همایش نابینایی و لامسه

نابینایی و لامسه

نابینایان چون فاقد حس بینایی هستند، قدرت خواندن متون را ندارند و به جای آن باید از حواس دیگر استفاده كنند. بهترین حواس جایگزین برای این قشر، لامسه و شنوایی است. درباره این دو حس تحقیقات مفصلی به ویژه در سه دهه اخیر اجرا شده است. ده‌ها همایش و نشست از متخصصان برپا شده و تلاش كرده‌اند ابعاد حس لامسه را از نظر روان‌شناسی، جامعه شناسی و غیره بشناسند. یكی از این همایش‌ها در سال 2002م برپا شد. سخنرانان از مراكز و دانشگاه‌های اروپا به بررسی لامسه از منظر اعصاب و دانش روان‌شناسی پرداختند.
در سالهای اخیر تحقیقات بسیاری در مورد حس لامسه و افراد نابینا از دیدگاه روانشناسی و علوم اعصاب و روان صورت گرفته است. در سال 2002 كنفرانسی با این موضوع برگزار شد و سخنرانان به ارائه مطالبی در این زمینه پرداختند. این كتاب نتایج حاصله از این كنفرانس است یعنی چگونگی برگزاری و متن مقالات عرضه شده را گزارش می‌كند.
مورتن ای هیلر و سولدید بالستروس مدیریت این همایش را بر عهده داشتند و بعداً‌ همین دو نفر متن سخنرانی‌ها را تبدیل به كتاب نمودند. مؤلفان این كتاب، در زمینه حس لامسه نابینایان از دیدگاه علم روانشناسی و اعصاب تحقیقات گسترده‌ای داشته‌اند و با روش‌های مختلف كاركردهای لامسه را بررسی كرده‌اند. این كتاب غیر از مجموعه مقالات شامل گزارش همایش سال 2002م هم هست. مشخصات آن چنین است:
Touch and Blindness: Psychology and Neuroscience , Morton A. Heller, Soledad Ballesteros, Taylor & Francis, Sep 29, 2005- 392 Pages.
بی‌تردید اینگونه تحقیقات، ارزشمند است که كمك بزرگی به پیشرفت خط بریل خواهد کرد چرا که شناخت دقیق‌تری از ابعاد و زوایای آن ارائه می‌كند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *