انجمن ندای معلولین ایران

انجمن ندای معلولین ایران
گزارشی از فعالیت‌های این انجمن در سال ۱۳۹۲

انجمن ندای معلولین ایران از جمله سازمانهای مردم نهاد مرتبط با معلولین است که در راستای دستیابی معلولین جسمی‌ـ حرکتی به برابری فرصتها در زمینه‌های آموزش، اشتغال، توانبخشی و توانمند سازی و مناسب سازی محیط‌های شهری و اماکن عمومی از قبیل مساجد، مراکز تجاری، مجموعه‌های ورزشی، مراکز آموزشی و درمانی و… فعالیت دارد. این انجمن با بررسی موانع و مشکلات و ارائه نقطه نظرات منطبق با قوانین جاری بویژه قانون جامع حمایت از حقوق معلولین و همچنین برگزاری جلسات و نشست‌های توجیهی با مسئولین و کارشناسان ذیربط سازمان‌های مختلف نسبت به رفع آنها اقدام می‌نماید. همچنین تلاش می‌کند که با ترویج استانداردهای جهانی، مناسب‌سازی و خدمات‌رسانی به معلولین، رعایت حقوق شهروندی آنها محقق گردد. در همین راستا فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در طول سال ۱۳۹۲ بشرح زیربوده است. تلاش‌های این انجمن و نهادهای مردمی دیگر با هدف ایجاد شرایط مساعد و مطلوب اجتماعی برای معلولین شایسته تقدیر و تشکر است. به نظر می‌رسد که این مرکز لازم است با اطلاع رسانی، کارنامه و فعالیت‌های خود را بیشتر به سمع و نظر مردم برساند و وظیفه همگان حمایت معنوی و مادی از آنها است.

۱ـ بازدید نمایندگان محترم وزارت کشور، اداره امور سازمانهای مردم نهاد از دفتر انجمن ندای معلولین ایران به منظور ارزیابی و بررسی عملکرد سالیانه و ارائه راهنمایی‌های لازم در خصوص بهبود و توسعه فعالیت انجمن.

۲ـ مراسم سالگرد تاسیس انجمن ندای معلولین ایران با حضور هیئت امنا، اعضای انجمن، هیئت مدیره، کارکنان وتعدادی از حامیان انجمن درمحل دفتر مرکزی تاریخ ۲۰/۱/۹۲ برگزار گردید.

۳ـ شرکت در جلسه ۱۴/۲/۹۲ مدیران NGO‌ها انجمن‌های فعال در حوزه معلولین با آقای دکتر هاشمی ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور با موضوع نقد و بررسی مسائل و مشکلات و نارسایی‌های موجود برای رفع آنها و ارائه خدمات بهتر به افراد دارای معلولیت که مقرر شد کارگروه هایی برای ارزیابی موارد مختلف تشکیل گردد.

۴ـ شرکت آقای کاری مدیر عامل انجمن در ۲۱ جلسه ستاد مناسب سازی بنیاد شهید و امور ایثارگران و ارائه نقطه نظرات در خصوص وضعیت مناسب سازی معابر شهری و اماکن عمومی در سطح ۲۲ منطقه شهرداری تهران.

۵ـ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه هیئت امنا در تاریخ ۱۸/۲/۹۲ و ارسال صورتجلسه و مدارک مجمع در تاریخ ۲۲/۲/۹۲ به وزارت کشور اداره امور سازمانهای مردم نهاد جهت استحضار و اقدام لازم برای ثبت تغییرات هیئت مدیره ارسال که نهایتاً در اداره ثبت شرکتها اقدامات لازم ثبتی انجام ودر روزنامه رسمی کشور منتشر گردید.

۶ـ نظر به عدم اجرای مفاد ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در خصوص مناسب سازی معابر در منطقه ۸ شهرداری تهران، آقای کاری مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران جلساتی را با معاونت عمران وشهر سازی حمل و نقل منطقه، آقایان مهندس علیپور و مهندس هنرور برگزار کرد و بازدیدهای میدانی از سطح منطقه انجام داد که مقرر شد اقدامات لازم صورت بگیرد.

۷ـ از آنجا که همکاری انجمن ندای معلولین ایران با سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با اجرایی شدن قوانین و دسترسی معلولین به حقوق شهروندی و برابری فرصتها در برنامه سالیانه انجمن قرار دارد دو نشست با آقای دکتر هاشمی ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور داشته ایم که ضمن ارائه گزارش فعالیت نقطه نظرات انجمن در ارتباط با مسائل و مشکلات معلولین و همکاریهای فی مابین برای رفع آنها به استحضار ایشان رسید.

۸ـ شرکت در جلسات ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد، چهار مورد و ارائه نقطه نظرات انجمن ندای معلولین ایران در مورد مسائل و مشکلات معلولین و آسیب پذیری آنان از موانع و مشکلات شهری توسط آقای کاری که در دستور کار جلسات بعدی قرار گرفت.

۹ـ شرکت در جلسات هم اندیشی انجمن‌های معلولین و مراکز غیر دولتی استان تهران چهارشنبه ۸/۳/۹۲ به منظور تبادل تجربیات و تعامل و همکاری بین سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولین انجام گردید.

۱۰ـ شرکت در جلسات ماهیانه پایانه حمل و نقل شهری معلولین و جانبازان ۱۴ جلسه به منظور رفع نارسایی‌ها و تبادل نظر برای بهبود ارائه خدمات حمل و نقل در جابجایی معلولین و رسیدگی به موضوع هزینه هر سفر که برای جابجایی افراد دارای معلولیت انجام می‌گردد. در نهایت با مبلغ هفتاد هزار ریال برای هر مسیر توافق به عمل آمد.

11ـ جلسه هیئت مدیره با آقای مهندس سراج مدیریت محترم بهزیستی شهرستان تهران در محل دفتر انجمن ندای معلولین ایران در تاریخ ۳/۷/۹۲ و بررسی مواردی از مشکلات معلولین حوزه بهزیستی شهر تهران که در این جلسه آقای کاری مدیریت انجمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری با بهزیستی شهر تهران را به استحضار آقای مهندس سراج رسانده و ایشان هم حضور انجمن‌های معلولین را در کنار بهزیستی یک نعمت دانسته و ابراز خوشحالی از این گونه تعاملات نمودند. همچنین در این باره مقرر شد جلسات فصلی برگزار شود.

۱2 ـ شرکت در مراسم همایش روز حوادث و بلایای طبیعی و اعلام همکاری در برنامه‌های آتی که به این مناسبت برای اطلاع رسانی وآگاه سازی شهروندان ویژه افراد داری معلولیت و خانواده‌های آنان برگزار می‌گردد.

۱3 ـ برنامه ریزی و انجام مصاحبه تلویزیونی چند تن از معلولین جسمی ـ حرکتی و نابینایان با شبکه خبر به مناسبت روز جهانی معلولین به منظور ترویج شناخت توانمندیهای معلولین و فرهنگ سازی لازم.

۱4ـ با توجه به دعوت اداره امورسازمانهای مردم نهاد وزارت کشور، آقای کاری مدیر عامل انجمن در جلسه مورخ ۳/۹/۹۲ به منظور بحث و بررسی روشهای بخشودگی مالیاتی سمن‌ها شرکت نمودند که در این جلسه کارشناسان محترم وزارت کشور، سازمان امور مالیاتی شمال تهران و تعدادی از مدیران سازمانهای مردم نهاد و خیریه‌ها حضور داشتند و مسایل و مشکلات مالیاتی سمن‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۱5ـ شرکت مدیر عامل انجمن ندای معلولین، آقای کاری در جلسه مورخ ۱۱/۹/۹۲ کمیسیون تلفیق که به دعوت فراکسیون حمایت از حقوق معلولین مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز جهانی معلولین برگزار شد. این جلسه با حضور خانم آلیا و آقای ابوترابی، دکتر آرامی دکتر دهشتی، قاضی پور و دکتر رحماندوست و … از نمایندگان محترم مجلس و دکتر هاشمی ریاست سازمان بهزیستی، دکتر سخنگویی معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی و مدیران سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولان برگزار شد که مسائل و مشکلات معلولین مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نمایندگان محترم قول مساعدت و همکاری برای تحقق حقوق معلولین دادند.

16ـ مشارکت در برگزاری همایش تخصصی مناسب سازی شهری ویژه معلولین که به پیشنهاد ستاد مناسب سازی شهرداری تهران و همت اداره کل سلامت شهرداری تهران و کانونهای معلولین در محل تالار ایوان شمس برگزار گردید. در این همایش معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و ریاست شورای اسلامی شهر تهران سخنرانی نموده و پنل تخصصی پرسش و پاسخ در ارتباط با ضرورت مناسب سازی محیط‌های شهری برای معلولین برگزار گردید.

17ـ به دعوت نمایندگی یونیسف جهت شرکت در همایش بررسی مشکلات کودکان دارای معلولیت که در ۱۲/۹/۹۲ در محل تالار تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشد، اعضا هیئت هیئت مدیره انجمن ندای معلولین ایران و مدیر عامل آن نیز در همایش فوق الذکر شرکت نمودند. در این مراسم نماینده یونیسف، وزیر رفاه و ریاست سازمان بهزیستی کشور سخنرانی و قول توجه جدی به مشکلات کودکان دارای معلولیت را دادند. حاضرین در این همایش سفرای کشورهای خارجی مقیم در ایران، مدیران و کارشناسان وزارت رفاه و سازمان بهزیستی و مدیران سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولین بودند.

18ـ برگزاری مراسم به مناسبت روز جهانی معلولین در روز چهار شنبه ۱۳/۹/۹۲ در محل دفتر انجمن ندای معلولین ایران با حضور هیئت امنا اعضا و حامیان انجمن. لازم به ذکر است که در این نشست گزارشی از فعالیتهای انجمن ندای معلولین توسط آقای کاری جهت اطلاع حاضرین ارائه گردید و همچنین با اهدای لوح تقدیر از حامیان انجمن تقدیر به عمل آمد.

19ـ شرکت در ۳ جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی هم‌اندیشی و نخبگان اجتماعی در زمینه واکاوی و بررسی آسیبهای اجتماعی ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد شورای شهر تهران و ارائه نقطه نظرات و دیدگاههای انجمن توسط آقای کاری، مدیر عامل انجمن ندای معلولین ایران که با حضور نمایندگان سازمان‌های مختلف از شهرداری، بهزیستی، وزارت تعاون، نیروی انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با موضوع در محل ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد شورای شهر تهران برگزار گردید.

۲0ـ شرکت آقای کاری مدیر عامل انجمن در برنامه بازدید میدانی از وضعیت مناسب سازی مناطق ۲، 5، ۲۲ و چند مرکز آموزش استثنائی ویژه معلولین باتفاق بخشدار محترم کن، آقای مهندس سراج، مدیر بهزیستی شهر تهران، مدیر آموزش و پرورش استثنائی منطقه ۵ و…. که در نشست مشترک کارشناسی در محل فرمانداری کن آقای کاری نقطه نظرات انجمن ندای معلولین ایران را در خصوص وضعیت مناسب سازی و استانداردهای مربوط ارائه نمودند. وی همچنین خواستار همکاری بیشتر و رعایت حقوق شهروندی نسبت به افراد دارای معلولیت شد.

۲1ـ تهیه و تدوین منشور حقوق معلولین توسط کارشناسان انجمن ندای معلولین ایران شامل یک مقدمه و ۲۵ ماده که در ارتباط با نظرخواهی نهاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران اعلام شده بود، جمع بندی شده جهت طی مراحل قانونی طی نامه شماره ۱۴۴۹/۹۲ این منشور و نقطه نظرات انجمن تقدیم دایره حقوقی ریاست جمهوری گردید.

۲2ـ برگزاری نشست خبری به مناسبت روز جهانی نابینایان (عصای سفید) با حضور چند نفر از نابینایان توانمند که و موفق به گذراندن دوره‌های تحصیلی تا پایان کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف شده بودند در محل دفتر انجمن ندای معلولین ایران.

۲3ـ اعزام معلولین ساکن منطقه ۶ شهرداری تهران و خانواده هایشان برای بازدید از برج میلاد در تاریخ ۱۶/۹/۹۲ به مناسبت روز جهانی معلولین توسط روابط عمومی انجمن ندای معلولین ایران.

۲4 ـ مشارکت در برگزاری همایش بررسی مسائل و مشکلات معلولین و جانبازان که توسط دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی در محل آن دانشگاه با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان رشته روانشناسی و معلولین نخبه و توانمند کارشناسی ارشد در تاریخ ۱۹/۹/۹۲ به مناسبت روز جهانی معلولین برگزار گردید.

۲5ـ با توجه به درخواست آقای مهندس هنرور، معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه ۸ شهرداری تهران بازدید میدانی از وضعیت مناسب سازی خیابان گلبرگ غربی توسط کارشناسان انجمن ندای معلولین ایران به عمل آمد که گزارش مربوط برای اصلاح و رفع مشکلات به آن معاونت ارائه گردید.
26ـ پیگیری وضعیت مناسب سازی اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که طی نامه‌ای به ریاست سازمان میراث فرهنگی، خواستار رفع موانع معماری و مناسب سازی مجموعه‌های گردشگری با استانداردهای ویژه معلولین و جانبازان شده بودیم و برگزاری، چندین جلسه با کارشناسان مربوط و یک بازدید از موزه فرش ایران که گزارش کامل آن برای مدیر کل موزه‌ها ارسال گردید. در مورد مذکور پیگیری ادامه دارد.

27ـ بازدید میدانی از معابر منطقه ۳ شهرداری تهران و ارسال گزارش وضعیت موجود برای مسئولین آن منطقه که در جهت رفع موانع اقدام گردد. پیگیری ادامه دارد.

28ـ ارسال پیام انجمن ندای معلولین ایران برای مسئولین کشوری و رسانه‌های گروهی به مناسبت ۱۲ آذر روز جهانی معلولین که خواستار رعایت حقوق معلولین و اجرای دقیق قوانین مرتبط گردیده ایم.

29ـ جلسه با نماینده معلولین کشور فنلاند که در تاریخ ۳۰/۵/۹۲ در دفتر انجمن ندای معلولین ایران برگزار شد و بحث و تبادل نظر مدیریت و کارشناسان دو NGO با یکدیگراز دو کشور ایران و فنلاند در راستای تبادل تجربیات و ارتباط مستمر در آینده به منظور ارتقای سطح زندگی و توانمندی‌های افراد دارای معلولیت.

۳0- انجمن ندای معلولین ایران ضمن گرامیداشت ۱۲ آذر که مطابق با سوم دسامبر روز جهانی معلولین می‌باشد و سپاسگزاری از مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران در مجلس، دولت و بخش‌های سیاستگزاری کشور که وظیفه خود می‌دانند موضوع خدمت به معلولین و رفع مشکلات متعدد آنها را به عنوان یک وظیفه انسانی و در راستای برابری فرصت‌ها برای افراد دارای معلولیت و جانبازان به دور از دیدگاه‌های ترحمی (منفی) در برنامه کار خود داشته باشند. چنین اعلام داشته است: نظر به اینکه یکی از اهداف تعیین روز سوم دسامبر توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین و ضرورت رسیدگی به مسائل و مشکلات معلولین و ارتقای سطح زندگی آنها بوده و باید دولت‌ها توجه داشته باشند که با اجرای قوانین و منطبق‌سازی قانون‌های موجود با استانداردهای جهانی به گونه‌ای عمل نمایند که معلولین از حداقل رفاه و معیشت برخوردار گردند و زمینه‌های لازم را در جهت برابری فرصت‌ها و دسترسی به امکانات عمومی از قبیل آموزشی، اشتغال، مسکن، حمل ونقل عمومی (هوایی. زمینی. ریلی. شهری و بین شهری) و … همانند سایر شهروندان داشته باشند. قابل توجه و لازم به ذکر است که موضوع اجرای مفاد ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در ارتباط با مناسب سازی محیط‌های شهری و اماکن عمومی و… از اهمیت وجایگاه خاصی برخوردار است که دولت و شهرداری‌ها در صورت کم کاری وتعلل در این زمینه تا ابد مدیون افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان خواهند بود.
انجمن ندای معلولین ایران انتظار دارد مسئولین بخشهای مختلف دولت از جمله وزارت محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی به عنوان اصلی ترین سازمانهای حمایتی اهتمام جدی به رفع مشکلات معلولین داشته باشند وزمینه‌های خودکفایی واستقلال اقتصادی واجتماعی آنها را فراهم نمایند.
ـ همه ارگانها و سازمانهای مربوط به نحوی برنامه ریزی کنند که در طول سال موضوع رسیدگی به مسائل و مشکلات افراد دارای معلولیت به طور برجسته‌ای در اذهان عمومی قرار بگیرد و اطلاع رسانی کافی برای رفع مشکلات آنها بشود، نه فقط در روز جهانی معلولین.
انتظار انجمن ندای معلولین ایران این است كه شعارها را به عمل تبدیل کنیم و نیز بر لزوم موارد ذیل پافشاری دارد:
۱ـ برابری فرصتها، حفظ کرامت انسانی و اشتغال پایدار
۲ـ احترام گذاشتن به حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت
۳ـ آموزش، اشتغال، معیشت پایدار
۴ـ برابری فرصتها برای معلولین كه نشانه احترام به کرامت انسانهاست.
۵ـ مناسب سازی محیط‌های شهری، اداری، تجاری، فرهنگی، ورزشی، برای استفاده معلولین و جانبازان كه بخشی از حقوق مدنی و شهروندی آنهاست.
۶- باتوجه به مفاد ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، شهرداریها در کل کشور موضوع مناسب سازی را جدی بگیرند، نه اینکه معابر شهر را با میله‌های فلزی به روی معلولین و جانبازان ببندند.
نداند به جز ذات پروردگار / که فردا چه بازی کند روزگار
خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار

۳1ـ شرکت مدیریت انجمن و کارشناسان در جلسه هم اندیشی بررسی مسائل و مشکلات معلولین در بخش حمل و نقل شهری و ساختمانهای عمومی در محل دانشکده رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی که با حضور نمایندگان انجمن‌های فعال در حوزه معلولین در بخشهای مختلف مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

۳2ـ شرکت در نشست هم اندیشی بررسی مسائل و مشکلات معلولین در بخش مناسب سازی که در انجمن باور در تاریخ ۲۱/۴/۹۲ با حضور مدیران انجمن‌های فعال در حوزه معلولین و کارشناسان برگزار گردید و ارائه نقطه نظرات انجمن ندای معلولین ایران توسط آقای کاری که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پیگیری ادامه دارد.

۳3ـ نظر به اینکه موضوع ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در ارتباط با مناسب سازی در برخی موارد توسط شهرداری نادیده گرفته شد و پروژه‌های عمومی، تجاری و غیره بدون در نظر گرفتن ضوابط و مقررات مناسب سازی یکی پس از دیگری در شهر تهران احداث و افتتاح می‌گردد، طی نامه شماره ۱۳۹۲/۹۲ ومورخ۳۰/۷/۹۲ به ریاست محترم شورای شهر تهران خواستار رسیدگی و توجه جدی به حقوق معلولین شده ایم.

۳4ـ برگزاری نشست مشترک با معاونت محترم توانبخشی بهزیستی شهر تهران و کارشناسان آن حوزه ۱۸/۳/۹۲ با مدیران چند NGO فعال در حوزه معلولین در دفتر انجمن ندای معلولین ایران و ارائه نقطه نظرات انجمن‌ها در خصوص تعامل و همکاری با سازمان بهزیستی در راستای ارتقای خدمات رسانی به معلولین.

۳5 ـ اولین نشست مشترک مدیران شرکت کاوه خودرو سایپا با مدیریت وکارشناسان انجمن ندای معلولین ایران، انجمن علمی فرهنگی معلولین و انجمن ضایعات نخاعی جانبازان صبح روز دوشنبه ۱۴/۱۱/۹۲ در محل شرکت کاوه خودرو در ارتباط با مناسب سازی خودروهای معلولین برگزار گردید. توجه به نیاز مبرم معلولین نسبت به تجهیز خودروهای خود با سیستم‌های هندکنترل مدرن و استاندارد، یکی از ضرورتهای اساسی روز برای حضور مؤثر معلولین در فعالیتهای اجتماعی و خود اتکایی میباشد و شرکت کاوه خودرو توانسته است مجوزها و استانداردهای لازم را برای نصب انواع هندکنترل روی خودروهای گروه سایپا و…اخذ نماید. در این نشست آقایان مهندس برجیان، حیدربنایی، کاری، روشنی، فراهانی از سازمانهای مردم نهاد معلولین فعال درحوزه مناسب سازی و منهدس محمد حسنی، وفایی، …از شرکت کاوه خودرو نقطه نظرات خودرا در مورد اینگونه خدمات و پشتیبانی‌های لازم ارائه نمودند. لازم به ذکر است این تعاملات با محوریت انجمن ندای معلولین ایران به مدیریت آقای محمودکاری به منظور هم اندیشی ودستیابی به روشهای ارائه خدمات مطلوب ومطمئن به عمل آمده که جزئیات بیشتر آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

36ـ جلسه‌ای با خانم ساکوچی مدیر یکی از انجمن‌های معلولین ژاپن که در محل دفتر انجمن ندای معلولین ایران برگزار گردید و بحث و تبادل نظر در مورد روند ارائه خدمات اجتماعی و توانبخشی به معلولین در ژاپن و ایران به عمل آمد و مقرر شد همکاری فی ما بین برای هم اندیشی و تبادل تجربه ادامه داشته باشد که مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

37ـ در ارتباط با منشورحقوق شهروندی که از طرف ریاست محترم جمهوری آقای دکتر روحانی به نظر خواهی گذاشته شده بود؛ انجمن ندای معلولین ایران با همکاری صاحب نظران و کارشناسان عضو انجمن اقدام به تهیه و تدوین حقوق شهروندی براساس نیازهای افراد دارای معلولیت نموده و ضمن اینکه روی

سایت انجمن نیز به نظرخواهی گذاشته، منشور تهیه شده را برای بیش از ۳۵ نفر از حقوقدانان عضو انجمن ندای معلولین ارسال وپس از لحاظ نمودن نقطه نظرات کارشناسی شده، متن کامل منشور حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت را به پیوست نامه شماره ۱۴۴۹/۹۲ برای معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال داشته است.

38- نشست هیئت مدیره انجمن ندای معلولین ایران با نمایندگان مرکز پژوهش‌های صدا و سیما آقای طهماسبی و خانم قربان حسینی در تاریخ ۱۳/۱۲/۹۲ در مورد برنامه سازی و معرفی توانمندیهای افراد دارای معلولیت از شبکه‌های مختلف صدا و سیما که آقای کاری مدیر عامل انجمن، خواستار رعایت حقوق معلولین و اختصاص زمان به تناسب جمعیت آنان در استفاده از صدا و سیما برای ارائه خلاقیتها و نیازهای اجتماعی و فرهنگ سازی گردید تا حذف دیدگاههای منفی و تقویت نگرشهای مثبت جامعه نسبت به معلولین صورت گیرد که این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد درباره آن تلاشهایی لازم انجام گردد.

39- شرکت در نشست تخصصی شهروندمداری، گفتگوی اجتماعی و کنش داوطلبانه که به دعوت معاونت رفاه اجتماعی در ساختمان مرکزی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در تاریخ ۱۸/۱۲/۹۲ برگزارگردید.
در این جلسه که با حضور نمایندگان NGO‌های فعال در حوزه معلولین وآسیب‌های اجتماعی و به ریاست آقای دکتر میدری معاون محترم وزیر بود. آقای کاری رئیس هیئت مدیره و آقای روشنی نایب رئیس انجمن ندای معلولین ایران، نقطه نظرات انجمن را در ارتباط با مسایل و مشکلات معلولین ورعایت حقوق آنها و همچنین آسیب‌های اجتماعی بیان داشتند و سایر نمایندگان انجمن‌ها نیز نقطه نظرات و نارساییهای موجود را ارائه کردند. در ادامه آقای دکتر میدری ضمن اظهارخرسندی از حضور مؤسسات و NGO‌های فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود اینگونه انجمن‌ها را در کنار دستگاههای دولتی نقطه عطفی در تعامل و مشارکتهای شهروندی دانسته و موضوعات مطرح شده را مورد توجه وقابل قبول تلقی کرده و دستور ادامه این نشستها را در سال ۱۳۹۳ صادر کردند.

۴0- با توجه به مصوبه قبلی شورای فنی و عمرانی استانداری محترم لرستان در راستای اجرایی شدن مفاد ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، دومین دوره کلاس آموزش مناسب سازی محیط‌های شهری و اماکن عمومی ویژه مهندسین فنی عمرانی و شهرسازی استان لرستان به منظور آشنایی با استانداردهای مناسب سازی معابر شهری و … جهت دسترسی معلولین و جانبازان به برابری فرصتها و مشارکت در فعالیتهای اجتماعی روز سه شنبه مورخ ۲۰/۱۲/۹۲ به مدیریت سازمان نظام مهندسی و اداره کل بهزیستی استان لرستان در محل سالن اجتماعات سازمان بهزیستی با حضور بیش از ۵۰ نفر از مهندسین مشاور استان و کارشناسان انجمن علمی و فرهنگی معلولین ایران(آقای مهندس برجیان) و انجمن ندای معلولین ایران آقای محمود کاری برگزار گردید. در این جلسه که یک روز به طول انجامید توضیحاتی در ارتباط با قوانین و مقررات و استانداردهای مناسب سازی معابر شهری و اماکن عمومی برای جانبازان و معلولین و سالمندان توسط آقای برجیان، آقای کاری و همچنین آقای عبدل نیا در خصوص ایمنی آسانسور برای حاضرین ارائه شده و در پایان پرسش و پاسخ نیز به عمل آمد که نتیجه حاکی از جلب توجه و رضایت شرکت کنندگان بود. لازم به ذکر است که مدیر کل محترم بهزیستی استان لرستان در دیدار با مدیران انجمن علمی فرهنگی معلولین، انجمن ندای معلولین ایران، آقای مهندس خرمی از معاونت فنی عمرانی استانداری، آقای مهندس حیدری از سازمان نظام مهندسی استان و کارشناسان توانبخشی، ضمن اظهار خرسندی از همکاری و تعامل بین جامعه مدنی با دستگاههای اجرایی، خواستار تداوم این اقدامات در جهت تسریع بر امر مناسب سازی محیط‌های شهری و اماکن عمومی با استاندارد‌های ویژه معلولین شدند.

در پایان متذکر می‌شود این اقدامات مربوط به سال 1392 است و کارنامه انجمن در طی سال‌ها، بسیار حجیم است. بسیار مهم است كه مردم عزیز ما از کثرت فعالیت‌هایی که توسط مراکز معلولیتی در سراسر ایران انجام می‌پذیرد مطلع باشند تا به هر صورت ممکن آنها را تقویت و یاری نمایند.
مآخذ: www.iranianhna.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *