اخبار بخش عمومی

اخبار
(این فصل توسط اباذر نصر گردآوری و تدوین شده است)

حوادث بهداشت و سلامت

تولد سالانه 1000 کودک ناشنوا در ایران
محمد اجل لوئیان دبیر علمی کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی درباره این موضوع گفت: با کسب مهارت‌های بالا در زمینه کاشت حلزون شنوایی، بهتر است که به جای اختصاص دادن بودجه به ساخت مدارس ناشنوایان به مراکز کاشت سمعک و حلزون شنوایی اختصاص یابد.
در قدیم به دلیل اینکه ناشنوایان نمی‌توانستند در مدارس معمولی تحصیل کنند برای حرفه آموزی و آموزش باید به مدارس مخصوص ناشنوایان فرستاده می‌شدند و دولت برای این گونه مدارس هزینه‌های زیادی صرف می‌کند. امّا در کشور ما سالیانه یک هزار کودک ناشنوا متولد می‌شود که حدود 800 نفر از آنها از کاشت حلزون شنوایی استفاده می‌کنند. این در حالی است که کودکان دارای کاشت حلزون با شرکت در کلاس گفتار درمانی، شنیداری خود را باز می‌یابند و دیگر نیازی به شرکت در مدارس استثنایی ناشنوایان ندارند. کودکانی که عمل کاشت حلزون شنوایی در آنان انجام می‌شود، می‌توانند در مدارس عادی ثبت نام کنند، اگرچه بیشتر بودجه در قدیم صرف تأسیس مدارس ناشنوایان می‌شد ولی به نظر می‌رسد امروزه بهتر است که این بودجه به مراکز تحقیقات و کاشت حلزون شنوایی تخصیص داده شود. امکانات مراکز کاشت حلزون با کمک دولت و انجمن‌های خیرخواهانه در دانشگاه‌های دولتی تشکیل و اداره می‌شوند و این امکانات به دلیل استفاده‌های مکرر طی سال‌های متمادی مستهلک شده است و مراکز قدیمی نیاز به امکانات جراحی و آموزشی جدید دارند. زمان انتظار در لیست ثبت نامی‌ برای کاشت حلزون شنوایی شش ماه تا یک سال است. این زمان منطقی است و در تمام دنیا فاصله زمانی همین اندازه است. (خبرگزاری مهر، 21 اردیبهشت 1393)

تدبیر وزارت بهداشت در سال 93 : طرح پیشگیری از معلولیت کودکان هموفیلی
کانون هموفیلی ایران از آغاز فرآیند اقدام ارزنده وزارت بهداشت برای تأمین سلامت بیماران هموفیلی و افزایش سطح کیفی زندگی آنان تقدیر نمود.
روابط عمومی کانون هموفیلی ایران اعلام کرد: به اعتقاد این انجمن، اعلام موضع صریح کارشناس حوزه هموفیلی وزارت بهداشت مبنی بر متقاعد شدن این وزارتخانه جهت اجرای طرح پیشگیری از معلولیت برای بیماران هموفیلی تا سن 15 سالگی در سال نو، خبر خوشی است که می‌تواند آغاز بسیار خوبی برای پایان دادن به دور باطل غلتیدن بیماران هموفیلی به ورطه انواع معلولیتهای مفصلی باشد.
بر اساس این گزارش، بالغ بر 20 سال است که روش درمانی تزریق دارو قبل از وقوع خونریزی در بیماران هموفیلی، به عنوان یک روش درست درمانی این بیماران در جهان شناخته شده است. اما سطح محدود دسترسی به داروهای انعقادی، همواره موجب عدم اجرای این روش درمانی صحیح در ایران بود. روش جاری درمان بیماران هموفیلی و دیگر بیماری های خونریزی دهنده در کشور ما، درمان پس از خونریزی است که این روش درمانی در هر نوبت خونریزی صدمه معینی را به عضوی که خونریزی نموده، وارد آورده و اساساً منجر به انواع معلولیت‌های مفصلی در سنین میان سالی برای این بیماران می‌گردد. این ضایعه عملاً کیفیت زندگی این بیماران و امید به زندگی را در سنی که اشتغال و ازدواج به عنوان دو واقعه مهم زندگی فرا روی این بیماران است، به شدت کاهش می‌دهد.
طی 15 سال گذشته این اعلام موضع وزارت بهداشت در حوزه پیشگیری از معلولیت بیماران هموفیلی سابقه نداشته و انعکاسی از عزم جدید این وزارتخانه برای تحقق این مطالبه مهم جامعه هموفیلی ایران است. سالهاست مادران کودکان هموفیلی با مشاهده بیماران میانسالی که گرفتار انواع معلولیت‌ها هستند، به نوعی آینده فرزندان دلبندشان را در آنها می‌بینند، با نگرانی و با تشویش خاطر و اضطراب چشم به راه اصلاًح روش‌های درمانی بیماران هموفیلی در کشور بوده و هستند.
اعلام این خبر خوش در سال جدید، در حقیقت اعلام افزایش دسترسی بیشتر بیماران هموفیلی به دارو است. تصمیمی که سال گذشته نیز وزارت بهداشت درصدد انجام آن بود اما متأسفانه تحریم‌های غیر انسانی آمریکا و اتحادیه اروپا نه تنها از این افزایش جلوگیری نمود بلکه سطح دسترسی بیماران را به داروهای مورد نیاز را به یک سوم کاهش داد و موجی از ضایعات معلولیتی را به کودکان بی‌گناه هموفیلی تحمیل نمود. در حال حاضر سطح دسترسی بیماران هموفیلی ایرانی به دارو، 6/1% است. در حالی‌که حداقل استاندارد جهانی عدد یک و سطح دسترسی کشورهای اروپایی و آمریکایی 5 الی 8 واحد بین‌الملل است. 75 درصد از فرآورده‌های خونی تولید شده در جهان در کشورهای اروپایی و امریکایی مصرف می‌شود. با وعده جدید وزارت بهداشت سطح دسترسی بیماران به دارو در سال آینده قطعاً 3/2 واحد بین‌الملل و در صورت قطعی شدن اجرای طرح پیشگیری از معلولیت کودکان این سطح دسترسی به 2/3 افزایش خواهد یافت.
از آنجا که فاکتور 7 انعقادی در کشور خودمان تحت عنوان آریو سون تولید می‌شود، بیماران نیازمند به این دارو نیز می‌توانند از روش‌های علمی پیشگیری برای درمان خود بهره‌مند شوند. اجرای این روش‌های پیشگیری برای زنان و دخترانی که از فاکتور 7 استفاده می‌کنند در مواقعی که در آستانه خونریزی‌های طبیعی ماهیانه هستند، در افزایش کیفیت زندگی آنان نقش مهمی را می‌تواند ایفا نماید.
بر همین اساس، کمیته مادریاران کانون هموفیلی ایران و مدیر مددکاری و معاون اجرایی مؤسسه کانون هموفیلی ایران با حضور در کمیته هماتولوژی مرکز مدیریت بیماری‌های خاص وزارت بهداشت از این اقدام ارشمند وزارت بهداشت تشکر نمودند. (خبرگزاری مهر، 15 فروردین 1393)

درمان سالانه 1000 کودک ناشنوا در کشور با کاشت حلزون
“سومین کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی” از سوی انجمن جراحان گوش، حلق و بینی و سر و گردن 20 تا 22 اردیبهشت ماه در هتل اسیپیناس تهران برگزار شد.
دکتر احمد دانشی دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی اعلام کرد: سالانه هزار کودک ناشنوا و کم‌شنوا در کشور با عمل کاشت حلزون، شنوایی خود را به دست آورده و از معلولیت رهایی می‌یابند.
تعداد تولد کودکان ناشنوا در کشور سالانه هزار و 500 تا 2 هزار مورد است که برخی از والدین این کودکان برای کاشت حلزون شنوایی مراجعه نمی‌کنند.
طرح غربالگری نوزادان از بدو تولد به جز چند استان در سایر استان‌های سراسر کشور در حال انجام است. با توجه به اینکه به دلیل ازدواج‌های خویشاوندی در ایران- بویژه در جنوب کشور- آمار نوزادان ناشنوا نسبتاً بالاست شناسایی این نوزادان در بدو تولد کمک مؤثری به درمان به موقع آنها می‌کند.
بهترین زمان کاشت حلزون شنوایی در کودکان، زیر سه سال است که نتایج بهتر درمانی برای این کودکان به همراه دارد.
هزینه پروتز شنوایی 30 هزار دلار (حدود 90 میلیون تومان) است که دولت هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند و کل هزینه‌هایی که والدین کودک پرداخت می‌کنند (شامل هزینه‌های عمل و توانبخشی آن) رقمی در حدود 6 میلیون تومان است.
کیفیت بالای اعمال جراحی در کشور و قیمت مناسب از جمله عواملی است که باعث جذب توریست از کشورهایی نظیر پاکستان، قفقاز، تاجیکستان، عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس و … می‌شود. این افراد با یک سوم هزینه پرداختی در اروپا می‌توانند، عمل کاشت حلزون را با همان کیفیت در ایران انجام دهند.
در این کنگره بیش از 35 استاد این رشته از خارج کشور حضور داشتند که با متخصصان داخل کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.
(خبرگزاری ایسنا، 13 اردیبهشت 1393)

اجباری شدن آزمایشات ژنتیک برای جلوگیری از تولد فرزندان معلول
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به منظور جلوگیری از تولد فرزندان معلول آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج اجباری می‌شود.
علی ربیعی با اعلام این مطلب در حاشیه بازدید خود از «مرکز خیریه آموزش معلولین جسمی و ذهنی خیریه عمل»، به خبرنگاران گفت: تصمیم گیری در خصوص این موضوع مهم برعهده شورای عالی بیمه است.
برخلاف دولت گذشته در دولت یازدهم، شورای عالی بیمه به جای یکبار درسال حداقل تاکنون هشت نوبت تشکیل جلسه داده است. اقدامات قانونی دولت برای پیشگیری از استمرار تولد فرزندان معلول هیچ تعارضی با سیاست‌های توسعه جمعیتی ایران ندارد.
سیاست‌های توسعه جمعیتی کشور برمبنای مطالعات علمی پایه ریزی شده است. در چارچوب این سیاست‌ها، مبارزه با هرگونه تهدیدی که به صورت بیماری سلامتی جسمی و روانی جمعیت کشور را هدف قرار می‌دهد، در دستور کار دولت است.
امیدواریم با اجباری شدن آزمایشات ژنتیک دیگر کودک معلولی به دنیا نیاید. هم اکنون نیازمند افزایش جمعیت هستیم اما این نیاز باید به همراه جمیعت سالم و با کیفیت باشد و دولت تمام تلاش خود را بر روی ارتقای کیفیت جمعیت می‌گذارد.
گفته مسئولان مؤسسه خیریه عمل، تنها در این مرکز سه فرزند معلول از یک خانواده نگه داری می‌شوند و این درحالی است که به گفته مسئولان این مرکز، مادر این کودکان هم اکنون فرزند چهارم را هم باردار است!
آزمایش‌های ژنتیک هرچند پرهزینه است اما با توجه به اینکه نگهداری یک فرد معلول پرهزینه‌تر است باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که حتی اقشار کم درآمد هم بتوانند در صورت مشکوک بودن به ژن معلول، پیش از ازدواج آزمایش ژنتیک بدهند. همچنین باید تلاش کنیم نظیراین مرکز که از کودکان معلول خانواده‌های کارگری مراقبت می‌کند را افزایش دهیم تا بتوان بخشی از رنج خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند را کاست. (خبرگزاری ایسنا، 29 تیر 1393)

کاشت هزارمین حلزون شنوایی در گوش یک کودک
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، در هزارمین عمل جراحی مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حلزون شنوایی در گوش کودک 2.5 ساله هرمزگانی کاشته شد.
صبح چهارشنبه 25 تیرماه مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز واقع در بیمارستان خلیلی، شاهد حضور تعداد زیادی از کودکان و نوجوانانی بود که شاید تا قبل از کاشت حلزون شنوایی، باور نمی‌کردند بتوانند زندگی عادی داشته باشند، کسانی‌که آمده بودند به هزارمین بیمار و خانواده‌اش اطمینان دهند که پس از اتمام عمل کاشت حلزون، همانند دیگران خواهد شنید، پس از آن می‌تواند کلمات را به‌خوبی یاد گرفته و تکرار کند و زندگی به جریان عادی خود باز خواهد گشت.
رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص گفت: انجام این جراحی‌ها و به دنبال آن توانبخشی‌های لازم توسط تیم کاشت حلزون در شیراز از سال 82 آغاز شد که امروز، 25 تیرماه، موفق به انجام هزارمین عمل کاشت حلزون شنوایی شدیم.
مرکز کاشت حلزون شنوایی در شیراز طی 10 سال اخیر با توجه به توان علمی و امکانات موجود، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و اکنون دومین مرکز کشور از نظر تعداد جراحی‌های انجام شده است.
کودکانی که به طور مادرزادی ناشنوا باشند، در صورتی‌که ناشنوایی آنها در زمان مناسب تشخیص داده شود و همچنین افرادی که گفتار دارند اما به دلیل حادثه‌ای دچار ناشنوایی می‌شوند، می‌توانند مورد جراحی کاشت حلزون شنوایی قرار گیرند.
کاشت حلزون شنوایی برای کودکان تا سن مشخصی به خوبی جوابگو است اما یک سالگی، سن طلایی برای عمل جراحی محسوب می‌شود، اما افرادی که به‌دلیل حادثه‌ای دچار ناشنوایی شده‌اند باید 10 سال پس از وقوع اقدام به کاشت حلزون کنند تا نتیجه مناسب حاصل شود.
کودکان پس از انجام جراحی کاشت حلزون توسط شنوایی‌سنج‌ها و سپس گفتار درمان‌های تیم، توانبخشی می‌شوند که این اقدام تا یکسال پس از عمل ادامه دارد و بسیار مهم است.
امروزه فقط بیماران جنوب کشور در این مرکز مورد درمان قرار می‌گیرند، بنابراین پس از گذشت حدود 10 سال از فعالیت مرکز در حال حاضر برای ارایه خدمات بهتر و بیشتر نیاز به فضای وسیع‌تر و توسعه مرکز داریم‌. (خبرگزاری ایسنا، 25 تیر 1393)

