پایگاه اطلاع رسانی علمی نابینایان

پایگاه اطلاع رسانی علمی نابینایان

این پایگاه در سال 1378 با مساعدت وزارت علوم در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به صورت دفتری به منظور اطلاع‏رسانی؛ ویژه نابینایان راه‏اندازی شد .متعاقباً در اردیبهشت ماه 1387 به منظور ارائه خدمات جامع به این عزیزان دفتر امور نابینایان و کم‏بینایان در امور دانشجویی دانشگاه تهران افتتاح شد.
در حال حاضر علاوه بر کتابخانه مرکزی در دانشکده‏های ادبیات و علوم انسانی، حقوق و علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روانشناسی و علوم تربیتی و الهیات و معارف اسلامی که بیشترین دانشجویان نابینا و کم‏بینا در آنجا مشغول به تحصیل می‏باشند، مکان‏های ویژه‏ای وجود دارد که این عزیزان می‏توانند از امکانات مستقر در آن استفاده نمایند.
لازم به ذکر است توجه ویژه دانشگاه تهران به دانشجویان نابینا و کم‏بینا از یک سو، تلاش و پیگیری مستمر این عزیزان در مورد مسایل خود از سوی دیگر؛ موجب تأسیس این دفتر گردید. بررسی‏ها و مطالعات انجام شده از طریق مصاحبه با دانشجویان نابینا و کم‏بینا نشان داد که در امر آموزش و تحقیق و پژوهش این دانشجویان در دانشگاه تهران نواقصی وجود دارد که بخشی از آن با در اختیار گذاردن وسایل کمک آموزشی و برقراری امکانات رفاهی قابل حل می‏باشد. لذا اداره کل امور دانشجویی دانشگاه تهران با تهیه برخی از وسایل کمک آموزشی و تجهیز دفاتر مزبور و برگزاری جلسات و ارتباط با انجمن‏های مختلف نابینایان و معلولین، معاونت محترم توانبخشی بهزیستی استان تهران، دفتر توانبخشی اجتماعی و مراقبتی بهزیستی استان تهران، کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، مؤسسه خیریه ریحانه و خانه نور ایران تلاش نموده است تا مؤثرترین قدم‏ها را در جهت پیشرفت همه جانبه عزیزان نابینا و کم‏بینا بردارد و در همین راستا با نگرشی کلان در سطح کشور اقدام به طرح راه‏اندازی پایگاه اطلاعات علمی نابینایان اقدام نموده است. بخش مهمی از خدمات این پایگاه جمع‌آوری اطلاعات متون بریل و سرویس‌دهی در این باره است.
مأخذ
پایگاه اینترنتی مرکز اطلاعات علمی نابینایان(blind.ut.ac.ir).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *