راهکار سامسونگ برای استفاده معلولان از موبايل

راهکار سامسونگ برای استفاده معلولان از موبايل

samsungبرای کسانی که در اندام‌های فوقانی شان دچار معلوليت هستند و به سختی از دست و انگشتان خود استفاده می‌کنند، تلفن هوشمند وسيله‌ای نيست که کار با آن راحت باشد. با در نظر داشتن همين مساله، شرکت سامسونگ اقدام به ارائه اپليکيشنی به نام Dowell کرده که کار با اين دستگاه ها را برای معلولان راحت تر می کند.
سامسونگ الکترونيکس به عنوان برندی پايبند به مسئوليت اجتماعی، همواره درصدد طراحی و اجرای برنامه‌هايی با هدف خلق ارزش اجتماعی در سراسر دنيا بوده است. اين شرکت اپليکيشنی به نام Dowell طراحی کرده که برای کاربران دارای معلوليت، امکان کنترل تلفن‌ هوشمند را با استفاده از دستگاه‌های کامپيوتری کمکی موجود فراهم می‌کند.
اين افراد در حال حاضر برای کار با کامپيوتر، از ابزارهايی مانند Head mouse، Track balls و ديگر فناوری‌های کمکی استفاده می‌کنند که بدون نياز به کليک کردن عمل می‌کنند؛ اما راه‌اندازی و کار با موبايل ها، نيازمند حرکات مختلف دست مانند ضربه زدن، لمس کردن يا کشيدن است که اين دسته از کاربران را عموماً برای کنترل تلفن‌های هوشمند دچار مشکل می‌کند.
پروفسور سانگ موک لی از دانشگاه ملی سئول که در طراحی و ساخت اپليکيشن Dowell با سامسونگ همکاری کرده در اين‌باره می‌گويد: «سخت‌ترين قسمت استفاده از تلفن‌های هوشمند برای افرادی که معلوليت‌های بالا دارند ازجمله خود من، کنترل لمسی اين دستگاه‌هاست.
برنامه Dowell علاوه بر حل اين مشکل، امکانات ديگری را نيز فراهم می‌کند؛ هنگامی‌ که اشخاص معلول به تلفن هوشمند دسترسی پيدا می‌کنند، نه تنها قادر به برقراری ارتباط، تحقيق و بسياری کارهای ديگر می‌شوند، بلکه می‌توانند تمام وسايل برقی منزل خود را نيز کنترل کنند که اين امر، مديون رواج اينترنت اشيا (IOT: Internet of Things) است که زندگی بسياری از معلولان را عميقاً دگرگون کرده است.
AWT IMAGE
اپليکيشن Dowell توسط شرکت Samsung Software Membership طراحی شده است؛ تمامی فعاليت‌های اين سازمان کاملاً داوطلبانه انجام می‌شود و هدف اصلی آن کمک به دانشجويان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای کسب مهارت‌های نرم‌افزاری است. Dowell روی تلفن‌های هوشمند سامسونگ (گالکسی S3 تا جديدترين مدل‌ها) قابل‌نصب است.
گفتنی است فعاليت‌های مسئوليت اجتماعی سامسونگ با مطالعه خصوصيت‌ها و نيازهای هر کشور طراحی و اجرا می‌شوند و بر سه بخش آموزش، ارتقای سطح زندگی و محيط‌زيست متمرکز هستند. آموزش و توانمندسازی، بخشی است که بيشترين اقدامات سامسونگ را در راستای بنا نهادن زيرساخت‌های آموزشی و ارائه فرصت‌های يادگيری در عرصه تکنولوژی، برای افراد با ويژگی‌های مختلف در خود جای داده است. پيش از اين نيز سامسونگ، برنامه‌هايی برای نابينايان و مبتلايان به اوتيسم ارائه کرده است.
منبع: ديجياتو؛ روزنامه مشرق؛ سایت شمعدانی، 9 تیر 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.