قدرت مهارناشدنی ایمان، بررسی كتابی از نیك وی آچیچ

قدرت مهارناشدنی ایمان
توصیف و بررسی کتابی از نیک وی آچیچ

محمد نوری
اخیراً کتاب دیگری از نیک وَی آچیچ معلول ورزشکار و فعال فاقد دست و پا با این مشخصات منتشر شد:
مهار ناشدنی: قدرت باور نکردنی ایمان در عمل، نیک وَی آچیچ، ترجمه مسیحا برزگر، تهران، نشر ذهن آویز، 1392، 343 ص.
این کتاب ترجمه کتابی است که با این مشخصات منتشر شده بود:

Unstoppable: The Incredible Power of Faith in Action, By Nick Vujicic, Published by crown publishing Group, 2012.

این کتاب دوم آچیچ است،‌ هم متن انگلیسی آن و هم ترجمه فارسی‌اش دومین اثر او است.
مدیریت توان‌نامه و نیز دفتر فرهنگ معلولین پس از چاپ نخستین گزارش درباره آچیچ که توسط خانم حسینی منتشر شد، مطالعات گسترده‌ای درباره آچیچ و آثار و فعالیت‌های او داشت. چکیده همه اینها را می‌‌توان در یک یا دو جمله چنین مطرح کرد: آچیچ یعنی امید، شور و شوق، اعتماد و تکیه بر ایمان؛ یعنی کوشش و تلاش سرسختانه برای پیشرفت‌ خود و برای رفع مشکلات دیگران.
تفکر، باورها و فعالیت‌های این معلول قهرمان، دقیقاً منطبق با اصلی‌ترین رهنمود قرآن کریم و معصومین(ع) است که می‌گویند فقط ایمان و عمل صالح ما را برنده می‌کند وگرنه بازنده‌ایم، والعصر!…
هر چه بیشتر درباره آچیچ فکر کنی بیشتر متوجه می‌شوی که او فشرده‌ای از ایمان، نشاط و امید به آینده،‌ عمل و فعالیت در جهت باورها و تجربه‌های درونی است.
معلولین بیشتر از هر چیز نیازمند امید، نشاط، آرزو، ایمان،‌ عشق، و نیز تلاش و کوشش می‌باشند. آثار آچیچ و به ویژه کتاب حاضر می‌تواند ایمان و نشاط را در روح و ذهن خواننده تلقین و القاء کند؛ خواننده معلول را از پوچی، بی هویتی، انزاو طلبی، در خود فرو رفتن، رهایی داده و او را به یک پارچه عشق، حرکت،‌ شور و نشاط، رفتن، تحرک، دویدن برای دیگران، رفع مشکلات مردم تبدیل نماید.
آچیچ در صفحات نخست این کتاب با نقل خاطراتی نتیجه می‌گیرد که ایمان یک قدرت است که قابل مهار شدن و پیش‌بینی نیست، ایمان قدرتی است که عمل انسان را ارتقا و افزایش می‌دهد و معلول فاقد همه چیز را تبدیل به عنصری دارای همه چیز می‌نماید. از اینرو خواهش و تمنای جدی داریم اولاً از مسئولین و مدیران کتابخانه‌ها در همه مناطق ایران که این کتاب را تهیه کرده و در اختیار معلولین و همه جوانان، نوجوانان و دیگر اقشار بگذراند. این کتاب درمان همه یا حداقل اکثر نابسامانی‌ها است. ثانیاً از همه مدیران مدارس از راهنمایی تا متوسطه و همه مسئولین دانشگاه‌ها خواهش می‌کنیم این کتاب را در اختیار همه دانش‌آموزان و دانشجویان قرار دهند، ثالثاً مطالعه این اثر برای خود معلولین یک ضرورت حتمی است. به نظر ما حتماً باید آنرا مطالعه کنند؛ آن هم نه یک بار که چند بار.
آچیچ با اقشار گوناگون مردم در کشورهای مختلف تعامل و ارتباط دارد، تجربه‌هایی یافته که هر کدام یک دنیا ارزش دارد و می‌تواند تحولی در سرنوشت هزاران انسان را رقم زند. در واقع سرتاسر این کتاب بیان و گزارش تجارب شخصی آچیچ است؛‌ تجربه‌هایی که هر کس می‌تواند به آنها دل بسپارد و عمل کند.
این کتاب پس از پیش‌گفتار، ده فصل دارد، عناوین فصول آن اینگونه است:
ایمان در عمل
صعودی از دره به قلّه
خدا ما را از عشق سرشته است
شور زندگی
بدنی ضعیف و روحی قوی
قانون توفیق الهی
قدرت ایمان
عشق، بنیاد است
اثر بال پروانه
تأملات
تقریباً همه اتفاق نظر دارند که آچیچ به رغم فقدان دست و پا، موفق‌ترین انسان معاصر است. موفقیت را اگر به دو قسم ظاهری و باطنی تقسیم کنیم، در ظاهر او یک شب مهمان رئیس جمهور مکزیک و شب دیگر مهمان فلان رئیس جمهور و روز بعد مهمان فلان مقام مذهبی است، روز بعد همراه رئیس فلان دانشگاه مهم به تفریح می‌رود و … . یعنی با اینکه سی و دو ساله است ولی در زندگی او هیچ کمبود و مانعی مشاهده نمی‌شود؛ از نظر باطنی هم سرشار از ایمان و نشاط است. اما این موفقیت را از کجا آورده؟ علت آن چیست؟
این کتاب پاسخ همین پرسش است و می‌خواهد به خواننده بگوید موفقیت من (آچیچ) مرهون چه عاملی است. او عامل اساسی و علت اصلی موفقیت خود را ایمان و امید می‌داند و گزارشی جذاب و خواندنی از سه دهه زندگی خود را در کتابش بازگو می‌کند. مهم اینست که تجربه زندگی خود را با کسانی مثل حضرت ایوب مقایسه کرده است. حضرت ایوب هم رنج فراوان بُرد ولی به دلیل ایمان قوی و صبر و امید به همه ذخایر دست یافت. نیز آچیچ از مولوی می‌گوید و برخی از اشعارش را آورده است. مولوی از امیدوارترین، با نشاط‌ترین و عاشق‌ترین انسان‌ها در طول تاریخ است. اشعارش سراسر تجربه ایمان و امید به فیض خداوند است.
مجدداً از همه معلولین عزیز تقاضا داریم این کتاب را از دست ندهند؛ حتی کسانی که تمکن مالی دارند، نذر یا وقفی بر ذمه خود دارند می‌توانند با خیال آسوده و البته در چارچوب ضوابط شرعی این اثر را خریداری کرده و در اختیار معلولین قرار دهند و به ثواب فراوان عمل خیر خود برسند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.