گزارش جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران

ارائه 105 اثر در جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران

jashnvarezemestaneh93.jpgدر نخستین «جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران» که در قالب 5 بخش از 6 اسفندماه برگزار می‌شود، 105 اثر از سوی هنرمندان ناشنوا ارائه خواهد شد.
حامد نصرآبادیان دبیر نخستین جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران درباره این جشنواره گفت: نخستین جشن هنر زمستانی کانون ناشنوایان ایران به منظور بهتر دیده شدن فعالیت هنرمندان ناشنوای تهران 6 تا 9 اسفند ماه سال جاری با عنوان «جشنواره زمستانی» در 5 بخش نمایش، عکاسی، نقاشی، گرافیک و سرود برگزار می شود.
وی اظهار کرد: در این جشنواره 41 اثر در بخش گرافیک، 21 اثر در بخش نقاشی، 20 اثر در بخش عکاسی ارائه می شود و 6 گروه نمایشی و 5 گروه سرود حضور خواهند داشت و 12 اثر در بخش جنبی هنرهای کاربردی و دستی به نمایش در می آید.
وی بیان کرد: به دلایل نداشتن حمایت مالی مطلوب از سوی برخی از سازمان ها برخلاف وعده ای که داده بودند، تمامی داوران بخش های این جشنواره به شکل افتخاری همکاری خواهند داشت و در این میان ما از مدیریت فرهنگسرای ابن سینا که سالن آمفی تئاتر را برای برگزاری مراسم اختتامیه در اختیار ما گذاشته است تشکر می کنیم.
دبیر نخستین جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران همچنین عنوان کرد: در روز نخست این جشنواره کارگاه آموزشی پنج گانه در سالن اجتماعات کانون ناشنوایان ایران برگزار می شود و همزمان با آن نمایشگاه عکس، نقاشی، گرافیک نیز افتتاح خواهد شد و روز پنجشنبه 7 اسفند ماه نیز کارها به صورت رقابتی داوری می شوند. در روز جمعه 8 اسفند ماه بخش نمایش و سرود در ساعات 15 تا 20 برگزار می شود.
نصرآبادیان اضافه کرد: همچنین روز شنبه 9 اسفند ماه مراسم اختتامیه در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای ابن سینا برپا می شود. آثار هنرمندان در بخش آثار هنری کاربردی و دستی مثل معرق کاری به صورت نمایشگاهی برای بازدید عموم در سالن کانون ناشنوایان به نمایش در می آید.
وی در معرفی داوران جشنواره نیز اعلام کرد: قضاوت هر بخش را 3 داور برعهده خواهد داشت که در این میان یک نفر از هنرمندان ناشنوا خواهد بود. در بخش نمایش محمد عظیمی هنرمند ناشنوا، مسعود موسوی و حامد نصرآبادیان، در بخش گرافیک مونا فروتن هنرمند ناشنوا، مسعود مجاوری آگاه و ماکتا قاسم لو، در بخش نقاشی مهسا خان احمدی هنرمند ناشنوا، سهیلا حقیقت و مریم سیف اللهی، در بخش عکاسی مهسا باقی هنرمند ناشنوا، فهیمه حسینی و فرزانه صالح پور ارزیابی آثار را برعهده خواهند داشت.
وی تاکید کرد: تنها بخشی که 3 داور ناشنوا خواهد داشت بخش سرود جشنواره است که به زبان اشاره اجرا می شود. داوری این بخش با مرضیه آقاخانی، محسن موسوی و زهرا غلامی خواهد بود.
دبیر نخستین «جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران» در پایان بیان کرد: در هر بخش 3 جایزه اول تا سوم به هنرمندان اعطا می شود و تنها در بخش سرود یک گروه به عنوان گروه منتخب معرفی می شود.

مراسم اختتامیه
مراسم اختتامیه جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران در روز ۹ اسفند ماه – با حضور مجید رفیعی مدیر فرهنگسرای ابن سینا، حامد نصرآبادیان دبیر جشنواره، فریدون خلیلی رئیس هیأت مدیره کانون ناشنوایان و هنرمندانی چون اردلان شجاع کاوه، شیوا خسرومهر، آرزو افشار، جواد انصافی و رضا بنفشه‌ خواه برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رئیس فرهنگسرای ابن‌سینا به سخنرانی پرداخت و در ادامه فریدون خلیلی به عنوان میزبان درباره جشنواره و اهداف برگزاری آن توضیحاتی را به حاضران ارائه کرد.
در ادامه این مراسم چند سرود به زبان اشاره توسط گروه دستان آوازه‌خوان اجرا شد. سپس دبیر جشنواره درباره دردسر‌ها و مشکلاتی که در راه برپایی این جشنواره وجود داشت و هنرمندان حمایتگر در قالب یک گپ‌وگفت صحبت کرد.
وی در سخنانش اعلام کرد که این جشنواره بدون حمایت سازمان بهزیستی و با بودجه دو میلیون تومانی برگزار شده است و همچنین داوران جشنواره به صورت افتخاری همکاری داشته‌اند و از تخصص و اعتبار خود در این جشنواره استفاده کرده‌اند.
وی در پایان سخنانش از ریاست و معاونت فرهنگسرای ابن‌سینا که بدون هیچ چشم‌داشت سالن فرهنگسرا را برای برپایی مراسم اختتامیه به کانون ناشنوایان اختصاص داده است تشکر و قدردانی کرد. وی همچنین از نگارخانه شیث که سه پایه‌های نو نقاشی‌ را به بخش نقاشی و عکس این جشنواره اختصاص داده بود تشکر کرد.
د راین جشنواره آثار بخش نقاشی، عکاسی و گرافیک بدون هیچ قاب مشخص و با ایده رخت‌آویز و طناب روی دیوارهای سالن کانون ناشنوایان آویزان شده بودند.
سخنرانی علی پویان معاونت دانشگاه هنر و معماری بخش بعدی این برنامه بود. از دیگر اتفاقات این مراسم ابراز خرسندی اردلان شجاع کاوه و آرزو افشار از حضور در چنین محفلی و اجرای یک قطعه پانتومیم توسط محمد عظیمی – هنرآموز مدرسه پانتومیم- بود که با تشویق بسیار زیادی از سوی حاضران رو‌به‌رو شد.
در بخش نمایش جایزه اول بازیگری به علی اوربینی بخاطر نمایش «دلقک»، جایزه رتبه دوم به محمد عظیمی بخاطر بازی در نمایش «روی ای خیس» و جایزه سوم ضمن تقدیر از مرتضی یعقوبی برای بازی در نمایش«سهم من از آسمان» به بازیگر نمایش «ماهیگیر» احمد دلنواز اهدا شد.
در بخش سرود، مقام اول گروه سرود آوای دستان مقام دوم گروه سرود دستان آوازه‌خوان و مقام سوم گروه سرود انجمن خانواده معرفی شدند.
در بخش گرافیک، برگزیده بخش اول مهسا خان‌احمدی، جایزه دوم این بخش به پریا پولادوند و جایزه اول به مونا ذوقی اعطا شد.
در بخش عکاسی مقام اول به هانیتا سروری، مقام دوم به حنیف ستاریان و مقام سوم زینب صادقی کاجی اختصاص یافت.
در بخش نقاشی مقام اول به زینب صادقی کاجی، مقام دوم به مهسا خان احمدی، مقام سوم به صورت مشترک به زینب جاوید و سمیرا غفارزاده اهدا شد.
آثار این جشنواره توسط ۱۵ داور مورد بررسی قرار گرفته‌اند. آثار بخش نمایش توسط مسعود موسوی، حامد نصرآبادیان، محمد عظیمی، آثار بخش گرافیک توسط مسعود مجاوری آگاه، ماکتا قاسملو، مونا ذوقی، آثار بخش نقاشی توسط سهیلا حقیقت، مریم سیف‌اللهی، مهسا خان احمدی، آثار بخش عکس فهیمه حسینی، فرزانه صالح‌پور و مهسا باقی، در بخش سرود ناشنوایان نیز آثار توسط محسن موسوی، علیرضا نجف‌پور و پریسا کرمانی‌زاده مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
منبع: سایت کانون ناشنوایان ایران، 6 اسفند و 13 اسفند 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.