گلبال نابینایان

گلبال ورزشی طراحی شده برای نابینایان می‌باشد. این ورزش در سال ۱۹۴۶ توسط هانز لورنزن از اتریش و سپ ریندل از آلمان برای بازپروری سربازان نابیناشده در جنگ جهانی دوم طراحی شد و از سال ۱۹۷۶ در بازی‌های پارالمپیک تورنتو شرکت داده شد.
در این بازی که دو نیمه ده دقیقه‌ای دارد چشمان همه بازیکنان بسته‌است. در هر تیم ۳ نفر در زمین حاضرند که در نزدیکی دروازه خودی مستقرند و باید سعی کنند توپ را با دست به درون دروازه تیم مقابل بیاندازند.
طول زمین گلبال ۱۹ متر در ۹ متر (۱۹٫۷ در ۹٫۸ یارد) است. دروازه‌ها در عرض زمین قرار دارند. توپ گلبال ۱٫۲۵ کیلوگرم (در حدود ۲٫۷۶ پوند) وزن دارد که دارای هشت سوراخ یا گودال است که موقع حرکت صدا می‌دهد. قطر توپ ۷۵ سانتی متر (حدود ۳۰ اینچ) است.
منبع: دانشنامه آزاد ویکی پدیا

این رشته نیز مانند رشته فوتبال 5 نفره ویژه گروه معلولین نابیناست. با این تفاوت که از قدمت دو دهه فعالیت مستمر و مرتب برخوردار است. در حال حاضر مسابقات قهرمانی کشور این رشته در 4 رده، دسته (1)، دسته(2)، دسته (3) و زیر گروه برگزار می شود. و رزشکارانی که دارای کلاس پزشکی B1 ، B2 یا B3 باشند می توانند در مسابقات این رشته که در زمینی به ابعاد18×9 متر و با حضور دو تیم که هر تیم شامل 3 نفر بازیکن می باشد، شرکت نمایند. این رشته از قدیمی ترین رشته های حاضر در پارالمپیک ها است و تیم ملی ایران در مسابقات پارالمپیک سئول حضور داشته است. فدراسیون نابینایان کشورمان پس از استقلال در سال 78 تاکنون 6 دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته را همه ساله به طور منظم و مستمر برگزار نموده است.
منبع: وبلاگ لبخند زندگی، 26 آذر 1390

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.