بررسی خدمت به معلولان جنگی در کشورهای چین، کرواسی، فرانسه، روسیه، کره جنوبی و کانادا

بررسی خدمت به معلولان جنگی در کشورهای چین، کرواسی، فرانسه، روسیه، کره جنوبی و کانادا

کشور چین: خدمت به معلولان جنگ راهی برای حمایت از دفاع ملی است
در جمهوری خلق چین خدمت به خانواده های جانباختگان میهن و معلولان جنگ ضامن ثبات اجتماعی است و آن را عملی ترین راه برای حمایت از تلاشهای ارتش برای یک دفاع ملی می دانند. دولت چین نسبت به خانواده های جانباختگان میهن و معلولان جنگ در دوره های مختلف اهمیت ویژه ای قائل است زیرا به عقیده آنان خدمت به این افراد و خانواده هایشان ثبات اجتماعی را تضمین نموده و عملی ترین راه برای حمایت از تلاشهای ارتش را برای یک دفاع ملی ایجاد می کند.
ارائه خدمات ویژه علاوه بر خدمات رفاه عمومی، شامل حال خانواده جانباختگان انقلاب، خانواده نیروهای نظامی فوت شده در حین انجام کار، نظامیان معلول، نیروهای آماده باش و معاف از خدمت و نیروهای در حال خدمت است.
خدمت اجباری در ارتش چین با آنچه در سایر کشورها به شکل پرداخت مزد صورت می گیرد متفاوت است. از یکطرف هر یک از آحاد مردم چین باید از حدود و مرزهای مملکت دفاع کنند و در مقابل، مسئولیت بسیج نیروها و نیز یافتن مشاغلی برای افسران وظیفه و سایر نیروهایی که خدمت آنان به اتمام رسیده بر عهده حکومت است.
همچنین دولت تضمین شغلی را برای کلیه نیروهای نظامی که نشان ردیف دوم شایستگی و لیاقت را احراز کرده اند به عنوان پاداشی به پاس خدمت وفادارانه آنها به کشور، تدارک دیده است و نیروهای نظامی روستایی با تشویق دولت مهارتهایی را هم در ارتش و هم در مناطق روستایی خود فرامی گیرند تا در ادامه زندگی شغل مناسبی را داشته باشند.
دولت جمهوری خلق چین با تمام توان و امکانات خود از جانباختگان میهن قدردانی می کند به گونه ای که بناهای بجا مانده از دوران جنگ به جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره رشادتها و جانفشانیهای سربازان حفظ و نگهداری می شود.
مؤسسات رفاه اجتماعی چین اعم از تولیدی و تجاری سعی دارند با مشارکت انجمنها، دولت و مردم، رفاه اجتماعی معلولان را فراهم نماید. دولت چین یک خط مشی حمایتی و پشتیبانی در این خصوص دارد؛ به این شرح که مؤسساتی که بیش از 35 درصد نیروی کار آنان را کارکنان معلول تشکیل دهد مشمول مالیات بر درآمد نخواهند شد.
همچنین اگر نیروی کار معلول این مؤسسات از 50 درصد کارکنان آنان تجاوز کند از پرداخت مالیات بر تولید و مالیات ارزش افزوده معاف می شوند. بانکهای به خصوصی اینگونه مؤسسات را به طور فعال تحت پوشش حمایتهای اعتباری خود قرار می دهند و طرحهای تکنولوژیک این مؤسسات که جنبه نوآوری داشته باشد نیز مورد حمایت دولت و ایالات محلی ذیربط قرار خواهند گرفت.
این قوانین بخش کوچکی از قوانین مربوط به جانباختگان و معلولان جنگ در کشور چین است که نمونه این قوانین و یا کاملتر و بهتر از آن را می توان در قوانین جمهوری اسلامی ایران یافت اما این سؤال همچنان باقی است که چرا این قوانین در روح و عمل جامعه ایران با وجود پشتوانه های مادی و معنوی کمتر حاکم است در حالی که بخش کوچکی از همین قوانینی که در ایران به تصویب رسیده در جوامع دیگر کاملا اجرا می شود.

کشور کروواسی: بهره مندی خارجیان از خدمات مربوط به بازماندگان جنگ
این شهروندان از حق تحصیل مستقیم در مدارس و دانشگاههای کشور کرواسی برخوردارند. حتی دولت صندوقی جهت تأمین هزینه های بورسیه این افراد تأسیس نموده که استفاده این افراد از بورسیه به تعیین وزارت علوم و تکنولوژی و وزارت دفاع کرواسی بستگی دارد. علاوه بر اولویت در دریافت خوابگاه، این افراد کتب درسی خود را رایگان دریافت می کنند.
تسهیلات رفاهی و اجتماعی
دولت کرواسی در جهت ارائه خدمات رفاهی به قربانیان و آسیب دیدگان جنگی برنامه ها و طرحهای مختلفی را به اجرا گذاشته است. به طور مثال در خصوص وسایل نقلیه، وزارت دفاع هر 7 سال یکبار به معلولانی که دارای صد درصد نقص عضو هستند خودرو هدیه می دهد و دیگر افراد معلول جنگ نیز حق وارد کردن خودرو بدون پرداخت عوارض گمرکی و مالیات دارند.
رزمندگان کروات متناسب با میزان حضور در جبهه از تخفیف مالیات و عوارض گمرکی برخوردارند. همچنین خانواده این افراد می توانند یکبار بدون پرداخت عوارض گمرکی و مالیاتهای دیگر خودرو وارد کنند.

کشور فرانسه:
در فرانسه سربازان و رزمندگان سابق مستمری از کارافتادگی دریافت می کنند و چنانچه یکی از این افراد فوت کند به بازماندگان حقوقی وی(همسر، فرزندان یا پدر و مادر) مستمری پرداخت می شود.
همچنین برای رزمندگان سابق نشانه ها و امتیازهایی چون عنوان”قدرشناسی ملت” و “کارت رزمندگی” در نظر گرفته شده که این کارت به آنان امکان می دهد تا پس از 65 سالگی از مستمری بازنشستگی و از کارافتادگی برخوردار شوند و با مساعدت دولت در نظام سود از تعاون مشارکت کنند.
برای انتقال معلولان در فرانسه وسایل ویژه حمل و نقل وجود دارد که هزینه آن توسط بیمه پرداخت می شود. همچنین معلولان جنگی 25 تا 45 درصد از تخفیف 50 درصدی بلیط قطار برخوردارند و در صورتی که معلولیت فرد تا 85 درصد باشد از بلیط رایگان و همراه وی از 25 درصد تخفیف بهره مند می شود. حتی این افراد در نشستن داخل اتوبوس یا مترو از اولویت برخوردارند به جهت اینکه پشت کارت کسانی که ایستادن برایشان مضر است علامت گذاری شده است.
ایجاد گذرگاه مناسب برای تردد معلولین جنگی در معماری شهر لحاظ شده است و کلیه معلولان برای رفت و آمد در تمام مراکز دولتی و خصوصی نگرانی نخواهند داشت و در بخشهایی چون ساختمان سازی یا اشتغال رزمندگان سابق می توان گفت وزارتخانه های مربوطه (وزارت شهرسازی و کار) بر اجرای قوانین در حوزه خود نظارت دارند و رزمندگان در تمام وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی در مسائلی چون استخدام، کارآموزی، آموزش حین خدمت و… در اولویت هستند.

کشور روسیه:
به لحاظ قوانین آموزشی روسیه، مجروحان و شرکت کنندگان درجنگ، بدون آزمون در دانشگاه و آموزشگاههای فنی دولتی پذیرفته می شوند. این افراد می توانند در کلاس حرفه های مختلف به صورت رایگان شرکت کرده و در تمام دوره کارآموزی در محل کار و در کلاس ارتقا مهارت کار با حفظ صد در صد حقوق، آموزش بینند وهزینه تحصیلی خود را از طرف دولت فدراسیون روسیه دریافت کنند.
همچنین به گروهی از معلولان جهت رفت و آمد، وسایل نقلیه داده می شود و به مجروحانی که مشکلات بینایی دارند و یا کسانی که معلولیت از دو دست دارند تا زمانی که در قید حیات هستند وسیله نقلیه رایگان داده شده که نوع وسیله نقلیه و مدت استفاده از آن از طرف دولت فدراسیون روسیه تعیین می گردد و اگر خود معلول نمی تواند رانندگی کند می تواند حق رانندگی را به یکی از افرادی که با آن زندگی می کند بدهد. در صورتی که خود معلول بخواهد می تواند به جای وسیله نقلیه، هزینه رفت و آمد خود را از دولت دریافت کند.
به معلولانی که وسیله نقلیه رایگان داده شده است و یا با وام آن را خریده اند و همچنین معلولانی که وسیله نقلیه را به طور کامل دریافت کرده اند، کمک هزینه بنزین، تعمیرات، لوازم یدکی و… پرداخت می شود. همچنین معلول جنگ و یا کسی که معلول جنگ گروه 1 را همراهی می کند، می تواند از وسایل نقلیه درون شهری و برون شهری -غیر از تاکسی- راه آهن و وسایل حمل و نقل آبی در اطراف شهر به صورت رایگان استفاده کند. همچنین معلولان سالی یکبار می توانند به طور رایگان از راه آهن، هواپیما، کشتی یا اتوبوس بین شهری استفاده کنند و بلیط شخص همراه معلول 50 درصد تخفیف دارد.

کشور کره جنوبی:
ر اساس قوانین کشور کره جنوبی، نشان شایستگی ملی بالاترین نشان افتخاری است که دولت کره به ایثارگران ملی این کشور اعطا می کند که به موجب آن این افراد دارای یکسری حقوق و امکانات خاص رفاهی، آموزشی، بهداشتی و درمانی و… خواهند بود. در نظر مردم و دولت کره فداکاری این افراد بالاترین نمونه از میهن پرستی است که حیات اجتماعی و اقتصادی این کشور را تضمین می کند بنابراین یکی از آرمانهای اساسی و زیربنایی در اعطای نشان شایستگی ملی پرداخت کامل غرامت به افتخار آفرینان ملت است.
کمکهای آموزشی به فرزندان جانباختگان و معلولان جنگ کشور کره در سال1961آغاز شد که اکنون به صورت کمک هزینه، شهریه تحصیلی و بورسیه به دانشجویان پرداخت می شود. ایثارگران ملی، همسران و فرزندان آنان از پرداخت شهریه ورودی و سایر هزینه ها در مقاطع تحصیلی (دبیرستان و دانشگاه) معاف هستند و کسانی که صلاحیت ورود به مقطع دبیرستان و یا مقطع بالاتر را دارند و نمره قبولی دانشکده های فنی و سایر دانشکده ها، دانشگاههای خارج از کشور کره را به دست آورند از هزینه و بورس تحصیلی برخوردار خواهند بود و فرزندانی که در مراکز اعطای نشان شایستگی ملی نگهداری می شوند می توانند از این امکانات بهره گیرند.
از نکات جالب این گزارش این است که دولت کره جنوبی علاوه بر ایجاد بنگاههای عام المنفعه با سرمایه گذاریهای شرکتهای بزرگ تجاری جهت رفاه حال ایثارگران ملی اقدام به احداث دهکده های ایثارگران نموده است. این دهکده ها که نوعی انجمن امور خیریه است، به منظور اسکان و توانبخشی جسمی و استقلال اقتصادی جانبازان از کار افتاده(نابینا،فلج نخاعی و…) در سال 1962تأسیس شد.

کشور کانادا:
دولت کانادا ضمن برگزاری برنامه های یادبود برای ایثارگران و قربانیان جنگ در جهت اعطای نشان شایستگی به شرکت کنندگان در جنگهای اول و دوم جهانی و آذین بندی میادین عمومی کشور هنگام مراسم و جشنها، در حمایتهای مالی و رفاهی نیز گامهای مؤثری برداشته است.
اسکان رایگان مدافعان میهن در اراضی سلطنتی یا استانی با توافق استانها در املاک سلطنتی، ارائه وام مسکن به مدافعین واجد شرایط، اعطای زمین معوض به آنهایی که محل اسکان آنان باید تغییر کند، واگذاری زمین متناسب با تعداد افراد خانواده و مساعدتهای اقتصادی و تخصصی در طول ساخت مسکن، واگذاری خانه های اجاره ای با قیمت پایین، پروژه های احداث مسکن ارزان قیمت استیجاری، ارتباط و همکاری با اتحادیه اسکان کانادا و امور مدافعان در مورد اجاره به شرط تملک، ساخت منازل مسکونی متناسب با وضعیت روحی و جسمی مجروحان جنگی را می توان نمونه های اقدامات این کشور در بخش مسکن برشمرد.
در خصوص بیمه آسیب دیدگان جنگی در کشور کانادا طرح بیمه عمر، آتش سوزی، ورشکستگی و…توسط کانون مذکور انجام می پذیرد. حتی در قوانین مالی کشور کانادا نسبت به اخذ مالیات از مدافعان میهن دستورالعمل بخشودگی یا تخفیف در نظر گرفته شده است.
براساس قوانین کشور کانادا و به منظور قدردانی از رشادت رزمندگان بازنشسته و ایثارگر کانادایی- حتی رزمندگان جنگ جهانی دوم- مستمری سالیانه علاوه بر اهدای جوایز و پاداش، تعلق می گیرد، حتی مستمری بگیران خارجی یا مقیم سایر کشورها نیز از این قانون مستثنی نیستند.
ارائه تجهیزات و وسایل معلولان حتی اقلام جزئی، تأمین اقامتگاه برای افراد واجد شرایط دریافت خدمات درمانی، قرارداد با دانشگاهها و مراکز پزشکی، بیمه درمانی، ارائه سرویسهای دارویی، ارائه پروتزهای مصنوعی، پرداخت هزینه های درمان مجروحان و معلولان جنگ، گوشه ای از اقدامات دولت کانادا در امور رفاهی و خدمات درمانی و بهداشتی به آسیب دیدگان جنگی است.

منبع: وبلاگ روزنوشت های جانبازی، 27 تیر 1389

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *