همایش کمیته حقوق معلولین در ژنو

همایش کمیته حقوق معلولین در ژنو

یازدهمین همایش کمیته حقوق معلولان از 31 مارس لغایت 11 آوریل 2008 در کاخ ویلسون در ژنو برگزار می‌شود. در طول جلسه گزارش‌هایی را از کشورهای آذربایجان، کاستاریکا و سوئد در مورد اینکه چگونه سازمان‌های مربوطه در این کشورها می‌توانند اجرای مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را به عهده بگیرند به بحث گذاشته می‌شود.
همچنین کمیته به بحث پیرامون پیش‌نویس ماده 12 از کنوانسیون شناسائی برابر در مقابل قانون و پیش‌نویس ماده 9 کنوانسیون در خصوص دسترسی و مناسب‌سازی خواهد پرداخت.
ماده 12 کنوانسیون برابری در مقابل قانون را به عنوان اصل عمومی و کلی حفظ حقوق بشر و پیش زمینه‌ای جهت اجرای دیگر اجزای حقوق بشر می‌داند. این نوشتار بر روی نقاطی متمرکز می‌شود که معلولان به طور سنتی از حقوق برابر محروم بوده و اینکه این محرومیت نباید زمینه حقوقی و دیگر حقوق در نظر گرفته شده در ماده 12 برای آنها محسوب گردد.
ماده 9 کنوانسیون دولت‌های عضو را فرا می‌خواند تا در جهت زندگی مستقل برای افراد معلول در تمامی جنبه‌ها حرکت کرده، اقدامات مناسب برای اطمینان دادن به این افراد در دسترسی‌ها براساس برابری با دیگران در تمامی سطوح جامعه و کوشش برای شناسایی موانع و از بین بردن آنها را اتخاذ نمایند.
کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 13 دسامبر 2006 تصویب و در 3 مه 2008 جنبه اجرایی به خود گرفت. هدف این کنوانسیون ترویج، حمایت و اطمینان از برخورداری کامل و مساوی از تمامی ظرفیت‌های حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه افراد معلول و ترویج احترام به کرامت ذاتی آنها می‌باشد. افراد معلول شامل کسانی هستند که دارای اختلالات جسمی، روانی، فکری و حسی طولانی مدت بوده که در تعامل با موانع مختلف ممکن است نتوانند مشارکت کامل و مؤثری از خود در جامعه را بر اساس برابر با دیگران نشان دهند.
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ، 25 فروردین 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.