روزنامه ایران سپید: تنها روزنامه بریل در ایران

روزنامه ایران سپید تنها روزنامه بریل در ایران

فاطمه ملک آبادی‌زاده، دانشجوی کارشناسی کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه امام رضا(ع) مشهد (Malek.fatemeh@ Gmail.com)

روزنامه ایران سپید، روزنامه‌ای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که صاحب امتیاز آن، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی است. اولین بار «فریدون وردی‌نژاد» این روزنامه را بنیانگذاری کرد و هم اکنون بهروز شهبازپور مدیر مسئوول آن است. این روزنامه در گستره ملی در کشور در حال توزیع است. در زیر تاریخچه‌ای مختصر از این روزنامه ارائه می‌شود:
روزنامه ایران سپید تنها روزنامه بریل ایران و خاورمیانه است که از تاریخ 28 آبان 1375 و با عنوان دومین محصول مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران آغاز به انتشار کرد. این پدیده فرهنگی بلافاصله پس از انتشار، مورد توجه محافل فرهنگی داخل و خارج کشور قرار گرفت. بر اساس درخواست نابینایان از مدیر عامل وقت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و مؤسسه مطبوعاتی ایران مبتنی بر بهره‌مندی نابینایان از شکوفایی مطبوعات کشور شکل گرفت. در آغاز این روزنامه به صورت 3 شماره در هفته و به شکل یک رو چاپ می‌شد، که پس از یک سال و نیم به چاپخانه تخصصی بریل کشور منتقل شده و به صورت دو رو چاپ می‌شود. از جمله اهداف انتشار این روزنامه می‌توان به ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی نابینایان، تولید اطلاعات تخصصی در مورد جامعه نابینایان و انتقال این اطلاعات با گروه مخاطب و به عنوان تنها مرکز تخصصی تولید و توزیع اطلاعات تخصصی ویژه نابینایان و برقراری ارتباط با مسؤولان کشور و افزایش آگاهی آنان در مورد مشکلات جامعه نابینایان، همچنین توانمندیهای این گروه به منظور زمینه سازی برای تصمیم سازی و تصمیم گیریهای کلان معطوف به جامعه نابینایان با دیدی تخصصی اشاره کرد.
روزنامه ایران سپید در 12 صفحه و به اندازه قطع کاغذ معمولی چاپ می‌شود. حروف در صفحه‌های سفید روزنامه با یک اندازه (فونت) در کنار هم جای گرفته‌اند و تیترها با علامت‌هایی خاص از متن جدا می‌شوند. فضایی که در روزنامه‌های دیگر به تصاویر اختصاص داده می‌شود در این‌جا برای نوشتن متن استفاده می‌شود. همه این تدابیر برای استفاده بهتر از فضای محدود موجود در هر صفحه است، زیرا حروف بریل حدود 3 برابر حروف چاپی بینایی فضا اشغال می‌کنند. بنابراین برای کمک به افزایش مطالب موجود، از روش خلاصه نویسی استفاده می‌شود.
این روزنامه اخبار روز، اخبار ویژه نابینایان، بخش‌های ادبی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، حقوقی، علمی، بهداشتی، درمانی، ورزشی و حوادث، اطلاع‌رسانی در حوزه نابینایان و طرح مشکلات و نظرات نابینایان را شامل می‌شود.
برخی از بخش‌ها و مطالب این روزنامه نیز توسط نویسندگان نابینا نوشته می‌شود که به همین دلیل بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و با نیازهای مخاطبین نزدیکتر است. فشرده شدن حروف بریل باعث کم رنگ شدن یا گاه پاک شدن آنها می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل صفحه‌های روزنامه از نوع کاغذ مقوایی است و از طرف دیگر توزیع آن توسط پست انجام و مستقیماً به منازل و محل‌های کار خوانندگان فرستاده می‌شود و همچنین در صفحه روی جلد روزنامه فقط اطلاعات کتابشناختی با حروف و خط بینایی چاپ می‌گردد. قیمت هر تک شماره روزنامه 1300 ریال است که با توجه به حجم مطالبی که در بر می‌گیرد، چندین برابر روزنامه‌های دیگر است. به همین دلیل اکثر مشترکان با حمایت مالی سازمان بهزیستی روزنامه را دریافت می‌کنند، بعضی از سازمان‌ها و ادارات نیز هزینه اشتراک کارمند نابینای خود را می‌پردازند و تعداد محدودی از نابینایان نیز خود روزنامه را مشترک هستند. لازم به ذکر است که ماهنامه‌ای نیز با نام بشری ویژه نابینایان و کم‌بینایان در ایران در حال انتشار است. بشری اولین نشریه بریل ایرانی است که به دو زبان فارسی و عربی منتشر می‌شود. دامنه اطلاعات ارائه شده در ماهنامه بشری علمی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی است. خانم نسرین اطیابی صاحب امتیاز و مدیر مسؤول ماهنامه بشری است. شایان ذکر است که بشری، اولین نشریه دوگانه ویژه نابینایان و کم‌بینایان است.
مآخذ
مدیریت نشریه‌های ادواری جنبه‌های نظری و کاربردی گزینش، فراهم‌آوری، سازماندهی و ارائه خدمات ادواری‌ها (چاپی و الکترونیکی)، رحمت الله فتاحی، با همکاری یزدان منصوریان، تهران، بیزش، 1381؛ تولد دوباره نشریه کتاب ویژه نابینایان، وب سایت خبرگزاری کتاب ایران؛ ماهنامه اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی، ش14، ص62.

1 پاسخ
  1. علیرضایونس زاده حقیقی-خبرنگار
    علیرضایونس زاده حقیقی-خبرنگار گفته:

    سلام روزنامه ایران سپیدکه صاحب امتیازآن سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران-ایرنا است و به خط بریل منتشرمی شود. تنها سرگرمی ومشغولیات است برای نابینایان عزیز که متاسفانه از نعمت بینائی محروم هستند.
    روزنامه بسیارخوب و موثر و مفید و آموزنده می باشد.ولی بایدهمه نویسندگان اصحاب مطبوعات با این روزنامه همکاری مستمر داشته باشند تا روزنامه ایران سپید برای نابینایان عزیز بجای خستگی نشاط آور باشد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.