علی مشایخی

alimashayekhi-300x330علی مشایخی
مسول انجمن اسلامی معلولین استان آذربایجان شرقی
مشاور امور معلولین شهردار تبریز
کارشناس کمیته معلولین شورای شهر تبریز
مدیر اولین پایگاه خبری معلولین
www.sookoot.ir
m9143108199@gmail.com

علی مشایخی هستم متولد ۱۳۶۱ در شب شهادت امام علی (ع) با معلولیت مادرزادی به دنیا آمدم .
از همان دوران کودکی فردی پر جنب و جوش و پر تلاشی بودم و در تمامی مراحل تحصیل نیز بیشتر به عنوان نماینده اولین دوره شورای دانش آموزی و نماینده دانشجویان و دبیر همایشات تخصصی , مدیر مسئول نشریه دانشجویی تراز و چندین دوره عنوان قهرمانی شنا و عضو تیم ملی و در حال حاضر در دومیدانی جانبازان و معلولین بوده ودر حیطه اشتغال نیز به عنوان یک کارآفرین موفق معلول در بخش خدمات آموزشی حسابداری و مدیریت مالی در فعالیت هستم .
در یک کلام ((با بال شکسته پرگشودن هنر است))
به عنوان یک معلول در سال حماسه سیاسی و اقتصادی در انتخابات کاندید ای شورای شهر بودین مردی بلند همت از انتخابات بگوئید
با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص داشتن بصیرت و آگاهی و همچنین همت جوانان در تمامی عرصه ها با یاری خداوند مهربانم و همت خویش خواستم پا به عرصه انتخابات بگزارم حضور نه به عنوان رفع تکلیف به خاطر آغاز راهی برای افراد دارای معلولیت که بدانند ما هم در تمامی عرصه های حضور نباید در حاشیه باشیم باید همت کنیم و برآن باور داشته باشیم که خداوند به حرکت برکت خواهد داد . پس خواستم بگوییم رهبر جانباز امروز توانست رهبر مسلمین جهان بشود چرا معلولین نخواهد در مسائل مهم کشوری از خودشان نماینده نداشته باشند چرا که طبق آمار جهانی جامعه آماری افراد دارای معلولیت امروزه ۱۰ درصد یک جامعه هستند که در شهر ما نیز یک قشر بزرگ ولی خاموش و از یاد رفته تبدیل شدند . در یک کلام (( جهان به تلاش پاداش می دهد نه به بهانه … ))
با توجه به نتایج انتخابات و پس از آن فعالیت شما قابل تحسین بود باز هم همت
البته این دوره من دنبال هیچ نتیجه ای نبودم این شکست ها برایم پل پیروزی است براین باور دارم باید مثل موجی خورشان یر خود وظیفه بدانم بتوانم برای این قشر کاری در خور شخصیت شان انجام دهم .
انگیزه شخصی ام بیشتر به فعالیت های گروهی و دسته جمعی است در دوران انتخابات هم به اکثر کاندیداهای دوست کمک می کردم اصلا احساس اینکه آنها رقیبم بودن نداشتم و پس از آن نیز با تمامی منتخبان رابطه خوبی هم داشتم که بر آین اساس با توجه به درخواست های مکرر دوستان و افراد داری معلولیت و حسن نیت نمایندگان شورا علی الخصوص اعضای محترم کمیسیون فرهنگی , اجتماعی , ورزشی خانم دکتر حضرتی و آقایان دکتر شیاری و حاجی زاده در دومین جلسه این کمیسیون اینجانب را به عنوان کارشناس و رابط امور معلولین انتخاب کردند که خود این حرکت در شهر اولین ها اولین کمیته اختصاص یافته به امور معلولین در ایران بود یعنی توجه شورا به این قشر قابل تحسین است.
اکنون از فعالیت ها و اهداف تان برای آینده :
در حال حاضر با تشکیل کمیته کارشناسان شورای شهر تبریز دبیر این کمیته به عنوان معلول فعال در کنار دوستان عزیز کارشناس و نمایندگان کمیسیون در فعالیت هستم در تمامی جلسات حضور فعالی داشته و همچنین از برنامه های در اولویت ام که برای اولین بار برای افراد دارای معلولیت با مشاوره افراد دارای معلولیت و دوستان داشتم می توان به اقدام به تاسیس اولین پایگاه خبری افراد داری معلولیت ( بنیاد همت ) در مقدمات اولیه در دستور کار بوده تا بتوانیم درموضوع اطلاع رسانی فعالیت های چشم گیر معلولین به عموم مردم و نهاد ها رسمی گامی اساسی برداشته باشیم .
