اختتامیه اولین دوره آموزش زبان اشاره ناشنوایان ویژه طلاب و مبلغین

آیین اختتامیه آموزش زبان ناشنوایان ویژه طلاب و مبلغین

001حجت الاسلام مهدی رفعتی مسئول کارگروه آموزش زبان اشاره، امروز در آیین اختتامیه اولین دورۀ آموزش زبان ناشنوایان ویژه طلاب و مبلغین سطوح عالی که در دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی برگزار شد گفت: طبق آمار رسمی در جهان 360 میلیون انسان ناشنوا داریم که از سوی سازمان «یو اف ای» در کنگره ناشنوایان اعلام شده و سازمان بهداشت جهانی هم آن را تأیید کرده است.
وی افزود: در ایران طبق آمار رسمی بین 2 و 3 میلیون ناشنوا می باشند و همچنین در ایران هر سال بیش از 2 هزار کودک ناشنوا به دنیا می آید که این آمار بسیار نگران کننده و عجیب است.
حجت الاسلام رفعتی بابیان این که تنها دراستان تهران، 1000 ناشنوا می­باشد، اظهار داشت: یکی از مشکلات ناشنوایان، نبود فرهنگ لغات و محدودۀ لغات است، یعنی عمده کتاب ها، نشریات و روزنامه که وجود دارد، قابل استفاده برای این قشر در جامعه نیست و نمی توانند مطالعه کنند.
مسئول کارگروه آموزش زبان اشاره گفت: باید کتاب ها، تا حدی روان نویسی شود، تا ناشنوایان نیز بتوانند استفاده کنند و تا کنون مسؤولی به این قضیه توجه نکرده است. باید فکری برای این گروه در جامعه انجام داد و به این انسانها هم خدمتی ارائه داد؛ باید به نیازه های علمی ناشنوایان هم توجه شود، تا تحولی در این عرصه صورت بگیرد.
حجت الاسلام رفعتی با بیان اینکه دورۀ آموزش زبان ناشنوایان ویژه طلاب و مبلغین سطوح عالی، اولین باری است که در قم و در کل کشور برگزار می شود اظهار داشت: در آینده نزدیک، دوره های پیشرفته تر به همکاری سایر نهادها به خصوص مؤسسه خاتم النبیین(ص) که در این دوره هم همکاری لازم را داشته اند، برگزار خواهد شد.
002مسئول کارگروه آموزش زبان اشاره در پایان گفت: مسیحیان و فرق دیگر بوی سبقت را از شیعیان و به خصوص از حوزه در این زمینه ربودند و باید بیشتر پای کار بود تا ناشنوایان را با آموزه های دین آشنا کنیم.
مبلغان روایات ائمه(ع) که مشتمل به فضائل اخلاقی است را بیان کنند
حضرت آیت الله وحید خراسانی با بیان این که مبلغان روایات ائمه(ع) را که مشتمل بر فضائل اخلاقی است به مردم به ویژه جوانان منتقل کنند، گفتند: اگر مبلغی به این کارها اقدام کند، تمام ملائکه تا ماهیان دریا برای این معلم استغفار می کنند.
این مرجع تقلید امروز در آیین اختتامیه اولین دوره آموزش زبان ناشنوایان ویژه طلاب و مبلغین سطوح عالی که در دفتر معظم له در قم برگزار شد، با بیان اینکه انسان باید شکرگزار هر نعمتی که خداوند به او داده باشد گفتند: اگر خداوند نعمتی مانند شنوایی را از انسان گرفته است، قطعا در قیامت این نعمت را با نعمت های برتر جبران خواهد کرد.
ایشان گفتند: اگر کسانی در این دنیا از همه نعمت ها برخوردار باشند معلوم نیست که آن نعمت ها را در آخرت نیز داشته باشند؛ این کرم خداست که خداوند نعمتی را به کسی نداده و به نص روایات اهل بیت(ع) این نعمت را با نعمت دیگر توام خواهد کرد.
معظم له افزودند: کسی که در دنیا مبتلا به بلایی شود و در برابر آن بلا صبر کند، خداوند اجر عظیمی به نص قرآن به او خواهد داد.
حضرت آیت الله وحید خراسانی در توصیه به مبلغین و ناشنوایان گقتند: کسی که سه آیه سوره توحید را بخواند، خداوند اجر تلاوت کل قرآن را در نامه عمل او ثبت می کند و اگر کسی یک آیه سوره توحید را بخواند اجر ثلث قرآن به او هدیه خواهد شد، بنابر این خوب است که انسان این سوره را بخواند و به امام زمان(عج) هدیه کند.
004این مرجع تقلید با اشاره به اینکه سعادت دنیا و آخرت در این گونه از اعمال می باشد گفتند: کسانی که به ناشنوایان درس دین و مذهب می دهند، اجر آنها این است که روز قیامت عده‌ای از قبرشان محشور می شوند و بر بال ملائکه مقرب بی حساب وارد بهشت می شوند و همه اهل محشر متحیر می شوند که اینها چه کسانی بوده اند که چنین مقامی را دارا هستند و منادی ندا می دهد که اینها کسانی هستند که در دنیا ایتام آل محمد(ص) که قطعا شما ناشنوایان هم از آنها هستید را با مکتب و دین اسلام آشنا کرده اند.
ایشان در توصیه به مبلغین نیز اظهار داشتند: روایات ائمه(ع) را که مشتمل بر فضائل اخلاقی برای ناشنوایان است را برای آنها بخوانید و تعلیم دهید و مسائل و فروعات دین را به این طبقه بیاموزید و به تثبیت و تقویت عقاید ناشنوایان اقدام کنید.
معظم له ادامه دادند: اگر مبلغی به این کارها اقدام کند، اجرش اجری است که حضرت عیسی (ع) فرموده است که کسی خیری را تعلیم کند، تمام ملائکه تا ماهیان دریا برای این معلم استغفار می کنند؛ این اجر کسانی است که برای تعلیم و تربیت ناشنوایان زحمت می کشند چون قدر یقین شما ناشنوایان از ایتام آل محمد هستید.
به گزارش خبرگزاری حوزه، سخنان حضرت آیت الله وحید خراسانی در این مراسم برای ناشنوایان، توسط زبان اشاره به آنان منتقل می‌شد.

منبع: سایت تابش کوثر، 9 بهمن 1393 ؛ سایت دار آخرت، 10 بهمن 1393

حضور حجت الاسلام والمسلمین رفعتی به همراه نمایندگان ناشنوایان تهران در دفتر فرهنگ معلولین:

003

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.