نشریه رفتار حركتی؛ کتاب ویژه بینایان درباره نابینایان

نشریه رفتار حرکتی
مقالات مرتبط با معلولین
مریم قاسمی
نشریه رفتار حرکتی که به صورت فصلنامه با امتیاز علمی- پژوهشی با درجه ISC و با ضریب IF به زبان فارسی منتشر می‌گردد، از نشریات وابسته به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مشهد است. در این نشریه مقالاتی چاپ می‌شود که نتایج پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در حوزه رفتار حرکتی در آن گنجانده شده باشد. مدیر مسئول نشریه دکتر مهدی طالب‌پور و سر دبیر آن دکتر مهدی نمازی‌زاده است.
بررسی 15 شماره منتشر شده نشریه رفتار حرکتی، نشان می‌دهد که از بین حدود 150 مقاله منتشر شده در این نشریه علمی- پژوهشی از زمستان 1388 تا بهار 1393، تنها 3 مقاله در موضوعات مرتبط با معلولین در این نشریه به چاپ رسیده است. اطلاعات این سه مقاله در زیر آمده است:
«تأثیر تکلیف دوگانه در شرایط دستکاری سیستم‌های حسی بر تعادل ایستای افراد بینا و نابینا»، علیرضا فارسی، بهروز عبدلی و خدیجه نجفی ینگجه، شماره 15، بهار 1393.
«تأثیر هدف گزینی بر یادگیری یک تکلیف ادراکی- حرکتی در نوجوانان کم‌توان ذهنی»، احمدرضا موحدی، حمید صالحی و الهام خدادادی، شماره 8، بهار و تابستان 1390.
«مقایسه اثر الگودهی ویدئویی فرد ماهر و خود الگودهی ویدئویی بر یادگیری پرتاب آزاد بسکتبال در کودکان عقب‌مانده ذهنی»، محبوبه پیرمرادیان، احمدرضا موحدی و عباس بهرام، شماره 11، پاییز و زمستان 1391.

کتاب «ویژه بینایان درباره نابینایان»
کتاب «ویژه بینایان درباره نابینایان» در شهر قازان کشور روسیه منتشر شد.
در شهر قازان یک کتاب منحصر به فرد، برای کمک به توانبخشی نابینایان و کم‌بینایان با عنوان «ویژه بینایان در باره نابینایان» منتشر شد. این اثر توسط سرکار خانم ملکه گلموتدینوا، مدیر مرکز توانبخشی نابینایان «سلیمان» و سرکار خانم گلناز ثابتوا، دارای دکترای علوم تربیتی نوشته شده است. مؤلفان در این کتاب به معرفی مفصل مراحل توانبخشی افراد نابینا، برای تبدیل شدن به اعضای کامل جامعه می‌پردازند. در این کتاب تمام ابعاد زندگی نابینایان و ویژگی‌های توانبخشی آنها از طریق تجربه عملی معرفی شده است از این لحاظ اثری منحصر به فرد می‌باشد. کتاب مذکور شامل شش فصل می‌باشد: فصل اول درباره ویژگیهای افراد کم‌بینا است. فصل دوم درباره روانشناسی نابینایان، فصل سوم درباره آموزش قرائت قرآن کریم (آموزش خواندن قرآن طبق سیستم لوئیس بریل) است. در فصل چهارم روش‌های توانبخشی ابتدایی، از جمله سمت‌یابی، سبک زندگی و رفتار نابینایان در جامعه توصیف شده است. فصل پنجم با عنوان «توانبخشی نابینایان با استفاده از کامپیوتر» به توصیف جزئیات آموزش استفاده از کامپیوتر (روش استفاده از نرم‌افزارهای رایانه ای نصب شده و اینترنت) یک فرد نابینا پرداخته شده است. فصل ششم درباره تجربه کار مرکز توانبخشی برای نابینایان «سلیمان» می‌باشد.
ظرف پنج سال گذشته حدود ۷۰۰ نابینا با گذراندن دوره توانبخشی در این مرکز قازان، توانستند خواندن قرآن کریم طبق سیستم لوئیس بریل را یاد بگیرند، با اصول و احکام اسلام آشنا شوند و کار با کامپیوتر را به طور کامل بیاموزند.
مرکز توانبخشی نابینایان «سلیمان» در شهر قازان واقع شده است. افراد روشندل از سراسر روسیه و حتی از کشورهای شوروی سابق، در این مرکز دوره توانبخشی و آموزشی می‌گذرانند و چون در روسیه مرکز دیگری برای آموزش قرائت قرآن کریم و اصول اسلام و ارائه خدمات کامل برای توانبخشی نابینایان وجود ندارد؛ بنابراین، مرکز سلیمان در نوع خود بی سابقه است. لازم به ذکر است که کتاب ویژه بینایان درباره نابینایان با نظر مساعد بسیاری از دانشمندان و شخصیتهای اجتماعی جامعه علمی روسیه روبرو شده و در نوع خود بسیار ارزشمند می‌باشد.
مأخذ: وب سایت بنیاد مطالعات روسیه

1 پاسخ
  1. مینا
    مینا گفته:

    با سلام لطفا این کتاب را در اختیار علاقه مندان قرار دهید تا ان را دانلود کنند

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *