی ازشهرهای کشور توسط شهرداریها صورت گرفته است , اما هنوز وسایط عمومی حمل ونقل شهری کشور خصوصا” برای معلولین و سالمندان فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد و این حداقل فقط دررابطه با اتوبوس های شهری است و گردشگران معلول و سالمند در زمینه استفاده ازوسایط نقلیه بین شهری همچنان با مشکلات متعددی مواجه اند . دراین شرایط اگرفرد معلول و سالمند اجبارا” بخواهد با وسیله نقلیه عمومی بین شهری به سفر برود بدلیل عدم پیش بینی نیازهای خود دراین گونه وسایط نقلیه مسافرتی یا باید قید مسافرت را بزند و عطایش را به لقایش ببخشد و یا اینکه با قبول تمامی سختی ها و مرارت ها به سفر برود .
و این درحالیست که دربرخی کشورهای پیشرفته طراحان وسایط نقلیه شهری وبین شهری هرسال به تنوع محصولات تولیدی ازجهت پیش بینی امکانات مورد نیاز معلولین و سالمندان بیش از پیش افزوده اند و وسایط نقلیه ای طراحی کرده اند که به اکثر نیازهای این قبیل افراد پاسخ بدهد . تولید اتوبوس ها و مینی بوسهای مخصوص شهری و بین شهری ازجمله تولیدات عمومی دراین بخش است .
بکارگیری بالابرهای برقی صندلی چرخدار , تسمه های ثابت کننده صندلی چرخدار به کف اتوبوس , سرویس بهداشتی , دوش , مینی آشپزخانه , تخت های قابل تبدیل به صندلی های vip که به راحتی ازکف جداشده و درمواقع توقف اتوبوس می تواند بعنوان یک صندلی چرخدارمستقل مورد استفاده قرارگیرد ازجمله تعدادی ازامکانات منصوبه دراین نوع اتوبوسها هستند که امکان سفرهای طولانی شهری , بین شهری و حتی بین کشوری را با راحتی و آرامش کامل برای گردشگران معلول و سالمند فراهم می کند .
بنابه برخی آمارهای موجود درحال حاضر حدود یکصد هزار اتوبوس و مینی بوس در ناوگان بین شهری کشور فعالیت دارند ( 30 هزاردستگاهاتوبوس و 70هزار دستگاه مینی بوس ) که ازاین تعداد حتی یک دستگاه هم قادربه تامین نیازهای ابتدایی مسافرین معلول و سالمند خود نمی باشد .
اکنون باید منتظرو امیدوار باشیم دولتمردان و مسئولین وزارت صنایع و معادن و کلیه مدیران کارخانجات سازنده خودروهای جمعی شهری و بین شهری بعد از37 سال که ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گذشته و جمعیت معلولین و سالمندان کشور به مرز 22% جمعیت کل کشور بالغ گردیده اند , با ایجاد خط تولید وسایط نقلیه برای مسافرتهای شهری و بین شهری معلولین و سالمندان بصورت اختصاصی و مناسب سازی شده و با تولید اتوبوسها , مینی بوسها و سایر وسایط نقلیه عمومی به نیازهای این قشر عظیم توجه لازم نموده و در رفع این معضل پیش روی افراد معلول وسالمند که یکی ازحقوق حقه اجتماعی و شهروندی آنان محسوب می شود و درقوانین مصوب از جمله قانون حمایت ازحقوق معلولین به صراحت به آن تاکید شده است , گامهای اساسی بردارند.
منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، 3 خرداد 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *