عصای هوشمندی که نابينايان را به سمت افراد آشنا هدايت می‌کند

عصای هوشمندی که نابينايان را به سمت افراد آشنا هدايت می‌کند

18_1432217860791دانشجويان دانشگاه شهر بيرمنگام يک عصای سفيد جديد طراحی کرده‌اند که از فناوری تشخيص چهره برای شناسايی چهره دوستان و خانواده در جمعيت استفاده می‌کند.
عصای XploR از يک دوربين و حسگرهای داخلی برای اسکن چهره افراد در ميان جمعيت استفاده می‌کند و در صورت تشخيص چهره آشنا، به لرزش درآمده و فرد نابينا را با سرنخهای صوتی به سمت وی هدايت می‌کند.
اين عصای هوشمند تا فاصله 10 متری کار کرده و چهره‌ها بر روی يک کارت SD ذخيره می‌شوند.
هدايت‌های صوتی سپس از طريق يک گوشی دارای بلوتوث برای کمک به کاربر به منظور يافتن فرد شناسايی شده، انتقال می‌يابد.
عصای XploR از فناوری تلفن‌های هوشمند برای شناسايی چهره‌های آشنا تا فاصله 10 متری استفاده کرده و دارای قابليت‌های جی‌پی‌اس برای کمک به ناوبری است.
بطور خاص اين عصا از بانکی از تصاوير ذخيره شده در يک کارت SD داخلی برای شناسايی چهره‌های آشنا استفاده می‌کند.
اگر دوربين پس از اسکنن يک اتاق، با تصوير مشابه يکی از عکسهای ذخيره شده روبرو شود، عصا لرزيده و به کاربر هشدار می‌دهد. سپس فرمان‌های صوتی گام به گام برای کاربر از طريق گوشی پخش شده و فرد نابينا را به دوستش می‌رساند.
اين عصا اخيرا به پزشکان و متخصصان عالم علم در لوکزامبورگ و فرانسه معرفی شده و محققان قصد دارند امسال از سازمان‌هايی در آلمان نيز بازديد کنند.
XploR نخستين عصايی است که از فناوری شناسايی چهره به اين روش استفاده می‌کند. البته اولين عصايی نيست که از فناوری‌های هوشمند بهره می‌برد. برای مثال عصای هوشمند 50 دلاری شرکت AssisTech در هند به کاربران کمک می‌کند تا از خطرات در زمين و هوا اجتناب کنند. اين دستگاه از فناوری فراصون برای شناسايی موانع تا فاصله سه متری استفاده می‌کند.
محصول ديگر UltraCane نام دارد که از فناوری مشابه استفاده کرده و از سال 2011 در بازار ارائه شده است.
منبع: ايسنا؛ سایت شمعدانی، 8 تیر 1394

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *