راه اندازی کتابخانه ملی مجازی نابینایان

راه‌اندازی كتابخانه ملی مجازی نابینایان

انجمن نابینایان ایران به ریاست علی اكبر جمالی (نابینا، متولد 1330) از 1392 اقدام به تأسیس كتابخانه‌هایی برای نابینایان در شهرهای مختلف نمود. پس از مدتی و پیداشدن پشتیبانی شركت سامسونگ، تأسیس كتابخانه‌ها را ارتقاء‌ داده و با اهداء وسایل و تجهیزات الكترونیكی مورد نیاز نابینایان، طرح تأسیس كتابخانه دیجیتالی نابینایان در شهرهای مختلف را اجرا كردند.
در این طرح هر كتابخانه به یك دستگاه چاپگر بریل، چند دستگاه كامپیوتر، دستگاه پروكینز الكترونیكی و دستگاه تبدیل بریل به صورت و برعكس مجهز شده است. هر كتابخانه سه بخش منابع بینایی، منابع گویا و منابع بریلی خواهد داشت. تا كنون در شهرهای ارسنجان فارس، زنجان، زاهدان، ارومیه، سنندج، بندرعباس، كاشان این كتابخانه‌ها راه‌‌اندازی شده است.
انجمن و آقای جمالی طرح مزبور را ارتقاء داده و كتابخانه آن لاین را راه‌اندازی كردند این كتابخانه‌ها روی اینترنت دایر شده و از طریق شبكه جهانی خدمات رسانی می‌نماید. هر نابینا در خانه‌اش می‌تواند به كتابخانه مركزی وصل شده و از خدمات آن استفاده كند. این طرح به نام كتابخانه ملی مجازی نابینایان نام گذاری شده و قرار است با مساعدت كتابخانه ملی ایران اجرا گردد .
خبر پیوست درباره افتتاح كتابخانه ارومیه منتشر شده است:
افتتاح چاپخانه كتب بریل انجمن نابینایان ایران در ارومیه
انجمن نابینایان ایران در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و با حضور مسئولان ارگان‌ها و ادارات دولتی استان آذربایجان غربی، مدیر عامل انجمن نابینایان ایران و اعضای هیأت مدیره این انجمن و در محل انجمن نابینایان استان افتتاح شد.
علی اكبر جمالی، مدیر عامل انجمن نابینایان در مراسم افتتاحیه دفتر این انجمن در ارومیه، با بیان اینكه از دو سال پیش رویكرد فعالیت‌های انجمن به سمت و سوی توسعه خدمات فرهنگی سوق داده گفت: «ما در راستای دستیابی به اهداف مؤسسه و ارائه خدمات بیشتر به اعضاء‌ موفق به راه‌اندازی كتابخانه‌های ویژه كودكان نابینا و كم بینادر چند شهر شدیم».
تعداد كتابخانه‌های ویژه نابینایان را در استان‌های مختلف 6 باب عنوان كرد و افزود: «در سال جاری نیز راه‌اندازی 6 كتابخانه دیگر را در برنامه‌های خود داریم». كتابخانه‌ها و نیز شعبه‌های انجمن در شهرها،‌ مجهز به دستگاه چاپگر بریل شده‌اند تا متون آموزشی یا پژوهشی مورد نیاز نابینایان را در اختیار آنان قرار دهند.
مجوز تأسیس چاپخانه ویژه‌ای در اختیار این انجمن قرار می‌گیرد.
مأخذ: ایسكانیوز، 24 خرداد 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.