رخدادهای دانش و فناوری

اختراع دستگاه سخنگو برای افراد کم‌بینا و نابینا در مشهد
اپتومتریست مشهدی موفق به اختراع دستگاه سخنگو برای افراد کم‌بینا و نابینا شد.
دکتر عباس ریاضی مخترع این دستگاه که اختراع وی در چهاردهمین کنگره اپتومتری خراسان رونمایی شد، به خبرنگار ایرنا گفت: این دستگاه به افراد کم‌بینا و نابینا کمک می‌کند تا از طریق برچسب گذاری بر روی اشیا و از طریق صدای پخش شده از دستگاه بتوانند اشیا و رنگ آنها را تشخیص دهند.
اختراع این دستگاه نتیجه یک کار تحقیقاتی با همکاری میلاد فیض‌الله، یکی از دانشجویان مقطع PHD اپتومتری در دانشگاه بقیه الله انجام شده است.
در صورت تولید انبوه این سیستم و دسترسی افراد، بخشی از مشکلات کم‌بینایان و نابینایان در شناخت اشیایی که روزانه با آن سروکار دارد حل می‌شود.
در حال حاضر فقط یک دستگاه از این اختراع تولید شده است اما با تولید انبوه آن، قیمت این دستگاه عملا به یک دهم نمونه خارجی آن کاهش می‌یابد.
قیمت نمونه خارجی این محصول در بازارهای جهانی حدود 300 دلار است.
نحوه تولید و کار کردن با این دستگاه بسیار ساده است و فرد نابینا و کم‌بینا می‌تواند برای راحت کار کردن با این دستگاه حتی زبان، لهجه و یا صوت دستگاه را به علاقه خویش تغییر دهد و با برچسب گذاری بر روی اشیا و گرفتن این دستگاه بر روبروی شی، آن را شناسایی کند.
این اختراع دارای گواهینامه ثبت اختراع از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دارد و در بیست و هفتم اسفند ماه سال 92 به ثبت رسیده است. (خبرگزاری ایرنا، 25/02/1393)

اختراع پریز برای محل سکونت نابینایان
به گزارش باشگاه خبرنگاران، طراحان صنعتی همه روزه در تلاش هستند تا راهکار مفیدی برای راحت‌تر کردن زندگی نابینایان پیدا کنند. این افراد یکی از دغدغه‌های خود را درست کردن وسیله‌های مختلف مخصوص استفاده نابینایان می‌دانند و در این زمینه طرح‌های بسیاری را نیز ارائه می‌کنند.
چینگ تزای به تازگی وسیله‌ای برای راحتی نابینایان هنگام کار با وسایل الکتریکی ابداع کرده است که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این طراح پریز برق مغناطیسی که در اصل یک آداپتور برای وسایل برقی است به وجود آورده است.
این وسیله در اصل آداپتوری است که به پریز برق وصل شده و با استفاده از سیم‌های مخصوص مغناطیسی می‌توان به راحتی به آن متصل شد. از ویژگی‌های این سیم و آداپتور می‌توان به نوشته‌های بریل روی بدنه اشاره کرد که به نوع دستگاه بر می‌گردد.
نکته دوم زمانی جلوه پیدا می‌کند که نابینایان در حال عبور مرور هستند و اگر پای آن ها به سیم گیرکند بدون هیچ مشکلی سیم از پریز خارج شده و مانع از سقوط فرد نابینا می‌شود.
این دستگاه هنوز در بخش تست های اولیه است و ممکن است تا سال‌های آینده وارد بازار شود. تا به حال طراحان بسیاری از این وسیله تمجید کرده اند و آن را از جمله بهترین وسیله‌های کمک به نابینایان می‌دانند. (باشگاه خبرنگاران، 18 فروردین 1393)

کلید درمان ناشنوایی انسان در گوش مرغ
پژوهشگران با بررسی سیستم شنوایی مرغ، به راهکار نوینی برای درمان ناشنوایی در انسان نزدیک شده‌ اند.
اکنون برای نخستین بار دانشمندان کشف کرده اند که چه چیزی رشد و الگوگیری سلول‌های شنوایی را تحت کنترل دارد.
آنها رشد این سلول‌ها را در مرغ مطالعه کردند که بر خلاف انسان ظرفیت و توانایی رشد دوباره سلول‌های تشخیص صدا را پس از ناشنوایی دارند. از اینرو توانایی تشخیص گام‌های صوت و شنیدن تفاوت بین کلمات همصدا به سلول‌های تخصصی درون گوش داخلی تکیه دارد که ممکن است آسیب ببینند و شنوایی از دست برود.
تشخیص گام صدا درون حلزون گوش که یک ساختار مارپیچی کوچک درون گوش داخلی است اتفاق می‌افتد.
درون حلزون گوش، سلول‌های خاصی به نام سلول‌های مویی وجود دارد که بر اساس جایگاهشان در حلزون گوش و تعداد و طول اﺳﺘﺮﯾﻮﺳﯿﻠﯿﺎ، به گام‌های صوتی مختلفی تبدیل می‌شوند. اﺳﺘﺮﯾﻮﺳﯿﻠﯿﺎها برآمدگی‌های میکروسکوپی مو مانندی هستند.
صداهای دارای گام بلند توسط سلول‌هایی که موهای کوتاه‌تری داشته و در نزدیک‌ترین فاصله به جایی که صدا وارد گوش می‌شود قرار دارند، تشخیص داده می‌شوند.
در حالی که صداهای دارای گام بلند توسط سلول‌های مویی بلند تر در قسمت‌های عقب تر گوش تشخیص داده می‌شوند. این الگو در طول چندین هزار سلول مویی که برای شنوایی ضروری صورت می‌گیرد.
محققان می‌گویند همه سلول مویی در حلزون گوش به صدا واکنش نمی دهند بلکه فقط آنهایی که به فرکانس خاصی حساس هستند، این واکنش را دارند.
طبق مطالعه انجام شده توسط دانشکده پزشکی ویرجینیا و مؤسسه ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی می‌گویند اگر دانشمندان چگونگی رشد دوباره سلول‌های گوش مرغ را دریابند، می‌توانند یک روز این فرایند را در انسان تکرار کرده و ناشنوایی را در انسان درمان کنند.
جفری کروین یکی از پژوهشگران این طرح می‌گوید: اگر انسان و مرغ در معرض صدای بلندی قرار بگیرند که توانایی شنیدن برخی از گام‌های خاص صوتی را از بین ببرد، نتیجه در انسان و مرغ متفاوت خواهد بود.
در این حالت انسان می‌تواند توانایی شنیدن صدا را برای همیشه از دست بدهد اما در حالی که مرغ ها نیز شنوایی خود را از دست می‌دهند، طی 10 روز سلول‌های از دست رفته دوباره رشد می‌کنند و طی چند هفته دوباره با اعصاب مرتبط می‌شوند. در این حالت شنوایی دوباره باز می‌گردد و تقریباً نسبت به قبل تفاوتی در شنوایی ایجاد نمی‌شود.
اکنون محققان نشان داده‌اند که دو مولکول خاص به نام‌های – Bmp7 و رتیونیک اسید سلول‌ها را به کسب ویژگی‌های موقعیت خاص هدایت می‌کنند.
سلول Bmp7 فرایند الگوگیری اولیه را آغاز می‌کند و اسید رتیونیک چگونگی رشد سلول‌های مویی در طول‌های متفاوت را تنظیم می‌کند.
آنها شواهدی یافتند که نشان دهنده سطوح مختلف فعالیت اسید رتیونیک در طول حلزون گوش است. آنها اسید رتیونیک بیشتری را به سلول‌ها رشد کرده در آزمایشگاه افزودند و دریافتند این ماده، سلول‌های مویی بلندتری را تولید می‌کند.
این محققان همچنین با استفاده از دارو فعالیت اسید رتیونیک را مسدود کرده و دریافتند سلول‌های مویی کوتاه‌تری رشد می‌کند.
مجریان این طرح می‌گویند وقتی مرغ ها سلول‌های مویی آسیب دیده را ترمیم می‌کنند سلول‌های جدیدی رشد می‌کنند که دقیقاً ویژگی‌های لازم برای سلول‌های آن موقعیت خاص در حلزون گوش را دارد.
وی معتقد است خلق این سیگنال‌ها برای فعال‌سازی رشد دوباره این مولکول‌ها، مسیر وسوسه انگیزی برای ارائه درمان‌های جدید برای از دست دادن شنوایی است. ( خبرگزاری مهر، 2 خرداد 1393)

موفقیت دانشمندان در شناسایی حرکت عضلات فلج؛ امیدی برای درمان معلولیت
موفقیت دانشمندان انگلیسی در حرکت دادن عضلات فلج در موش‌ها، بارقه از امید را در دل معلولان روشن کرد.
متخصصان دانشگاه کالج و دانشگاه کینگ لندن با استفاده از فناوری سلول‌های بنیادی به پیشرفت مهمی در بازگشت توانایی حرکت در عضلات فلج موش‌های معلول دست یافتند.
اگر چه این تحقیقات در مراحل اولیه است اما می‌تواند روزی به بازگشت توانایی راه رفتن در افراد معلول منجر شود.
در کوتاه مدت این پیشرفت می‌تواند به مبتلایان بیماری موتور حرکتی کمک کند؛ بیماری که به معلولیت تدریجی عضلات از جمله عضلاتی که در تنفس و بلع غذا نقش دارند، منجر می‌شود.
معلولیت زمانی روی می‌دهد که نورون‌های حرکتی یا همان سلول‌های عصبی ویژه تقویت پیام‌های رسیده از مغز، آسیب می‌بینند. از این رو محققان در صدد تعویض این سلول‌ها برآمده‌اند تا بتوانند مانع از فلج شدن فرد شوند.
آنها کار خود را با سلول‌های بنیادی جنینی که توانایی تبدیل شدن به هر بافتی را در بدن دارند آغاز کردند. این دانش‌پژوهان نخست ژنی را به این سلول‌ها وارد کردند که آنها را به نور حساس می‌کرد، سپس این سلول‌ها را به نورون‌های حرکتی تبدیل کردند.
در مرحله بعد، این سلول‌های طراح به بخش از بدن موش پیوند زده شدند تا رشد کرده و عضلات فلج شده را پیوند بزنند. وقتی نور به این سلول‌ها تابانده شد عضلات فلج حرکت کردند.
این پژوهشگران اکنون می‌خواهند ایمپلنتی بسازند که در صورت لزوم نور ساطع کند.
پروفسور لیندا گرین اسمیت استاد دانشگاه کالج لندن گفت: بسیاری از بیماران از مرگ خاموش خود به دلیل از دست دادن توانایی تنفس و یا بلع بیم دارند.
این امیدواری وجود دارد که نخستین جراحی آزمایشی این شیوه بر روی بیماران مبتلا به بیماری‌های نورون حرکتی، طی پنج سال آینده آغاز شود. این پیشرفت امیدواری‌هایی را برای آنهایی که به دلیل تصادف خودرو یا دیگر سوانح به صندلی چرخدار وابسته شده‌اند فراهم آورد. با این حال نیاز به حرکت دادن عضلات فلج می‌تواند هنوز رؤیایی باشد که راه زیادی تا تحقق آن باقی است. نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است. (خبرگزاری مهر، 17 فروردین 1393)

آسان سازی استفاده از تبلت برای ناشنوایان
با طراحی یک برنامه جدید کاربران ناشنوا می‌توانند راحت‌تر از تبلت استفاده کرده و از این طریق با محیط اطراف ارتباط برقرار کنند.
خبرگزاری فارس به نقل از تک کرانچ، این برنامه که MotionSavvy نام دارد، زبان علائم که از سوی ناشنوایان برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار می‌گیرد را درک کرده و می‌تواند آن را با استفاده از صوت به زبان انگلیسی تبدیل و تکرار کند.
نکته جالب این است که شش نفر عضو تیم طراحی کننده برنامه یاد شده همگی کر بوده‌اند. برای استفاده از این برنامه کاربر باید در برابر تبلت از زبان نشانه ها استفاده کند و سپس حسگرهای تبلت علائم دریافتی را کشف و اطلاعات را در قالب متن یا صوت بازگو می‌کند. لذا فرد ناشنوا با استفاده از این برنامه می‌تواند تبلت را به یک دستیار شخصی مبدل کرده و در محیط‌های مختلف به راحتی از آن استفاده کند.
این برنامه قادر به تشخیص صدا نیز بوده و پس از دریافت صوت از طریق میکروفون تبلت می‌تواند به طور صوتی یا با علائم و نشانه‌ها پاسخ مناسب را ارائه دهد. همچنین تبدیل این پاسخ به متن برای مشاهده افراد ناشنوا نیز ممکن خواهد بود. برنامه مذکور از یک سال پیش در دست تهیه بوده و هم اکنون توانایی شناسایی صد کلمه را دارد. این رقم در آینده بیشتر خواهد شد. تا به حال 800 فرد ناشنوا با موفقیت از این برنامه که در مرحله آزمایشی است استفاده کرده اند.
هزینه استفاده از این برنامه که قرار است شهریور سال آینده روانه بازار شود، 600 دلار به علاوه 20 دلار هزینه اشتراک ماهیانه خواهد بود. این برنامه با سیستم عامل‌های آندروید، iOS، ویندوز فون سازگاری دارد. (خبرگزاری فارس، 18 خرداد 1393)

عرضه لنز تماسی برای نابینایان؛ تعبیه دوربین مینیاتوری در لنز تماسی
گوگل، اختراع لنز تماسی هوشمندی را به ثبت رسانده است که با تعبیه یک دوربین فوق کوچک در آن، امکان دیدن را برای نابینایان فراهم می‌آورد.
این شرکت از برنامه خود برای ساخت لنزی با یک دوربین تعبیه شده در آن خبر داده است؛ پیشرفتی که می‌تواند سامانه عینک گوگل را به طور قابل توجهی کوچک کند. ویژگی منحصر به فردی که امکان سوپر زوم را برای کاربر فراهم آورده و حتی نابینایان می‌توانند با آن ببینند.
بر اساس اعلام PatentBolt – مرکز مالکیت معنوی آمریکا- این سیستم می‌تواند بینایی را به شکل جدیدی برای نابینایان فراهم آورد.
به عنوان مثال، یک نابینا که لنز تماسی دوربین دار گوگل را به چشم می‌زند می‌تواند در پیاده رو راه برود و به طور ایمنی به تقاطع نزدیک شود.
مؤلفه تحلیل‌گر این لنز تماسی می‌تواند داده‌های خام تصویری دوربین را به داده‌های تصویری پردازش شده تبدیل کند به طوری که وقتی عابر نابینای پیاده رو به تقاطع و چهارراه نزدیک می‌شود این سیستم نزدیک شدن یک خودرو به تقاطع را خبر می‌دهد.
این لنز همچنین دارای قابلیت‌های بی سیم است به گونه ای که می‌تواند با تلفن هوشمند ارتباط حاصل کند تا رایانه تلفن همراه داده ها را پردازش کرده و دستورات صوتی به کاربر بدهد.
همچنین این سیستم قادر به تشخیص چهره‌هاست؛ توانایی که به طور بالقوه برای افراد نابینا کاربر دارد تا بتوانند افراد را تشخیص دهند. این شرکت در حال حاضر لنز هوشمندی را ساخته است که به اندازه‌گیری میزان گلوکز خون برای افراد دیابتی کاربرد دارد.
دکتر بابک پرویز، دانشمند ایرانی و یکی از مجریان این لنز امیدوار است این فناوری در نهایت برای همه مبتلایان به دیابت رایج و همه‌گیر شود. اکنون لنزهای تماسی هوشمند در حال آزمایش است تا میزان گلوکز در اشک با استفاده از یک تراشه بیسیم ریز و حسگر گلوکز مینیاتوری که بین دو لایه نرم مواد لنز تماسی قرار می‌گیرد، اندازه‌گیری شود.
اگرچه گوگل در تلاش برای متقاعد کردن سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA برای این لنز تماسی است اما می‌گوید برای کاربردهای بالینی و روزمره، باید کارهای بیشتری بر روی این فناوری انجام شود. (خبرگزاری مهر، 26 فروردین 1393)

جهان از نگاه یک ناشنوا
دانشمندان به بررسی این موضوع پرداختند که جهان برای افراد ناشنوا یا دارای اختلالات شنوایی که از کاشت حلزونی استفاده می‌کنند، چگونه به نظر می‌رسد؟ شنیدن آواز پرندگان و گوش‌دادن به موسیقی برای اکثر افراد امری بدیهی است اما بسیاری از افراد، از بدو تولد ناشنوا به دنیا می‌آیند و برخی با بالارفتن سن، شنوایی‌شان را از دست می‌دهند.
کاشت‌های حلزونی، زندگی اشخاص ناشنوا یا دارای اختلالات شنوایی را دستخوش انقلاب کرده اما دانشمندان تا پیش از مطالعات جدید نمی‌دانستند جهان برای این افراد چگونه به نظر می‌رسد. هم‌اکنون محققان این موضوع که شنیدن با استفاده از یک کاشت چگونه به نظر می‌رسد را آشکارسازی کرده‌اند.
در بهترین سناریو، ایمپلنت‌هایی که صدا را به تکانه‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند (این تکانه‌ها به سمت مغز حرکت می‌کنند)، به بیمارانی که اصلاً نمی‌شنوند، امکان دستیابی به درک 100 درصدی کلام را می‌دهد.
مایکل دورمان، استاد علوم شنوایی و کلامی دانشگاه ایالتی آریزونا، چگونگی به نظر رسیدن جهان برای اشخاص ناشنوا یا دارای اختلالات شنوایی با استفاده از یک ایمپلنت را زمانی کشف کرد که یکی از بیمارانش که شنوایی هر دو گوشش را از دست داده بود و از کاشت استفاده می‌کرد، شنوایی طبیعی یکی از گوش‌هایش را به دست آورد. این موضوع به دورمان و تیمش اجازه داد کیفیت صدای یک کاشت را با کیفیت صدای گوش شنوای بیمار مطابقت دهند.
دانشمندان نخست آزمایش خود را روی لحن‌ها انجام دادند تا دریابند فرکانس‌های خاص برای افرادی که از کاشت استفاده می‌کنند، چگونه به نظر می‌رسند. آن‌ها دریافتند این فرکانس‌ها اندکی پژواک‌دار هستند اما برای فردی که به صورت موقت یا از بدو تولد قادر به شنیدن نیست، حیرت‌آور هستند. آن‌ها سپس نشان دادند کلام با استفاده از یک ایمپلنت چگونه به نظر می‌رسد و مشخص شد که کلام واضح است گرچه اندکی رباتیک‌تر از شنوایی طبیعی است.
تیم پروفسور دورمان هم‌اکنون در حال مطالعه روی پروژه‌ای با هدف آزمایش عملکرد بیماران، با استفاده از یک سیستم صدای اطراف است که کالیبره‌ شده؛ به طوری که چنانچه شخصی در وسط آرایه‌ای از بلندگوها قرار گیرد، به نظر می‌رسد گویی در یک رستوران است.
مکان‌های شلوغ مانند رستوران‌ها می‌توانند جاهای دشوار جهت تشخیص‌دادن کلام برای افرادی باشد که از اختلالات شنوایی رنج می‌برند. (خبرگزاری ایسنا، 4 خرداد 1393)

مسیریابی نابینایان با تل سر
محققان آمریکایی در حال کار بر روی دستگاه پیشرفته‌ای هستند که اطلاعات محیط اطراف را از طریق یک سربند مخصوص در اختیار فرد نابینا قرار می‌دهد.
پروژه شهر هوشمند Cities Unlocked طرح مشترکی بین مایکروسافت، Guide Dogs و Future Cities Catapult است که از سوی دولت حمایت شده و دستگاه هدایت و مسیریابی نابینایان بخشی از این پروژه محسوب می‌شود.
محققان مایکروسافت در حال آزمایش سربند پیشرفته‌ای هستند که امکان مسیریابی و دیدن (حس) محیط اطراف را برای نابینایان فراهم می‌کند.
این دستگاه ظاهری شبیه تل‌سر داشته و اطلاعات اشیا و محیط را از طریق گوشی در اختیار فرد نابینا قرار می‌دهد؛ زمانیکه نابینا جهت نگاهش به سمت یک شیء جلب می‌شود، اطلاعاتی از وضعیت، موقعیت قرار گرفتن و حالت شیئ توسط دستگاه اعلام می‌شود.
عملکرد هدایت و مسیریابی این دستگاه با کمک 8 فرد نابینا مورد آزمایش قرار گرفته است.
جزئیات بیشتری از نحوه عملکرد این فناوری پیشرفته از سوی مایکروسافت اعلام نشده است، اما انتظار می‌رود با تکمیل آزمایش‌ها تا پایان سال جاری، جزئیات دقیق‌تری از این طرح منتشر شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا- 25 تیر 1393

شلوار بیونیک، نویدبخش راه رفتن مجدد معلولان
شلوار رباتیکی که به افراد معلول امکان راه‌رفتن دوباره می‌دهد، برای استفاده خانگی تأیید شد.
این شلوار رباتیک مانند یک اسکلت خارجی برای افراد معلول از کمر به پایین عمل می‌کند و به آن‌ها امکان ایستادن و راه‌رفتن بدون کمک را می‌دهد. در قلب این سیستم تعدادی حسگر حرکتی وجود دارند که به بندهای پا و همچنین مفاصل موتوری متصل شده‌اند تا به تغییرات ظریف در حرکت فوقانی بدن پاسخ دهند.
یک بند در اطراف کمر و شانه‌های کاربر نیز لباس را در جای خود نگه می‌دارد و یک کوله‌پشتی هم رایانه و باتری قابل‌شارژ را نگه می‌دارد. از چوب‌ها برای حفظ ثبات استفاده می‌شود.
شلوار رباتیک ReWalk در سال 2012 برای نخستین بار برای استفاده شخصی در انگلستان عرضه شد و از آن زمان تاکنون به بهای 45 هزار پوند در سراسر اروپا فروش رفته‌ است. هم‌اکنون سازمان غذا و داروی آمریکا این کالا را برای استفاده در این کشور تأیید کرده و شلوار رباتیک به بهای 100 هزار دلار فروش خواهد رفت. (خبرگزاری ایسنا، 8 تیر 1393)

ساخت دستگاه مکان یاب نابینایان در کشور
فناوران ایرانی موفق به ساخت دستگاه مکان‌یاب شدند که با نصب در سر در اماکن عمومی نظیر مترو، نابینایان را در مسیریابی یاری می‌کند.
حمید جعفریان، مدیرعامل خانه نور ایرانیان بصیر، در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار داشت: سیستم مکان‌یاب از دو بخش سخت افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده که بخش سخت‌افزاری آن بر سر در اماکنی که نابینایان بیشتر با آنها سر و کار دارند نصب شده و نرم‌افزار آن نیز بر روی موبایل نابینایان نصب می‌شود. سیستم سخت‌افزاری و تلفن همراه از طریق بلوتوث با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و هنگامی که کاربر نابینا نرم‌افزار را در گوشی خود فعال می‌کند، هر وقت به فاصله 50 متری دستگاه برسد از طریق زنگ مطلع شده و با فشار دادن دکمه select نام مکان مد نظر را از طریق گوشی موبایل خویش می‌شنود.
سپس با فشردن دکمه option بر روی گوشی، آهنگ ملایمی از سر در مکان مورد نظر پخش می‌شود؛ لذا فرد نابینا به راحتی و بدون کمک دیگران در مکان مورد نظر خویش را پیدا و وارد می‌شود.
با مذاکرات صورت گرفته با متروی تهران درنظر است که این مکان یاب به صورت پایلوت در برخی ایستگاه‌ها نصب شود و ضروری است که مناسب‌سازی شهری برای نابینایان صورت گیرد تا این مکان‌یاب در سراسر کشور نصب شود. (خبرگزاری ایسنا، 15 تیر 1393)

ساخت موتور ویژه معلولان توسط جوان مبتکر خدابنده‎ای
یک جوان مبتکر خدابنده‎ای که خود معلول جسمی حرکتی است توانسته است موتور قابل استفاده برای معلولان حرکتی را طراحی کرده و به مرحله تولید برساند.
“عصمت نصیری” مدیر بهزیستی شهرستان خدابنده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهارکرد: این معلول که ناشنوای مطلق است و به تبع آن قادر به تکلم نمی‌باشد با علاقه‎ای که در زمینه جوشکاری داشته، وارد مهارت‌آموزی در این حرفه شده است.
با حمایت بهزیستی از این جوان که جلال محمدی نام دارد، وی توانست به پیشرفت قابل توجهی در زمینه جوشکاری نایل شود و با توجه به اینکه ساکن یکی از روستاهای خدابنده می‌باشد علاوه بر فعالیت در روستای محل سکونت خود به روستاهای هم‌جوار نیز برود و فعالیت خود را ادامه دهد.
این جوان خلاق با ارایه یک ایده در زمینه طراحی و تولید یک موتور نقلیه ویژه معلولان حرکتی و قابل قبول بودن آن از سوی بهزیستی، حمایت مالی دریافت کرد و موفق به ساخت این موتور شد. وی در حال حاضر به راحتی با این موتور به روستاهای اطراف رفته و فعالیت شغلی خود در زمینه جوشکاری را انجام می‎دهد. گفتنی است که جلال محمدی در جشنواره علی‌اکبر شهرستان خدابنده به‌ عنوان جوان برتر انتخاب شده است. توجه به توانایی معلولان بسیار مهم است و چنان‌چه فردی در بخشی از قابلیت‎های خود دچار نقص بود، نباید از توانمندی‎های خود در سایر زمینه‎ها غفلت کند.
خانواده‎ها نیز نقش مهمی در حمایت از فرزند معلول خود دارند و به جای اینکه فرزند خود را مخفی کنند که این امر زمینه افسردگی معلول را به وجود می‎آورد، با توجه به قابلیت‎های فرزند معلول او زمینه استفاده از توانایی‎های او در حوزه‎های مختلف را فراهم کنند.
به عنوان نمونه پدر همین جوان موفق، در موفقیت فرزند خود بسیار نقش داشته و به دلیل عدم توانایی جلال در برقراری ارتباط با محیط در ایجاد این زمینه برای رابطه فرزند خود با محیط بیرون و سایرین بسیار تلاش کرده است.
جلال محمدی متولد سال 1365 و ساکن روستای نهروان است. (خبرگزاری ایسنا، 28 خرداد 1393)

شنیدن آهسته‌ترین صداها با نسل جدید سمعک‌ها
یک کاشت مغناطیسی انقلابی جدید توانست شنوایی یک بازیگر جوان را که در سن 17 سالگی از یک گوش ناشنوا شده بود، بازگرداند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امید است این فناوری جدید بتواند به بیمارانی که نمی‌توانند از سمعک‌های سنتی بهره ببرند، کمک کند.
بیلی کولین، بازیگر 22 ساله انگلیسی، این روش پیشگامانه را در بیمارستان هارتلندز بیرمنگام در ماه مارس انجام داد و اکنون می‌تواند کوچکترین صداها مانند صدای پا را نیز بشنود.
دستگاه جدید یک سمعک متصل شده به استخوان موسوم به Baha Attract است که جایگزین نسخه قدیمی‌تر Baha شده است.
درحالی‌که کاشتهای سنتی از یک پیچ فلزی استفاده می‌کنند که در سر بیمار تعبیه شده و ارتعاشات را به گوش داخلی منتقل می‌کند، کاشت Attract شامل یک دیسک مغناطیسی کوچک است که در زیر پوست پشت گوش قرار می‌گیرد.
این روش به یک پردازشگر الکترونیکی صوتی به اندازه هدفون‌های بلوتوپ اجازه می‌دهد بر اساس ضرورت، متصل یا برداشته شود.
هنگامی که گیرنده استفاده نمی‌شود، کاشت بطور کامل نامرئی است.
کولین شنوایی گوش چپ خود را در پی ابتلا به یک عفونت در استخوانهای گوش داخلی به نام ماستوئیدیت از دست داد. اگرچه شنوایی گوش راست وی به طور کامل دست‌نخورده باقی مانده بود.
این بازیگر انگلیسی به ماتئو تروتر، جراح کلینیک گوش و حلق و بینی بیمارستان هارتلندز مراجعه و در کارآزمایی این دستگاه با استفاده از یک هدبند برای اتصال آن به پشت گوش شرکت کرد. یک ماه پس از عمل جراحی برای قرار دادن دیسک مغناطیسی، گیرنده صوتی برای آن نصب شد که به کولین شنوایی کامل را بازگرداند.
به گفته دکتر تروتر، دستگاه‌های Baha برای بیمارانی مناسب است که در بخشهای خارجی و میانی گوش خود در اثر شرایطی مانند عفونت یا جراحی‌های پیشین با مشکل روبرو هستند. در این افراد استفاده از یک سمعک عادی در کانال گوش کارساز نبوده چرا که صداهای انتقالی به گوش داخلی نمی‌رسند.
این دستگاه‌ها شامل یک میخ آلیاژ تیتانیوم هستند که به جمجمه در پشت گوش پیچ شده، بنابراین بخشی از آن از میان پوست عبور می‌کند. مانند کاشتهای دندانی، استخوان‌های اطراف با پیچ ادغام شده و آن را بسیار ایمن و غیر قابل حرکت می‌کند.
این پیچ به انتقال مستقیم صداهای انتخاب‌شده توسط گیرنده به گوش داخلی پرداخته و بخش‌های بیرونی را دور می‌زند.
از مزایای این کاشت جدید آن است که هیچ پیچی در خارج از پوست وجود ندارد و گیرنده به یک آهنربای کوچک در زیر پوست متصل می‌شود که در زمان برداشتن آن، سر کاملاً عادی به نظر خواهد رسید.
کاشت مذکور طی یک عمل جراحی 40 دقیقه‌ای تحت بیهوشی کامل در زیر پوست قرار می‌گیرد. جراحان یک زبانه نیم دایره دو اینچی را پشت گوش ایجاد کرده و کاشت به اندازه نیم اینچ در استخوان زیر آن فرو می‌رود. آهنربا به پیچ متصل شده و زبانه در جای خود برگردانده می‌شود.
جای زخم طی دو روز ترمیم یافته و استخوان سر و پیچ نیز پس از یک ماه با هم ادغام می‌شوند. (خبرگزاری ایسنا، 8 تیر 1393)

دوچرخه مبتنی بر تحریک الکتریکی عملکردی
دوچرخه مبتنی بر تحریک الکتریکی عملکردی برای افراد معلول، توسط محققان و فناوران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ساخته شد.
دکتر فرهاد طباطبایی قمشه مدیر مرکز رشد فناوری و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اعلام این خبر افزود: این دوچرخه به افراد مبتلا به معلولیت در اندام تحتانی، امکان استفاده از دوچرخه ثابت را با عضلات خودشان فراهم می‌کند.
با کنترل و تحریک حساب شده عضلات اندام تحتانی، فرد معلول بر روی دوچرخه ثابت ورزش می‌کند و به این ترتیب از آتروفی (تحلیل رفتن عضلات اندامهای تحتانی و مرکزی بدن) جلوگیری می‌شود، ضمن آنکه به گردش خون و سایر فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن معلول نیز کمک خواهد کرد.
این دوچرخه، زیر نظر اساتید علوم اعصاب همچون دکتر محمدتقی جغتایی و از گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دکتر امیرمسعود عرب لودریچه ساخته شده است.
این طرح هم اکنون در مرحله تجاری سازی و تولید نیمه صنعتی قرار دارد. (خبرگزاری مهر، 28 تیر 1393)

احیای شنوایی پس از 35 سال با گوشی از جنس دنده!
پزشکان انگلیسی در یک عمل پیشگامانه، با استفاده از یک سمعک پیشرفته و ساخت لاله گوش از غضروف دنده، امکان شنیدن را برای یک بیمار از بدو تولد ناشنوا فراهم کردند.
«سالی اوانس» بیماری است که از بدو تولد از بیماری میکروتیا – مشکل مادرزادی شکل‌گیری ناقص گوش – رنج می‌برد؛ اما پزشکان بیمارستان Royal Free در لندن با انجام دو مرحله عمل، موفق به کاشت سمعک پیشرفته، ساخت لاله گوش و احیای شنوایی در این بیمار شدند.
در مرحله نخست عمل، پیچ ثابت‌کننده‌ای در پشت گوش کاشته شد و سپس سمعک استخوانی قابل کاشت (BAHA)‌ بر روی آن قرار گرفت؛ سمعک قادر به تشخیص صدا و ارسال ارتعاشات به پیچ تعبیه شده در استخوان و کانال گوش است.
در مرحله دوم، با استفاده از غضروف دنده خود بیمار، لاله گوش طراحی و در مرحل گوش پیوند زده شد.
سمعک پیشرفته متصل به سر بیمار پس از روشن شدن، اصوات را بطور مستقیم به اعصاب شنوایی بیمار منتقل کرد و این بیمار برای نخستین‌بار پس از 35 سال موفق به شنیدن صدای خود شد. (خبرگزاری ایسنا، 23 تیر 1393)

امید تازه محققان به بازگشت شنوایی با سلول‌های بنیادی
دانشمندان آلمانی و آمریکایی اظهار امیدواری کرده‌اند یک پژوهش جدید به بازیابی شنوایی در افراد ناشنوا کمک کند.
سلول‌های گانگلیونی مارپیچی برای شنوایی بسیار ضروری هستند و در بیشتر انواع ناشنوایی، انحطاط برگشت‌ناپذیر این سلولها در گوش داخلی متداول است.
انواع بالغ این سلولها نمی‌توانند بازیابی شوند، اما شواهد جدید در مدل‌های موش نشان داده که سلول‌های بنیادی گانگلیونی مارپیچی موجود در گوش داخلی، قادر به بازسازی خود هستند و می‌توانند به شکل سلول‌های بالغ گانگلیونی مارپیچی و همچنین نورون‌ها و سلول‌های گلیال پرورش یابند.
محققان دانشگاه گوته، دانشگاه گیسن، دانشکده پزشکی هاروارد، درمانگاه گوش و چشم ماساچوست، دانشگاه هاروارد و مؤسسه فناوری ماساچوست، در پژوهش خود به این نتیجه دست یافته‌اند که ویژگی خود تجدیدشوندگی سلول‌های بنیادی گانگلیونی مارپیچی، آنها را به یک منبع نویدبخش سلول‌های جایگزین برای درمان‌های بازیابی ساختارهای عصبی گوش داخلی تبدیل کرده است.
این نتایج در مجله BioResearch Open Access منتشر شده است. (خبرگزاری ایسنا، 2 تیر 1393)

ساعت مچی نابینایان؛ اعلام کننده زمان با حس لامسه
بیشتر افراد نعمت دیدن ساعت را ندیده می‌گیرند؛ در حالی‌که برای افراد نابینا، دانستن زمان یک نیاز واقعی بوده و ساعت‌های گویا نیز برخی مواقع کاربردی نیستند. اکنون یک ساعت لمسی جدید وارد بازار شده که تنها با لمس آن می‌توان زمان را فهمید.
ساعت «گاه‌شمار Bradley» از یک نمای تیتانیومی حداقلی با نشانه‌گذاری‌های کمی بیرون زده، برخوردار است. این در حالی است که هیچ عدد و عقربه‌ای در این ساعت مچی وجود ندارد.
ویژگی منحصر به فرد این محصول، بلبرینگهای تنظیم شده در شیارهایی است که کاربران می‌توانند با لمس آنها زمان را اعلام کنند.
توپ موجود در شیار مرکزی برای نمایش دقیقه گردش کرده و توپ دیگر در کنار گاه‌شمار Bradley به نمایش ساعتها می‌پردازد.
هیونگسو کیم، سازنده این ساعت و مدیرعامل شرکت E-onetime در واشنگتن، این ساعت را در زمان تحصیل در مؤسسه فناوری ماساچوست طراحی کرده است.
بیشتر ساعتهای مچی و دیواری نیازمند بینایی، برای آگاهی از زمان هستند و افراد نابینا برای این کار با چالشهای بزرگی روبرو می‌شوند. این گاه‌شمار مانند ساعت نیازی به دیدن برای اعلام زمان ندارد.
به گفته کیم، این ساعت از کاربردهای فراوانی برخوردار بوده وبرای مثال در محافل رسمی یا جلسات اداری که نگاه کردن به ساعت کاری بی‌ادبانه محسوب می‌شود، آگاهی از زمان با لمس می‌تواند راه‌گشا باشد.

گاه شمار Bradley نام خود را از یک ورزشکار پارالمپیکی دارای مدال طلا با نام بردلی سیندر گرفته که بینایی خود را در افغانستان از دست داده بود.
این گاه‌شمار که در سه رنگ به بازار ارائه شده، قرار است به عنوان یکی از 76 کاندید رقابت طراحی سال نمایش در موزه طراحی لندن به نمایش درآید. (خبرگزاری ایسنا، 22 فروردین 1393)

وقایع ورزشی و تفریحی

جهش ورزش نابینایان و کم‌بینایان ایران در سال جاری
رئیس فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان کشور با اشاره به برگزاری مسابقات پارا آسیایی اینچئون کره جنوبی، امسال را سال تحول و جهشی بزرگ در ورزش نابینایان و کم‌بینایان ایران اسلامی خواند.
محمدرضا مظلومی در حاشیه اختتامیه مسابقات قهرمانی کشور گلبال پیشکسوتان در شهرستان بابلسر، با توجه به برنامه‌های فدراسیون برای تیم‌های نابینایان و کم‌بینایان کشور به منظور حضور مقتدرانه در این مسابقات در خصوص آمادگی تیم‌های گلبال کشورمان گفت: پنجمین مرحله از اردوی آمادگی تیم ملی گلبال آقایان برای شرکت در مسابقات جهانی فنلاند 22 اردیبهشت امسال در تهران آغاز شد. تمرینات بانوان ملی پوش تیم ملی گلبال برای حضور در تورنمنت بین المللی چین انتخابی مسابقات پارآسیایی 2014 کره جنوبی 26 اردیبهشت ماه در تهران آغاز شد. تیم ملی گلبال آقایان و بانوان کشورمان 12 خرداد به چین، 4 تیر ماه به مسابقات جهانی فنلاند و بعد از آن هم به مسابقات برزیل برای کسب سهمیه حضور در اینچون کره جنوبی اعزام شدند.
رقابت‌های انتخابی تیم دوومیدانی نابینایان و کم‌بینایان کشور برای حضور بازی‌های پارا آسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی، در روزهای 2 تا 5 خرداد ماه در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تهران برگزار شد. نخستین اردوی آمادگی و انتخابی تیم جودو نابینایان و کم‌بینایان ایران به منظور حضور قدرتمند در بازی‌های پاراآسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی نیز با حضور 18 جودوکار در 26 اردیبهشت ماه در مجموعه شهید هرندی تهران آغاز شد.
اولین مرحله اردو آماده سازی تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان و کم‌بینایان کشور نیز در 21 اردیبهشت ماه در کرمان آغاز شد تا 29 اردیبهشت ادامه داشت.
فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان تنها فدراسیونی است که در 8 رشته مردان و 4 رشته بانوان فعالیت بهینه و قهرمانی دارد و لازم است که مسئولان ورزش کشور نگاه ویژه ای به این فدراسیون اکتیو و پویا داشته باشند.
بی تردید نابینایان و کم‌بینایان کشورمان می‌توانند در اینگونه مسابقات باعث افتخار ایران اسلامی شوند؛ حمایت مسئولان برای رشد و گسترش ورزش در بین این قشر آسیب دیده جامعه، ضروری است. اگر آنها ما را نمی‌بینند ولی مردم و مسئولان باید آنها را ببینند چون این عزیزان گرچه نابینا هستند اما توانایی‌های ارزشمندی دارند. (خبرگزاری مهر، 26 اردیبهشت 1393)

عملکرد تیم وزنه برداری معلولان در رقابت‌های جهانی
کاروان ایران با 6 وزنه‌بردار در بخش جوانان و 7 وزنه بردار در بخش بزرگسالان مسابقات جهانی حضور یافت و تنها یک نماینده ایران در بخش بزرگسالان از کسب مدال بازماند. روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های جانبازن و معلولان اعلام کرد: هر 6 نماینده ایران در بخش جوانان موفق به کسب مدال شدند. اسامی مدال آوران کاروان ایران در رقابت‌های جهانی وزنه برداری امارات به شرح زیر است:
دسته 49 کیلوگرم، بخش جوانان:
محسن بختیار، با ثبت رکورد 131 کیلوگرم، ضمن کسب نشان طلا، رکورد جهان را که پیش از این در اختیار وزنه بردار عراقی بود، 11 کیلوگرم بهبود بخشید.
دسته 54 کیلوگرم، بزرگسالان:
صمد عباسی، با رکورد 162 کیلوگرم به عنوان نهم بسنده کرد.
دسته 59 کیلوگرم، جوانان:
احمد دوستدار، با رکورد 133 کیلوگرم نشان طلا
دسته 59 کیلوگرم، بزرگسالان:
حمزه محمدی، با رکورد 186 کیلوگرم، نشان نقره
دسته 65 کیلوگرم، جوانان:
امیرسجاد یوسفی‌زاده با ثبت رکورد 127 کیلوگرم ضمن کسب نشان طلا، رکورد جهان را 17 کیلوگرم ارتقا داد.
دسته 72 کیلوگرم، جوانان:
سعید حیدرپور، با رکورد 104 کیلوگرم، نشان برنز
دسته 72 کیلوگرم، بزرگسالان:
روح‌اله رستمی، با رکورد 209 کیلوگرم، نشان نقره
دسته 88 کیلوگرم، بزرگسالان:
سیدحامد صلحی پور، با رکورد 225 کیلوگرم نشان نقره
دسته 107 کیلوگرم، جوانان:
مهدی صیادی، با رکورد 171 کیلوگرم، ضمن کسب نشان طلا رکورد جهان را نیز جا به جا کرد
دسته 107 کیلوگرم، بزرگسالان:
علی صادق زاده، با ثبت رکورد 231 کیلوگرم نشان نقره
دسته 107 + کیلوگرم، جوانان:
میثم متقیان، با رکورد 175 کیلوگرم نشان طلا
دسته 107+ کیلوگرم، بزرگسالان:
سیامند رحمان، با رکورد 285.5 کیلوگرم ضمن کسب نشان طلا رکورد جهان را نیز جابجا کرد.
منصورپورمیرزایی با رکورد 265 کیلوگرم نشان نقره
بدین ترتیب پرونده رقابت‌های جهانی معلولین با کسب 12 نشان رنگارنگ در بخش رقابت‌های مردان، برای کاروان اعزامی ایران بسته شد.
در این مسابقات 330 ورزشکار از 59 کشور جهان از 16 تا 22 فروردین ماه با هم رقابت کردند. (خبرگزاری مهر، 23 فروردین 1393)

تقدیر سازمان بهزیستى از قهرمانان پارالمپیک
در نشست 31 فروردین 1393 کمیته ملى پارالمپیک، ابتدا امیرماندگار فرد به ارائه گزارش از روند اقدامات انجام شده در سال گذشته و برنامه‌هاى سال جارى پرداخت، وى ضمن مثبت ارزیابى کردن حضور زهرا نعمتى در اجلاس سازمان ملل به تلاش NPC در جهت شناساندن اهداف جنبش پارالمپیک در کشور پرداخت.
دکتر همایون هاشمى رئیس سازمان بهزیستى و عضو هیأت اجرایى نیز از تخصیص هدایاى نقدى سازمان بهزیستى به قهرمانان خبر داد. علیرضا حسینی (دبیر ستاد بازی‌های پاراآسیایی) گزارشی از روند آماده سازى تیم‌هاى ملى جانبازان، معلولان و نابینایان براى حضور در دومین دوره بازی‌هاى پاراآسیایى اینچئون کره جنوبى 2014 و شرکت تیم وزنه بردارى ایران در مسابقات جهانى امارات ارائه کرد.
هیأت رئیسه سازمان بهزیستی با تصویب تشکیل کمیسیون‌هاى جدید در کمیته ملى پارالمپیک همچون تشکیل کمیسیون داوطلبین، تأسیس و فعال‌سازی کمیته زنان و برگزارى مراسم بزرگداشت هفته پارالمپیک را نیز تصویب کرد. (خبرگزاری مهر، 31 فروردین 1393)

حضور زهرا نعمتی در کنفرانس سازمان ملل
زهرا نعمتی اولین زن ایرانی برنده مدال طلای پارالمپیک و المپیک، در کنفرانس مطبوعاتی سازمان ملل متحد بر ارتقای حقوق معلولین در سراسر جهان تأکید کرد. اولین زن ایرانی برنده مدال طلای پاراالمپیک و المپیک ایران که به عنوان میهمان کنفرانس سالانه اعضای کنوانسیون معلولین به نیویورک سفر کرده بود، قبل از شروع کارگروه‌های این کنفرانس در جلسه نشست مطبوعاتی شرکت کرد.
در آغاز این جلسه که با حضور سفیر کنیا به عنوان رئیس اجلاس سالانه و همچنین رئیس دبیرخانه کنوانسیون معلولین و با شرکت جمعی از خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها ترتیب یافته بود، ابتدا یکی از مسئولین بخش اطلاع رسانی سازمان ملل ضمن معرفی نعمتی، کسب مدال طلا توسط وی به عنوان اولین زن ایرانی را موفقیتی تاریخی توصیف کرد که نه تنها برای زنان و دختران ایرانی بلکه برای تمام زنان و دختران فراسوی مرزهای ایران الهام بخش بوده است.
در این جلسه همچنین نعمتی در سخنانی پس از سفیر کنیا و رئیس دبیرخانه کنوانسیون معلولین، ابتدا خلاصه‌ای از چگونگی دستیابی به مدال طلای پارالمپیک لندن در سال 2012 و کسب جایزه ورزشکار نمونه المپیک توسط بنیاد اسپورت آکورد در سال 2013 را برای حضار ارائه نمود و سپس بر این نکته تأکید کرد که ورزش یکی از بهترین راه‌های غلبه بر معلولیت است و رمز موفقیت خود را در این دانست که هرگز تسلیم معلولیت نشده است. وی افزود:
اکنون در مقطع زمانی مهمی بسر می‌بریم چراکه سازمان ملل متحد موضوع دستور کار توسعه پس از 2015 را در برنامه خود قرار داده و لازم است مسئله معلولین بطور جدی مدنظر قرار گیرد. درخواستی هم از سوی کشورهای مذاکره کننده در دستورکار توسعه قرار دارد و آن این است که دسترسی معلولین به کلیه امکانات فعالیت عادی در تمام شهرهای جهان تا سال 2030 فراهم شده و همچنین ایجاد فرصت‌های برابر برای اشتغال کامل و مناسب معلولین تا سال 2030 مدنظر قرار گیرد. البته زنان و دختران معلول در ایران نسبت به گذشته، وضعیت بهتری دارند و هر روز به پیشرفت‌های قابل توجهی دست می‌یابند. هیچ کشوری در جهان در زمینه قابلیت دسترسی برای معلولین بی نقص نیست و در جمهوری اسلامی ایران نیز پیمودن مسیر پیشرفت در این خصوص ادامه دارد. (خبرگزاری ایسنا، 20 خرداد 1393)

حضور سید حسن خمینی در اردوی تیم‌های ملی جانبازان و معلولان
نوه‌ی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، حجت الاسلام سید حسن خمینی با حضور در فدراسیون جانبازان و معلولان از کاروان اعزامی به بازی‌های پاراآسیایی دیدن کرد. ایشان در ابتدا از تمرینات تیم ملی تیروکمان بازدید کرد که زهرا نعمتی و رهام شهابی‌پور در بدو ورود او تیر انداختند که البته نتیجه خوبی هم به دست نیاوردند! زهرا نعمتی علت این را استرس و هیجان‌زدگی از حضور سید حسن خمینی عنوان کرد.
آقای سید حسن خمینی در بازدید از وزنه‌برداران در جریان روند آماده‌سازی آن‌ها برای بازی‌های پاراآسیایی قرار گرفتند. ایشان همچنین سؤالاتی را پیرامون نحوه انجام مسابقه‌های وزنه‌برداری پرسیدند و پس از آن سیامند رحمان قوی‌ترین مرد معلول جهان شروع به وزنه‌زدن کرد و وزنه‌های 120 کیلوگرم، 170، 210 و 240 کیلوگرم را بالای سر برد.
وی ابراز امیدواری کرد که او در رقابت‌های آتی بتواند وزنه 300 کیلوگرمی را بالای سر ببرد.
همچنین امیر جعفری، قهرمان سبک وزن جهان نیز وزنه‌های 120، 150 و 170 کیلوگرمی را بالای سر برد.
وی در دیدار با ملی‌پوشان وزنه‌برداری سعی داشت فضا را شاد کند به طوری که وقتی از سیامند رحمان در مورد آخرین رکوردش سؤال کرد و او گفت رکورد 275.5 را ثبت کرده، پرسید نیم کیلوگرم دیگر چه چیزی است؟ خواست وزنه نیم کیلوگرمی را از نزدیک ببیند و حتی از وزنه‌برداران دیگر پرسید که آیا کس دیگری نمی‌خواهد مقابل او وزنه بزند؟! (خبرگزاری ایسنا، ۸ خرداد ۱۳۹۳)

دستاوردهای ورزشکاران ناشنوا در مسابقات برون مرزی
ورزشکاران ناشنوا و پیونداعضاء در سال 1392، 28 مدال طلا، 39 مدال نقره و 52 مدال برنز از مسابقات المپیک، جهانی و بین المللی کسب کردند.
روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان اعلام کرد: بیماران خاص و پیونداعضا، ورزشکاران ناشنوای کشورمان موفق شدند در بیست و دومین المپیک تابستانی ناشنوایان در صوفیه بلغارستان مقام هشتم در میان 103 کشور و 7 مدال طلا، 4 نقره و 21 برنز و مجموع 32 مدال ارزنده در 10 رشته اعزامی(دوومیدانی، تنیس روی میز، فوتبال، والیبال، جودو، تکواندو (آقایان و بانوان)، کاراته(آقایان و بانوان)، شنا، کشتی آزاد و فرنگی کسب نمایند که به تفکیک به قرار ذیل است:
طلا: کشتی آزاد (2) –کاراته(3) –جودو(1) کاتا بانوان(1)
نقره: کشتی آزاد(1) –کشتی فرنگی(1) –تکواندو(1) –دوومیدانی(1)
برنز : کشتی آزاد(1) –کشتی فرنگی(4) –کاراته(4) –تکواندو(2) –جودو(3) –والیبال(1) –کاراته بانوان(3) –تکواندو بانوان(3)
در این دوره از بازی‌ها بیشترین مدال در 14 دوره گذشته از (1957 تا 2009) کسب شده است. همچنین ورزشکاران پیونداعضا نیز در نوزدهمین دوره مسابقات جهانی پیونداعضا در دربان آفریقای جنوبی موفق به کسب 14 طلا، 25 نقره و 21 برنز و مجموع 60 مدال و مقام دهم در بین 53 کشور جهان شدند که به تفکیک ذیل می‌باشد:
طلا: دوومیدانی(5) –بدمینتون (2) –تنیس روی میز(6) –بولینگ(1)
نقره: دوومیدانی(15) –بدمینتون(4) –تنیس روی میز(2) –بولینگ(1) –شنا(3)
برنز: دوومیدانی(8) –بدمینتون(3) –تنیس روی میز(1) –شنا(9)
تورنمنت بین المللی کشتی آزاد و فرنگی با حضور 7 کشور ایران، ترکیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، گرجستان و آذربایجان در فروردین ماه 1392 در تهران برگزار شد و در هر دو رشته کشتی آزاد و فرنگی تیم ایران به مقام قهرمانی رسید که عبارتند از:
رشته کشتی آزاد: طلا 3، مدال نقره 5 مدال، برنز 4 مدال
رشته کشتی فرنگی: طلا 4 مدال، نقره 5 مدال، برنز 6 مدال
(خبرگزاری مهر، 26 اسفند 1392)

مدال آوری تیم دومیدانی کم‌بینایان و نابینایان بوشهر در مسابقات بزرگ چین
تیم بوشهر که متشکل از ورزشکاران شهرستان گناوه به عنوان نماینده کشور در مسابقات جایزه بزرگ چین حضور پیدا کردند، موفق به کسب 5 مدال رنگارنگ شدند.
محمد رضا ابراهیم‌زاده سرپرست تیم دومیدانی مذکور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این ورزشکاران معلول در رشته‌های پرش طول، وزنه، دیسک ونیزه ودوهای 100، 200،400 متر با حریفان خود به رقابت پرداختند. با دعای خیر مردم این ورزشکاران توانستند یک مدال طلا، یک نقره و سه مدال برنز کسب کنند.
سیدحبیب حسینی لیراوی در کلاس ب 1 نیز نشان طلای 400 متر و برنز 100 متر را از آن خود کرد.
فالح ناصری پوران در کلاس ب2در پرتاب وزنه موفق به کسب مدال نقره شد و حسین سعیدی در کلاس ب 2 و آرش خسروی (ب3)به ترتیب در دوی 400 و 100 متر صاحب نشان برنز شدند. حضور دوومیدانی کاران در این مسابقات از نظر رکوردگیری برای بازی‌های پاراآسیایی 2014 کره جنوبی و تأییدیه کلاس پزشکی ورزشکاران ایران، حایز اهمیت است. (خبرگزاری مهر، 27 فروردین 1393)

ساره جوانمردی، قهرمان تیراندازی معلولان جهان
در روز نخست مسابقات تیراندازی قهرمانی معلولان جهان در آلمان، ساره جوانمردی به مقام قهرمانی ماده تفنگ بادی 10 متر P2 رسید.
در پایان این مسابقات و در بخش انفرادی بانوان، ساره جوانمردی تیرانداز کشورمان با کسب امتیاز 195.6 به عنوان قهرمانی جهان دست یافت.
همچنین ورزشکاران کشورهای مجارستان و مقدونیه به ترتیب با 192 و 164.5 امتیاز در جایگاه پایین‌تر از جوانمردی ایستادند. (خبرگزاری ایسنا، 29 تیر 1393)

رقابت‌های تیراندازی قهرمانی جهان معلولین – آلمان 2014
درخشش تیراندازان معلول در مسابقات جهانی با 3 مدال
کاروان جانبازان و معلولان ایران در رشته تیراندازی با دو نشان طلا و یک نقره به کار خود در رقابت‌های جهانی معلولان در آلمان پایان داد.
در ادامه رقابت‌های قهرمانی جهان آلمان، مهدی زمانی، ملی پوش جانباز ایران پس از پشت سر گذاشتن پنج مرحله به عنوان قهرمانی جهان در ماده تپانچه اهداف در حال سقوط دست یافت. پس از زمانی، نمایندگان کشور میزبان، آلمان و اوکراین به ترتیب دوم و سوم شدند.
پیش از این و در نخستین روز رقابت‌ها، ساره جوانمردی، بانوی ملی پوش ایران مدال طلای تپانچه بادی رشته P2 را بر گردن آویخت و تیم بانوان ایران در همین رشته در جایگاه دوم ایستاد.
تیم ملی ایران با ترکیب ساره جوانمردی، عالیه محمودی، الناز عونی، مهدی زمانی، عبدالرضا مخبری نیا و مجید فلاح اردشیر و با هدایت حسین امیری، سرمربی تیم ملی، در رقابت‌های جهانی حضور یافته بود.
رقابت‌های تیراندازی قهرمانی جهان، با حضور 268 شرکت کننده از 53 کشور جهان در 29 تیر آغاز شد و تا پنجم مرداد در جریان بود. (خبرگزاری ایسنا، 4 مرداد 1393)

رخدادهای فرهنگی

وقف زمین 9 میلیارد تومانی توسط یک روشندل
یک خیر روشندل به نام عبداله معطری شیرازی زمین های خود را به ارزش 9 میلیارد تومان، وقف نابینایان ایرانی کرد. اموال وقف شده شامل 6 قطعه زمین به مساحت تقریبی 105 هزار متر مربع به ارزش 82 میلیارد ریال واقع در شمال غرب شهر شیراز است. همچنین این نیکوکار 278500 دلار از حساب ارزی خود در بانکی ملی را جهت رفع نیازهای نابینایان، وقف کرد. پیش‌تر هم این روشندل شیرازی، 500 هزار دلار جهت رفع مشکلات نابینایان وقف کرده بود. (خبرگزاری مهر، 27 دی 1392)

نخستین جشنواره هنرهای تجسمی «سفر و معلولیت» برگزار ‌شد
به گزارش روابط عمومی انجمن معلولان گردشگری پارس، این جشنواره «در بخش عکس، نقاشی، گرافیک، خوشنویسی و کاریکاتور» به همت کانون های معلولان منطقه 11 و انجمن معلولان پارس و با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران و اداره سلامت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 11 روز سه شنبه 21 مرداد 93 در تالار ایوان شمس برگزار شد.
این جشنواره با هدف ایجاد انگیزه مسافرت در معلولان بدون واسطه و کمک گرفتن از شخصی دیگر، با موضوعات سیستم‌های نوین و صنعتی گردشگری و نگاه تخصصی به گردشگری پاراتور صورت گرفت. پاراتور به تورهایی اطلاق می‌شود که با شرایط خاص و برای افراد خاص اجرا می‌شود.
طی این جشنواره گزارشی از روند داوری‌ها ارائه و عنوان شد: 500 اثر از 350 هنرمند در پنج گرایش عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، کاریکاتور و طراحی پوستر به این جشنواره رسید که در نهایت 15 اثر برگزیده شدند.
4 هنرمند معلول شایسته تقدیرشدند و بنا برنظر داور محترم گرایش پوستر 3 اثر دیگر نیز شایسته تقدیرشدند.
پخش کلیپ از روند کار جشنواره، اجرای موسیقی و اجرای برنامه از سوی گروه دستان گویا (ناشنوایان) از میان برنامه های فرهنگی و هنری این مراسم بود. در حاشیه برگزاری این برنامه نمایشگاهی از آثار برگزیده نیز در تالار ایوان شمس برپا شد.
در پایان مراسم، از برگزیدگان این جشنواره اعم از نفرات اول تا سوم محورهای خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، طراحی پوستر و کاریکاتور با اهدای جوایزی تجلیل شد. (باشگاه خبرنگاران، 22 مرداد ۱۳۹۳)

نمایش مستند «عروسک کاموایی» در خانه هنرمندان
فیلم مستند «عروسک کاموایی»، پنجشنبه اول خرداد در فضای باز خانه هنرمندان ایران به نمایش در آمد. اولین برنامه سینمای محیطی خانه هنرمندان ایران در سال 93، به نمایش فیلم مستند «عروسک کاموایی» به تهیه کنندگی «ابراهیم مرادی» و کارگردانی «عزت الله پروازه» اختصاص داشت.
موضوع این فیلم درباره دختری معلول در شهر فومن است که از راه بافتن عروسک کاموایی هزینه‌های خود و خانواده‌اش را تأمین می‌کند. این فیلم 50 دقیقه‌ای جایزه بهترین مستند نیمه‌بلند بخش بین‌الملل هفتمین جشنواره «سینماحقیقت» را دریافت کرده است. (بانی فیلم، 25 فروردین 1393)

حوادث اجتماعی

عصای سفید در معابر عمومی، در حکم چراغ قرمز
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند عبور و مرور نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر برای رانندگان وسایل نقلیه، در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با افراد نابینا شدند.
نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، با الحاق یک تبصره به ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با 136 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع موافقت کردند.
بر این اساس تبصره عبور و مرور نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر، برای رانندگان وسایل نقلیه در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با این افراد دارای معلولیت نابینایی اند.
همچنین در صورت تصادف وسایل نقلیه با این افراد، راننده مکلف به پرداخت خسارت‌های جانی و مالی مصدوم یا متوفا است. علاوه بر این درصورت بروز هرگونه معلولیت جدید ناشی از تصادف، پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن برعهده راننده وسیله نقلیه است. (خبرگزاری مهر، 27 فروردین 1393)

حمایت شورای شهر تهران از اجرایی شدن مصوبه کمک هزینه‌ حمل‌ونقل نابینایان
آقای احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران درباره مصوبه شورا درباره کمک به تأمین هزینه حمل‌ونقل دانش‌آموزان نابینا در سطح شهر آن را نقطه عطفی دانست. در توجه داشتن و حساس شدن به نیازهای قشر معلول و نابینای جامعه از طرف مدیریت شهری و سایر دستگاه‌ها.
ایشان در جلسه شورای شهر تهران درباره معطل ماندن مصوبه شورا که شهرداری را موظف به پرداخت بخشی از هزینه‌های حمل و نقل نابینایان می‌کرد گفت: این مصوبه نقطه عطفی در پیگیری مسائل آموزشی و تسهیل کننده تردد نابینیان است که تاکنون به اجرا در نیامده است.
مسجدجامعی با اشاره به حضور خود در مدرسه نابینایان شهید محبی در منطقه 5 و گزارش مدیر مدرسه گفت: این مصوبه‌ای جدی بود که در روز عصای سفید به تصویب رسید و بار مالی آن هم پیش بینی شد ولی نمی‌دانم چرا اجرا نشده است؟
من از آقایان شاکری، صابری و خانم راستگو می‌خواهم موضوع را پیگیری کنند و گزارش آن را هم ارائه دهند. (خبرگزاری مهر، 14 اردیبهشت 1393)

بهره‌مندی چهار میلیون معلول از خدمات بهزیستی در بخش توانبخشی
سکینه الماسی، رئیس ستاد هماهنگی و ارتباطات مردمی بهزیستی کشور گفت: تعداد چهار میلیون معلول در بخش توانبخشی از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند. مرکز هماهنگی وارتباط بهزیستی در زمینه پیگیری‌ها، ملاقات و رفع مشکلات و مکاتبات فعالیت خوبی داشته است.
در این مرکز 20 کارشناس خبره در زمینه توانبخشی، پیشگیری و مشارکت‌ها فعالیت دارند.
مشکل عمده‌ای که اکنون در بهزیستی وجود دارد اشتغال افراد تحت پوشش است که بهزیستی با تلاش خود برای جذب این افراد کارهای خوبی انجام داده است اما هنوز ادارات و نهادها پنج درصد استخدامی را اعمال نمی کنند.
متأسفانه با توجه به تورم و افزایش قیمت دارو، هزینه درمان مددجویان بسیار بالاست و این افراد توانایی پرداخت هزینه درمان خود ندارند.
اگر چه بهزیستی توان خود را برای درمان مددجویان به کار می‌گیرد اما به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و بهداشت و درمان باید از افراد تحت پوشش بهزیستی حمایت بیشتری کند. تأسیس مرکز ارتباطات مردمی یکی از اقدامات و ابتکارات مبتنی بر تحول مدیریتی دولت در سازمان بهزیستی بوده که در دولت یازدهم هم فعال است و با عنایت به اینکه بخش عمده‌ای از خدمت‌گزاری، پاسخگویی به نیازهای مردم، رسیدگی به مشکلات و مرتفع کردن آن‌هاست. (خبرگزاری مهر، 7 فروردین 1393)

وعده رئیس سازمان بهزیستی برای پیگیری بیمه پایه معلولان
آقای همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی در دیدار عیدانه معلولان تهرانی، وعده داد که موضوع بیمه پایه و مکمل معلولان را پیگیری خواهد کرد. دیدار عیدانه معلولان تهرانی با حضور رئیس سازمان بهزیستی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پارک بعثت واقع در جنوب پایتخت برگزار شد. در این جلسه بالغ بر 2500 معلول به همراه خانواده‌هایشان دعوت شده بودند که در ادامه مشکلات و موانع خود را به مسئولان از جمله رئیس سازمان بهزیستی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کردند.
علی‌همت محمودنژاد رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان، با اشاره به برگزاری مراسم عیدانه معلولان با مسئولان اظهار داشت:‌این نخستین برنامه رسمی معلولان تهرانی با مسئولان اجتماعی است.
جامعه معلولان نیز با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر سال 93 تحت عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی توجه ویژه‌ای را به اعتلای فرهنگ معلولان خواهد داشت.
در برگزاری این مراسم سایر دستگاه‌های دولتی و اجتماعی از جمله بهزیستی و شهرداری همکاری مطلوبی را داشته‌اند.
رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان با اشاره به اهداف برگزاری مراسم عیدانه معلولان، گفت: ما در نظر داریم معلولان مشکلات خود را بدون واسطه با مسئولان اجتماعی، دولتی و شهری مطرح کنند تا آنها نیز در رفع آنها تلاش کنند.
ما از رئیس‌جمهور محترم و همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهشمندیم که توجه ویژه‌ای را به معلولان داشته باشند و اعتبارات لازم را در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهند.
با اجرای فاز دوم معلوم نیست سهمیه بنزین معلولان چه خواهد شد، ضمن اینکه دولت باید در فاز دوم یارانه مددجویان و به ویژه معلولان را افزایش دهد.
متأسفانه مستمری که در حال حاضر سازمان بهزیستی به معلولان پرداخت می‌کند کفاف زندگی این گروه از جامعه را نمی‌دهد و امید داریم دولت و مجلس حمایت بیشتری را از معلولان داشته باشد.
در حال حاضر بالغ بر 3 میلیون و 400 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی قرار دارند. این گروه از جامعه، خدمات مختلفی از جمله خدمات درمانی، حمایتی، توانبخشی دریافت می‌کنند.
دولت در سال 93 توجه ویژه‌ای را به مددجویان دستگاه‌های حمایتی و به ویژه معلولان خواهد داشت و افزایش اعتبارات سازمان بهزیستی نشانگر توجه دولت و مجلس به جامعه بهزیستی است.
تلاش می‌شود که برخی از مشکلات و موانع مطرح شده از سوی معلولان در اسرع وقت برطرف شود اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که ما نیز در بخش اعتبارات علیرغم اینکه در سال 93 افزایش خواهد یافت با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستیم.
درخواست معلولان در خصوص بیمه پایه و مکمل را هم قطعاً پیگیری خواهیم کرد ضمن اینکه تمامی معلولان تحت پوشش بیمه‌های پایه و مکمل قرار خواهند گرفت.
همچنین، عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به حضورش در جمع معلولان اظهار داشت: ‌برای بنده افتخار است که در جمع این گروه از جامعه قرار بگیرم و تلاش خواهم کرد تا مشکلات مطرح شده را از طریق مجلس پیگیری کنم.
مجلس موظف است حمایت ویژه‌ای را از گروه‌های هدف دستگاه‌های حمایتی و به ویژه معلولان داشته باشد که در این راستا نیز برنامه‌های خوبی در سال 93 با همکاری دولت اجرا خواهد شد.
بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از سوی سازمان بهزیستی، امسال 70 هزار خانوار جدید تحت پوشش خدمات مستمر بهزیستی قرار خواهند گرفت.
با توجه به افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در دو سال گذشته ما نیز اعتقاد داریم این مستمری پاسخگوی هزینه‌های زندگی مددجویان نمی‌شود و اعتقاد داریم که باید خدمات بیشتری را از معلولان انجام دهیم. ما باید توجه ویژه‌ای را به اشتغال معلولان داشته باشیم و در این راستا از ظرفیتهای فعلی کشور استفاده کنیم. (خبرگزاری مهر، 29 فروردین 1393)

کاهش قدرت خرید معلولان به دلیل مالیات بر ارزش افزوده
رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان علی همت محمودنژاد از ضرورت حذف مالیات بر ارزش افزوده برای معلولان خبر داد و گفت: مالیات بر ارزش افزوده توان خرید معلولان را کاهش داده است.
با توجه به عدم تخصیص ارز به وسایل کمک توانبخشی معلولان و همچنین اینکه کارخانه‌های داخلی توان تولید وسایل مورد نیاز معلولان را ندارند به همین دلیل وسایل تولید شده فاقد استانداردهای لازم هستند.
به منظور افزایش توان خرید معلولان خواهان حذف عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برای وسایلی از قبیل عصا، ویلچر، سمعک و همچنین وسایل مورد نیاز نابینایان کشور هستیم.
وی که عضو هیئت مدیره سازمان جهانی معلولان نیز هست، گفت: با آنکه افراد غیر معلول برای راه رفتن مالیاتی را پرداخت نمی کنند ولی معلولان علاوه بر عوارض، 8 درصد مالیات ارزش افزوده وسایل توانبخشی را نیز باید پرداخت کنند که متأسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت آنان را وسایل لوکس می‌داند. کدام انسان خردمند عصا و ویلچر مورد نیاز معلولان را لوکس تلقی می‌کند؟!
او از وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درخواست کرد هرچه سریعتر کارگروه ویژه معلولان را برای گره گشایی از مشکلات این افراد تشکیل دهد. (خبرگزاری مهر، 16 اردیبهشت 1393)

اولویت‌‌ شهرداری قم در توجه به امور معلولان
آقای محمد دلبری شهردار قم با بیان اینکه در مدیریت شهری جدید همواره مسائل مربوط به معلولان از دغدغه‌های ما در شهرداری بوده است، گفت: ما در اجرای تمامی پروژه‌های شهری که معلولان توان استفاده از امکانات را مانند دیگر شهروندان ندارند با پیمانکارانمان صحبت کرده‌ایم تا تمهیداتی برای تسهیل امور معلولان در این پروژه‌ها اندیشیده شود.
او در بازدید از مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد فاطمیه قم با تأکید بر اینکه در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی همواره اولویت‌های فرهنگی در صدر امور قرار دارند، افزود: باید در وهله نخست فرهنگ برخورد با معلولین و همچنین استفاده صحیح از امکانات شهری مانند پل‌های عابر پیاده در میان مردم رواج پیدا کند.
در مسائل مربوط به شهرداری اقدامات لازم برای کاهش مشکلات معلولین مد نظر بوده اما متأسفانه هنوز مشکلات زیادی در این زمینه موجود است. در زمینه استفاده معلولین از وسائل حمل و نقل عمومی ما طرح اتوبوس و تاکسی‌های مخصوص معلولین را در دستور کار قرار داده‌ایم. (خبرگزاری مهر، 16 اردیبهشت 1393)
انتقاد از فقدان بوستان مخصوص معلولین در قم
آقای محمد دلبری شهردار قم در مراسم رعد فاطمیه قم، با انتقاد از فقدان بوستانی مخصوص معلولین اذعان داشت: باید بوستانی مخصوص استفاده معلولین ساخته شود تا آن‌ها با توجه به تجهیزات مخصوصی که در این بوستان‌ها موجود است بتوانند با سهولت بیشتری از این مکان‌های تفریحی استفاده کنند و چنانچه اقدامی در این خصوص صورت بگیرد شهرداری نهایت تعامل و همکاری را خواهد داشت.
ما کمیته بهسازی معابر از افراد کارشناس و تعدادی از معلولان تشکیل شده است، برای رفع مشکلات عبور و مرور معلولان در سطح شهرتشکیل داده‌ایم. همچنین باید محل‌هایی با میزان تردد بالا را شناسایی و پل‌های عابر پیاده مجهز به تجهیزاتی برای سهولت تردد معلولان ساخته شود.
در ادامه تعدادی از معلولین مشکلات خود مانند اشتغال را با شهردار در میان گذاشتند که دلبری در این زمینه خاطر نشان کرد: ما در حوزه اختیارات شهرداری سعی می‌کنیم باری از دوش معلولان عزیز برداریم و در زمیته اشتغال هم با پیمانکارانمان در زمینه اشتغال در مواردی که در توان معلولان باشد، تعامل خواهیم کرد و در مواردی که به سازمان‌های دیگر مربوط است با تعامل با سازمان‌های دیگر سعی می‌کنیم در حد امکان مشکلات این قشر مغفول جامعه را به یاری خداوند مرتفع کنیم. (خبرگزاری مهر، 16 اردیبهشت 1393)

پرداخت هزینه‌های درمانی تصادف با نابینایان، توسط رانندگان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موافقت کردند. با تصویب نهایی طرح، رانندگان در صورت تصادف با نابینایان ملکف به پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن می‌شوند.
یک فوریت طرح الحاق یک تبصره ب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جلسه علنی امروز با 136 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
در صورت تصویب نهایی این طرح تبصره‌ای به ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اضافه می‌شود که براساس عبور و مرور نابینایان دارای عصای سفید از سطح معابر برای رانندگان،‌ وسایل نقلیه در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با این افراد دارای معلولیت نابینایی می‌باشند. در صورت تصادف وسایل نقلیه با این افراد، راننده مکلف به پرداخت خسارت‌های جانی و مالی مصدوم یا متوفی می‌باشد در صورت بروز هرگونه معلولیت جدید ناشی از تصادف، پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن برعهده راننده وسیله نقلیه است. فاطمه آلیا عضو کمیسیون اجتماعی به عنوان امضاکنندگان این طرح با گرامیداشت روز ارتش و روز زن گفت: این طرح مربوط به نابینایان است که 60 نفر از نمایندگان نیز آن را امضا کرده‌اند.
این طرح احترام به دارندگان عصای سفید است که ممکن است در صورت تصادف با معلولیت جدیدی علاوه بر نابینایی مواجه شوند که در این طرح راننده مکلف می‌شود که تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند.
ما در کمیسیون اجتماعی ایرادات مربوط به این طرح را رفع می‌کنیم که یکی از ایرادات این طرح تکلیف برای راننده برای پرداخت هزینه‌های درمانی است که در اصلاًحیه باید بیمه‌کننده چنین کاری را بر عهده گیرد.
مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با این طرح گفت که با توجه به قوانین موجود، این طرح مناسب نیست چون قوانین موجود بیمه را مکلف به پرداخت خسارت کرده که لازم نیست موجود جدیدی به آن اضافه شود.
احمد امیرآبادی نماینده قم به عنوان موافق این فوریت این طرح نیز گفت: در دنیا روز جهانی عصای سفید وجود دارد و همه کشورها با داشتن قوانینی به نابینایان بها می‌دهند. این طرح در راستای بها دادن به نابینایان است که طبیعتا درصد وجود نواقصی در آن را می‌توان‌ در کمیسیون اجتماعی مورد بحث قرار داد.
گفتنی است بعد از تصویب فوریت این طرح، باهنر رییس جلسه گفت که این طرح مبارکی بود که با رأی خوبی به تصویب رسید و امیدواریم جزییات آن نیز مورد موافقت مجلس قرار گیرد. (خبرگزاری ایسنا، 27 فروردین 1393)

صدور کارت‌های جدید مغناطیسی برای معلولان
یحیی سخنگویی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: به زودی کارت‌های جدید مغناطیسی برای معلولان کشورمان صادر می‌شود.
وی در مراسم رونمایی از کتاب و نرم‌افزار ICF اظهار داشت: سازمان بهزیستی همه تلاش خود را به کار گرفته تا فعالیت‌های مراکز به سمت توانمندسازی معلولان حرکت کند.
مسئولان سازمان در سراسر کشورمان در حوزه توانبخشی فعالیت بسیار می‌کنند و همه آنان تلاش کرده‌اند تا سازمان از توانبخشی مبتنی بر مراکز فاصله بگیرد چراکه ماندن و ادامه توانبخشی می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. (خبرگزاری فارس)

معلولان پانزده درصد جمعیت ایران
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه طرح جدید در حوزه توانبخشی آغاز شده و فعالیت‌های قبل بازنگری می‌شود، افزود: 15 درصد جمعیت کشورمان را معلولان تشکیل می‌دهند. همچنین از این تعداد دو یا سه درصد نیز معلولان شدید و یا خیلی شدید هستند.
تعدادی از معلولان برای همیشه به مراکز بهزیستی نیاز دارند، سپس باید روش جدیدی برای حمایت از معلولان بدسرپرست، شدید و خیلی شدید بی‌سرپرست به کار گرفت چراکه این معلولان پناهگاه می‌خواهند.
امروزه خانواده‌ها با نظارت و حمایت سازمان بهزیستی احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند و امیدواریم با طرح‌های مختلف سازمان بهزیستی، مراکز از معلولان انباشته نمی‌شوند و به سمت انقراض این مراکز حرکت کنیم.

آغاز به کار مراکز مبتنی بر خانواده در کشور
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، از آغاز به کار مراکز مبتی بر خانواده در کشورمان خبر داد و گفت: به جای اینکه خانواده هزینه نگهداری و ایاب و ذهاب معلولان را بپردازد، سازمان تلاش می‌کند با آموزش متخصصان خدمات رایگان را داخل منازل ببرد.
تاکنون 4 هزار و 500 نفر از معلولان مورد آموزش توانبخشی قرار گرفته‌اند و امسال سازمان بهزیستی تلاش می‌کند این تعداد به 7 هزار نفر افزایش یابد.
سازمان همه تلاش خود را به کار می‌گیرد تا برای معلولان اشتغالزایی ایجاد کند، اگر معلولان به صورت توانمند در جامعه حضور یابند، نیاز به این نیست تا با زحمت فراوان برای خود شغل ایجاد کنند.
تعدادی از معلولان کشورمان نیازمند خدمات و تجهیزات بیشتری هستند، و سازمان توجه بیشتری به بحث تجهیزات دارد، از اینرو این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند.

آموزش استفاده از کارت معلولان
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، درباره نرم‌افزار و کتاب ICF سازمان بهزیستی گفت: در این موضوع به یک‌هزار و 720 نفر از معلولان آموزش‌های لازم ارائه شده است.
در این زمینه 148 هزار از پرونده‌های معلولان مورد بررسی قرار گرفته است و به زودی کارت‌های جدید مغناطیسی برای معلولان کشورمان چاپ می‌شود.
این کارت‌ها با دو زبان فارسی و لاتین برای معلولان صادر می‌شود و با صدور این کارت‌ها معلولان در همه جای دنیا به راحتی شناسایی می‌شوند. (خبرگزاری فارس، 28 اردیبهشت ۱۳۹۳)

برندسازی محصولات تولیدی معلولان
همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور، به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده اشاره کرد و از توزیع حدود 50 تا 60 خودروی ون مناسب سازی شده ویژه معلولان در استان‌های کشور، در آینده نزدیک خبر داد.
وی افزود: دانشمندان و اهل علم توصیه می‌کنند معلول را به منظور مباحث مربوط به اقتصاد خانوار و همچنین مسائل روانشناختی و عاطفی تا حد امکان در کنار خانواده نگه داریم. در همین راستا فاز نهایی طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده در سراسر کشور در حال اجراست.
ما می‌خواهیم معلول در کنار خاستگاه اصلی‌اش که خانواده است، بماند. خوشبختانه بدنه کاری و تخصصی بهزیستی و سایر سازمان‌های مردم نهاد در این خصوص همراهی‌های لازم را داشته‌اند و این طرح فراگیر شده است. (خبرگزاری ایسنا)

لزوم تقویت ویزیت در منزل معلولان
اگر معلول در کنار خانواده‌اش باشد، باید ویزیت در منزل را تقویت کنیم. مراقبین خانگی که سعی می‌کنیم از اولیای معلول باشند را تحت آموزش‌های تخصصی برده‌ایم تا به عنوان مددکار اجتماعی در کنار سازمان باشند.
با توجه به ضرورت توانمندسازی معلولان و ایجاد مشاغل برای آنها درصدد برندسازی محصولات تولیدی معلولان هستیم و اکنون اقداماتی در راستای ایجاد بازارها و تضمین فروش محصولات تولیدی معلولان در دست انجام است.
اجرای این طرح نیازمند ملزوماتی است، در همین راستا بزودی 50 تا 60 خودروی ون مناسب سازی شده ویژه معلولین در استان‌های کشور، در اختیار گروه‌هایی که امر مددکاری تخصصی توانبخشی را انجام می‌دهند، قرار خواهد گرفت.
البته ایاب و ذهاب معمول معلولان، بر عهده نهادهای شهری از جمله شهرداری است. (خبرگزاری ایسنا، 7 تیر ۱۳۹۳)

پیاده‌روی تا کربلا برای حمایت از معلولان
منوچهر سیدان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در منطقه قزوین، اظهار کرد: همراه با همسرم با شعار حمایت از معلولان، سفر خود را با پای پیاده از تهران پیاده به سمت کربلا آغاز کردیم.
این سفر از روز یکشنبه با حرکت از تهران آغاز شده و یک ماه نیز به طول می‌انجامد.
هدف از این سفر حمایت از معلولان جهان و دعا برای سلامتی آنان عنوان است. در این سفر تا رسیدن به مقصد 887 کیلومتر راه را با پای پیاده طی و از شهرهای همدان، کرمانشاه و ایلام عبور خواهیم کرد و با ورود به کشور عراق، با عبور از شهرهای بدره، بصره به کربلا خواهیم رسید.
سیدان در سال‌های 84 و 86 در قالب دو سفر، قاره آسیا را پیموده که در این سفرها، کشورهای عراق، ترکیه، سوریه، پاکستان، هندوستان، چین، کره جنوبی و ژاپن را با دوچرخه رکاب زده است.
وی همچنین در سال 92 با شعار حمایت از معلولان جهان با سفر به اروپا در مسیر حرکت خود، کشورهای ترکیه، یونان، ایتالیا، انگلیس و فرانسه را رکاب زده است. (خبرگزاری ایسنا، 28 تیر ۱۳۹۳)

راه‌اندازی مرکز ویژه معلولان ضایعه نخاعی ظرف سه ماه آینده
دکتر یحیی سخنگویی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از راه‌اندازی مرکز ویژه معلولان ضایعه نخاعی طی سه ماه آینده در تهران خبر داد. وی گفت: علی رغم اینکه زمان زیادی از دوران هشت ساله دفاع مقدس گذشته و با شمار بالایی از بیماران ضایعه نخاعی مواجهیم، هنوز یک مرکز تخصصی ضایعه نخاعی برای رسیدگی به امور درمانی این افراد در کشور وجود ندارد.
البته اقداماتی نظیر ویزیت معلولان در منزل، در سال‌های جاری انجام شده اما تکافوی نیازها را نکرده است. بر اساس آمارها اطلاعات 13 تا 16 هزار نفر در بانک ضایعه نخاعی ما به ثبت رسیده است که باید آمار واقعی فراتر از اینها باشد.
هنوز شاخصی مبنی بر اینکه یک فرد مبتلا چه زمانی وارد امر توانبخشی شده و چه زمانی از آن خارج می‌شود در کشور تعریف نشده است.
مرکز تخصصی ویژه معلولان بزودی و تا سه ماه دیگر در بیمارستان توانبخشی شهید جلایی پور واقع در خیابان مولوی تهران راه‌اندازی می‌شود. این مرکز با صرف 700 میلیون تومان اعتبار، 10 ون مناسب سازی شده و 30 عدد ویلچر آغاز بکار می‌کند و می‌تواند روزانه به 30 نفر ارائه خدمت کند.
بر این اساس وقتی فردی دچار ضایعه نخاعی شود پس از دریافت خدمات بیمارستانی، وارد مرکز می‌شود و ما به او کمک می‌کنیم. طی سه تا شش ماه از طریق ارائه خدمات توانبخشی حرفه‌ای و … استقلال فیزیکی‌اش را بدست می‌آورد و وارد جامعه می‌شود. مهم است که فرد بتواند به تنهایی سوار اتومبیل شود، از روی صندلی به تختخوابش برود، استحمام کند و در منزل زندگی مستقل داشته باشد.
ساختمان این مرکز آماده است و پس از استقرار تجهیزات طی سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. (خبرگزاری ایسنا، 25 تیر ۱۳۹۳)

تشریح جزئیات ترخیص معلولان از مراکز
دکتر یحیی سخنگویی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، ضمن اعلام این خبر که برنامه بهزیستی برای پرداخت سرانه صدهزار تومانی به خانواده معلولان شدید و بسیار شدید که در منازل تحت مراقبت هستند از پایان ماه جاری اجرایی می‌شود، گفت: در این صورت خانواده‌ها می‌توانند با خیال آسوده به مراقبت از فرزندشان بپردازند.
با توجه به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده و تمرکز بر نگه‌داری از معلولان در منازل به عنوان سیاست جدید سازمان بهزیستی،‌ در پاسخ به اینکه آیا برای مراقبت از معلولان در منزل سرانه‌ای به خانواده‌های آنها پرداخت می‌شود؟ باید بگوییم که توانبخشی مبتنی بر خانواده رایگان است و هزینه‌ای ندارد.
برای بخشی از معلولان شدید و بسیار شدید در مناطق محروم به علت اینکه بار و هزینه معیشتی سنگینی برای مراقبت از آنها به خانواده‌هایشان تحمیل می‌شود، مبلغ ماهانه صدهزار تومان یعنی دو برابر مستمری لحاظ کرده‌ایم.
علاوه بر این اقدام، ترخیص معلولان از مراکز را در پیش گرفته‌ایم. بر این اساس افرادی که به درجاتی از توانمندی رسیده‌ باشند، ترخیص می‌شوند. 60 درصد سرانه مراقبت از معلولان در مراکز، یعنی 100 تا 150 هزار تومان به منظور نگه‌داری و ارائه خدمات مراقبتی در اختیار خانواده‌هایی که فرزندشان ترخیص می‌شود، قرار می‌گیرد.
البته این افراد پس از ترخیص هم تحت نظارت بهزیستی هستند. در این صورت امکان جایگزینی آن دسته از معلولان شدید و بسیار شدید که برخی مجهول‌الهویه هم هستند در مراکز بهزیستی فراهم می‌شود. (خبرگزاری ایسنا، 17تیر ۱۳۹۳)

مخالفت مجلس با پیشنهاد کاهش ساعت کاری مردان دارای همسر بیمار و فرزند معلول
شهین‌دخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ما تلاش کردیم لایحه کاهش ساعت کاری را به کارکنان دولت اعم از زن و مرد تعمیم دهیم تا شامل مردان دارای همسر مبتلا به بیماری صعب‌العلاج یا معلول یا فرزند زیر هفت سال و معلول نیز بشود، اما متأسفانه کمیسیون اجتماعی مجلس با این پیشنهاد ما مخالفت کرد.
هدف ما از ارایه این پیشنهاد فرهنگ‌سازی بود؛ چراکه وظیفه مراقبت و رسیدگی، خانه داری منحصر به زنان نمی‌شود و مردان هم نقش پدری و هم نقش همسری دارند و تلاش کرده بودیم نقش همسری و مادری را صرفاً به زنان تعمیم ندهیم و نقش همسری و پدری مردان را نادیده نگیریم.
درحال حاضر برخی پدران از خانواده غایب هستند. قطعا ضرورت بازگشت پدر به خانه و خانواده احساس می‌شود تا آنان نقش‌های پدری و همسری خود را ایفا کنند.
نظر من درباره کاهش ساعت کاری زنان شاغل مشخص است و پیش از این دیدگاه‌های موافق خود را بیان کرده‌ام. این لایحه سال‌هاست در دستور است و انتظاراتی ایجاد کرده و متقاضی دارد.
لایحه کنونی کاهش ساعت کاری برای زنان دارای شرایط خاص است. این زنان به دنبال ارتقای جایگاه مدیریتی نیستند و به دلیل نیاز مالی کار می‌کنند. بنابراین وضعیت این زنان را نمی‌توان نادیده گرفت. (خبرگزاری ایسنا، 24تیر ۱۳۹۳)

جزئیات لایحه حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت
دکترعلی ربیعی وزیرتعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، ضمن تشریح ابعاد مختلف لایحه «حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت» از بررسی و تصویب موادی از این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت خبرداد و گفت: این لایحه به زودی به صحن علنی مجلس می‌رود.
از چند ماه گذشته قرار بود برای حمایت از معلولان، اولین گام به روز کردن قانون حمایت از معلولان و برطرف کردن اشکالات آن به عنوان لایحه از سوی دولت بیاید که آن را به کمیسیون برگرداندیم.
خوشبختانه هفت جلسه با تشکل‌های مردم نهاد دروزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی داشتیم و علاوه بر آن 25 جلسه برای افزایش ضمانت اجرایی حمایت از معلولان در کمیسیون اجتماعی دولت و 25 جلسه دیگر نیز در کمیسیون فرعی اجتماعی برگزار شد و خوشبختانه این لایحه با 24 ماده آماده شده و در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار گرفته و در اولین روز بررسی تعدادی از مواد آن به تصویب رسیده است. تمام سعی ما بر این است که این لایحه را در اسرع وقت به صحن هیأت دولت ببریم.
این لایحه خصوصیاتی دارد که می‌تواند به ما در حوزه رسیدگی به معلولان کمک کند چون دارای یک جامعیت کامل است به این لحاظ که از نقطه نظرات تشکل‌های مردم نهاد معلولان و حتی از معلولان صاحب نظر در این زمینه استفاده کرده‌ایم.
جامعیت این لایحه با واقعیات اجرایی کشور نیز هم سو شده است چرا که یکی از مشکلات ما در قوانین قبلی عدم انطباق با واقعیات اجرایی کشور بود که سعی کردیم در این لایحه این مسأله را پوشش دهیم.
«حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت»، نام این لایحه است که یکی از مباحث مهم آن توجه به تأمین اجتماعی افراد دارای معلولیت است.
نکته مهم دیگر این لایحه ایجاد ظرفیت برای اشتغال افراد دارای معلولیت است که در این لایحه و برخی تسهیلات و معافیت‌ها نیز برای افرادی درنظر گرفته شده است که معلولان را استخدام می‌کنند.
ایجاد اشتغال توسط سازمان بهزیستی برای معلولان و ایجاد صندوق کارآفرینی برای معلولان دراین لایحه پیش بینی شده و علاوه بر آن امتیازهایی برای افرادی که بتوانند معلولان را به کارگیرند درنظر گرفته شده است.
تشکیل شورای عالی امور شهروندان دارای معلولیت
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در گذشته برای اجرای قانون نظارت‌ها کمتر بوده است گفت: با تشکیل شورای عالی امور شهروندان دارای معلولیت که در آن یک نهاد عالی نظارتی پیش بینی شده است، درصدد رفع این مشکل برآمدیم.
برای ارزش قائل شدن برای افراد معلول ونهادهای مدنی که در حوزه معلولان فعالیت می‌کنند شورای عالی‌ ای را پیش بینی کردیم که درآن جا نظارت را برای تشکل‌های مردم نهاد و افراد معلول فراهم می‌کند که این نکته هم یکی از نکات قابل توجه این لایحه است.
سازمان بهزیستی در این لایحه مکلف می‌شود که وسایل و تجهیزات و فن آوری کمک زیستی تسهیل کننده را بار رعایت استانداردها در اختیار آنها قرار دهد و امروز با توجه به اینکه موضوع ما بردن خدمات به منازل و کمک به همسر یا افرادی که با معلول زندگی می‌کنند و تحقق شعار بردن بهزیستی به خانه است.
همچنین موضوع آموزش رایگان افراد معلول در سطوح مختلف ‌تحصیلی (‌افرادی که موفق شوند در سطوح مختلف تحصیلی قرار بگیرند) دراین لایحه پیش بینی شده است و افراد می‌توانند از آموزش رایگان بهره‌مند شوند.
توجه به مسکن معلولان
وزیرتعاون،‌ کارورفاه اجتماعی گفت: در این لایحه تأمین مسکن معلولان نیزپیش بینی شده است.
در این لایحه پیش بینی شده اشخاصی که در جهت توسعه و احداث مراکز توانبخشی، نگهداری‌های مراقبتی، حرفه‌آموزی و آموزش برای معلولان فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند ازمعافیت‌های مالیاتی قانونی بهره‌مند شوند.
وی تأکید کرد:‌ با توجه به کارهای تخصصی که بر روی این لایحه انجام شده می‌توان آن را روشنی بخش، هدایت بخش و تسهیل کننده خدمت رسانی دولت به معلولان دانست. (خبرگزاری تسنیم، 25 تیر 1393)

گسترش خدمات رایانه‌ای توسط مرکز رودکی
مرکز نابینایان کشور (رودکی) در راستای گسترش دامنه و حجم منابع اطلاعاتی برای نابینایان و کم‌بینایان، اقدام به آموزش و خدمات رایانه‌ای به نابینایان و کم‌بینایان می‌نماید.
این بخش مجموعه‌ای از رایانه‌هایی است که به هر یک از آنها نمایشگر بریل متصل می‌باشد. هر یک از این رایانه‌ها قابلیت نصب به چاپگر بینایی و بریل (Index) را دارند. هدف از تأسیس این بخش ایجاد بستری مناسب برای افراد نابینا است تا بتوانند مانند افراد بینا از امکانات رایانه‌ای و فن آوری اطلاعات روز، از جمله استفاده از اینترنت بهره‌مند گردند. از فعالیت‌های این بخش برگزاری دوره‌های آموزش نرم‌افزارهای ویژه نابینایان، آموزش مهارت‌های Icdl به این عزیزان و ارائه نرم‌افزارهای مربوطه است که موجب افزایش امکان دست‌یابی به فرصت‌های مناسب شغلی و تحصیلی را برای آنان فراهم می‌سازد. همچنین کاربران نابینا می‌توانند از طریق ارتباط با کتابخانه الکترونیک موجود در این بخش کتب مورد نظر خود را مطالعه نمایند. (مؤسسه خیریه و نیکوکاری ریحانه، 22 فروردین 1392)

کتابخانه صوتی کودکان (امید)
سه شنبه 30 اردیبهشت ماه، نشست مشترک انجمن نابینایان ایران با اداره کل بهزیستی گلستان در راستای افتتاح اولین کتابخانه صوتی کودکان استان درگرگان، با حضور رقیه رحمانی مدیر کل و سلمانی معاون توانبخشی بهزیستی استان، علی اکبر جمالی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل و شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران و شرکت 4 نفر به نمایندگی از شرکت سامسونگ در ایران، در این اداره کل برگزار شد.
در این مراسم مدیرکل بهزیستی استان گفت: با عنایت به محدودیت‌ها و عدم وجود امکانات مناسب برای کودکان نابینا و کم‌بینا از جمله دسترسی به منابع علمی، فرهنگی و درسی، ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال گویا می‌تواند منشأ خدمات فراوانی برای این قشر از جامعه باشد. لذا افتتاح کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان نابینا و کم‌بینا در استان گلستان منشأ این خدمات خواهد بود. (طوبی گلستان، 30 اردیبهشت 1393)

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ایران به عنوان مشاور ECOSOC
شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) به مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ایران به عنوان یک سازمان مردم نهاد، مقام مشورتی اعطا کرد.
در پی مکاتبات در زمینه فعالیت‌های آموزشی، توانبخشی و کارآفرینی این مؤسسه برای افراد دارای معلولیت، پس از بررسی چند ماهه در نهایت شورای اقتصادی و اجتماعی یکی از ارکان پنج گانه سازمان ملل متحد موافقت خود را با واگذاری مقام مشورتی اعلام کرد.
شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) یکی از شوراهای تابع سازمان ملل متحد می‌باشد.
بر اساس گزارش روابط عمومی مجتمع رعد، دارندگان مقام مشورتی، طبق قطعنامه شماره ۳۱/۱۹۹۶ موظفند هر ۴ سال یک بار گزارشی از فعالیت‌های سازمانی در حمایت از شورای اقتصادی و اجتماعی و سازمان ملل متحد تنظیم و ارایه دهند و در صورت کوتاهی با تعلیق جایگاه مشورتی به مدت یک سال مواجه خواهند شد که در این مدت بایستی گزارش جبرانی مورد قبول ارایه کنند در غیر این صورت مقام مشورتی از آنها پس گرفته خواهد شد.
از آنجا که سازمان‌های مردم نهاد دارنده مقام ویژه مشورتی، بخشی از سازمان ملل متحد محسوب نمی‌شوند، استفاده آنها از لوگو، سربرگ، کارت ویزیت، و بنر آن سازمان ممنوع است و سازمان‌های دارنده مقام مشورتی تنها اجازه دارند زیر نام سازمان متبوع خود از عبارت «جایگاه مشورتی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد» با ذکر تاریخ دریافت عنوان، استفاده کنند.
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد امیدوار است با ظرفیت پدید آمده بتواند در مسیر توانمندسازی افراد دارای معلولیت به ویژه جامعه معلولان کشور گام‌های مؤثری بردارد. (وب سایت مجتمع نیکوکاری رعد، ۲۳ مرداد ۱۳۹۳)
نظریه توان نامه:
مدیریت محترم مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، استحضار دارند پذیرش آن مؤسسه به عنوان مرکز مشاور، موقعیت و فرصت مناسبی برای پیشبرد امور معلولین و بهسازی وضعیت فعلی معلولین ایران است. استفاده از این فرصت طلایی خود نیازمند کارشناسی و مشاوره با کارشناسان امور معلولین و یافتن روش مطلوب تعامل با شورای اجتماعی- اقتصادی است. در گذشته نیز فرصت‌های سونوشت‌سازی پدیدار می‌شد ولی متأسفانه به دلیل عدم استفاده درست از آن، فرصت از دست می‌رفت و هیچ فایده مهمی عاید معلولین نمی‌شد. امیدواریم ده سال دیگر وقتی عزیزان معلول یا پژوهشگران به بررسی این مقوله می‌پردازند، مدیریت رعد را کارآمد ارزیابی کنند چون توانسته است با استفاده از این فرصت معضلات و مشکلات معلولین را تا اندازه‌ای مرتفع نماید. مجله توان‌نامه و دفتر فرهنگ معلولین با تمام امکانات آمادگی دارد، در خدمت مدیریت محترم رعد باشد؛ به نظر می‌رسد این فرصت را باید صرف کارهای زیر بنایی و اساسی نمود. مجدداً این موفقیت را به همه مدیران و جناب مدیر عامل تبریک عرض می‌کنیم.

رخدادهای بین المللی

پذیرش معلولان در دانشگاه‌های ویتنام
انتشار آیین‌نامه جدید در ویتنام مبنی بر اولویت پذیرش معلولان در دانشگاه‌های این کشور، بسیاری از دانشگاه‌ها را دچار مشکل کرده است. بر اساس آیین‌نامه جدید که از سوی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، کار، معلولان و خدمات اجتماعی و بازرگانی در ویتنام منتشر شده است. دانشگاه‌های ویتنام از آغاز سال تحصیلی آینده می‌بایست شرایطی را فراهم کنند تا دانشجویانی که از معلولیت‌های جدی رنج می‌برند برای پذیرش در دانشگاه‌ها از اولویت برخوردار شوند. این دانشگاه‌ها در اجرای این سیاست با مشکل مواجه هستند و در نتیجه دانشجویان معلول نیز از این خبر خوشحال نشده‌اند.
دانشگاه‌های این کشور مدعی هستند که مفهوم و درک کلی از معلولیت در ویتنام هنوز واضح نیست زیرا هنوز هیچ نهادی اقدام به ارائه گواهی در این زمینه نکرده تا میزان معلولیت افراد مشخص شود.
«لو ثی آن لوآن»، رئیس مرکز تحقیقات و توسعه امور معلولین (DRD) که خود نیز معلول است می‌گوید: بسیاری از دانشجویان از شنیدن این آیین‌نامه ناامید شده‌اند. به گفته وی، اولویت ثبت نام باعث می‌شود تا دانشجویان معلول از پذیرفته شدن در دانشگاه کمتر احساس خوشحالی و غرور کنند و قبول شدن در دانشگاه را به عنوان فرصتی برای نشان دادن مهارت‌هایشان از دست خواهند داد. برخی از دانشجویان معلول نیز حتی این اقدام را نوعی تبعیض تلقی می‌کنند! (خبرگزاری ایسنا، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳)

حذف کمک‌هزینه دانشجویان معلول در انگلیس
قطع کمک هزینه تحصیلی دانشجویان معلول در انگلیس که بزودی اجرایی می‌شود، موجب نگرانی دانشجویان و کارشناسان آموزشی شده است.
از ماه سپتامبر 2015 میلادی، کمک هزینه تحصیلی دانشجویان معلول یا «DSAs» قطع خواهد شد. این قانون شامل حذف 70 درصد از کمک هزینه DSAs خواهد شد که اجرای آن دانشجویان معلول را دچار مشکل جدی خواهد کرد. در حال حاضر کمک هزینه DSAs حدود 53 هزار دانشجوی معلول را تحت پوشش قرار می‌دهد و هزینه‌هایی از قبیل استفاده از فن‌آوری‌های کمکی، کمک‌های غیرپزشکی و سایر هزینه‌های مرتبط به یک دانشجوی معلول را پرداخت می‌کند.
با این حال اثبات صحت نیاز دانشجویان معلول به کمک هزینه DSAs دشوار است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد دانشجویان معلولی که تقاضای استفاده از کمک هزینه DSAs را دارند، از نظر توانایی فعالیت در سطح دانشجویان غیرمعلول هستند. استفاده از کمک هزینه DSAs برای پذیرش دانشجویان معلول و حمایت از آنها برای دستیابی به موفقیت‌های تحصیلی، حیاتی است چرا که دانشجویان معلولی که از این کمک هزینه استفاده نمی‌کنند ضمن داشتن وضعیت تحصیلی ضعیف، بالاترین میزان ترک تحصیل و اخراج از دانشگاه را دارند.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، از آنجا که هیچ بودجه بیشتری به دانشجویان دانشگاه‌ها اختصاص داده نشده تا خلأ حاصل از قطع کمک هزینه‌های DSAs پر شود، این مسأله پیامدهای جدی را برای کل نظام آموزشی انگلیس به همراه خواهد داشت.
«دیوید ویلتس»، وزیر آموزش عالی انگلیس هدف از قطع کمک هزینه DSAs را هم‌ترازی دانشگاه‌ها با تأکید جدی بر این مطلب عنوان کرده که دانشگاه‌ها به وظایف خود مطابق با قانون برابری مصوب سال 2010 میلادی در قبال دانشجویان معلول عمل کنند اما با این حال این هم‌ترازی، تبعات غیرعادلانه‌ای را برای دانشگاه‌ها به همراه خواهد داشت. (خبرگزاری ایسنا، 15 تیر ۱۳۹۳)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *