اولين تبلت بريل برای افراد نابينا

اولين تبلت بريل برای افراد نابينا

tablet-brailleاستارت‌آپ استراليايی Blitab Technology که تبلت جديد بريلی را توسعه داده، مدعی شده که اين تکنولوژی انقلابی، می‌تواند به منظور ايجاد و گسترش دنيای ديجيتالی به افراد نابينا و کم‌بينا مفيد واقع شود، اين استارت‌آپ اعلام کرده که پس از تبلت Blitab، اولين گوشی‌هوشمند بريلی را نيز توسعه خواهد داد.
اسلاوی اسلاوو مدير ارشد و بنيانگذار Blitab Technology در طول کنفرانس Hello Tomorrow پاريس که مصاحبه‌ای با IBTimes UK داشت، گفت:
ما در حال ساخت اولين تبلت لمسی برای افراد نابينا و کم‌بينا هستيم. کاری که ما در حال انجام آن هستيم،‌ ايجاد يک تکنولوژی جديد است که خط بريل را به دنيای ديجيتالی انتقال داده و راه‌حلی نوين و نوآورانه را برای استفاده‌ی نابينايان از دستگاه‌های الکترونيکی بدون عناصر مکانيکی ارائه می‌کند. اين تکنولوژی انقلابی است که ما قصد داريم يک مشکل بزرگ را با آن برطرف کنيم و اين مشکل مربوط به افراد نابينا است. تکنولوژی جديد به حد کافی اندازه‌ی خوبی دارد؛ از اين‌رو به راحتی می‌توانيم تصاوير لمسی مانند نقشه‌ها و گرافيک را بر روی تبلت نمايش دهيم. از جمله‌ی اين نمايش‌ها می‌توان به اشکال هندسی اشاره کرد که اين اشکال می‌توانند ابزاری آموزشی برای افراد نابينا و کم‌بينا قرار گيرند. در حال حاضر برخی تکنولوژی و دستگاه‌هايی وجود دارد که قيمت آن‌ها بسيار گران بوده و تنها خطوط بريلی را توليد می‌کنند. اين دستگاه‌ها ۴۰ سال قبل توسعه داده شده و به دليل عدم عرضه‌ی نوآوری در اين زمينه، تنها اين محصولات در بازار برای افراد نابينا در دسترس است. ما دارای اين عقيده هستيم که افراد نابينا بايد در حوزه‌ی ديجيتالی که ما در آن زندگی می‌کنيم، نيز فعاليت داشته باشند. در اين عصر ديجيتال که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها حضور پررنگی دارند، بايد افراد نابينا نيز از آن‌ها استفاده کنند. اين افراد از حق وب‌گردی، خواندن و دانلود کتاب‌ها برخوردار هستند. تنها يک درصد از کل کتاب‌های جهان به زبان بريلی چاپ شده که البته توليد و چاپ اين دسته از کتاب‌ها بسيار گران است.
دستگاه‌های مشابه موجود در بازار مکانيکی بوده و تنها اجازه‌ی اجزای يک خط از بريل را می‌دهد. علاوه بر اين، دستگاه‌های مذکور قيمت سه برابر تبلت جديد را دارند؛ تبلت Blitab با قيمت ۲٫۵۰۰ يورو به فروش می‌رسد. همچنين توليد دستگاه‌هايی مانند Anagraph پيش از عرضه به بازار متوقف شده است. تبلت Blitab از حباب‌های مايع به منظور توليد نوشته‌های لمسی يا تصاوير کمک می‌گيرد، همچنين تکنولوژی مذکور اين امکان را فراهم می‌کند که متون را از فلش، مرورگرها و تگ‌های NFC خوانده و آن‌ها را به متن قابل لمس کردن و خواندن افراد نابينا تبديل کند.
اولين تبلت بريلی برای افراد نابينا+عکس
در انگلستان مؤسسه‌هايی مانند RNIB و بانک Barclays به دليل پتانسيل‌ بالای اين تکنولوژی برای کمک کردن به افراد نابينا، علاقه‌ی زيادی به تبلت Blitab نشان داده‌اند. در حال حاضر نمونه‌های اوليه‌ی اين تبلت در حال ساخت است؛ اما اگر سرمايه‌گذاری‌های حول اين تکنولوژی بيشتر باشد، استارت‌آپ Blitab Technology اميدوار است تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ آن‌ را روانه‌ی بازار کند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان؛ سایت شمعدانی، 14 تیر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *