جشنواره سراسری سوره شریف عَبَسَ

جشنواره سراسری سوره شریف عَبَسَ
13 رمضان/ 20 تیرماه 1393

حسین علیزاده
این جشنواره به روش مسابقه نوشتاری و مطالب کتبی پیرامون سوره عبس در جمعه ۲۰ تیرماه (۱۳ رمضان) در محل غرفه دفتر فرهنگ معلولین در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تهران برگزار شد و به ده نفر از برترین نوشته‌ها جوایز نفیسی توسط هیئت داوران اختصاص یافت که توسط رئیس شورای شهر تهران جناب آقای مسجد جامعی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حشمتی اهدا گردید.
ویژگی‌های این جشنواره چند نکته مهم است:
1- این مسابقه برای کشف استعدادهای درخشان توان خواهان و مددجویان عزیز در سراسر کشور بود و با مطالعه دقیق اوراق دریافت شده، هم از معلولین نخبه بیشتری برای تولید محصولات مرکز استفاده می‌شود و هم تولیدات ایشان بازنگری، تکمیل و تصحیح خواهد شد.
2- این مسابقه راهی برای افزایش مهارت‌های ذهنی و نویسندگی شرکت کنندگان بوده است و جامعه معلولین را ترغیب می‌کند درباره موضوعات مختلف اطلاعات کسب کنند و مهارت‌های خود را افزایش دهند.
3- این مسابقه با هدف گسترش مفاهیم و آموزه‌های قرآنی و دینی در جامعه معلولین کشور برگزار شد. بر اساس تجارب موجود اگر هر توان خواه در هر سال در چهار مسابقه شرکت کند،‌ دانش، اطلاعات و مهارت‌های او چندین برابر افزایش می‌یابد و نیز رفتارها و کل شخصیت او مطلوب‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شد.
4- اما هدف مهم‌تر دفتر فرهنگ معلولین از اجرای این جشنواره و مسابقه قرآنی، جلب توجه همه آحاد جامعه از مردم تا مسئولین ارشد، مدیران و نیز خود معلولین به این نکته بود که قرآن کریم مدافع دیرینه و یاور و پشتیبان آنان بوده و هست. زیرا سوره عبس که گاه آن را سوره اعمی (نابینا) نامیده‌اند مهم‌ترین متن دینی در همه ادیان است که در آن از معلولین دفاعی جدی و درخشان شده است.
5- معرفی معلولین نخبه به همگان و توجه مدیران دولتی به وضعیت معلولین، هدف دیگر این جشنواره بوده است. زندگینامه و عکس افراد شرکت کننده و افراد برتر در یک فصل مستقل برای همه نهادهای فرهنگی و معلولیتی جهان ارسال خواهد شد.
6- بالاخره آخرین هدف از برگزاری این جشنواره ابلاغ پیام قرآنی در دفاع از معلولین بود به همه جهان از زبان و به قلم خود معلولین. از اینرو اوراق دریافت شده به ویژه اوراق برتر به یاری خدا در یک کتاب به چند زبان منتشر می‌شود.
شرایط ثبت نام و شهرهای شرکت کننده
از یک ماه قبل اعلام شد که متقاضیان شرکت در این جشنواره ثبت نام نمایند و آخرین مهلت برای ثبت نام سه شنبه 17 تیرماه اعلام شد. ثبت نام در این مسابقه شرایط خاصی نداشت. فقط باید معلولیت شرکت کننده از طریق کارت بهزیستی یا هر مدرک دیگر احراز می‌شد. شرط دوم این بود که بتوانند شعری، متنی ادبی یا مطلبی درباره این سوره بنویسند یا به دستیارشان بگویند تا بنویسد.
پس از گذشت دو هفته متوجه شدیم به دلیل ماه مبارک رمضان و مشکل تردد و سفر، آمدن افراد از شهرهای دور بسیار مشکل است. از اینرو اعلام کردیم برای شهرهای دورتر از تهران، بعداً مسابقه را از طریق شبکه مجازی اعلام می‌کنیم و فقط معلولین تهران و شهرهای اطراف ثبت نام نمایند. در مجموع حدود پانصد نفر مراجعه کننده داشتیم و از بین آنان دویست نفر ثبت نام شدند. نیز قرار شد روز جمعه به صورت گروهی تشریف بیاورند و هزینه حمل و نقل و تردد را دفتر فرهنگ معلولین بپردازد.
بدین ترتیب، دویست نفر از معلولین نخبه از شهرهای کرج، شهریار، تهران،‌ اصفهان،‌ دماوند، طالقان، آبیک، قم و کاشان روز جمعه 20 تیرماه گرد هم آمدند و نخستین مسابقه قرآنی حضوری معلولین را شکل دادند.
محتوای مسابقه
سوره عبس و 12 آیه نخست آن که مستقیماً به معلولین مرتبط است،‌ از نظر قرائت، حفظ،‌ تجوید،‌ تفسیر، شعر و ادبیات و هنر به مسابقه گذاشته شد. قرار شد قرائت و تجوید و حفظ را در یک مسابقه مستقل دیگر اعلام کنیم و این مسابقه فقط، درک و فهم از محتوای این سوره را نشان دهد. از اینرو اعلام شد، هر شخصی حداقل سه بیت شعر، یا پنج سطر نثر یا ده سطر تحلیل محتوایی بنویسد به مرحله داوری می‌رود.
این برنامه با استقبال خوبی مواجه شد و همه نابینایان و معلولین شرکت‌کننده به کمک دستیار متن‌هایشان را در وقت تعیین شده بر روی برگه‌های مسابقه نوشتند.
آغاز مسابقه
پس از اطعام و افطاری مسابقه در ساعت 21 آغاز شد. نخست مجری برنامه توضیحات لازم را درباره سوره و نحوه مسابقه بیان کرد و در ساعت 22 اوراق مخصوص پخش شد. در زمانی که شرکت کنندگان مشغول نوشتن بودند، گروه سرود نابینایان تهران، سرود زیبایی اجرا کرد، سپس گروه سرود ناشنوایان قم برنامه زیبایی ارائه کردند به طوری که همه را تحت تأثیر قرار دادند.
ساعت 30/22 اوراق جمع آوری شد و نزد داوران برده شد.
داوری
داوران این مسابقه عبارت بودند از حجت الاسلام سید رضا حسینی امین، دکتر نجله خندق، آقایان علی اکبر جمالی، محمد نوری، اباذر نصر.
4 نفر ناظر یعنی خانم‌ها ملیحه موسوی، واحدی، حسینی و معتمدی هم حضور داشتند.
آقای جمالی و خانم خندق چون نابینا بودند با دستیار کار کردند و در واقع امضای خود را واگذار نمودند. اوراق مسابقه، به سرعت و با دقت مطالعه و نمره‌گذاری شد و بالاخره ده نفر برگزیده شدند.
اعطای تقدیرنامه و جوایز
در این مرحله این ده نفر به عنوان برگزیده جشنواره قرآنی عبس معرفی و تجلیل شدند: آقایان و خانم‌ها منصور شادکام، رضا احیایی، معصومه سبحانی، اعظم طیبی، ابوالفضل قاسمی، سیدمحسن حسینی طه، عصمت باقریان، الهام رشیدی، مهدی صادقی و سیدحسین طباطبایی به عنوان برگزیدگان جشنواره قرآنی عبس معرفی شدند. تقدیرنامه‌ها همراه یا یک جلد قرآن کریم و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال وجه به صورت کارت هدیه از طرف حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی برای این افراد تخصیص یافته بود و توسط آقایان حشمتی، مسجد جامعی و سید رضا حسینی امین تقدیم برگزیدگان شد.
تجربیات و نکته‌ها
معلولین عزیز و نهادهای معلولیتی یک بار دیگر نشان دادند که با حداقل فرصت، امکانات و کوچکی فضای محل برگزاری نیز می‌توانند بزرگترین رخدادها را بیافرینند. مسئولین عالی مقام در این جلسه به نظم، درایت و استعدادهای این افراد بیش از پیش واقف شدند و اقرار می‌کردند که باید برای آنان کارهای جدی‌تری انجام شود.
یک نکته زیبای دیگر
قسمتی از توضیحات مجری برنامه آقای حسین علیزاده، ابیاتی از مثنوی مولانا و ابیاتی هم از سروده‌های خودش درباره سوره عَبَس بود که نمونه‌ای از آنها در اینجا تقدیم می‌شود:

روی بر هم تابید و کم لطفی فزود/ زان که نابینا به سویش رو نمود
خود چه می‌دانی تو؟ شاید آن جناب/ پند گیرد، پاک گردد همچو آب
یا بگیرد عبرتی آن ارجمند/ سود یابد زین بزرگ اندرز و پند
چون که اعمی طالب حق آمده است/ بهر فقر او نباید سینه خست…
زین سبب تو از ضریر مهتدی/ رو بگردانیدی و تنگ آمدی؟
احمدا، نزد خدا این یک ضریر/ بهتر از صد قیصرست و صد وزیر!
احمدا اینجا ندارد مال سود/ سینه باید پر ز عشق و درد و دود
اعمی روشندل آمد در مبند/ پند او را ده که حق اوست، پند
تو از او غافل مباش ای مصطفا/ کاینهمه پندی است از عرش خدا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *