مجموعه کلیپ فلسفه در مورد زبان اشاره ناشنوایان

مجموعه کلیپ فیلم ویدیویی نُه قسمتی “فلسفه در مورد زبان اشاره”

مفهوم فلسفیبا پایان یافتن آخرین قسمت کلیپ فیلم ویدیویی آقای عباس بهمنش مورخه ششم ژانویه سال 2015 ، بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران این مجموعه فیلم به نام ” فلسفه در مورد زبان اشاره ” را به طور یکجا در اختیار همگان قرار می گذارد البته متاسفانه هنوز فاقد زیرنویس فارسی است.
آقای عباس بهمنش به عنوان اشاره کننده این مجموعه فیلم محتمل زحماتی گردیده که قابل تشکر و سپاسگزاری است البته چند توضیح لازم انتقادی وجود دارد که در اینجا جهت اطلاع عباس و سایر خوانندگان آورده می شود:
یک) از آنجایی که عباس فقط به بیان خلاصه بعضی از نظریات فلسفی در مورد زبان اشاره پرداخته ، عنوان پیشنهادی برای اینگونه کلیپ ویدیویی به این صورت می باشد: ” سیری گذرا در نظریات فلسفی مربوط به زبان اشاره “.
دو) عباس سعی در انتخاب اشخاصی را داشت که با اعتقادش تضادی نداشته باشد. در حالیکه این عمل از نظر علمی و آکادمیکی ، صحیح نیست به خصوص وقتی عباس می خواهد به سیر تمام تحولات تاریخی نظریات در مورد زبان اشاره بپردازد.
به عنوان مثال: لورنت کلرک به عنوان موسس اولین مدرسه ناشنوایان در کشور آمریکا ، نقش بسیار مهمی در ایجاد و رشد زبان اشاره آمریکایی را داشت که در فیلم عباس درباره نظریات فلسفی او صحبتی نشده است. لورنت کلرک تحت تعالیم آموزشی میشل دلپه (موسس اولین مدرسه دولتی مخصوص ناشنوایان در جهان) از زبان فرانسه اشاره ای استفاده می کرد. ضمناً خوشبختانه هر دو نمونه فیلم سخنرانی اشاره ای ادوارد مینر گلودت (پسر توماس گلودت و موسس کالج گلودت) و جورج ودیترز اکنون موجود هستند. نظریات فلسفی جورج ودیترز در این فیلم تاریخی هم خیلی مهم است که عباس درباره اش هیچ صحبتی نکرده است.
سه) عباس در مورد اعتقاد فلاسفه یونانی درباره ” اشاره” به طور مفصل و عمیق و با دقت توضیح داده اما هرچه به طرف جلوتر می آمد ، نحوه توضیح دادنش بیشتر حالت خلاصه تر و سطحی تر و دارای دقت کمتری پیدا می کرد. چون بطور سرسری از میان انواع نظریات فلسفی رد شده است. به طوری که در اواخر مجموعه فیلم ، از نمونه نظریات فلسفی استفاده شد که مربوط به زبان ” گفتاری ” بود که ربط چندانی به زبان اشاره را نداشت.
چهار) به طور کلی ، دانش عباس متاسفانه به روز نبود. به عنوان مثال: نظریات فلسفی ژاک دریدا در زمینه ” اشاره ” جدیداً توسط چند محقق مشهور از جمله دایرکسن بومن (اُستاد سابق عباس) و هانا آنگلین – جفه بطورعمیق و جدی مورد بررسی و نقد قرار گرفته که نتایج و استنباطات آن در معرض همگان قرار گرفته است لذا خیلی واجب بود توی فیلم عباس گنجانده شود.
فایل مقاله دایرکسن بومن (چاپ 2008میلادی)
پنج) در خاتمه ، جای نظریات فلسفی دانشمندان ایرانی از جمله زبانشناس مشهور معاصر ایرانی به نام دکتر محمد رضا باطنی درباره زبان اشاره توی فیلم عباس خالی است.

مجموعه فیلم
قسمت اول
قسمت دوم
قسمت سوم
قسمت چهارم
قسمت پنجم
قسمت ششم
قسمت هفتم
قسمت هشتم
قسمت نهم

منبع: روابط عمومی بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران (www.idsf.ir)

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.