کانون پویا: تشکل دانشجویان نابینا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

کانون پویا
تشکل دانشجویان نابینا در دانشگاه آزاد اسلامی (واحد مشهد)

كانون پویا تشکلس دانشجویی و ویژه دانشجویان روشندل است. هدف و خط‌مشی آن خدمات رسانی به دانشجویان روشندل و معرفی توانمندی‌ها و تلاش‌های این عزیزان است که در سال 1381 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد تأسیس شده است.
مجموعه ی مذکور پس از به دست آوردن موفقیتهای بسیاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد موفق به گرفتن مجوز هیئت مذهبی با نام رایت الحسین(ع) گردیده است. این هیئت مذهبی كار خود را از سال 1384 در این مجموعه آغاز نموده است.
مجموعه كانون پویا با توجه به مشكلات آموزشی برای عزیزان روشندل در نظر داشته تا با فراهم كردن امكانات لازم برای آنان، تمام تلاش خود را برای همسانسازی شرایط آموزشی افراد بینا و نابینا قرار دهد و در این راه موفق به گرفتن امكاناتی همچون:
1- پرینتر بریل برای چاپ کتابهای منبع درسی دانشجویان روشندل
2- دستگاه‌های ام پی تری پلیر برای ضبط صدا
3- واكمن
4- دستگاه تکثیر نوار و ایجاد آرشیو نوار برای در دسترس بودن منابع درسی برای دانشجویان روشندل
5- وجود دو سیستم كامپیوتری مجهز به خط اینترنت
6- نرم افزار‌های گویای صفحه خوان انگلیسی jaws و صفحه خوانهای فارسی پکجاوز و پارسآوا
7- سخت افزار برجسته نگار برای در اختیار داشتن متون موجود در صفحه ی کامپیوتر به صورت خطوط بریل برای سهولت استفاده ی کاربر روشندل در کار با کامپیوتر
8- هارد جانبی کامپیوتر با ظرفیت 500 گیگا بایت که حاوی عناوین متعدد و گوناگونی از کتب ضبط شده و گویا می‌باشد
9- دستگاه اسكنر برای اسكن متون انگلیسی، فارسی و عربی
10- چاپگر بینایی برای پرینت تحقیقات دانشجویان روشندل به منظور ارائه به استاد
11- رایت سی‌دی‌های آموزشی و دروس مختلف برای در اختیار داشتن منابع برای افراد روشندل
12- ماشین پركینز كه مخصوص تایپ متون آموزشی دانشجویان روشندل می‌باشد.
این مجموعه موفق گردیده تا در زمینه ورزش‌های مختص به نابینایان، از جمله ورزش گلبال که ورزشی است جهانی و ویژه نابینایان را در دانشگاه آزاد برگزار نماید و امکانات مربوط به این ورزش را با همکاری مسؤولین دانشگاه تهیه نماید. همچنین دو تیم خواهران و برادران که از افراد نابینا و کم بینا تشکیل گردیده در این بخش فعالیت می‌کنند.
از کارهای مهم دیگری که در کانون پویا و هیئت مذهبی آن (رایت الحسین (ع)) انجام گردیده است می‌توان به برگزاری اردوهای خارج استانی و داخل استانی برای افراد نابینا اشاره نمود که در کنار افراد بینا به مسافرتهای داخل کشور فرستاده شده‌اند. از این مسافرتها می‌توان به شهرهای قم، اصفهان، چالوس و تبریز و نیز شهرهای اطراف مشهد اشاره نمود.
یکی دیگر از کارهایی که در کانون پویا برای انعکاس توانمندی‌های افراد نابینا و کم بینا انجام گردیده است برگزاری مراسم‌ مختلفی همچون همایشهای مناسبتی، جشن‌ها و نیز عزاداری اهل بیت(ع) و دادن افطاریهای گسترده در سطح دانشگاه و همچنین برگزاری کلاسهای فوق برنامه همچون نهج البلاغه، تفسیر قرآن و کلاسهای کمک آموزشی برای افراد نابینا و کم بینا بوده است.
از کارهای این مجموعه در زمینه آموزشی، برگزاری کلاسهای کمک آموزشی ویژه ی افراد نابینا در درسهای ریاضی، آمار و زبان انگلیسی بوده است.
همچنین این مجموعه توانسته است 70 نفر نابینای در حال تحصیل را تحت پوشش خود در بیاورد.
کانون پویا این افتخار را دارد که جمعی از دانشجویان بینای دانشگاه را به عضویت مجموعه کانون پویا و هیئت مذهبی رایت الحسین(ع) درآورده تا در ضبط دروس مورد نیاز و همچنین در انجام دیگر نیازهای کانون از آنان کمک گرفته و به عنوان عضو همراه از این دوستان در مجموعه استفاده گردد.
كلیه فعالیتها در این مجموعه به بخش خواهران و برادران تقسیم گردیده که هر واحد مستقل و دارای کارآیی خاص خود است. بدین ترتیب، انواع فعالیتهای کانون پویا در محورهای فرهنگی، علمی و همچنین رفاهی و انعکاس توانمندیهای دانشجویان نابینا قرار دارد.
یكی دیگر از افتخارات این مجموعه این است كه در مسابقه جشنواره استانی تشکلهای استان خراسان در سازمان ملی جوانان حائز رتبه بالا گردیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *