فوتبال پارالمپیک

فوتبال پارالمپیک به فوتبال طراحی شده برای افراد دارای ناتوانی های جسمی اطلاق می شود. قوانین این ورزش ها بر اساس قوانین فیفا می باشد با تفاوت هایی درمورد زمین بازی ، تعداد بازیکنان و دیگر قوانین که انجام آن را برای افراد معلول امکان پذیر ساخته است. دو نوع اصلی فوتبال معلولین فوتبال پنج نفره برای کم بینایان و نابینایان و فوتبال هفت نفره برای افراد فلج مغزی می باشد که مسابقات آن در بازی های پارالمپیک نیز برگزار می شود. البته فوتبال با ویلچر برقی و فوتبال معلولین قطع عضو نیز برای افراد معلول وجود دارد که مسابقات آنها در بازی های پارالمپیک نیست.
فوتبال پنج نفره (به انگلیسی: Football 5-a-side) که با نام های فوتال و فوتبال نابینایان نیز شناخته می شود نوعی از بازی فوتبال است که برای افراد نابینا و کمبینا طراحی شده است. این ورزش توسط فدراسیون جهانی ورزش های نابینایان (IBSA) سازماندهی می شود و قوانین آن بر اساس قوانین فیفا طراحی شده است. هر تیم متشکل از پنج نفر اعم از یک دزوازه بان تشکیل شده است. یک راهنما نیز از بیرون زمین بازیکنان را راهنمایی می کند. توپ مورد استفاده در این ورزش ایجاد صدا می کند و بدین وسیله بازیکنان را برای رسین به آن کمک می نماید. هر بازی از دو نیمه ۲۵ دقیقه ای تشکیل شده است که وقت استراحت ۱۰ دقیقه ای در میان آن قرار دارد.
فوتبال هفت نفره نوعی از بازی فوتبال است که برای افراد مبتلا به فلج مغزی و ناراحتی های عصبی شامل سکته مغزی و آسیب مغزی پس از حادثه (PTSD) طراحی شده است. این ورزش توسط فدراسیون جهانی ورزش های فلج مغزی (CP-ISRA) سازماندهی می شود و بر اساس قوانین فیفا طراحی شده است. در این ورزش هر بازی از دو نیمه ۳۰ دقیقه ای و یک وقت استراحت ۱۵ دقیقه تشکیل شده است.
منبع: دانشنامه آزاد ویکی پدیا

این رشته همانگونه که از نامش پیداست ویژه گروه معلولین نابینا است.
فوتبال نابینایان تاکنون فعالیت چندانی را نداشته و فدراسیون نابینایان و کم بینایان از سال 83 شروع به برنامه ریزی نموده است و امید آن دارد که این رشته نیز مانند گلبال بتواند مورد توجه نابینایان قرار گیرد.
مسابقات این رشته در زمینی به ابعاد 42×22 متر و دو تیم با ترکیب هر تیم 4 بازیکن کلاسB1 و یک نفر دروازه بان در درون دروازه ای با ابعاد 3×2 متر و از کلاسB2 یا B3 برگزار می گردد.
این رشته در مسابقات پارالمپیک آتن برای اولین بار برگزار گردید واز آن تاریخ تاکنون مورد توجه اکثر کشورها قرار گرفته است. مسابقات این رشته نیز مانند فوتبال CP ویژه مردان است.
منبع: وبلاگ لبخند زندگی، 26 آذر 1390

1 پاسخ
  1. sevda
    sevda گفته:

    سلام وقتی فوتبال نابینایان ایرانی را دیدم ناراحت شدم یکی از بازیکنان گفتن ترکش دارم! کجا اتفاق افتاده!

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *