نخستین همایش حمایت حقوقی معلولین در نظام ملی و بین المللی با رویکردی به نابینایان

نخستین همایش حمایت حقوقی معلولین
در نظام ملی و بین‌المللی با رویکردی به نابینایان

مجید قدمی(دکتر مجید قدمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی)
(تعلیم و تربیت استثنایی، خرداد 1383، شماره 30، ص 69 تا 70)

این همایش به همت انجمن علمی فرهنگی دانشجویان و دانش‌آموختگان نابینای ایران و با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی و مؤسسه احیای کودکان استثنایی در روز پنج‌شنبه مورخ 31 اردیبهشت 1383 در محل سالن همایش‌های دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی برگزار شد.
محورهای اصلی این همایش عبارت بودند از:
ـ بررسی مقررات حمایتی و محدود کننده
ـ بررسی خلأهای قانونی و راهکارهای جبران آن
ـ مطالعه حقوق معلولین در قانون مدنی
ـ بررسی مسئولیت مدنی اشخاص معلول، نحوه جبران خسارت
ـ بررسی مقررات مربوط به افراد معلول در حوزه حقوق عمومی شامل: مقررات اداری، استخدامی، قانون کار و تأمین اجتماعی.
در این همایش اساتید، دانشجویان، مسئولان و گروه زیادی از نابینایان شرکت داشتند.
بعد از اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه نابینایان، آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از نابینایان به نام عبدااله دادخواه، تلاوت شد و سپس خانم اصغری دبیر همایش، ضمن خیرمقدم به مدعوین، در زمینه اهداف انجمن از برگزاری این همایش سخنانی بیان داشتند. دکتر افروز از مؤسسه احیای کودکان استثنایی طی سخنانی بر دو نکته:
1ـ پیشگیری از بروز معلولیت و لزوم خدمات مشاوره ژنتیک و 2ـ تدوین و تصویب قانون حمایت حقوقی از معلولان در مجلس شورای اسلامی و عملیاتی شدن آن، ایشان بر انجام این گونه اقدامات تأکید کردند و رویکرد این همایش را تدوین نظام حقوقی آموزشی، توان‌بخشی و تحصیلی، تدوین حقوق پزشکی، بهداشتی و درمانی، تدوین نظام حقوق شغلی و حرفه‌ای، نظام حقوقی خانواده و بالاخره نظام جامع حقوق شهروندی و رفاه اجتماعی بیان داشتند.
آقای دکتر طلوعی، معاون امور فرهنگی و اجتماعی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، به عنوان سخنران بعدی، ضمن تشکر از دست‌اندکاران برگزاری این همایش به مجموعه اقدامات سازمان در زمینه رعایت حقوق معلولین از جمله طرح بیمه خدمات درمان، بیمه آتیه، تبدیل سؤالات کنکور به بریل، برگردان کردن 90 درصد کتاب‌های نابینایان به بریل، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی خاص نابینایان و… اشاره کرده و سپس پیام آقای دکتر قدمی رییس محترم سازمان آموزش و پرورش استثنایی خطاب به این همایش را قرائت کردند (این پیام در پایان این گزارش عیناً درج می‌شود).
دکتر ناصر کاتوزیان استاد برجسته حقوق طی سخنرانی خود، برگزاری این همایش‌ها را اقداماتی در راستای رعایت عدالت دانستند.
دکتر علی صابری که خود فردی نابینا و دانش‌آموخته رشته حقوق می‌باشند، سخنران بعدی بودند که قانون عام معلولان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
اجرای برنامه گروه کر نابینایان و قرائت زندگینامه دکتر خزائلی در فواصل برنامه‌ها علاوه بر جذابیت، شور و حال فراوانی برای مدعوین به همراه داشت.
سایر مقالات ارایه شده در طی جلسات بعدی به این شرح بودند:
«قانون عام معلولین» توسط آقای ممتازی
«نابینایی و محرومیت از سردفتری، قضاوت و نمایندگی مجلس» آقای دکتر مرادزاده (نابینا)
«حمایت کیفری از معلولان در حقوق ایران» دکتر مؤذن زادگان
«اقدام‌های بین المللی در ارتباط با حقوق افراد دارای معلولیت» خانم دکتر مصفا
«بررسی حمایت حقوقی افراد معلول در حیطه عمومی (قانون کار)» آقای فراز فنافری (دانشجوی رشته حقوق و نابینا)
«بررسی خلأهای قانون و راهکارهای حمایتی از حیث اشتغال و قانون کار» خانم ناهید شید
«تأملی بر پیش‌نویس کنوانسیون حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت» آقای دکتر جباری
«حمایت از حقوق معلولان در جامعه اروپا» آقای دکتر زمانی
«حمایت کیفری از اقشار آسیب‌پذیر در حقوق فرانسه» آقای دکتر کوشا
بعد از ایراد بیانیه همایش، در مراسم اختتامیه به سخنرانان و دست‌اندرکاران همایش لوح تقدیر اهدا گردید.
برگزاری این همایش از طرف یک نهاد غیردولتی و نوپا شایسته تقدیر بود و امید است شاهد فعالیت گسترده سایر NGOها در زمینه مسائل علمی و آموزشی و فرهنگی باشیم تا از این رهگذر زمینه رعایت حقوق معلولین به عنوان جزیی از جامعه فراهم آید.
پیام رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به نخستین «همایش حمایت حقوق معلولین در نظام ملی و بین المللی با رویکردی به نابینایان»
احقاق حقوق معلولان و دسترسی به فرصت‌های برابر در جامعه، ضرورتی انکارناپذیر در طول تاریخ بشری بوده است. امروزه اکثریت جوامع به این باور رسیده‌اند که فرد معلول، شایسته بهره‌مندی از حقوقی حداقل همتراز با سایر انسان‌ها می‌باشد، چرا که در اصل «انسان بودن» هیچ تفاوتی وجود ندارد و تنها اختلاف موجود، میزان توانمندی‌های آنهاست. بر این اساس همه معلولان در تمامی گروه‌ها باید بتوانند از فرصت‌هایی برابر با افراد عادی بهره جویند هر چند در بسیاری از زمینه‌های این حقوق باید به طور ویژه نیز مورد توجه قرار گیرد.
در دهه‌های آخر قرن گذشته، جهان با برخورداری از این نگرش انسانی و ضمن بهره‌مندی از پیشرفت‌های علمی در خصوص معلولان، آماده شد تا به طور گسترده و در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تلاش‌های فزاینده‌ای را برای احقاق حقوق آنان آغاز نموده و به انجام برساند. در این راستا تعهدات اغلب موارد، مسئولیت اصلی بهبود شرایط زندگی و برابرسازی فرصت‌ها برای معلولان بر عهده دولت‌ها قرار داده شد، هر چند نقش نهادهای غیر دولتی و مردمی نیز بسیار مهم تلقی شده است، چرا که دستیابی به اهداف موردنظر مستلزم اقدامی فراگیر و همکاری مستمر بین دولت و همه آحاد جامعه می‌باشد.
در سال‌های اخیر در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با بسیاری از کشورهای دیگر و متأثر از فرهنگ دینی و ملی، از طریق سازمان‌های دولتی و نهادهای مردمی طرح‌ها و اقدامات مؤثری در راستای توجه به حقوق فردی و اجتماعی معلولان در دستور کار خود قرار داد. ارتقای کیفی و کمی آموزش افراد معلول، اقدام در جهت توسعه آموزش فراگیر و اصلاًح نگرش‌های اجتماعی، توجه به مسائل رفاهی، خدماتی، اشتغال و توان‌بخشی مبتنی بر جامعه، بخشی از این اقدام‌ها بوده است. بدیهی است که این تنها، آغاز یک حرکت مؤثر بوده است.
اکنون ضرورت دارد تا تمامی مسئولان متخصصان، و صاحب‌نظران، خانواده و خود افراد معلول دست در دست یکدیگر نهاده و آهنگ یکپارچگی و برابرسازی فرصت‌ها را به گونه‌ای موزون‌تر، سرعت بخشند. فرهنگ‌سازی مؤثر، اطلاع‌رسانی در زمینه‌های مختلف و زمینه‌سازی برای حضور همه جانبه معلولان عزیز در عرصه‌های مختلف اجتماعی از جمله این ضرورت‌هاست. توجه به این امر خصوصاً برای افراد دارای معلولیت بینایی که با موفقیت چشمگیر خود در عرصه‌های فرهنگی و علمی توانمندی‌های بارز خود را به اثبات رسانده‌اند، بیش از همه، مورد انتظار است. سازمان آموزش و پرورش استثنایی بدین وسیله آمادگی خود را برای همکاری در تمامی زمینه‌های مرتبط با حقوق معلولان، اعلام داشته و از طرح‌هایی برای ایجاد فرصت‌هایی برابر حمایت می‌کند.
در پایان فرصت را مغتنم دانسته و مراتب سپاس و تشکر صمیمانه خود را از فرهیختگان و دانش‌آموختگان نابینا و همه دست‌اندکاران برگزاری این همایش اعلام می‌دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.