تیر و کمان

در این رشته معلولین گروه های قطع عضو و ضایعات نخاعی در دو وضعیت ایستاده و نشسته و در سه کلاس پزشکی به صورت انفرادی و تیمی به رقابت با هم بپردازند، این رشته که از سال 1374 شمسی در ایران فعال شده تاکنون 7 دوره مسابقات قهرمانی کشور را پشت سر می گذارد و تیم ملی تیروکمان کشورمان در پارالمپیک های سیدنی 2000 وآتن 2004 حضور داشته است. مسابقات این رشته نیز مانند تیراندازی برای زنان و مردان به صورت جداگانه یا مشترک قابل اجرا می باشد.
منبع: وبلاگ لبخند زندگی، 26 آذر 1390

سابقه تیر و کمان در پارالمپیک:
ورزش تیر و کمان بیش از ۳۰ سال در مسابقه پارالمپیک (مسابقه معلولین) قدمت دارد برنامه های پارالمپیک شامل دوبل، انفرادی، و تیمی است که امتیاز بندی مسابقه دقیقا” شبیه بازیهای المپیک ( بازیهای افراد سالم ) است مسابقات با کمی تغییرات زیر نظر فدراسیون بین المللی تیر و کمان (fita) برگزار می شود. مسابقه پارالمپیک شامل ورزشکاران فلج مغزی- آسیب نخاعی- معلولین خفیف ( دست و پا ) و قطع عضوها می شود .گرچه، معلولین دیگر نیز از این رشته ورزشی لذت می برند. ورزشکاران معلول اولین بار در بازیهای استوک مندویل در سال ۱۹۴۸ در مسابقه تیروکمان شرکت کردند و هم اکنون ۳۷ کشور در بازیهای پارالمپیک شرکت می کنند.
ورزشکاران معلول و جانباز در مسابقات تیر و کمان بصورت ایستاده یا بر روی ویلچر می توانند در مسابقه شرکت کنند و در کل در سه نوع کلاسبندی تقسیم می شوند.
ARST شامل ورزشکاران ویلچری است در این کلاس ورزشکاران هم در دستها و هم پاهایشان دارای معلولیت هستند آنها در تحریک، قدرت و کنترل دستها محدودیتهایی دارند پاها ممکن است به دلیل قطع شدن و یا محدودیتهایی شبیه آن کارآیی لازم را نداشته باشند. این ورزشکاران بر روی ویلچر رقابت می کنند.
ARW2 این ورزشکاران در قسمت پایین تنه از جمله پاها دارای معلولیت هستند اینها نیز بر روی ویلچر رقابت می کنند.
زمین بازی:
برای افراد معلول زمین بازی دقیقا” شبیه افراد سالم طراحی شده است مسافت تیرانداز تا هدف ۹۰ متر و حداکثر قطر هدف ( سیبل ) ۱۲۲ سانتیمتر است. قطر سیبل با توجه به مسافت، تغییر می کند مثلا” قطر سیبل در فاصله ۵۰ و ۳۰ باید ۸۰ سانتی متر باشد امتیازدهی و قوانین بازیهای معلولین همانند افراد سالم می باشد بعد از هر اصابت تیر به هدف امتیاز محاسبه می شود اگر تیر به مرکز هدف اصابت کند امتیاز ۱۰ که بالاترین امتیاز می باشد برای ورزشکار محسوب می شود.
ورزشکاران در بازیهای پارالمپیک در رشته ریکرو مجاز تیراندازی هستند جنس ریکرو ترکیبی از چوب، سرب، یا کربن است و جنس تیر آن از آلومینیم یا کربن است.
ارتفاع و وزن کمان بطور قابل ملاحظه ای متغیر است بطور کلی به افراد ویلچری توصیه می شود کمان ۴۸ اینچی استفاده کنند و پوند کمان نیز با توجه به سن و جنسیت ورزشکار متغیر است به افراد زیر ۱۰ سال ۱۵-۱۰ پوند و به افراد ۱۲ – ۱۰ سال ۱۵ تا ۲۰ پوند و به زنان و دختران جوان ۲۰ تا ۳۰ و به مردان کمانی با پوند ۳۰ تا ۴۰ پیشنهاد می شود.
ورزشکاران ویلچری مجاز به استفاده از تشک پشتی و صندلی با محدویت ضخامت آن را دارند و ضخامت تشک صندلی یا ویلچر در حدود ۱۵ سانتیمتر و پشتی تا ۵ سانتی متر مجاز است.
ورزشکارانی که سطح معلولیت آنها بسیار بالاست می توانند برای زه کردن کمان از شخص دیگری کمک بگیرند مشروط بر اینکه شخص مورد نظر در طول انجام مسابقه به هیچ عنوان حق صحبت کردن و یا انتقال اطلاعات به ورزشکار را نداشته و نباید مزاحمتی برای حریفان دیگر ایجاد کند.
ورزشکاران دو پا قطع مجازند برای حفظ تعادل خود قسمت باقیمانده پاهایشان را بوسیله بند به ویلچر یا صندلی ببندند.
اولین حضور تیم تیرو کمان جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۴ با شرکت جانبازان عزیز از جمله آقایان: ماندگار فرد- اکبری- قمری- حیدری- کهتری- رضایی – بصام و اسلامی در کشور بلژیک بود.
تیم ملی کشورمان در مسابقات پارالمپیک سیدنی جایگاه پنجمی را از آن خود کردند و در فسپیک مالزی سال ۲۰۰۶ یک نقره و یک برنز را کسب کردند.
منبع: سایت هیات تیراندازی با کمان استان کرمان

1 پاسخ
 1. مریم
  مریم گفته:

  سلام خدا خیرتون بده واقعا برای اطلاعاتتون
  میشه لطفا منو راهنمایی کنید
  میخام بدونم شرکت کننده تیروکمان با معلولیت قطع عضو یک پا از زیر زانو هم باید نشسته مسابقه بده؟!
  راستش من این مشکل رو دارم و میخوام تیرو کمان رو حرفه ای شروع کنم
  اما نمیدونم چرا هرچی جستجو میکن اطلاعات جامعی رو نمی تونم بدست بیارم
  کاش میشد با یه ورزشکار تیروکمان مشورت کرد
  میشه بمن کمک کنید یه تصمیم درست بگیرم
  من عضو گروه تلگرامتون هم شدم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *