کتاب فعالیت‏های مجلس شورای اسلامی در عرصه معلولان/ بخش اول

فعالیت ‏های مجلس شورای اسلامی در عرصه معلولین

تهیه شده در دفتر فرهنگ معلولین

شناسنامه
فعالیت‏های مجلس شورای اسلامی در عرصه معلولین
به کوشش: قدرت الله عفتی
ناظر علمی: محمد نوری
امور فنی: مهرداد عالم‌زاده، حسن احمدی
تاریخ: فروردین ماه ۱۳۹۱
ناشر: دفتر فرهنگ معلولین
ایران، قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴
تلفن: ۳۲۹۱۳۴۵۲-۰۲۵ فکس: ۳۲۹۱۳۵۵۲-۰۲۵
www.HandicapCenter.com
info@HandicapCenter.com
هرگونه برداشت و استفاده از کتاب، تنها با ذکر مأخذ و اجازه دفتر امکان پذیر است.

فهرست
مقدمه ۷
فصل نخست: نمایشگاه توانمندی‏های معلولان ایران
نمایشگاه بهارستان ۱۱
ضرورت حمایت از معلولین ۱۸

فصل دوم: فعالیت‏های قانون‏گذاری
فراکسیون حمایت از معلولین ۲۳
دومین جلسه فراکسیون ۲۵
الحاق به کنوانسیون جهانی حقوق معلولان ۲۶
اساسنامه فراکسیون ۲۸
الحاق به کنوانسیون جهانی حمایت از معلولین ۲۹
سال عدالت و تکریم معلولان ۳۰
برنامه پنجم توسعه ۳۲
اشتغال و اجرای قانون جامع حمایت از معلولین ۳۳
تسهیل واگذاری کودکان بی‌سرپرست ۳۵
تخصیص بودجه برای معلولین ۳۷
حل مشکلات معلولان ۳۹
متن نامه رئیس فراکسیون به وزیر بهداشت ۴۳
تقدیر از معلولان ورزشکار ۴۵
عدم اجرای قانون حمایت از معلولان در دولت ۴۶
افزایش مستمری معلولان در بودجه ۴۷
پشتیبانی از قانون حمایت از معلولان ۴۸
اشتغال مهمترین دغدغه معلولان ۴۹
یکصد هزار واحد مسکونی برای معلولان ۵۰
پیگیری موارد نقض قانون حمایت ۵۱
کاهش ساعت کار معلولان ۵۲
سوال از وزیر به دلیل عدم تحقق اشتغال ۵۳
روز جهانی معلولان با شعار زندگی بهتر ۵۵
شفاف سازی در قانون حمایت از معلولان ۵۶
قانون آزمون آموزش و پرورش ۵۸
مناسب‏سازی معابر ۵۹
آمار دقیق معلولان و نوع معلولیت ۶۰
بودجه تأمین تجهیزات ۶۱
فراکسیون معلولین در مجلس ایران ۶۳
معلولین در صدا و سیما ۶۵
بهبودی نسبی وضعیت معلولین ۶۶
ورزش معلولین ۶۸

فصل سوم: رخدادهای مهم
نشست فراکسیون با سازمانهای معلولین ۷۳
افزایش توانبخشی و حمایتی معلولان ۷۴
دیدار اعضای انجمن علمی معلولان ایران با باهنر ۷۵
اقدامات برای معلولین ۷۶
نامه انجمنهای فعال معلولان به رئیس مجلس ۷۸
علل عدم اجرای قوانین مجلس ۸۰
کمیسیون اجتماعی مشکلات معلولان ۸۴
فراکسیون معلولان و برنامه پنجم توسعه ۸۵
پذیرش معلولان حق‌التدریسی ۸۸
ایجاد فرصت‌های برابر ۹۴
افزایش اعتبار مالی جانبازان و معلولان ۹۶
بازدید از مجتمع رعد معلولان کرمان ۹۷
سهمیه معلولان در آزمون استخدامی پرستاران ۹۸
اصلاحیه قانون بازنشستگی و ساعت کار معلولان ۱۰۰
مناسب‏سازی معابر و راه‌های ویژه معلولین ۱۰۱
سمهیه بنزین معلولان ۱۰۴
اعتبارات مناسب به دستگاه‏های حمایتی داده شود ۱۰۵
تشویق معلولان برای حضور درعرصه‌های اجتماع ۱۰۶

مقدمه
تقنین و قوانین معلولین زمینه‏ساز رشد و ترقی جامعه معلولین است. به رغم تلاش‏های مجلس شورای اسلامی و بعداً مجلس شورای اسلامی برای تکمیل قوانین معلولین و پرکردن خلأهای قانونی در ایران، هنوز مشکلات فراوانی در عرصۀ قوانین است. مشکلات معلولین در زمینه‌های اشتغال، ازدواج، رفاه عمومی و ده‏ها معضل دیگر مرهون فقدان قوانین جامع و رهگشا است.
دفتر فرهنگ معلولین، به منظور کارشناسی مسائل و مشکلات حقوقی جامعه معلولین درصدد برآمد، نخست فعالیت های پیشین را شناسایی و ارزیابی کند. سپس به عرضه راه کارهای حقوقی اقدام نماید. از اینرو این دفتر فعالیت های مجلس شورای اسلامی را به عنوان اصلی‌ترین نهاد قانون‌گذاری در ایران معرفی می‌نماید.
مجلس شورای اسلامی در یک دهۀ اخیر به ویژه در دورۀ ریاست جناب دکتر علی لاریجانی قدم‌های بلندی برای معلولین برداشت. حداقل ایشان ذهنیت واقع‌گرایانه نسبت به مسأله معلولیت و معلولین دارند و می‌دانند بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را روشندلان، ناشنوایان و معلولین ذهنی و جسمی تشکیل می‌دهند و عدالت اقتضا می‌کند برای این قشر بزرگ جامعه کاری بیشتر شود.
این دفتر در سه بخش خدمات، فعالیت‌ها و طرح‌های نمایندگان محترم، و کل مجلس شورای اسلامی را گزارش می‌نماید. هدف دفتر فرهنگ معلولین که زیر نظر حضرت حجه‌الاسلام والمسلمین‌ سیدجواد شهرستانی تأسیس شده، اینست که نور امیدی در قلوب این جامعه تلألو یابد و به عشق آینده و ساختن زندگی بهتر تلاش کنند. امیدواریم از نظریات صاحبان اندیشه بهره‌مند گردیم و ما را از نقد‌های خود بی‌نصیب نگذارند.
محمد نوری

فصل نخست: نمایشگاه توانمندی‏های معلولان ایران

نمایشگاه بهارستان
فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و پیشگیری از معلولیت‏ها به عنوان یکی از فراکسیون های فعال در مجلس شورای اسلامی در آبان ۱۳۸۹، نمایشگاهی با عنوان نمایشگاه توانمندی های فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی، ادبی، صنعتی وفناوری معلولان ایران در تهران برگزار کرد. برای معرفی این نمایشگاه، گزارش جامعی از ابعاد آن عرضه می‌گردد.
آنچه در کشور ما بر نگرش جامعه نسبت به معلولیت تأثیر اساسی داشته است، نگرش ترحم آمیز و توأم با احساسات انسان دوستانه و آمیخته با باورهای اعتقادی مردمی است که ناخواسته سیر تکاملی و واقع گرایانه جامعه را دستخوش تغییرات آنچنانی نموده و باعث شده اند تا همواره انسان های معلول به عنوان افرادی ضعیف و ناتوان مورد دلسوزی قرار گیرند و ناخودآگاه از رشد و پویایی فکری باز مانند که حاصل این باور نادرست، انزوای پنهان معلولان و عدم حضور اجتماعی آنان در جامعه است که علاوه بر لطمات روحی به ایشان، بهداشت روانی خانواده را نیز شدیداً به مخاطره انداخته است.
اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که معلولین نیز مانند دیگر شهروندان بتوانند از فرصت های اجتماعی برابر بهره‏مند گردند که البته دستیابی به این مهم مستلزم یک تحول اجتماعی است و اولین قدم در تحقق آن، حضور فعال و مؤثر فرد فرد معلولان در جامعه است. حضوری که جامعه را با توانمندی ها و نیازمندی‏های این افراد آشنا نماید.
همان گونه که ملت ها در برابر دولت ها موظف به رعایت ضوابط و قوانین متعارف هستند، متقابلاً دولت ها نیز در برابر مردم مسئولند و باید زمینه ساز زندگی سالم و توأم با آسایش برای ملت های خود به ویژه معلولین باشند. معلولین به عنوان شهروند از حقوق مساوی اجتماعی و تساوی حقوقی برخوردارند.
«فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی» مصمم است تا ضمن تغییر زاویه نگاه مسئولان علی‏الخصوص نمایندگان ملت و مدیران دست اندرکار مجلس، نسبت به واقعیت های تلخ و شیرین زندگی معلولان، آنان را به مشارکت در قانون گزاری، برنامه ریزی و پیگیری اجرای قوانین برای رفاه حال این قشر معزز، دعوت نماید تا در سایه حضور پربرکت «سازمان های مردم نهاد معلولان کشور» با حرکت های فرهنگی، ضمن قدردانی از تلاش قانون گزاران در خانه ملت، آنان را به نظارت بیشتر و دقیق تر در اجرای قوانین دعوت نماید.
برگزاری «نمایشگاه فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی، ادبی، صنعتی و فناوری معلولان ایران» یکی از فعالیت های فراکسیون و سازمان های مردم نهاد است که به یاری خداوند متعال همزمان با هفته معلولان در سال ۸۹ برگزار خواهد شد.
الف. چشم انداز:
معطوف نمودن توجه نمایندگان منتخب ملت و مدیران کل اجرایی مجلس شورای اسلامی به توانمندی های هنری، علمی، ادبی، فنی، ورزشی،و… معلولان
ب. اهداف نمایشگاه:
– گرامیداشت روز جهانی معلولین
– تغییر نگرش نمایندگان منتخب ملت نسبت به معلولیت
– ایجاد بانک اطلاعاتی از همکاری خاص نمایندگان با فراکسیون
– ایجاد نمونه عملی از همت مضاعف معلولان به جهت تمرکز رسانه های غربی بر حقوق بشر در ایران
– جلب نظر مساعد نمایندگان ملت در تصویب قوانین جدید
– تشویق و ترغیب نمایندگان بر نظارت دقیق تر بر اجرای قوانین در کشور
ج. محورهای نمایشگاه:
۱٫ مسکن معلولان
یکی از معضلاتی که معلولین با آن مواجه اند عدم توان خرید مسکن مناسب سازی شده است. این نمایشگاه به دنبال انعکاس این مشکل و فعالیت هایی که تشکل ها و تعاونی های معلولین در این زمینه انجام داده اند.
۲٫ اشتغال معلولان
معضل اشتغال در تمام جوامع وجود دارد و معلولین نیز از این امر مستثنی نیستند و با معضلات بسیاری مواجه هستند اما انجمن معلولان در ایران ساکت نشسته اند و در زمینه های مختلف اقدام به ایجاد اشتغال برای معلولین نموده اند این نمایشگاه به دنبال انعکاس توانمندی معلولان در ایران بود.
۳٫ معرفی نخبگان معلول
معلولان با تمام محدودیت هایی که داشته اند دست از تلاش برنداشته و در عرصه های مختلف علمی، هنری، و فرهنگی موفقیت هایی را کسب کرده اند که ما در این قسمت تلاش خواهیم کرد نخبگان معلول را به نمایندگان معرفی نماییم.
۴٫ مناسب‏سازی اماکن عمومی برای معلولان
مناسب‏سازی می کوشد با هدف ایجاد تساوی فرصت ها و رعایت حقوق افراد معلول به منظور مشارکت آنان در کلیه امور جامعه، حضور معلولان جامعه را در اذهان طراحان شهری جهت ایجاد فضایی مناسب به مرحله تعیین برساند. تغییر ساختارهای موجود برای تسهیل استفاده معلولین، بیش از حد پرهزینه است. با این حال، اگر نیازهای معلولین در مرحله برنامه ریزی و طراحی در نظر گرفته شود، این هزینه را می توان پس انداز کرد. این نمایشگاه به دنبال بررسی این مشکل و موانع موجود بر سر راه مناسب‏سازی معلولان بود.
۵٫ معرفی انتشارات معلولین
در این قسمت کتاب ها و مجلات و فصلنامه هایی که در مورد معلولین به چاپ رسیده است به نمایش گذاشته شد و همچنین آثار و انتشارات معلولین نیز در این زمینه، نمایش داده شد.
۶٫ معرفی صنایع دستی برگزیده معلولان
در این قسمت از نمایشگاه توانمندی های معلولین در عرصه صنایع دستی به نمایش گذاشته شد و حمایت هایی که مسئولین می توانند در این زمینه داشته باشند، بررسی شد.
۷٫ آثار خوش نویسی و نقاشی معلولین
در این قسمت نیز آثار معلولان هنرمند خطاط و نقاش به نمایش گذاشته شد.
۸٫ معرفی دستاوردهای ورزشی معلولان
در این بخش از نمایشگاه سعی شد تا توانمندی های معلولان ایران را در عرصه ورزش به نمایش گذاشته و ورزشکاران خوب ایران را به نمایندگان جامعه معرفی نمائیم.
۹٫ پیشرفت های پزشکی و تجهیزات توانبخشی معلولان
در این قسمت نمایشگاه سعی شد تولیدات ایرانی معلولان در عرصه تولیدات کمک توانبخشی تجهیزات پزشکی معرفی شد.
۱۰٫ تولیدات بصری در زمینه معلولان
در این بخش تلاش شد تا آثار ساخته شده در حوزه فیلم و سریال معلولان در نمایشگاه به نمایش گذاشته شود و نمایندگان را بیشتر با مسائل و مشکلات معلولین آشنا کند.
۱۱٫ اختراعات و اکتشافات معلولان و برای معلولان
معلولان در عرصه های مختلف شکوفای بسیاری داشتند. در این نمایشگاه، اختراعات معلولین و یا برای معلولین را به نمایش گذاشته شد.
۱۲٫ معرفی هنرمندان معلول
در این قسمت از نمایشگاه سعی شد هنرمندان مطرح در عرصه ی هنر(موسیقی و آواز وغیره) به نمایندگان معرفی شوند.
۱۳٫ گزارش عملکرد مکتوب و تصویری تشکل های موفق معلولان در ایران
در ایران تشکل های معلولین یکی از فعال ترین تشکل های ایران می باشند که در عرصه های مختلفی توانمندی های بالایی دارند. در این نمایشگاه تلاش شد تا توانمندی ها و فعالیت های مختلف تمام تشکل های معلولان در کشور را به صورت تصویری و مکتوب نمایش داده شود.
۱۴٫ انعکاس نقایص سرشماری و آمار معلولان
در این قسمت نمایشگاه به تحلیل آمار در حوزه معلولان پرداخته و نمونه هایی از معلولیت ها را ارائه داده و به بررسی مشکل آمار معلولان اشاره نمود.
۱۵٫ معرفی آثار فرهنگی برگزیده معلولان
در این قسمت از نمایشگاه تلاش شد تا موفقیت ها و فعالیت‏های فرهنگی که در عرصه معلولان وجود دارد (اردوها، مراسمات، جشنواره ها و غیره) را به جامعه معرفی کند.
۱۶٫ ازدواج موفق معلولان
مسئله ی ازدواج برای معلولان دارای ابعاد خاصی است که نیاز به بررسی و توجه ویژه ی مسئولان دارد. در این بخش از نمایشگاه به دنبال انعکاس ازدواج های موفق معلولان با معلولان و یا افراد تندرست با معلول است. این قسمت از نمایشگاه می‏تواند یکی از بخش های جذاب نمایشگاه باشد.
۱۷٫ انعکاس نمونه هایی از ناکامی های معلولان
در پایان نمایشگاه سعی نمود تا چالش ها و موانع موجود بر سر راه معلولان را به نمایندگان گوشزد کند و از آنها قول بگیریم در حل مشکلات معلولان ما همراه شوند.

ضرورت حمایت از معلولین
نمایشگاه توانمندی های معلولان کشور در مجلس شورای اسلامی، توسط نائب رئیس خانه ملت، حضرت حجه الاسلام والمسلمین آقای ابوترابی افتتاح شد. نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر شنبه ۱۵ آبان ۱۳۸۹، پس از افتتاح نمایشگاه توانمندی های سازمان بهزیستی کشور در حوزه توانبخشی و پیشگیری، با اشاره به تصویب قانون برنامه پنجم توسعه و مواد مرتبط با سازمان بهزیستی کشور، گفت: تصمیمات خوبی در ادامه تصویب قوانین قبلی صورت گرفته است که تحصیل رایگان معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، برای ارتقاء سطح دانش و علم در این جامعه از جمله آنهاست.
آقای ابوترابی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص عملکرد سازمان بهزیستی کشور برای معلولان: تلاش دست‌اندرکان سازمان بهزیستی برای خدمت به این جامعه را ستودنی دانست امّا طبق گزارش ریاست محترم سازمان بهزیستی حدود دو درصد معلولان کشور تحت پوشش مستقیم خدمات این سازمان هستند ولی این رقم رو به رشد است. امیدواریم با گسترش بهداشت و تلاش در حوزه سلامت از افزایش معلولیت ها جلوگیری شود. همکاری مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی کشور. انجمن های مرتبط با این حوزه، باعث افزایش سطح خدمات به جامعه معلولین می شود. این نمایشگاه بیانگر این واقعیت است که برخی از برادران و خواهران دارای اختلالات جسمی، با تکیه بر هوش و توانایی خدادادی خود می توانند در بسیاری از عرصه ها به عنوان نیرویی فعال، خلاق و توانا نقش ایفا کنند.
نیز تیم اعزامی معلولان و جانبازان به مسابقات ورزش نشانگر توانای معلولان در مسابقات جهانی است.
این افتتاحیه با حضور تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز سرپرست، معاونان و مدیران سازمان بهزیستی کشور همراه بود. بخشی از توانمندی های معلولان کشور در قالب تولیدات هنری و صنعتی آنان در کنار آمار عملکرد سازمان در سال های گذشته و نیز قوانین تصویب شده ویژه معلولان به همراه گزارش های تصویری از طرح-های حمایتی و پیشگیرانه سازمان بهزیستی در بخش های مسکن، اشتغال و توانمند سازی در محوطه جنبی صحن مجلس شورای اسلامی در معرض دید نمایندگان مردم قرار گرفت.
شایان ذکر است که این نمایشگاه توسط سازمان بهزیستی و با همکاری انجمن های مردم نهاد فعال در حوزه معلولان به مدت چهار روز در مجلس بهارستان دایر بود.

فصل دوم: فعالیت‏های قانون‏گذاری

فراکسیون حمایت از معلولین
یکی از خدمات مجلس شورای اسلامی، تصویب و تأسیس فراکسیون ویژه معلولیت و معلولین است. این فراکسیون در چند سالی که از عمرش می‌گذرد، خدمات سودمندی داشته است. اولین جلسه فراکسیون حمایت از معلولین در آبان ۱۳۸۶ با حضور وزیر رفاه ، رئیس سازمان بهزیستی ، نماینده ای از سازمان های غیردولتی خاص محرومان و تعدادی از روسای کمیسیون های تخصصی مجلس برگزار شد.
به گزارش خانه ملت، اعضای هیئت رییسه فراکسیون حمایت از معلولین مشخص گردید و فاطمه آلیا به عنوان رییس، عشرت شایق به عنوان نایب رییس، علی ریاض به عنوان دبیر و فاطمه رهبر به عنوان سخنگو و هاجر تحریری به عنوان منشی انتخاب شدند.
در جلسه مذکور در خصوص تخصیص بودجه مشخص برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، تحقق بحث استخدام سه درصد سهمیه معلولان در دستگاه ها و ایجاد مسکن دائمی برای معلولان، مورد بحث و بررسی تأکید قرار گرفت.
هدف ازتأسیس فراکسیون حمایت از معلولین توجه خاص به خواسته های معلولین و توجه به مشکلات آنهاست.
در نخستین نشست فراکسیون بر تلاش برای تخصیص بودجه لازم و مشخص برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، توجه به مسکن معلولان، نیاز به مناسب‌سازی اماکن عمومی، آموزش‌های مورد نیاز معلولان، بیمه خدمات درمانی و عملیاتی شدن نیم بهاکردن هزینه حمل و نقل معلولان تأکید شد.
براساس آمار این فراکسیون در حال حاضر ۴/۲‬ درصد از جمعیت کشور را معلولان جسمی، ذهنی و حرکتی تشکیل می‌دهند که جمعیتی بالغ بر دو میلیون و ۸۰۰‬ هزار نفر هستند اما فقط ۵۱/۸‬ درصد از معلولان شناسایی شده زیر پوشش بهزیستی قرار گرفته‌اند و بقیه در نوبت دریافت خدمات هستند.
این اظهار نظر در اطلاعیه فراکسیون حمایت از معلولان هم بوده ولی به نظر می‌رسد دارای تناقض است. چون اگر فقط ۵/۸ درصد از کل جمعیت معلولین شناسایی شده‌اند و خدمات دریافت می‌کنند. از کجا آمار کل را بدست آورده‌اند و آنها را ۴/۲ درصد از کل جمعیت کشور دانسته‌اند.

دومین جلسه فراکسیون
دومین نشست فراکسیون حمایت از معلولان با حضور مسئولین سازمان مدیریت، سازمان بهزیستی و نمایندگانی از سازمان های غیردولتی و مردم نهاد برگزار شد.
فاطمه آلیا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به جلسه روز سه شنبه فراکسیون حمایت از معلولان مجلس شورای اسلامی با تشریح اهداف برگزاری این نشست تصریح کرد: یکی از اهداف کوتاه مدت ما تلاش برای تصویب نهایی طرح دوفوریتی است که دو فوریت آن در مجلس تصویب شده است و در صورت تصویب نهایی این طرح ۵۰۰ هزار معلول منتظر نوبت و ۱۰۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی درمی آیند و از خدمات حمایتی استفاده می کنند.
دیگر نگرانی فراکسیون، اجرای کامل قانون جامع حمایت از معلولان است، مناسب‏سازی خیابان ها و اماکن عمومی، اشتغال و تحصیلات از دغدغه های مهم معلولان است که در قانون جامع حمایت از معلولان منظور شده است و در لایحه بودجه سالانه نیز باید برای رفع مشکلات معلولان سرفصل‌ بودجه‌ای تصویب شود.
اعلام تشکیل این فراکسیون امید زیادی را برای این قشر ایجاد کرده است. گویا مجلس شورای اسلامی در ایران، اولین دپارتمان در دنیا است که فراکسیون حمایت از معلولان تشکیل داده است.
نیز در این جلسه، مسئولین معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاسیت جمهوری، مشاور وزیر رفاه در امور معلولان و مسئولین سازمان بهزیستی حضور داشتند.
تأکید شد نهادها و سازمان‌ها و حتی مردم عادی باید نیازمندی‌ خود را از شرکت‌های معلولان خرید کنند.

الحاق به کنوانسیون جهانی حقوق معلولان
عشرت شقایق، نماینده‌ی مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون تأکید کرد که اقدامات صورت گرفته برای خدمات‌دهی به معلولان کشور متناسب با تعداد و نیازهای متعدد این قشر نبوده است.
قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سال ۸۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، اما اجرای این قانون به دلیل عدم تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی و تأمین نشدن اعتبارات مورد نیاز از روند مناسبی برخوردار نبوده و مددجویان معلول از حمایت‌های پیش‌بینی شده‌ی این قانون کمتر بهره‌مند شده‌اند.
بر اساس این قانون دولت موظف به ارایه‌ی خدمات آموزشی، توان‌بخشی و درمانی مؤثر به معلولان بوده و باید اماکن عمومی، ورزشی و تفریحی را برای استفاده‌ی آنان مناسب‌سازی نماید که اقدامات صورت گرفته رضایت‌بخش نمی‌باشد.
به نظر عشرت شایق اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدام در دستگاه‌های دولتی و عمومی به افراد معلول واجد شرایط و پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، خدماتی و صنفی که افراد معلول را بکارگیری می‌نمایند را از دیگر موارد حمایتی پیش‌بینی شده در قانون حمایت جامع از معلولین اعلام کرد. حداقل ۱۰ درصد از واحدهای مسکونی احداث شده توسط وزارت مسکن و شهرسازی باید به معلولان نیازمند واگذار شود که تاکنون گزارشی از سوی دستگاه‌های اجرایی در خصوص اقدامات انجام یافته ارایه نگردیده است، و یکی از کارهای فراکسیون حمایت از معلولان پیگیری اجرای این قانون و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی در خدمت‌رسانی به معلولان می‌باشد.

اساسنامه فراکسیون
نشست فراکسیون حمایت از معلولان مجلس شورای اسلامی برای تعیین اعضاء هیأت رییسه در سال ۱۳۸۷ در ۱۶ تیرماه برگزار شد.
نیز در این جلسه پیش نویس اساسنامه مطرح گردید و مقرر شد پس از انتخاب هیأت رئیسه این اساسنامه مورد بررسی دقیق اعضاء قرار گیرد.
در ادامه این نشست، انتخابات هیأت رئیسه فراکسیون برگزار شد. در نتیجه، انتخابات شکور احمد نژاد و سید کاظم دلخوش با ۱۹ رای، فاطمه آلیا با ۱۸ رأی، تیره خوان با ۱۷رأی، فاطمه رهبر، سید کاظم موسوی با ۱۵ رأی، ریحانی با ۱۴ رأی، انوشیروان محسنی با ۱۳ رأی، جعفری با ۱۲ رأی، زهره الهیان و جهانبخش امینی با ۱۱ رأی به عنوان یازده عضو هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از معلولین انتخاب شدند.
در این جلسه فاطمه آلیا نماینده تهران با اشاره به استقبال نمایندگان برای تشکیل این فراکسیون گفت: تلاش شده است تا روسای کمیسیون-هایی که به طور مستقیم با کمک رسانی به عزیزان معلول در ارتباط هستند از قبیل کمیسیون اجتماعی، آموزشی و تحقیقات، بهداشت و درمان به این فراکسیون دعوت شدند.

الحاق به کنوانسیون جهانی حمایت از معلولین
الحاق ایران به کنوانسیون جهانی حمایت از معلولین توسط فراکسیون و چگونگی در دستور کار صحن علنی قراردادن آن برنامه‌ریزی شد و فراکسیون حمایت از معلولان و پیشگیری از معلولیت ها، برنامه های این فراکسیون به مناسبت روز جهانی معلولین را اعلام کرد.
با هماهنگی های به عمل آمده و تلاش های انجام شده در راستای ماده ۱۰۲ آئین نامه داخلی مجلس تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون جهانی حمایت از افراد دارای معلولیت در اولویت قرار گرفت و با تصویب در کمیسیون های اصلی و فرعی، در دستور کار صحن مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
امّا برنامه ها به مناسبت روز جهانی معلولان شامل برگزاری نمایشگاهی از توانمندی های معلولان در حوزه های فناوری، علمی، صنایع دستی و هنری در محل نمایشگاه مجلس شورای اسلامی می شود. این نمایشگاه تجلی کارآفرینی معلولان و تجلیل از معلولان کارآفرین خواهد بود.
همچنین فراکسیون همراه با جمعی از معلولان و سازمان ها، نهادها و NGO ها با رئیس جمهور ملاقات داشت. برگزاری همایش کاربردی تشکل های مردمی و نهادها(NGOها) دارای معلولیت ذهنی نیز در سالن آمفی تئاتر بهزیستی روز یکشنبه ۱۰ آذر تشکیل شد.

سال عدالت و تکریم معلولان
خانم فاطمه آلیا رئیس فراکسیون درباره برنامه های امسال به عنوان سال عدالت و تکریم معلولین گفت: امسال قدم های زیادی برای معلولین برداشته شد. امسال نسبت به سال‏های گذشته قدم‌های بیشتری در جهت بهبود و ضعیت و حل مشکلات معلولین برداشته است. و با شروع روز جهانی معلولین، سال معلولین، سال عدالت و تکریم معلولان نام گرفته است.
آلیا در خصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جهانی حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اظهار داشت: این لایحه با پیگیری هایی به عمل آمده در دولت به تصویب رسید و تقدیم مجلس شد.
این لایحه همچنین با توجه در پیش بودن روز جهانی معلولین و بر اساس ماده ۱۰۲ آیین نامه داخلی با بیش از ۱۸۰ امضاء از طرف نمایندگان در اولویت قرار گرفت و در صحن علنی مجلس مطرح شد.
آلیا با اشاره به تصویب لایحه مذکور در جلسه علنی روز چهارشنبه خاطر نشان کرد: امروز در حضور بیش از ۱۰۰ نفر از اقشار مختلف معلولین که در مجلس حضور داشتند لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جهانی معلولین با ۱۸۰ رأی نمایندگان به تصویب رسید.
نیز با همکاری های وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و سازمان بهزیستی و سایر دستگاه ها مفاد این مصوبه جامه عمل پوشانده تا وضعیت معلولین در کشورمان روز به روز بهتر شود.
در جلسه‌ی اعضای فراکسیون معلولین و جمعی از معلولین با رئیس جمهور، با توجه به اینکه در آستانه تدوین بودجه سال ۸۸ هستیم از رئیس‌جمهور درخواست شد تا در تدوین لایحه بودجه سال آینده، نسبت به امور معلولان توجه ویژه در نظر گرفته شود.
پیشگیری از معلولیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا ضمن حمایت از معلولان موجود، از افزایش آمار معلولان جدید پیشگیری شود و میزان معلولیت های مادرزادی کاهش یابد که این امر توسط وزارت بهداشت می‌تواند برنامه‌ریزی شود.

برنامه پنجم توسعه
فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی با حضور مقامات مسئول برای پیشگیری از معلولیت ها و اهتمام به جایگاه معلولین در برنامه پنجم توسعه در خرداد ۱۳۸۹ تشکیل شد.
در این جلسه بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، دریافت پیشنهاد ها در این مورد و همچنین جایگاه حقوقی معلولان در لایحه برنامه پنجم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.
خانم فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از معلولان، از تشکیل کارگروهی به منظور تدوین پیشنهادهای مربوط به معلولان برای لحاظ در برنامه پنجم توسعه خبر داد.
وی با اشاره به نشست اخیر فراکسیون حمایت از معلولان اظهارداشت: با توجه به در دستور کار بودن برنامه پنجم توسعه، در این نشست که با حضور اعضای فراکسیون و دبیران سازمان های مردم نهاد مربوط به معلولان و جمعی از کارشناسان دستگاه های اجرایی و همینطور رئیس جدید سازمان بهزیستی برگزار شد، جایگاه معلولان و اجرای قوانین مربوطه در برنامه پنجم مورد بحث و بررسی قرارگرفت.
متعاقب این نشست، کارگروهی با رویکرد شورای حقوقی با عضویت نمایندگانی از سازمانهای مردم نهاد مربوط به معلولین، کارشناسان مرکز پژوهش ها و اداره قوانین مجلس تشکیل گردید که طی هفته جاری و آینده با تدوین پیشنهادهای اخذ شده از حاضرین در جلسه فراکسیون، مجموعه ای از پیشنهادها را برای لحاظ در برنامه پنجم توسعه آماده کنند.
ایشان افزود، و همچنین قرار است اسفندیاری رئیس سازمان بهزیستی جلساتی را برای جمع‏آوری و تدوین پیشنهادها برگزار کنند که در نهایت مجموعه این پیشنهادها به کمیسیون‏های تخصصی و کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه ارائه خواهد شد.

اشتغال و اجرای قانون جامع حمایت از معلولین
ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در جمع معلولین شهرستان اهر، گفت: باید نگاه جامعه به معلولان بیشتر یک نگاه علمی و کارشناسی بوده و باید ساز و کاری تبیین شود که زمینه های فعالیت های اجتماعی معلولان بیش از پیش فراهم شود.
معلولیت مانعی برای کار و زندگی نبوده و در بعضی مواقع معلولین کارهایی انجام و منشاء خدمات ارزنده برای کشور شده‏اندکه حتی افراد سالم نتوانسته اند آن کار را انجام دهند و با عزم و اراده خود با وجود برخی ناملایمات در جامعه بر مشکلات فائق آمده اند که این افراد بهترین الگو و سرمشق برای معلولان ما هستند.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با اشاره به مشکلات عدیده معلولان در حوزه اشتغال، خواستار عملیاتی شدن و لحاظ سه درصد استخدام ادارات و نهادها برای اشتغال شد.
مسعودی ریحان با تأکید بر این که اگر توجه جدی به معلولان شود و برنامه ریزی مناسبی در این خصوص صورت گیرد قطعاً این افراد می توانند به نحو شایسته ای منشاء خدمات ارزنده برای رشد و شکوفایی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی در کشور باشد.
باید زمینه ای فراهم کنیم تا با کمک دولت و مجلس در جهت تأمین نیازهای عمومی معلولان خصوصاً اشتغال، مسکن، ازدواج، ایاب و ذهاب و درمان گام های عملی برداریم که در این خصوص نمایندگان مجلس از طرح هایی که به نفع معلولان و در جهت حل مشکلات عمومی آن ها باشد، حمایت می کنند.
رئیس اداره بهزیستی اهر نیز در این جلسه گفت: هم اکنون ۱۶۵۲ نفر معلول تحت پوشش اداره بهزیستی اهر هستند.
رامین حبیبی، ایجاد بانک اشتغال برای معلولین را اولویت کاری این اداره در سال جاری عنوان کرد و خدمت به معلولان در حوزه های مختلف بهداشت و درمان، پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، اخذ معافیت، پرداخت مستمری و سایر امور مربوط به معلولان را از فعالیت های کاری این اداره اعلام کرد.

تسهیل واگذاری کودکان بی‌سرپرست
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از بررسی لایحه حمایت از کودکان بی‏سرپرست در مجلس خبر داد و گفت: این لایحه به منظور تسهیل در واگذاری کودکان بی‏سرپرست به خانواده‌ها صورت می‌گیرد.
هادی مقدسیه در بازدید از مراکز نگهداری کودکان بی‏سرپرست و مرکز توانبخشی معلولین ذهنی حضرت ابوالفضل(ع) اردبیل اظهار داشت: لایحه حمایت از کودکان بی‏سرپرست هم اکنون در مجلس بررسی و مراحل نهایی خود را سپری می کند.
وی با اشاره به تمایل خانواده های خیر ایرانی برای نگهداری کودکان بی‏سرپرست افزود: متأسفانه برخی از قوانین فعلی باعث کندی روند واگذاری کودکان بی-سرپرست به خانواده‌ها و اکثرا انصراف آنها می‌شود که امیدواریم با توافق مجلس و شورای نگهبان هرچه سریعتر این قوانین اصلاح شود تا این کودکان بتوانند صاحب خانواده شوند.
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح جزئیات این لایحه اضافه کرد: برای حمایت از کودکان پسر بی-سرپرست و یا دارای مادر تحت حمایت سازمان بهزیستی، تلاش شده افرادی که دارای این شرایط هستند از معافیت سربازی برخوردار شوند.
وی توانمندسازی به جای نگهداری و کمک مادی را جزء اولویت های اصلی حمایت از کودکان بی سرپرست عنوان کرد و ابراز داشت: این کودکان مثل همه قدرت فراگیری حرفه، خودکفایی و ایجاد اشتغال را دارند که به کمک کمیته امداد و سازمان های حمایتی با تزریق وام و اعتبارات ویژه آموزشی این امر صورت خواهد گرفت.
نماینده بروجرد در مجلس همچنین عمده مشکلات معلولین و کودکان بی سرپرست سازمان بهزیستی را وجود برخی خلاءهای قانونی در خصوص استفاده از توانمندی ها و پتانسیل های بخش خصوصی و مردمی در کمک به آنان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس این امر را در اولویت-های کاری خود قرار داده اند، خاطر نشان کرد: نمایندگان مصمم هستند با بررسی و تصویب این لایحه، خانواده‌ها و قشرهای مختلف مردم بتوانند به راحتی به این معلولین کمک کنند.
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این بازدید از طرح مسکن ۶۰ واحدی ویژه معلولین ۵۰ درصد به بالا در اردبیل که به همت جامعه خیرین مدرسه‌ساز و مشارکت اداره کل بهزیستی با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است، بازدید کرد.

تخصیص بودجه برای معلولین
مرکز پژوهش‌های مجلس طی اظهار نظری ضمن اعلام این مطلب که ورود مجلس به حوزه تفصیلی ارقام بودجه و دخالت در تخصیص و توزیع اعتبار بین دستگاه‌های اجرایی به مصلحت مجلس نیست، خواستار رد طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور به منظور تأمین وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز جانبازان و معلولین طرحی مطرح شد تا قانون بودجه سال۱۳۸۹ اصلاح شود. این پیشنهاد توسط مرکز پژوهش‌ها، به منظور تأمین وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز جانبازان و معلولین مطرح شد.
در مقدمه توجیه طرح، از یک‌سو مشکلات جانبازان و معلولان جهت تأمین وسایل کمک توانبخشی از قبیل ویلچر، عصا، سمعک،‌ دستگاه‌های به‌دید و برجسته‌نگار، کامپیوتر ویژه نابینایان و مواردی از این قبیل و ازسوی دیگر فقدان اعتبار کافی در اختیار دستگاه‌هایی مانند سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعیت هلال احمر کشور دلیل ارائه طرح عنوان شده است.
به‌موجب این طرح مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال از جزء ۵ ردیف ۵۲۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کسر و در قالب جزء جدیدی ذیل ردیف مزبور به موارد فوق اختصاص می‌یابد.
در این گزارش ضمن اشاره به سابقه موضوع،‌ طرح مزبور ارزیابی و در انتهای پیشنهاد مرکز ارائه می‌شود.
الف: سابقه تقنینی
به‌موجب بند ج ماده (۳) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان (مصوب سال ۱۳۸۳) سازمان بهزیستی کشور مکلف شده است نسبت به تأمین و تحویل وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز افراد معلول در چارچوب بودجه سنواتی خود اقدام کند. به‌عبارت دیگر تأمین وسایل کمک توانبخشی معلولان ازجمله وظایف سازمان بهزیستی کشور است که باید اعتبارات مورد نیاز آن در قالب بودجه سنواتی تأمین شود.
همچنین به‌موجب اصلاحیه اساسنامه بنیاد شهید که در سال ۱۳۸۷ صورت گرفت این بنیاد به «بنیاد شهید و امور ایثارگران» تغییر نام داده و «سازمان جانبازان انقلاب اسلامی» نیز در این بنیاد ادغام شد. براساس این کلیه امور مربوط به جانبازان در صلاحیت «بنیاد شهید و امور ایثارگران» قرار گرفت.
امّا عده‌ای از نمایندگان با این پیشنهاد مخالف بودند، چون طبق اصل پنجاه‌ و دوم قانون اساسی تهیه بودجه برعهده دولت است. مصارف بودجه هزینه‌های انجام وظایفی است که طبق قانون انجام آنها برعهده دولت گذاشته شده است و ورود مجلس شورای اسلامی به حوزه تفصیلی ارقام بودجه و دخالت در تخصیص و توزیع اعتبار بین دستگاه‌های اجرایی به مصلحت مجلس شورای اسلامی نبوده و به‌ نظر مغایر اصل پنجاه‌ودوم قانون اساسی است، زیرا صلاحیت‌های تخصصی و اطلاعاتی این قوه اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

حل مشکلات معلولان
نگاهی به وضعیت معلولان در کشورهای پیشرفته این واقعیت را آشکار می سازد که در چنین کشورهایی ۹۵ درصد امکانات و شرایط برای معلولان فراهم و قابل استفاده است. این در حالی است که در کشوری مثل ایران با چیزی حدود ۱۰ میلیون معلول معمولی، شدید و خیلی شدید بدون احتساب سالمندان که به سمت نوعی معلولیت می روند با وجود قوانین و مصوبه های متعدد از سوی مجلس شورای اسلامی هنوز در این زمینه حرکت قابل توجهی صورت گرفته است.
این انتقادات در سطح کلان شهرها مطرح می شود که در سطح مراکز استان و شهرستان ها هم با وجود تعداد قابل توجهی معلول، امکانات در حداقل بوده و به هیچ عنوان متناسب با شرایط آنان نیست. موضوعی که نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی هم بر آن صحه می گذراند. ۲۳ مهر؛ روز جهانی عصای سفید روزنامه ی آوای خراسان جنوبی را بر آن داشت تا نحوه تصویب قوانین حامی معلولان در مجلس و چگونگی اجرایی-شدن آن را در سطح استان را از سه تن از نمایندگان آن جویا شود.
حسین ابراهیمی نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای با بیان این که جهت‌گیری نمایندگان در مجلس همواره در راستای تصویب قوانینی برای رفع مشکلات معلولان و ایجاد شرایطی متناسب با وضعیت آنان بوده است اما معتقد است هنوز تا رسیدن به شرایط ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.
او با بیان این که چنین محرومیتی برای تمام معلولان در سراسر کشور وجود دارد محرومیت برای معلولان در استان-های محروم را «محرومیت مضاعف» می داند و می گوید: اگر چه در شهرهای بزرگی همچون تهران، ممکن است. مشکلات بیشتری برای این قشر وجود داشته باشد ولی این به آن معنی نیست که در شهرستان های معلولان مشکلات کمتری داشته باشند. اگر در تهران نبود خیابان های همسطح، وجود دست-اندازها، نبود امکانات برای دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی وجود دارد معلولان در سطح استان ها هم با این مشکلات دست به گریبانند.
ابراهیمی، آماده سازی امکانات برای رفع احتیاجات اولیه معلولان را ضروری می داند و می گوید: در این زمینه دولت باید با نگاهی ویژه در خصوص اختصاص اعتبار در جهت حل مشکلات این قشر گام بردارد تا آنها هم بتوانند مانند سایر شهروندان زندگی عادی داشته باشند.
قربانی، در حالی که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سال ۸۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و ر بندهای مختلف آن به قوانینی برای رفع مشکلات معلولان اشاره شده است اما شواهد حاکی است که تاکنون اقدام چشمگیری برای اجرای شدن آن به انجام نرسیده است.
موسی قربانی نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این که قوانین مصوب مجلس تا چه اندازه مدافع حقوق معلولان بوده و آیا باید قوانین دیگری در این باره به تصویب مجلس برسد یا خیر می گوید: در این حوزه تمام قوانین مدافع حقوق معلولان از جمله بهسازی فضای شهری، اختصاص سهمیه برای استخدام در ادارات دولتی و… در مجلس مصوب شده و از این نظر ضعف قانونی از ناحیه مجلس وجود ندارد.
رفع مشکلات از نظر اعتبارات مشکلی؛ نیز بهزیستی به عنوان متولی اصلی رسیدگی به امور این قشر با وجود تمرکز امکانات کافی در این اداره مشکلی از جهت ارائه خدمت به معلولان وجود ندارد.
با این که در اکثر موارد به وجود قوانین کامل در مجلس برای جمایت از معلولان اشاره می شود اما تداوم مشکلات این قشر می رساند که تصویب قوانین به تنهایی راه به جایی نبرده و بهبودی در شرایط این قشر از جامعه ایجاد نکرده است.
آنچه مسلم است نبود ضمانت اجرایی در به فعلیت درآوردن مصوبات مجلس باعث شده مشکلات این قشر بر قوت خود باقی بماند؛ موضوعی که محمدرضا صابری نماینده مردم نهبندان و سربیشه آن را تأیید می کند و می-گوید: اگرچه قوانین مجلس قوانین کاملی است اما اجرایی نشدن آن توسط دولت همچنان مشکلات را برگرده این قشر باقی گذاشته است.
او به وجود قانون جذب سه درصد استخدامی ها در ادارات و نهادهای دولتی از بین معلولان اشاره می کند و می گوید: با وجود چنین قانونی اما شاهد عدم اجرای آن از سوی نهادهای دولتی هستیم. با این که به کارگیری این افراد در واحد های مربوطه موفقیت آمیز بوده به طور مثال در بخش اپراتور که در مواردی دیده شده این افراد چندین هزار شماره تلفن را حفظ هستند ولی باز شاهدیم که استخدامی از بین این افراد صورت نمی‏گیرد.
او همچنین به عدم اجرای این قانون در سطح استان خراسان جنوبی اشاره کرده و می گوید: در استخدامی که حدود یک ماه پیش از سوی استانداری به انجام رسید متأسفانه شاهد بودیم که سه درصد مذکور لحاظ نشد.
او در پاسخ به نحوه پیگیری نمایندگان برای اجرایی کردن این قانون می گوید: اگرچه ما تذکرات شفاهی خود را به مسئولان استانی انتقال دادیم ولی به نظر می رسد در حد همین تذکرات شفاهی باقی مانده و نتیجه ای در برنداشته باشد. در این زمینه دولت باید پیگیری و تو جه لازم را برای اجرایی کردن قوانین مصوب مجلس داشته باشد. بخشی از مشکلات استخدامی و اشتغال معلولین در نامه رئیس فراکسیون به وزیر بهداشت و درمان آمده است.

متن نامه رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان به وزیر بهداشت
خواهر ارجمند سرکار خانم دکتر وحید دستجردی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
با سلام و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری خاندان عصمت و طهارت(ع)
نظر به برگزاری آزمون استخدامی در تاریخ ششم اسفندماه جاری به منظور جذب تعداد بیست و سه هزار پرستار، موارد ذیل جهت اطلاع و اقدام به موقع و مؤثر به استحضار می رساند همانگونه که در ملاقات حضوری چندی قبل نیز یادآوری شد، وفق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تخصیص سه درصد سهمیه به معلولان واجد شرایط استخدام جزو حقوق قانونی این قشر تلاشگر و خواهان مشارکت در پیشرفت کشور است. بنابر ابن جذب حدود ۶۹۰ نفر در آمزون استخدامی مورد انتظار است.
از آنجایی که شماری از انواع معلولیت ها اشکال و مانعی برای بخشی از فعالیت های مرتبط با شغل شریف پرستاری نیست، بنابراین ضروری است از هم اکنون با بهره گیری از ظرفیت و توان و مسئولیت سازمان بهزیستی کشور به معلولان محترم واجد شرایط اطلاع رسانی شود تا فرصت شرکت در آزمون و برخورداری از حق قانونی آنان فوت نشود.
اگر چه تجربه برگزاری آزمونهای استخدامی وزارت آموزش و پرورش و نوع نگرش بعضی از مسئولان محترم آن وزارت نسبت به جذب معلولان محترم برای آنان ایجاد دغدغه نموده است. امید می رود در سایه تدبیر و برنامه-ریزی سرکار عالی آزمون استخدامی آتی، آزمونی برای توجه آن وزارت محترم به حقوق قانونی معلولان عزیز باشند.

تقدیر از معلولان ورزشکار
خانم فاطمه آلیا؛ رئیس فراکسیون حمایت از معلوان مجلس شورای اسلامی از برنامه ریزی این فراکسیون برای تقدیر از ورزشکاران معلول مدال آور بازی های آسیایی گوانجو خبر داد.
وی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اعلام این مطلب، افزود: برنامه ریزی فراکسیون حمایت از معلولان برای تقدیر از ورزشکاران معلول مدال آور بازی های آسیایی گوانجو به دلیل عملکرد خوب این ورزشکاران در بازی های آسیایی صورت می گیرد. و همچنین از تعویق برگزاری نشست مشترک فراکسیون حمایت از معلولان مجلس با مسئولان سازمان بهزیستی خبر داد و اعلام کرد: این جلسه که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود به دلیل مسافرت رئیس سازمان بهزیستی به روز چهارشنبه موکول شد.
قرار است در نشست مشترک فراکسیون حمایت از معلولان با مسئولان سازمان بهزیستی از معلولانی که در هفته جهانی معلولان در برگزاری نمایشگاه در مجلس حضور فعال داشتند، تقدیر شود.

عدم اجرای قانون حمایت از معلولان در دولت
نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان بی توجهی دستگاه های اجرایی به معلولان را دلیل مشکلات این قشر از جامعه خواند. این رویه نادرست، را موجب دورکردن معلولان از حضور در جامعه دانست.
انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به نامه فاطمه آلیا به وزیر بهداشت و حمایت از حقوق معلولان در آزمون استخدامی پرستاران، اظهار کرد: معلولان بسیاری هستند که نتوانسته اند با این روند در اجتماع حضور یابند و فعالیت کنند؛ افرادی تحصیل کرده و صاحب اندیشه که گاه از ناتوانی جسمی رنج می برند. متأسفانه دستگاه های اجرایی در اجرای قوانینی که بر آنها مکلف شده است همکاری لازم را با مجلس ندارند.
در رابطه با توجه به وضعیت استخدامی معلولان در بسیاری از موارد با وزرا به بحث و گفتگو نشسته ایم اما نگاه کوته‏بینانه برخی در دستگاه های اجرایی باعث شده که معلولان نتوانند احقاق حق نمایند. به نظر می رسد که دستگاه های دولتی بر این باور هستند که می توانند این بودجه را صرف افرادی دیگر کنند. در صورتی که استفاده از توانمندی‏های معولان در پیشبرد اهداف سازندگی در کشور را نباید نادیده انگاشت. نظر نمایندگان نسبت به استخدام معلولان، معلولان ذهنی نیست، بلکه معلولانی هستند که مشکلات جسمی دارند اما از اندیشه‌های نو و روحیه تلاش برای ارائه خدمت برخوردار هستند. به هرحال قانون حمایت از معلولان تاکنون در دولت نهم و دهم اجرایی نشده است.

افزایش مستمری معلولان در بودجه
خانم فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس شورای اسلامی، مهم ترین خواسته این فراکسیون در لایحه بودجه سال ۹۰ را افزایش مستمری معلولان عنوان کرد.
در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به طور کلی مواردی در نظر گرفته شده که قابل توجه نیز هست.
زمانی که بودجه به مجلس ارائه می شود پیشنهادهای نمایندگان در کمیسیون تلفیق بررسی می شود که رابطه با معلولان نیز ما پیشنهادهایی دادیم؛ اما ارائه این پیشنهادها از سوی کمیسیون تخصصی معتبرتر است و شانس رای آوری بیشتری نیز در صحن مجلس دارد.
فراکسیون حمایت از معلولان هم برای افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و هم برای خرید تجهیزات مورد نیاز طیف مختلف معلولان اعم از نابینایان و ناشنوایان که البته بخشی از آنها در مصوبات دولت لحاظ شده است، برخی پیشنهادها را از سوی کمیسیون اجتماعی به کمیسیون تلفیق ارائه کرده است.
مسکن معلولان به عنوان یکی از مهمترین نیازهای این قشر جامعه است که خوشبختانه دولت به مسئله مسکن معلولان توجه خوبی داشته است و قرار است سالانه یکصد هزار مسکن به معلولان داده شود.
توجه به ورزش معلولان به خصوص معلولان ضایع نخاعی زمانی که یاد نگیرند چه تحرک ها و یا ورزش های مقدماتی را انجام دهند، روز به روز مشکلاتشان افزایش پیدا می کند. در واقع ما می خواهیم در این زمینه ها سرمایه گذاری کنیم از هزینه‏های مان برای درمان و معالجه آنها کاسته شود.

پشتیبانی از قانون حمایت از معلولان
در گذشته از قانون جامع حمایت از معلولان تنها یک کاغذ باقی مانده بود اما با تلاش سازمان بهزیستی در سال‌های اخیر شاهد اجرای این قانون در حد مناسبی هستیم.
در محتوای قانون حمایت از معلولان به موضوعات مختلفی که به زندگی معلولان باز می‌گردد از جمله تحصیلات، مسکن، اشتغال و… توجه ویژه‌ای شده است. امّا تلاش برای تصویب این قانون بدان دلیل بود که معلولان از زندگی خود رضایت داشته باشند، سازمان بهزیستی نیز در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا این قانون به مرحله اجرا برسد.
هرچه این قانون بیشتر اجرایی شود به اولویت‌های زندگی معلولان اهمیت بیشتری داده می‌شود و در این صورت روحیه و اعتماد به نفس آنها تقویت شده و باعث بالا بردن توانمندی‌ها و توانایی‌های آنها خواهد شد.

اشتغال مهمترین دغدغه معلولان
اشتغال یکی از مهمترین دغدغه‌های معلولان است، این قانون باعث رفع دغدغه‌های معلولان می‌شود و باید مسئولان نیز برای رفع مشکل اشتغال معلولان اقدام کنند، ایجاد اشتغال باید در اولویت باشد چرا که این مساله تأثیر مستقیمی برروی روحیه و اعتماد به نفس آنها دارد، بنابراین سرمایه گزاری اصلی باید بر روی اشتغال باشد.
سازمان بهزیستی نیز برنامه‌هایی را برای اشتغال معلولان در نظر گرفته است، در این مورد تفاهم نامه‌ای بین وزارت تعاون و سازمان بهزیستی برای ایجاد تعاونی‌های فراگیر اشتغال معولان انجام شده است، انشاءلله این تعاونی‌ها اگر فعال شوند تا حدودی دغدغه اشتغال این عزیزان پاسخ داده می‌شود، وزارت‌خانه‌های رفاه، تعاون و کار نیز برای توانمند‌سازی هرچه بیشتر توانایی‌های معلولان فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ در کنار این‌ها بحث استخدام معولان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش است که تلاش شده در این آزمون نیز به سهمیه‌های معلولان توجه کافی شود.

یکصد هزار واحد مسکونی برای معلولان
برای مسکن به عنوان دیگر دغدغه معلولان اخیراً همکاری‌هایی میان وزارت رفاه و وزارت مسکن انجام شده است و یکصد هزار واحد مسکونی برای معلولان در نظر گرفته شده است تا زمینه هرچه راحت تر زندگی کردن آنها فراهم شود، وزارت تعاون نیز در خصوص ایجاد تعاونی‌های معلولان برای تهیه مسکن توافقاتی داشته‌اند.
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته در تهران و شهرستان‌ها اولویت‌های معلولان و نوع خدمت رسانی به این عزیزان با هم متفاوت است، باید بر اساس نیازهای هر قسمت برای معلولان برنامه‌ریزی کرد.
در گذشته تنها از قانون جامع معلولان یک کاغد باقی مانده بود، اما با تلاش سازمان بهزیستی کشور این قانون تا مرحله‌ای اجرایی شده است و برای آن اعتبارهای مختلفی در نظر گرفته شده است.
قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ در ۱۶ ماده با هدف احقاق حقوق شهروندی معلولان و برابرسازی فرصت‌ها به تصویب مجلس رسید. طبق این قانون، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف هستند تا در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌برداری از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

پیگیری موارد نقض قانون حمایت
خانم فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان، با بیان اینکه هیچ دستگاهی اراده و عزم این را ندارد که حق و حقوق معلولان را نقض کند، از معلولان خواست موارد نقض قانون را به مجلس یا سازمان بهزیستی اطلاع دهند.
معلولان اقشار گسترده ای از جامعه هستند؛ همه به نوعی در معرض معلولیت قرار دارند و این اتفاقی است که هر لحظه ممکن است حادث شود. متولی توجه به امور معلولان سازمان بهزیستی کشور است و بهتر است که اگر قانونی نیز نقض می‌شود، این سازمان پیگیری کند.
همچنین معلولان اگر احساس کردند به آنها کم توجهی شده و قانون در رابطه با آنها اجراء نشده، اطلاع رسانی کنند؛ قطعاً اعضای فراکسیون حمایت از معلولان آن را پیگیری می کند و درصدد رفع و اصلاح برمی آیند.

کاهش ساعت کار معلولان
خانم آلیا رئیس فراکسیون، پیشرفت در کارهای کارشناسی قانون بازنشستگی و کاهش ساعت کاری معلولان را مهم دانست. یکی از مطالبات معلولان رسیدگی به قانون بازنشستگی و کاهش ساعت کاری آنها است که کارهای کارشناسی آن انجام شده و منتظر مشخص شدن محل تأمین اعتبار آن است. این قانون چیزی شبیه به قانون اشتغال و بازنشستگی جانبازان است و همچنین ساعت کار آنها با توجه به نوع معلولیت در مورد افرادی که استخدام رسمی هستند و از نظر جسمی توان کار تمام وقت را ندارند مشخص می شود.
وی همچنین از حضور مسئولان بهزیستی و کارشناسان مراکز پژوهشی در جلسه فراکسیون حمایت از حقوق معلولان خبر داد.
قانون جامع حمایت از نظر محتوا و هم از نظر اجرایی مشکلات زیادی دارد. و بازنگری این قانون قطعی است. اما هر کس نمی‌تواند به بهانه ناقص بودن آن را نقض کند.
اما اینکه مسئولان اجرایی اظهار می کنند که این قانون را اجرا نمی کنند چون پول و اعتباری ندارند درست نیست چون باید اعتبارات را وضع کنند.
بله بسیاری از اهداف و نیازهای گروه هدف که همان معلولان هستند در این قانون تأمین نشده است، و نیاز به بازنگری و اصلاح دارد. ولی همین مقدار هم قابل اجراست.
ما در برنامه پنجم و بودجه سالانه برخی موارد را مطرح کردیم که برخی با موافقت و برخی با مخالف روبرو شد؛ اما تلاش های ما در این بخش به نتیجه نرسید و ما از دولت خواستیم تا لایحه اصلاحی را به مجلس ارائه دهد.

سوال از وزیر به دلیل عدم تحقق اشتغال
در صورت تحقق نیافتن سهمیه سه درصدی معلولان، طرح سؤال از وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
معلولان هر جا حضور پیدا می کنند منشأ تحرک و امید بخش هستند، اما برخی مسئولین اجرایی معتقدند دانش آموزان معلم ناتوان جسمی را نمی‏پذیرند، قابل قبول نیست و از نظر معلولان توهین آمیز است.
فاطمه آلیا در این‌باره گفت: رایزنی ها با وزارت آموزش و پرورش در این زمینه تاکنون به این نتیجه نرسیده است. و برای پیگیری این موضوع با دکتر فروزنده معاون سرمایه انسانی رئیس جمهور جلسه ای داشتیم و مسئولان آموزش و پرورش در آن جلسه گفتند که به تعداد کافی از معلولان استخدام کرده‌اند و معاون رئیس جمهور هم عنوان کرد اگر استخدام می‌کردید باید کد آنان را از ما می‏گرفتید و خواستار پیگیری جدید این موضوع بودند.
معلولان در حد بضاعت خود برای پیشرفت کشور تلاش می‏کنند و نباید فرصت این خدمت از آنان دریغ شود و حداقل می توان با استخدام آنان در مدارس استثنایی و توقف تعدیل مراکز استثنایی به این امر جامه عمل پوشاند.
رئیس فراکسیون معلولان مجلس، یارانه مددجویان تحت نهادهای حمایتی را منوط به تخصیص اعتبار لازم دانست و گفت: مجلس از هر پیشنهادی که در این زمینه از سوی دولت ارسال شود استقبال می کند.
آلیا در پایان با اشاره به طرح بازنشستگی پیش از موعد معلولان گفت: مجلس از هر طرحی که سطح رفاه معیشتی معلولان را ارتقاء دهد استقبال می کند، این طرح هم در صورت تخصیص اعتبار محقق می شود.

روز جهانی معلولان با شعار زندگی بهتر
خانم فاطمه آلیا، رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان به ایسنا گفت: در این هفته تمام تلاش‌مان توجه به حقوق معلولان است و با عنایت به شعار زندگی بهتر برای همه باید توجه همه نهادها، ارگان‌ها، دولت و مجلس را به وضعیت معلولان در کشور معطوف کنیم، اگرچه قدم‌های بسیار خوبی در این راستا برداشته شده است، اما هنوز هم تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم.

شفاف سازی در قانون حمایت از معلولان
خانم فاطمه آلیا ضمن ابراز نارضایتی از عدم اجرای برخی مفاد قانون حمایت از حقوق معلولان، تصریح کرد: تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در سال ۸۳ قدم بسیار بزرگی در راستای توجه به معلولان است اما زمانی که این قانون برای تأیید به شورای نگهبان رفت، شورا فرصت بررسی کامل این قانون را نداشت و قانون آنجا ماند.
طبق قانون اگر ده روز از ارسال مصوبه‌ای بگذرد و شورای نگهبان نظر خود را در مورد مصوبه مجلس ارایه نکند آن قانون تأیید شده تلقی می‌شود این مصوبه مجلس تأیید شده تلقی و تبدیل به قانون شد اما بخش‌هایی از آن نیازمند شفاف‌سازی است.
تبصره ۲ ماده ۱۶ حمایت از حقوق معلولان اجرای این قانون را مشروط به در اختیار داشتن بودجه می‌کند.
ایشان با اشاره به عدم شفافیت تخصیص اعتبارات در این قانون اظهار کرد: در تبصره ۲ ماده شانزده این قانون آمده مفاد در نظر گرفته شده در این قانون در صورت تأمین بودجه اجرا خواهد شد همین کلمه در هر صورت فضا را تا حدودی شرطی می‌کند، به همین دلیل است که از این ماده هم برداشت مثبت می‌شود و هم برداشت منفی، برداشت مثبت از تبصره ۲ ماده ۱۶ می‌شود اختصاص بودجه و اجرای تمام مفاد قانون است و متأسفانه برداشت منفی باعث می‌شود از طرف دستگاه‌های اجرایی اعلام شود در صورت در اختیار داشتن بودجه این قانون را اجرا می‌کنیم.
او با تأکید بر این‌که تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون حمایت از حقوق معلولان نیازمند شفاف‌سازی است، ادامه داد: از رئیس جدید سازمان بهزیستی درخواست کرده‌ایم تا با کمک کارشناسان این سازمان یک بار دیگر قانون مذکور را با توجه به مقتضیات زمان و تغییرات ایجاد شده و با توجه به نوع نیازمندی‌های معلولان بررسی و خلاءهای موجود را به مجلس اعلام کنند تا مجلس هم این قانون بازنگری و تکمیل کند.
بحث تحصیل معلولان در این قانون مورد توجه قرار گرفته است، امّا در دستگاه‌های اجرایی در اختصاص ۳ درصد از سهمیه استخدامی به معلولان کوتاهی می‌شود.
عدم پذیرش معلولانی که حدنصاب قبولی آزمون استخدام آموزش و پرورش را کسب کرده‌اند در حال پیگیری است.
انصافاً بعضی مواد این قانون مورد توجه قرار گرفته است از جمله تحصیل معلولان به نحوی که در صورت قبولی در دانشگاه‌ها سازمان بهزیستی در جریان قرار می‌گیرد و طبق قراردادی که با دانشگاه‌ها دارد هزینه تحصیل معلولان را پرداخت می‌کند، این قدم بسیار مثبت و خوبی است، چراکه حتی در کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان هم در این حد به تحصیلات معلولان پرداخته نشده و آن را تا سوم راهنمایی ذکر می‌کند، در حالی که در کشور ما معلولان تا هر مقطعی که تمایل دارند می‌توانند ادامه تحصیل دهند.
متأسفانه ماده اختصاص ۳ درصد از سهمیه استخدامی به معلولین قانون مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، اگرچه همه ساله و در طول سال چندین بار بر توجه به آن تأکید می‌شود، علاوه بر فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و کمیسیون اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد بسیاری با محور معلولان تشکیل شده‌اند که برای اجرای این قانون تأکید می‌کنند اما متأسفانه دستگاه‌های اجرایی در مورد تخصیص این ۳ درصد کوتاهی می‌کنند.

قانون آزمون آموزش و پرورش
خانم آلیا با اشاره به پیگیری این ماده از قانون در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، عنوان کرد: مکاتبات انجام شده با کل کشور نشان می‌دهد آمار قابل توجهی از معلولان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت و حدنصاب قبولی را کسب کرده‌اند اما فقط به دلیل معلولیت پذیرفته نشده‌اند؛ اگرچه بررسی‌ها نشان می‌دهد معلولیت‌ آن هیچ مغایرتی با اشتغال در آموزش و پرورش ندارد لذا با کمک معاونت بهزیستی و معاونت سرمایه‌های انسانی ریاست جمهوری به دنبال مطالبه معلولان شرکت کننده در آزمون هستیم.
وی با اعلام این خبر که معاونت سرمایه‌های انسانی ریاست جمهوری با بررسی مدارک ارسال شده به فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در خصوص آزمون آموزش و پرورش حق را به معلولان داده‌ است، گفت: از سازمان بهزیستی درخواست کردیم مدارک افرادی که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت‌ کرده‌اند را از واحدهایش در کل کشور جمع‌آوری کند تا بتوانیم پیگیر حق و حقوق آنها باشیم.

مناسب ‏سازی معابر
خانم آلیا مناسب‌سازی معابر برای معلولان را یکی از مفاد بسیار مهم این قانون برشمرد و تأکید کرد: مناسب‌سازی موضوع بسیار مهمی است اما متأسفانه تنها حدود ۳۰ درصد عملیاتی شده است، البته مناسب‌سازی معابر در شهرستان‌های مختلف و حتی مناطق مختلف شهر تهران متفاوت است، به نحوی که در بعضی مناطق مناسب‌سازی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و دربرخی مناطق دیگر توجه چندانی به آن نشده است، لذا از مهندس چمران که علاوه بر رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ریاست شورای عالی استان‌ها را هم بر عهده دارند دعوت کردیم تا در جلسات فراکسیون حضور یابند، خوشبختانه مهندس چمران هم به این موضوع علاقمند است و به دنبال تحقق این ماده از قانون در تهران و استان‌های دیگر کشور است.
رییس فراکسیون حمایت از معلولان با تأکید بر این‌که شهرداری‌های کل کشور باید به مناسب‌سازی معابر توجه کنند، خاطرنشان کرد: تحقق این امر هم تکریم معلولان و هم یک ضرورت برای جامعه است؛ چراکه سالمندان و حتی افراد سالم در معابر ناهموار و دارای مانع با زمین خوردن به آمار معلولان اضافه می‌شوند، این مبحث مهمی است که مورد خطاب آن شهرداری‌ها هستند، مناسب‌سازی ساختمان‌ها هم باید مورد توجه قرار گیرد، بر اساس این قانون در ساختمان‌های دولتی و نهادهای عمومی مناسب‌سازی قانون باید مورد توجه قرار گیرد.

آمار دقیق معلولان و نوع معلولیت
خانم فاطمه آلیا با تأکید بر ضرورت در اختیار داشتن آمار دقیق معلولان در سطح کشور تصریح کرد: از رئیس مرکز آمار درخواست کردیم در سرشماری اخیر اطلاعات معلولان با ذکر نوع معلولیت به صورت دقیق دریافت شود؛ چراکه متأسفانه آمار درستی از تعداد معلولان، نوع معلولیت و شرایط آنها برای تخصیص بودجه و تدوین برنامه‌های مورد نیاز در اختیار نداشتیم و هر زمان بحث بودجه پیش می‌آید آمارهای متفاوتی از تعداد معلولان توسط سازمان بهزیستی و مرکز پژوهش‌های مجلس و خود مرکز آمار ارایه می‌شد اما خوشبختانه در سرشماری اخیر با تلاش دکتر عادل ‌آذر رئیس مرکز آمار قدم بزرگی برداشته شد تا آمار صحیحی در مورد معلولان در کل کشور داشته باشیم.
وقتی می‌گوییم زندگی بهتر برای همه یعنی معلولیت معلولان باید با جایگزین‌های مناسب برطرف شود.

بودجه تأمین تجهیزات
بودجه تأمین تجهیزات مورد نیاز معلولان باید در لایحه پیشنهادی دولت مورد توجه قرار گیرد.
به گفته خانم آلیا، شعار امسال روز جهانی معلولان که از امروز آغاز و در کشور ما معمولا یک هفته برگزار می‌شود زندگی بهتر برای همه است، به نحوی که معلولان یک زندگی عادی مانند سایر اقشار جامعه داشته باشند، اگر ناراحتی جسمی حرکتی از ناحیه دست و پا دارند با تأمین پروتز، ویلچرها و واکرهای مناسب، اگر معلولیت آنها کم‌شنوایی و ناشنوایی است با کاشت حلزون و استفاده از سمعک تا حدودی بهبود یابد، و در مورد نابینایان هم با استفاده از فناوری‌های جدیدی که در کشور خودمان هم تولید می‌شود می‌توان محرومیت نابینایی را پوشش داد.
وی با اشاره به تدوین لایحه‌ای توسط دولت و مجلس که با تصویب آن ۸۰ میلیارد تومان به تأمین تجهیزات برای معلولان و جانبازان اختصاص می‌یافت، گفت: در صورت تصویب این لایحه ۸۰ میلیارد تومان برای تأمین تجهیزات مورد نیاز معلولان و جانبازان در اختیار بنیاد جانبازان، سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر قرار می‌گرفت تا بتوانند نیازهای این اقشار را برآورده کنند اما متأسفانه این لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه به تصویب نرسید، اگر این اتفاق می‌افتاد به لحاظ تجهیزات جلوتر از امروز بودیم اما امیدواریم هم‌اکنون که در آستانه تدوین بودجه برای سال آینده هستیم ارگان‌های مربوطه این پیشنهادات را به دولت ارایه کنند تا دولت در لایحه پیشنهادی بودجه آنها را لحاظ کند، وقتی این بودجه در لایحه پیشنهادی تقدیم مجلس شود ما هم تلاش می‌کنیم تا هم رای بیاورد و هم بودجه خوبی تخصیص یابد.

فراکسیون معلولین در مجلس ایران
افتخار پارلمان ایران تشکیل فراکسیون حمایت از حقوق معلولان برای اولین بار در پارلمان‌های دنیاست.
معلولان باید از حقوق برابر سیاسی برخوردار باشند. ما ارایه طرح نامزدی نابینایان در مجلس برای تحقق حقوق برابر سیاسی را داریم، امیدوارم در مجلس نهم نماینده‌ای از نابینایان داشته باشیم.
افتخار پارلمان ما تشکیل فراکسیون حمایت از حقوق معلولان برای اولین بار در پارلمان‌های دنیا در مجلس هفتم است، تشکیل این فراکسیون، مجلس و نمایندگان را نسبت به حقوق، نیازها و مشکلات معلولان و خانواده‌ها آنها حساس کرده و باعث شده بتوانیم در چند سال اخیر نیازهای بودجه‌ای سازمان بهزیستی را تا حد زیادی پاسخگو باشیم به نحوی که بودجه سازمان بهزیستی هم‌اکنون به عدد و رقم خوبی نسبت به گذشته رسیده است.
وی تصویب الحاق ایران به کنوانسیون حقوق معلولان را یکی از قدم‌های مؤثر فراکسیون حمایت از حقوق معلولان برشمرد و اظهار کرد: در سال ۱۳۷۸ کشور ما طبق مصوبه مجلس و با تلاشی که توسط فراکسیون حمایت از حقوق معلولان صورت گرفت به کنوانسیون جهانی حقوق معلولان ملحق شد که امضای این کنوانسیون در سازمان ملل حقوقی را برای معلولان عزیز تبیین و تأکید می‌کند، از جمله حقوق برابر سیاسی که در قانون اساسی کشور خودمان هم مورد تأکید قرار گرفته است، لذا در ۲۲ آبانماه سال جاری فراکسیون حمایت از معلولان یک طرح دوفوریتی را تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب آن نابینایان امکان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را بدست می‌آورند.
رییس فراکسیون معلولان با اشاره به حضور دکتر خزائلی نماینده نابینایان در مجلس قبل انقلاب گفت: اوایل انقلاب هم چنین قیدی در قانون نداشتیم اما پس از مدتی عدم حضور نابینایان به دلیل این‌که به تنهایی قادر به انجام فعالیت‌های نمایندگی نیستند در قانون قید شد البته شاید در آن زمان تجهیزات به اندازه امروز نبود ولی امروزه در کشور خودمان تجهیزات پیشرفته‌ای در اختیار نابینان قرار می‌گیرد و آنها براحتی می‌توانند وظایف نمایندگی را انجام دهند، البته متأسفانه دو فوریت و یک فوریت این طرح به تصویب نرسید اما در روند بررسی قرار دارد و هفته گذشته به کمیسیون شوراها ارجاع شد که امیدواریم در اولین فرصت به تصویب برسد و یک قید اولویت طبق ماده ۱۰۲ آیین‌نامه داخلی مجلس برای آن در نظر بگیریم و بتوانیم آن را به سرعت تصویب کنیم تا در انتخابات مجلس نهم نابینایان بتوانند نامزد انتخابات مجلس شوند.
وی با اشاره به حضور نابینایان با مدارک کارشناسی ارشد و دکترا در سمت‌های وکیل دادگستری، استاد دانشگاه، معلم و پژوهشگر تصریح کرد: امیدوارم مجلس بتواند با تصویب این قانون این محرومیت را برطرف کند تا نابینایان هم از حقوق برابر سیاسی برخوردار باشند، از آن گذشته هم‌اکنون فناوری‌ها به سمتی می‌رود که می‌توان با صحبت کردن و حتی گاهی با حرکت سر از این تجهیزات استفاده کرد، هم‌چنین امیدوارم در سال‌های آینده همه معلولان به بهترین تجهیزات و فناوری‌های روز تجهیز شوند.

معلولین در صدا و سیما
صدا و سیما طبق قانون باید در هفته حداقل ۳ ساعت را به انعکاس اخبار معلولان اختصاص دهد، در صورتی که صدا و سیما تنها به پخش اخبار ناشنوایان می‌پردازد.
خانم فاطمه آلیا رئیس فراکسیون معلولان با اشاره به برگزاری جلسات و انجام بازدیدهایی از مراکز نگهداری و ارایه خدمات به معلولان در این هفته گفت: انعکاس این گزارشات بسیار موثر است و می‌تواند راهی برای ارزیابی فعالیت‌ها و پیدا کردن نقاط ضعف و مثبت خودمان باشد، از صدا و سیما انتظار زیادی داریم، صدا و سیما علاوه بر این‌که طبق قانون مکلف است در هفته حداقل ۳ ساعت را به انعکاس اخبار معلولان اختصاص دهد، باید در فیلم‌ها، سریال‌ها و گزارشات به این مهم توجه کند، اما متأسفانه صدا و سیما تنها به پخش اخبار ناشنوایان می‌پردازد اگرچه باید فرهنگ‌سازی ویژ‌ه‌ای در خصوص توجه به معلولان و برخورد با آنها صورت گیرد.

بهبودی نسبی وضعیت معلولین
خانم آلیا با ضمن ابراز خرسندی نسبت به بهبود شرایط جامعه برای پذیرش معلولان گفت: دیگر خانواده‌ها فرزندان معلول خود را مخفی نمی‌کنند و از حضور و تردد این فرشتگان الهی در خانواده‌ها و جامعه شرمنده نمی‌شوند، به نحوی که معلولان براحتی در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز عمومی حضور می‌یابند که این واقعا از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ اما در بخش‌هایی هم خلاء وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، مثلا مشکلاتی در مدارس استثنایی داریم که باید مورد توجه وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس استثنایی قرار گیرد.
قوانین مربوط به معلولان در گزارش حقوق بشر در ژنو تحسین و تشویق اکثر کشورها را به دنبال داشت؛ همه کمیسیون‌ها باید رسیدگی به حقوق معلولان را مورد توجه قرار دهند.
او به کمبودهای سازمان بهزیستی و اینکه باید مورد توجه قرار گیرد، پرداخت.سازمان‌های مردم نهاد مربوط به معلولان باید تقویت شوند و کمبودها و ضعف‌ها باید مورد توجه قرار گیرند البته خدا را شاکریم که کارنامه خوبی در زمینه رسیدگی به معلولان داریم، سال گذشته در گزارش حقوق بشر در ژنو وقتی قوانین مربوط به معلولان و عملکردی که تاکنون داشتیم را ارایه کردیم مورد تحسین و تشویق اکثر کشورها قرار گرفتیم و آنها درخواست کردند که از تجربیات جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.
وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: در مجلس باید همه کمیسیون‌ها رسیدگی به حقوق معلولان را مورد توجه قرار دهند، این موضوع خاص فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و کمیسیون اجتماعی نیست، اگر بحث تأمین مسکن و مناسب‌سازی مطرح است کمیسیون عمران وظیفه دارد، اگر بحث ادامه تحصیل است کمیسیون آموزش و تحقیقات باید پیگیر باشد، اگر بحث تأمین اعتبارات است کمیسیون برنامه و بودجه باید تمام تلاش خود را به کار گیرد، اگر حقوق برابر سیاسی برای معلولان مطرح است کمیسیون امنیت ملی و شوراها وظیفه ایجاد زمینه‌های لازم برای تحقق آن را دارند، بنابراین چون معلولان قشر عزیزی از این جامعه هستند در تمام کمیسیون‌های مجلس باید به آنها توجه شود ما امیدواریم امسال هم در قانون بودجه توجه خوبی شود.

ورزش معلولین
متاسفانه در ورزش معلولان غفلت کرده‌ایم، وزیر ورزش تعهد سازمان تربیت بدنی به مدال‌آوران پاراالمپیک گوانجو را محقق کند. و همچنین رسانه‌ها باید سرفصل مهمی در مورد ورزش معلولان باز کنند. بی‌توجهی به ورزش معلولان به ویژه ضایعه نخاعی‌ها زخم بستر آنها را به دنبال دارد.
خانم فاطمه آلیا با تأکید بر توجه به ورزش معلولان گفت: از همه مهم‌تر ورزش معلولان است که مربوط به کمیسیون فرهنگی می‌شود، تخصیص بودجه مناسب برای ورزش معلولان بسیار ضروریست، در راس فدراسیون ورزش معلولان آقای خسروی‌وفا برنامه‌ها و طرح‌های بسیار خوبی برای ورزش معلولان و جانبازان دارند اما متأسفانه بررسی نشان می‌دهد که بودجه کافی برای تحقق این برنامه‌ها تخصیص نمی‌یابد.
وی با اشاره به افتخارات کسب شده توسط معلولان و جانبازان در مسابقات ورزشی سال گذشته در گوانجو تصریح کرد: خوشبختانه معلولان ما با کمترین امکانات بیشترین مدال‌ها را برای کشور آوردند، واقعا از نظر لوازم ورزشی مخصوص معلولان باید عنایت ویژه‌ای صورت گیرد، متأسفانه در این مورد غفلت کرده‌ایم، ورزش معلولان بسیار مهم است علاوه بر این‌که نشاط و شادابی آنها را تضمین می‌کند از بیشتر شدن معلولیت آنها پیشگیری می‌کند، چراکه اگر برخی معلولان مخصوصا معلولان ضایعه نخاعی ورزش نکنند گرفتار نوع بیماری‌هایی می‌شوند که از معلولیت بدتر است، بعضی از آنها دچار زخم بستر می‌شوند و نوع استخوان‌بندی در برخی از آنها به نوعی‌ پیش می‌رود که زندگی را برای آنها بسیار سخت می‌کند لذا تمام نهادها و به خصوص رسانه‌ها باید سرفصل مهمی در مورد ورزش معلولان باز کنند.
رییس فراکسیون معلولان در خاتمه ضمن تقدیر از رئیس فدراسیون معلولان و جانبازان با اشاره به قول سازمان تربیت بدنی وقت در خصوص واگذاری تسهیلات برای ازدواج و تأمین مسکن برای مدال‌آوران پارالمپیک گوانجو خاطرنشان کرد: سازمان تربیت بدنی آن زمان وعده داد کسانی که در مسابقات موفق به کسب مدال شوند به لحاظ ازدواج و مسکن آنها را مورد حمایت قرار می‌دهد، اما در مورد برخی از مدال‌آوران این وعده هنوز عملیاتی نشده است، لذا از وزیر ورزش و جوانان می‌خواهیم به تعهدات سازمان تربیت بدنی توجه کند و این مدال‌آوران پرافتخار را مورد حمایت قرار دهد.

بخش دوم