اپلیکیشنی برای صحبت با ناشنوایان بدون نیاز به زبان اشاره

اپلیکیشنی برای صحبت با ناشنوایان بدون نیاز به زبان اشاره

transcense_howitworks_Closeاپلیکیشن جدیدی برای گوشی‌های هوشمند عرضه شده است که محتوای صوتی و کلمات را به متن تبدیل کرده و به این ترتیب بدون نیاز به زبان اشاره و یا ضرورت لب خوانی، مکالمه گروهی با ناشنوایان را آسان می‌کند.
ناشنوایان در دنیای ساکتی زندگی می‌کنند و برای ارتباط و دیالوگ با آنها یا باید از زبان اشاره خاص ناشنوایان استفاده کرد، یا اگر سواد داشته باشند، باید با آنان از طریق نوشتاری ارتباط برقرار کرد. ناشنوایان همچنین اگر طرف مقابل کمی شمرده صحبت کند، قادر هستند از طریق لب خوانی صحبتها را متوجه شوند و با زبان اشاره یا نوشتن پاسخ دهند.
transcense howitworks Close اما همیشه متخصص زبان اشاره ناشنوایان در دسترس نیست و علاوه بر این گاهی لازم است تعامل و ارتباط از راه دور و بدون ارتباط تصویری صورت پذیرد. گاهی نیز صورت گوینده در همه لحظات رو به فرد ناشنوا نیست، شمرده حرف نمی‌زند و یا تقریبا چند نفر با هم حرف می‌زنند و میان حرفهای همدیگر هم می‌پرند. در این شرایط ناشنوایان چکار باید بکنند؟ چگونه می‌توان برای این چنین مواردی نیز، به ناشنوایان سرویس مناسب ارائه داد.
به نظر می‌رسد در تلاش برای پاسخ به این پرسش‌ها، سه دوست را که دو تای آن‌ها خود ناشنوا هستند را به این نتیجه رساند که اپلیکیشنی برای تبدیل همزمان کلمات به متن نوشتاری طراحی کنند. با این اپلیکیشن صحبت‌های افراد که از گوشی هوشمند دارای اپ استفاده می‌کنند تقریبا به طور همزمان به متن نوشتاری بدل شده و در گوشی یا تبلت فرد ناشنوا ظاهر می‌شود و او قادر است اگر توان تکلم داشته باشد با زبان و اگر نه با نوشتن به آنها در صورت لزوم پاسخ دهد و یا به طور کلی در جریان بحث‌ها و گفتگوها قرار گیرد.
unnamedاین اپلیکیشن Transcense نام دارد و میکروفون گوشی‌های هوشمندی را که روی آن‌ها نصب شده فعال کرده و هر آنچه را که صاحبان گوشی‌ها هنگام گفتگو می‌گویند جمع‌آوری کرده و از یک قابلیت تشخیص صدا هم برای دانستن این‌که هر صدا به چه کسی تعلق دارد استفاده می‌کند و در نهایت سخن‌های گفته شده را به تدریج و با فاصله کمی پس از بیان آن، به تفکیک افراد به متن نوشتاری تبدیل کرده و به دستگاه کاربر ناشنوا می‌فرستد.
این اپلیکیشن همچنین در صورتی که فرد ناشنوا قادر به صحبت کردن نباشد، متن تایپ شده او را به صوت تبدیل کرده و با صدای دیجیتال پخش می‌کند. علاوه بر این برای جلب توجه دیگران به متنی که او تایپ می‌کند، وقتی می‌خواهد چیزی بگوید، این اپ به فرد ناشنوا امکان می‌دهد یک پیام صوتی دیجیتال بفرستد.
فعلا نسخه بتای خصوصی این اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید طراحی و نوشته شده است، اما برای ارائه نسخه نهایی اپلیکیشن برای این سیستم عامل و سیستم عامل iOSو نسخه وب، این سه نفر ویدیویی تبلیغاتی برای معرفی کمپین جمع آوری کمک مالی درست کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند برای کامل کردن اپلیکیشن و عرضه نسخه نهایی آن به کاربران ناشنوای خود که ٥ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شوند و دوستان آن‌ها به ٢٥ هزار دلار کمک مالی نیاز دارند.
اگر کمک مالی لازم تامین شود و نسخه نهایی اپلیکیشن به کاربران عرضه شود، هزینه سالانه استفاده از این اپلیکیشن ٣٦٠ دلار خواهد بود، مگر این‌که کاربر همین الان تعهد دهد آماده پرداخت ١٥٠ دلار برای عضویت سالانه است. با توجه به اینکه سرور اپلیکیشن هنگام استفاده از آن، باید به طور مرتب محتوای صوتی رسیده را تبدیل به متن کند و بنابراین هزینه‌های جاری خواهد داشت و این اپ هم قرار نیست به تبلیغات اتکا کند، دریافت حق اشتراک ناگزیر است.
هم اکنون نیز برنامه‌هایی مناسب استفاده ناشنوایان در سیستم عامل‌های موبایلی وجود دارند. از جمله این‌ها می‌توان به یک برنامه مشابه با این پروژه جدید، در سیستم عامل ویندوز فون اشاره کرد. این اپلیکیشن که MotionSavvy نام دارد یک برنامه است که قادر است زبان اشاره و زبان شفاهی را به محتوای متنی تبدیل کند.
منبع: تک‌کرانچ ؛ سایت کانون ناشنوایان ایران، 28 مهر 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.