اقدام به تاسیس اولین سازمان مردم نهاد ( ان جی او ) تحت عنوان بنیاد همت که بیشتر در راستای توانمند سازی معلولین در حیطه های کار آفرینی و اشتغال افراد داری معلولیت در دستور کار و اقدام قرار گرفته که در این خصوص با سازمان بهزیستی استان اقدامات آغاز شده که به خاطر اهمیت موضوع از سوی مدیران ارشد بهزیستی و جناب آقای صادقی حمایت های خاصی در این راستا داشته و دارند تا بتوانیم در مورد اشتغال معلولین با در نظر گرفتن موارد قانونی مصوب ولی به فراموشی سپرده شده را فعال نماییم .
چرا بیشتر به اشتغال معلولین اهمیت داده اید در این خصوص چه سازمان های باید به شما کمک بکنند
امروزه اشتغال یکی از مهمترین مشکلات تمامی جوانان جویای کار هست برای معلولین نیز بسیار مهمتر زیرا که با در اختیار داشتن مصوبات قانونی مجلس در اشتغال ۳ درصد معلولین تا کنون اقدامات خاصی از دستگاههای مرتبط انجام نگرفته از طرفی مجلس قانون بازنشستگی معلولین در بیست سال را مطرح می کند در این حالت ما یک درصد بازنشسته معلول خواهیم داشت زیرا هیچ استخدامی برای این افراد صورت نگرفته است و آن یک درصد هم مربوط به افرادی خواهد بود که در سال های نه چندان دور به دلایلی توانستند شغل استخدامی داشته باشند .
ما در حال حاضر در بخش کارآفرینی با برخی از کارآفرینان علاقمند به اشتغال معلولین مذاکراتی داشته ایم و از سایرکارفرمایان و پیمانکاران نیز دعوت میکنیم .
در مسایل خدمات شهری برخی از شغل هایی انتخاب کرده ایم که این افراد دارای معلولیت می توانند اجرا کنند .که با بایستی توجه و عنایات شهردار محترم تبریز آقای نجفی در بخش های نوآوری و خلاقییت که خودشان هم شخصا علاقمند هستند و همچنین باید مذاکراتی در این خصوص با شورا داشته باشیم تا با یک طرح جامع کارشناسی شده یک بخش مهمی را در این خصوص مصوب کرده و با همکاری شهرداران مناطق اجرا کنیم تا به جای ماهی دادن ماهی گیری یاد داده باشیم .
اداره کار و امور اجتماعی نیز یکی از دستگاههایی خواهد بود که بایستی آستین بالا زده و از این مصوبات قانونی راه گشایی اشتغال معلولین باشد .
استانداری و معاونین تدبیر و امید نیز بایستی یک تدبیر اساسی و امید وارانه به این ناامیدان دست از همه جا کوتاه داشته باشد که شخص آقای جبارزاده نیز یکی از مدافعان حقوق اشتغال معلولین است از ما دعوت کند تا یک کارگروه اشتغال معلولین داشته باشیمدر حال حاضر در صف انتظار ایشان هستیم تا در خصوص نامه های جامعه معولین و همکاری های شخص آقای اکبرزاده تا کنون داشته ایم به یک نتیجه اساسی و هدفمند برسیم و استانداری نیز برخی مسایل را برایمان حل کند.
مصاحبه در تاریخ 14 بهمن 1392

بایگانی شدن قانون سهمیه استخدامی معلولان باعث تاسف است
تبریز-حامد عاطفی فر –خبرنگار همشهری :مشکلات بی پایان معلولان در جامعه مختص سالهای کنو نی نبوده وکمبود امکانات از جمله امکان های استخدامی همیشه گریبانگیر این قشر از جامعه بودده است. برای برسی این مشکل با <<علی مشایخی >> کار شناس کمیته معلولان شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت گویی انجام داده ایم که می خوانید.
همشهری به نظر شما در زمان حاضر اصلی ترین مشکل معلولان چیست ؟
امروزه اشتغال معلولان یکی از معضلاتی است که تاکنون مورد بر رسی های فراوانی توسط تمامی گروها و مسعولان قرار گرفته است اما هنوز هم میتوان به عنوان یک مشکل عمده در زندگی معلولان از ان یاد کرد. با رعایت قوانین سهمیه استخدامی بهتر است معلولان دراولویت ویژه استخدامی قرار بگیرند اما متاسفانه نه تنها این مصوبات بایگانی شده بلکه فراموش هم شده است .
برای نمونه در حقوق حمایت از معلولان ماده ای تصویب شدده با این عنوان که درصد از ظرفیت استخدام های کلی کشور اعم از شرکتها و سازمانها ی مختلف متعاق به معلولان باشد واگر شرکت یا سازمانی از معلولان در ظرفیت استخدامی خود بهره گیرند تا حدودی از برخی تسهیلات مانند وام بر خور دار شوند اما باز هم شاهدیم که هنوز راه حلهای مختلف نیز نتوانسته اند ان چنان سود مند باشند زیرا همه دسازمانها و ارگانها به این ماده و تبصره استخدام معلولان عمل نمی کنند واز انجام دادن ان سر بالز می زنند .
همشهری تفاوت یک فرد سالم ویک فرد معلول از نظر اشتغال چیست
همان طور که یک فرد سالم برای گذراندن زندگی و امرار معاش خود نیاز به شغل وراهی برای کسب درامد و ما یحتاج زندگی دارد یک فرد معلول نیز از این قائده مستثنا نیست وحتی نیاز بیشتری نیز نسبت به یک فرد سالم برای گذراندن زندگی دارد چرا که هزینه های زندگی فرد معلول بسیار بالاست برای تهیه برخی لوازم جسمی –حرکتی اعم از صندلی چرخدار عصای سفید برخی لوازم پزشکی و فیزیوترابی عملها ی جراحی گوناگون از بدو تولد دستگاههای مختلف برای امکان حرکت هزینه های گزاف درمانی و هزینه های مختلف و وافر دیگر نیاز بیشتری به ما یحتاج مادی و امرار معاش زندگی شخصی دارند و از افراد سالم اجتماع برای اتغال معلولان و کسب درامد های مستمر این قشر نیاز مند توجه بیشتر است .
همشهری شما چه پیشنهادی برای رفع این مشکل دارید؟
نخستین پیشنهادی من که به عنوان یک راهکار از ان یاد می کنم این است که سازمانها و ار گانها مختلف در وهله اول باید اکثری مسعولیتهایی که نیاز به حرکت زیاد ندارند به سهمییه اشتغال معلولان تخصیص دهند .به عنوان مثال اکثر کارهای دفتری واداری ماشین نویسی و منشی گری و پاسخ به تلفن اپراتوری و کار با رایانه دفتر دار مدارس معمولی و استثنایی کارهای تایپی و اداری و بطور کلی حرفه های که نیاز زیادی به حرکت نداشته باشند می توانند برای معلولان مناسب وکار امد باشند که باید در این مورد اقدامات لازم صورت گیرد . پیشنهاد بعدی من این است که تمامی ارگانها و سازمانهای دولتی غیر دولتی وخصوصی و نیمه خصوصی برخی از همین شغلهای را که ذکر کردم به عنوان کار در منزل در اختیار معلولانی قرار دهند که اشتغال بیرون از منزلبرایشان دشوار است .
همشهری فکر نمی کنید با این کار ارتباط معلولان با اجتماع قطع شود؟
میدانم که ایجاد چنین کارهایی شاید مشکل به نظر رسد و حتی خود معلولان نیز دوست داشته باشند که بیرون از محیط خانه مشغول به کار شوند و در بین اجتماع و افراد جامعه رفت و امد داسته باشند اما با این راهکاری که من پیشنهاد دادم ممکن است تا حدودی
مشکلات رفت و امد این قشر نیز تا حدی کاهش یابد ایاب و ذهاب معلولان مشکلات فراوانی داردد و برای اشتغال به کار معلولان وسرویس دهی برای رفت و امدشان متحمل معظلات و مشکلات فراوانی هستیم و به همین دلیل ایجاد چنین شغل هایی گاهی اوقات
بسیار ثمر بخش و مفید خواهد بود البته این پیشنهاد به درجه معلولیت افراد بستگی دارد
همشهری دراین زمینه کار کار شناسی صورت گرفته است ؟
ممن معتقدم اگر روش های مختلف و شرایط لازم بدین گونه مورد برسی قرار بیشتری قرار گیرد می توان برای استخدام و اشتغال معلولان راهکارهای منالسب زیادی به وجود اورد . در این زمینه حتی می توان از خود معلولان برای طراحی راه کارها استفاده کرد چون خود معلولان بیشتر و بهتر شرایط خود را می توانند مورد برسی قرار دهند و به نظر من راه حلهای مناسبی برای این گونه زمینه ها در ذهن خود دارند
همشهری معلولان چه انتظاری از مسعولان دارند ؟
در حوزه خدمات شهری برخی از شغلها را انتخاب کردهایم که افراد دارای معلولیت می توانند در ان کارها مشغول شوند . باید مذاکراتی در این مورد با شهر دار و شو را داشته باشیم تا با یک طرح جامع کار شناسی شده در راه اشتغال بخشی از معلولان گام بر داریم استاندار و معاونان دولت تدبیر و امید در استان هم باید یک تدبیر اساسی داشته باشند که به قطع همین گونه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *