مجذومِ لوچ

مجذومِ لوچ

خواجه عبدالله انصاری

ابن خفیف از عرفای شیراز از ابوالحسین دراج حکایت کرده که در سفری به دلیل اختلاف بین همراهانم، عزم کردم به تنهایی به سفر روم. چون به مسجد قادسیه رسیدم، پیری دیدم مجذوم و لوچ [معلول]. سلام کردم؛ مرا گفت همراه می‌خواهی؟ گفتم نه. از خشم پر شدم که از دوستان گریخته‌ام و این لوچ با بلایی عظیم می‌‌خواهد همراه من شود. بار دوم و سوم به من گفت همراه می‌خواهی، بالاخره با عصبانیت گفتم نه به خدای تعالی و برفتم.
وی مرا گفت: یا اباالحسین، یصنع الله للضعیف حتی یعجب القوی.
چون به منزل دیگر رسیدم دیدم با فراغت نشسته. هیچ نگفتم. وقتی به منزل سوم رسیدم او را دیدم به فراغت نشسته. به جای آوردم و او را بوسیدم. به من گفت: اگر دست گیر ضعیف باشی قوی خواهی شد. از نصایح او در شگفت شدم و گریه کردم و گفتم همراه من شو.
گفت: تو سوگند خوردی و امکان ندارد و برو. به او گفتم حداقل کاری کنم تا تو را در هر منزل ببینم. قبول کرد. به هر منزل می‌رسیدم او را می‌دیدم؛ تا رسیدم به مکه. در مکه این قصه را برای صوفیان بگفتم. شیخ ابوبکر کتانی و شیخ ابوالحسن گفتند او شیخ ابوجعفر از صوفیان بزرگ است، سی سال است که آرزوی دیدار او را داریم، کاشکی می‌توانستی او را بیاوری. برای یافتن او به خانه خدا رفتم، در طواف او را دیدم. برگشتم و خبر دیدن او را گفتم. دوستان گفتند این بار او را دیدی بانگ ده تا ما بیاییم و او را ببینیم. چون به منا آمدم، او را دیدم قصد کردم دستش بگیرم و نزد صوفیان ببرم. او شکوه کرد و رفت. باز وی را در مسجد خفیف دیدم. وقتی مرا دید گفت می‌خواهی بانگ زنی و دیگران را خبر کنی؛ گفتم زینهار و شروع به بوسیدن او کردم. گفتم مرا دعا کن. گفت: من دعا نکنم تو دعا کن من آمین گویم.
پس سه چیز خواستم: یکی خواستم قوت من روز به روز کن، دیگر خواستم که درویشی با من دوست شود و سوم خواستم در روز حشر مرا در صف دوستان خود قرار دهد. او گفت آمین.
ملاحظه
کسی که ظاهر آشفته و ژولیده دارد، مثلاً جذامی، نابینا، کم بینا (لوچ) است، نباید مانع دوستی و همراهی گردد. ممکن است انسانی بزرگ و عارفی عظیم باشد.
مأخذ: طبقات الصوفیه، خواجه عبدالله انصاری هروی، به کوشش محمد سرور مولائی، تهران، توس، 1386، ص 407-408.
منبع: دفتر فرهنگ معلولین، بخش حکمت ها و اندرزها، 21 تیر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *