بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه مرکزی استان همدان

hamedanتنها کتابخانه ویژه نابینایان شهر همدان در بالای تپه مصلی قرار دارد و راه دشواری که برای افراد معمولی پیمودنش دشوار است یقیناً برای نابینایان دشوارتر است.
«علی چهاردولی»، مسئول بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی استان همدان، اظهار کرد: بخش نابینایان کتابخانه‌ی مرکزی در تاریخ ۲۵ مهر ۹۱ تأسیس شد و با در اختیار گذاشتن کتاب‌های صوتی و بریل کار خود را آغاز کرد.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ۵۸۳ عنوان کتاب با خط بریل و ۵۲۵۰ عنوان کتاب صوتی در این کتابخانه وجود دارد هم‌چنین از منابع جدید دیجیتالی هم‌چون کتاب‌هایی به صورت pdf و یا text در این کتابخانه استفاده می‌شود.
وی با بیان این‌که این کتابخانه دارای ۴ سیستم کامپیوتر ویژه نابینایان است، خاطرنشان کرد: این کامپیوترها مجهز به نرم‌افزار ویژه نابینایان بوده و به اینترنت نیز وصل هستند.
چهاردولی شمار اعضای فعال کتابخانه را ۱۹۰ نفر برشمرد و افزود: رنج سنی این اعضا از کودکان تا جوانان و بزرگسالان است که شامل مقاطع تحصیلی ابتدایی تا دکترا هستند.
وی خاطرنشان کرد: در استان همدان تنها در دو شهر همدان و ملایر کتابخانه‌ی ویژه‌ی نابینایان و کم‌بینایان وجود دارد که در شهر همدان این کتابخانه در بالای تپه مصلی قرار دارد و قطعاً یکی از مشکلات نابینایان، مکان کتابخانه است.
چهاردولی انجام مساعدت‌های لازم از سمت مدیرکل کتابخانه‌های استان را خواستار شد تا این کتابخانه به مرکز شهر انتقال یابد.
وی گفت: مکان فعلی اصلاً استاندارد نیست و بهترین مکانی که برای این کتابخانه در نظر گرفته شده، کتابخانه آزادی است که در مرکز شهر قرار دارد و دسترسی به آن برای نابینایان و کم‌بینایان راحت‌تر است.
وی راه رسیدن به کتابخانه را هم‌اکنون صعب‌العبور دانست و تصریح کرد: اعضای نابینای شهر به تنهایی نمی‌توانند به کتابخانه بیایند و ناچار یا فردی باید آنها را همراهی کند و یا با آژانس به کتابخانه بیایند که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها می‌شود.
چهاردولی تنها مرکز و مکان فرهنگی نابینایان را همین کتابخانه دانست و گفت: با وجود همه مشکلات، اعضای زیادی از این کتابخانه استقبال کرده‌اند و خیلی مشتاقانه به کتابخانه می‌آیند.
وی با اشاره به فعالیت‌های دیگر انجام‌شده در این مرکز، اظهار کرد: از ۱۹۰ اعضای فعال این کتابخانه، ۱۵۰ نفر به صورت ۱۰۰ درصد فعال هستند و در این مرکز علاوه بر امانت کتاب، کلاس‌های آموزشی رایانه، آموزش خط بریل، آموزش نرم‌افزارهای رایانه‌ای، انجام کارهای پژوهشی و مقاله و پایان‌نامه و نصب و تعمیر نرم‌افزارهای موبایل و رایانه اعضای کتابخانه نیز انجام می‌شود.
هاردولی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که در شهر همدان ۲۶۷۰ نابینا وجود دارد و تنها ۱۹۰ نفر عضو فعال کتابخانه هستند، شکاف زیادی بین اعضای کتابخانه و جامعه نابینایان استان وجود دارد و امید است با جابجایی مکان کتابخانه به تعداد اعضا افزوده شده و این شکاف کمتر شود.
وی منابع اطلاعاتی کتابخانه را کم دانست و اظهار امیدواری کرد شمار منابع اطلاعاتی کتابخانه را تا ۵۰۰۰ عنوان افزایش دهیم.
منبع: ایسنا؛ سایت کانون معلولین توانا، 18 خرداد 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.