قتادة بن نعمان: از اصحاب رسول و مجروح از ناحیه چشم

قتادة بن نعمان
از اصحاب رسول اکرم(ص) و مجروح جنگی از ناحیه چشم

قتادة بن نعمان انصاری خزرجی برادر ابو سعید خدری از طرف مادر، از طایفه خزرج است. از اهل مدینه و از انصار بود. او همراه اهل مدینه، در بیعت عقبه خدمت پیامبر رسید و مفتخر به پذیرش اسلام گردید. در جنگ‌های فراوان در کنار حضرت رسول(ص) حضور داشت؛ مانند جنگ بدر، اُحد، خندق، حنین، تبوک.
در فتح مکه همراه رسول الله (ص) بود و پرچم بنی ظفر را در دست داشت و در میان یاران حضرت از تیراندازان بنام و معروف محسوب می‌شد. در جنگ اُحد تیری به چشمش اصابت کرد و چشم را از حدقه به بیرون آورد. با این حال نزد رسول الله(ص) آمد و گفت: تازه با زنی ازدواج کرده‌ام که او را زیاد دوست دارم. اما می‌ترسم مرا با این وضع مشاهده کند و علاقه‌اش به من از دست برود. پیامبر(ص) با دست مبارکش، چشمش را جا گذاشت و اینگونه دعا کرد: اللهم اکسها جمالاً: خدایا به او به زیور زیبایی بپوشان. بر اثر این دعا چشم قتاده خوب و زیبایی صورتش بازگشت.
قتاده از راویان صادق پیامبر اکرم(ص) است و روایات فراوانی از طریق او نقل شده است. پس از رحلت رسول الله(ص) مرارت‌ها و سختی‌های فراوان کشید ولی در ایمانش به اهل البیت(ع) و ولایت امام علی(ع) خللی وارد نشد.
او در سال 23ق در 65 سالگی از دنیا رفت. عمر خلیفه وقت بر جنازه او نماز خواند. او یكی از یاران و اصحاب وفادار پیامبر(ص) بود كه در قبرستان بقیع دفن شد.
مآخذ
پیغمبر و یاران، جعفر سبحانی، تهران، افتخارون، 1346؛ اسدالغابه، ابن اثیر، بیروت، دار الاحیاء، 1970م؛‌ مجمع الزوائد، علی بن ابی بکر الهیتمی، بیروت، دار الکتب، بی‌تا؛ «خفتگان در بقیع»، علی اکبر نوایی، میقات حج، ش68، تابستان 1388، ص91- 92.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *