وسایل و تجهیزات خط بریل: خواندن، نوشتن، آموزش و ارتباطات

وسایل و تجهیزات خط بریل
خواندن، نوشتن، آموزش و ارتباطات

گردآوری: علی نوری
نابینایان برای نوشتن مطالب به وسایل خاص نیاز دارند. افراد معمولی و حتی ناشنوایان با قلم و كاغذ می‌توانند بنویسند و پیام‌های خود را انتقال دهند؛ امّا نابینایان نمی‌توانند از اشیاء بصری استفاده كنند و به ناچار باید به سراغ شیوه گویایی و لمسی بروند. همانطور كه با كاغذ و خودكار می‌توان پیام كتبی ایجاد كرد؛ با وسایلی مثل ماشین تحریر بریل، می‌توان پیام لمسی تولید كرد و با ضبط صوت می‌توان پیام شنیداری ساخت.
اینجا وسایل و تجهیزاتی معرفی می‌شود که دو نوع می‌باشد: یک نوع تولید پیام لمسی و علائم بریل می‌كنند و نوع دوم وسایلی است که برای آموزش مهارت‌ها و افزایش خلاقیت‌های هوشی و حرکتی به کار گرفته می‌شوند. از حیث دیگر این وسایل در سه فصل دسته بندی شده است. یعنی وسایلی که کاربرد فردی دارند و به شیوه مکانیکی یا دستی عمل می‌کنند در فصل اول معرفی شده‌اند؛ وسایل الکترونیکی و کامپیوتری که عملکرد آنها دیجیتالی است در فصل دوم معرفی شده‌اند، تجهیزاتی هم در چند سال اخیر اختراع شده‌اند و در کشورهای در حال توسعه مثل ایران هنوز استفاده از آنها گسترش و عمومیت پیدا نکرده با اینکه به دلیل مفید بودن بسیار ضروری هستند، اینها در فصل سوم معرفی شده‌اند.

الف: وسایل دستی و مکانیکی
* قلم دسته پلاستیکی نابینایان
مشخصات فنی: دسته پلاستیکی، ویژه روشندلان
با این وسیله سوراخ‌های بریل ایجاد می‌شود.
* قلم دسته چوبی نابینایان
مشخصات فنی: دسته چوبی، ویژه روشندلان
این وسیله جهت سوراخ کردن کاغذ جهت ایجاد حروف و کلمات بریل است.
* چرتکه
مشخصات فنی: چرتکه پلاستیکی در ابعاد 7×24 سانتی متر، ویژه روشندلان
اهداف آموزشی: چرتکه حساب افزاری است که چهار عمل اصلی یعنی جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را با استفاده از آن می‌توان به سرعت انجام داد. این وسیله برای عموم افراد حتی نابینایان به آسانی قابل حمل و استفاده می‌باشد.
* لوح بریل (10 خط نابینایان)
مشخصات فنی: صفحه پلاستیکی تاشو در ابعاد 5/20×11 سانتی‌متر برای آموزش نابینایان، ویژه روشندلان
* لوح جبر
مشخصات فنی: لوح پلاستیکی همراه با 100 مهره، در ابعاد 31×37 سانتی‌متر
اهداف آموزشی: ایجاد تسهیل در انجام محاسبات جبری، ریاضی و مثلثاتی، ویژه روشندلان
* خط‌کش نابینایان
مشخصات فنی: پلاستیکی 20 سانتی‌متر، ویژه روشندلان
با این خط‌کش می‌توانند طول یک شی را به دست آورند، اعداد به شیوه برجسته روی آن قابل خواندن است.
* نقاله نابینایان
مشخصات فنی: به قطر 125 سانتی متر، دارای عقربه چرخان و علامت‌گذاری برجسته
اهداف آموزشی: این نقاله دارای عقربه چرخان است. هر 5 درجه با یک نقطه، هر 10 درجه با دو نقطه و هر 45 درجه با سه نقطه برجسته علامت‌گذاری شده است.
* شطرنج نابینایان
مشخصات فنی: دو صفحه پلاستیکی تاشو همراه با مهره‌های پلاستیکی سیاه و سفید، در ابعاد 25×31×37 سانتیمتر، ویژه روشندلان
اهداف آموزشی: این شطرنج تاشو دارای مربع‌های سفید برجسته و مهره‌های میله‌دار برای نصب در سوراخ مرکزی هر مربع است. مهره‌های سفید دارای یک برجستگی روی قسمت فوقانی بوده که به وسیله آن می‌توان آن‌ها را از مهره‌های سیاه تشخیص داد. صفحه‌های اصلی به گونه‌ای طراحی شده است که به هنگام استفاده به شکل دونیم صفحه تا می‌شود.
* صفحه بریل1
مشخصات فنی: صفحه‌ی چوبی همراه با مهره‌های فلزی در ابعاد 14× 39 سانتی‌متر، ویژه‌ی روشندلان اهداف آموزشی: آموزش خواندن و نوشتن حروف و اعداد برای نوآموزان نابینا
* صفحه بریل2
مشخصات فنی: جعبه‌ی چوبی دارای صفحه مشبک همراه با مهره‌های فلزی در ابعاد 3×5/8×5/23
اهداف آموزشی: آموزش خواندن و نوشتن حروف و اعداد برای نوآموزان نابینا
* الفبای بریل
مشخصات فنی: از جنس فوم همراه با مهره‌های مغناطیسی در ابعاد 10×15 سانتی‌متر
اهداف آموزشی: آموزش الفبا به نابینایان
* ماشین تحریر بریل (Perkins Brailler)
مشخصات فنی: این دستگاه به آسانی تنظیم می‌شود و برای انواع کاغذ سبک و سنگین ساخته شده، دارای بدنه سبک (آلومینیومی) و عملکرد مکانیکی با دقت بسیار بالا و تصحیح نوشتار همزمان است، تایپ کلیه علائم ریاضی، تایپ 24 حرف در هر خط و 32 خط در هر صفحه امکان‌پذیر می‌باشد.
اهداف آموزشی: ضرورت توسعه‌ی خدمات کمک توان‌بخشی نابینایان، تشویق و ترغیب و کمک به نابینایان در جهت ارتقای توانمندی و کسب مهارت‌های علمی و اجتماعی، ضرورت استفاده از ماشین تحریر به منظور مراحل آموزش تایپ و ماشین نویسی به خط بریل
* صفحه مکعب ریاضی با تاس
مشخصات فنی: شامل صفحه مربع شکل به ابعاد 22×22 سانتی‌متر متشکل از 16 حفره و 256 تاس با علامت‌گذاری اعداد به شکل نقاط برجسته است.
اهداف آموزشی: آموزش جبر و ریاضی
* وسیله آموزشی سینا
مشخصات فنی: 97 پازل چوبی حاوی کلمات فارسی. در ابعاد 15×21 سانتی‌متر است، ویژه کودکان با نارسایی‌های ویژه در یادگیری
اهداف آموزشی: جهت آموزش خواندن و هجی کردن و نوشتن فراگیران؛ پرورش حس لامسه است.

ب: دستگاه‌های پیشرفته و کامپیوتری
بریل به عنوان ابزار ارتباطی ـ لمسی برای روشندلان ضروری است. اما ضروری‌تر استفاده از کامپیوتر و اینترنت در کنار ابراز آلات خواندن و نوشتن بریل است. استفاده کننده بریل می‌تواند با تایپ اطلاعات به بریل به وسیله یک ماشین پرکینز آن را وارد کامپیوتر کند. تولیدات کامپیوتری بریل توانایی‌های استفاده کننده برای دستیابی سریع به مواد مورد نیاز را بسیار افزایش داده است. شخصی که بریل را تولید می‌کند با استفاده از سیستم‌های ترجمه بریل احتیاجی به دانستن قوانین بریل ندارد و یک شخص بینا می‌تواند حروف بریل را برای دوست نابینای خود تایپ کند.
در تولیدات کامپیوتری بریل یک حرف برجسته بریل به وسیله یک کاراکتر کامپیوتری ایجاد می‌شود. برای مثال، حرف «a» یک نقطه بریل با معنای یک به وجود می‌آورد، و به همین ترتیب یک کاراکتر یک حرف بریل را ایجاد می‌کند. و به این ترتیب بریل رتبه یک (Grade – I) به وجود می‌آید. البته بیشتر استفاده کنندگان بریل، بریل رتبه دو (Grade – II) را ترجیح می‌دهند.
در این روش، کلمات طبق فرمول خاصی خلاصه یا به فرم‌های قراردادی درمی‌آیند. برای مثال، And که از سه حرف درست شده به یک نقطه بریل تبدیل می‌شود. نرم‌افزارهای زیادی برای ترجمه بریل تهیه شده است که می‌تواند ACSI را به صورت حروف قراردادی در آورده یا خلاصه کنند.
دستگاه دیگری که اخیراً مورد استفاده نابینایان قرار گرفته رنسلی (Ransley) نام دارد. این دستگاه به طور اتوماتیک اطلاعات را تبدیل به بریل گرید دو می‌کند. بعضی از دستگاه‌های تهیه حروف بریل قادر به تهیه حروف بریل و چاپی به همزمان هستند. به این ترتیب خواننده بینا و نابینا به طور همزمان می‌توانند از یک متن مشخص در یک صفحه استفاده نمایند؛ یکی به وسیله لمس و دیگری به وسیله چشم.
کمپانی ترموفروم (Thermoform) در آمریکا شبیه به این دستگاه، دستگاه دیگری به نام چاپگر اوتزکی (Ohtsuki Printer) تولید کرده است.
Tele-Braill وسیله دیگری برای نابینایان ناشنواست که دو نوع فرمت با استفاده از کد کامپیوترهای معمولی تولید می‌کند. هنگامی که این کامپیوتر به یک خط تلفن وصل می‌شود، می‌تواند تمام اطلاعات مخابره شده از راه دور را به صورت بریل نمایش دهد، و سپس استفاده کننده بریل می‌تواند با تایپ در یک صفحه کلید بریل از طریق خط تلفن، اطلاعات را به صورت چاپ شده در TTD نمایش دهد.
* برجسته‌نگار (نمایشگر و صفحه كلید بریل) Braille Note:
این دستگاه با استفاده از سلولهای بریل و به همراه نرم افزارهای مناسب، تمام اطلاعات صفحه مانیتور را در اختیار نابینا قرار می‌دهد. علاوه بر آن شامل صفحه كلید بریلی متشكل از 16 كلید بوده كه از طریق آن امكان ورود اطلاعات به كامپیوتر فراهم می‌گردد. در نتیجه با اتصال این دستگاه به كامپیوتر عادی، امكان ورود و خروج اطلاعات برای نابینا فراهم می‌آید.
با به كار گیری برجسته نگار و نرم افزارهایش، كاربران نابینا قادر به استفاده از كامپیوتر و اغلب نرم افزارها به صورت فارسی و انگلیسی خواهند بود.
* زایفیوز
دستگاه Zy-Fuse یك روش سریع، ارزان و كم هزینه تولید اشكال و نمودارهای برجسته برای نابینایان با كیفیت بسیار عالی می‌باشد. دستگاه قابلیت تولید اشكال برجسته با كیفیت ودقت بسیار زیاد پی در پی و صفحه بعد از صفحه را دارا می‌باشد.
این دستگاه با استفاده از كاغذهای قابل برجسته شدن Zy-Tex2 اشكال برجسته را تولید می‌كند. كافی است كه شكل مورد نظر روی كاغذ Zy-Tex2 پرینت شود و از دستگاه Zy-Fuse عبور كند.
این دستگاه روش تولید تصاویر برجسته را متحول نموده است، اكنون هر كسی به تنهایی می‌تواند به سادگی و هزینه كم اینكار را انجام دهد. در واقع كل زمان تولید یك صفحه كمتر از 7 ثانیه طول می‌کشد.
متون و لییل های بریل، نقشه‌ها، نمادهای ساختمان، گراف‌ها و نمودارها اشکال برجسته‌ای است که توسط این دستگاه قابل تولید است.
این دستگاه برای آموزش نقاشی، آموزش خط نوشتاری فارسی و آموزش اشكال هندسی به نابینایان کاربرد دارد.
* سروش (سیستم انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان)
سروش دستگاهی جانبی برای كامپیوتر است كه به‌همراه نرم‌افزارهای گویا، آموزش لمسی- صوتی را تحقق می بخشد. این دستگاه قادر است مفاهیم تصویری را به نابینایان انتقال دهد. در این روش پس از تهیه تصاویر برجسته و تدوین موضوع آموزشی توسط مربیان و نرم افزارهای طراحی، این تصاویر بر روی دستگاه سروش قرار داده می‌شود و كاربر در گام اول تصویر را لمس نموده و تصوری ذهنی از مورد را برای خود ایجاد می نماید، سپس با فشار دادن بر سطح تصویر در محلهایی كه نیاز به اطلاعات دارد، توضیحات بیشتری را به صورت گویا و یا بریل، بر روی دستگاه برجسته نگار، دریافت می‌کند.
* چاپگرهای بریل (Braille Embosser)
شاید تا چندی پیش، یکی از رایج ترین ابزارها برای تکثیر و چاپ نسخه‌های متعدد به خط بریل، استفاده از ورق‌های پلاستیکی تحت نام ترموفورم (Thermoform) بود که در این روش، یک نسخه از متن مورد نظر به خط بریل تهیه می‌شد و با استفاده از حرارت، این متن بر روی این ورق‌های پلاستیکی کپی می‌شد ولی اکنون در بسیاری از کشورها این روش جای خود را به چاپگرهای نوین بریل داده است.
این ابزار که در اصطلاح انگلیسی Embosser نامیده می‌شود، برای تبدیل فایل‌های متنی و یا انواع تصاویر و گرافیک‌ها به خط بریل ساخته شده است. کلمه Embosser به معنای برجسته کننده است که به برجسته شدن کاغذ در اثر چاپ متون بریل بر روی آن اشاره دارد.
نحوه کار این دستگاه بدین شکل است که کاربر فایل مورد نظر خود را با نرم افزاری که معمولاً همراه با خود چاپگر ارائه می‌شود، به بریل تبدیل می‌کند و سپس می‌تواند متن تبدیل شده را با چاپگر بریل به صورت بریل چاپ کند. کاغذهایی که برای چاپ متون به خط بریل به کار می‌رود، معمولاً از کاغذهای معمولی ضخیم‌تر بوده و در نتیجه گران‌تر است.
این چاپگرها در سرعت و اندازه و نیز قیمت باهم تفاوت بسیاری دارند که نیازهای گسترده کاربران را برآورده می‌کند. با توجه به سر و صدای بیشتر این چاپگرها نسبت به چاپگرهای معمولی و ایجاد لرزش که می‌تواند به قطعات حساس کامپیوتر آسیب برساند، از میز جداگانه ای برای چاپگر استفاده می‌شود و معمولاً آنها را در محفظه‌های آکوستیک خاصی قرار می‌دهند که تا حدود زیادی از صدای آن در هنگام کار می‌کاهد.
* نرم افزار وین بریل (WinBraille):
برنامه وین بریل برنامه‌ای است که متون تایپ شده عادی کامپیوتری را برای چاپگرهای خط بریل، مناسب سازی می‌کند. شما می‌توانید یا از همون اول و با شش کلید در کیبورد یعنی کلیدهای S, D, F و J, K, L متن را به بریل تایپ کنید و یا متن‌هایی رو با فرمتهای مختلف مثل TXT, RTF, DOC, DOCX و HTML با استفاده از این نرم افزار به بریل تبدیل کنید.
نرم افزار توسط شرکت Index Braille که یک شرکت سوئدی هست، ساخته شده و بیشتر با چاپگرهای قدیمی این شرکت و سایر شرکت‌ها کار می کند و مدل های جدیدتر چاپگر بریل معمولاً این نرم افزار را پشتیبانی نمی کنند و با نرم افزارDuxbury هماهنگ شده‌اند. آخرین نسخه نرم افزار وین بریل 5.1 است.
* نرم افزار داکس بری (Duxbury):
شرکت داکس بری سیستم تولید کننده نرم افزار (Duxbury Braille Translator) DBT است. آخرین نسخه این نرم افزار 11.2 است. این نرم افزار با بسیاری از چاپگرهای بریل جدید هماهنگ شده است و ترجمه به خط بریل و صفحه آرایی و ارسال اطلاعات بریل به چاپگر را انجام می‌دهد. این برنامه در حال حاضر، حرفه‌ای‌ترین نرم افزار برای چاپ بریل در جهان محسوب می‌شود. شاید سه ویژگی مهم این نرم افزار را به توان این چنین نام برد:
پشتیبانی از خط موسیقی بریل یا نت نویسی، نصب بر روی ویندوز ۹۸ به بعد و پشتیبانی از بسیاری از زبانهای دنیا.
تولیدکنندگان:
چندین شرکت در سطح جهان تولید چاپگرهای بریل را انجام می‌دهند که معروفترین آنها عبارت‌اند از:
Index Braille (www.indexbraille.com)
Enabling Technologies (www.brailler.com)
American Thermoform (www.americanthermoform.com)
ViewPlus (www.viewplus.com)
چندین شرکت هم در ایران به تولید وسایل و تجهیزات مزبور و یا به وارد کردن آنها اقدام می‌کنند که فعال‌ترین آنها شرکت‌های صنایع آموزشی، پکتوس و به‌نوین هستند.

ج) تجهیزات ارتباطی
با گسترش دانش ارتباطات، رهیافت‌های دستاورد‌های جدیدتر به دست آمد؛ از جمله معلوم شد نابینایان فقط نیاز به وسایل خواندن و نوشتن ندارند بلکه ارتباط و تعامل با دیگران برای آنها مهم‌تر و حیاتی است. بدون ارتباط در واقع نه شغل، نه سواد، نه پیشرفت و بسیاری از عناصر زندگی مدرن را نخواهند داشت. از اینرو مخترعین و دانشمندان به فکر اختراع دستگاه‌های ارتباطی برای آنان افتادند. در سال‌های اخیر وسایلی عرضه شده که بسیار کارگشا است و اینک به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.
* انگشتانه بریل
این انگشتانه یک برگردان کننده حروف بریل است. در این انگشتانه ویژه، یک فناوری مینیاتوری به کار رفته است که به کاربر اجازه می‏دهد انگشت خود را روی یک واژه معمولی سر بدهد و آن را به خاطر یک بازخورد لمسی به صورت خط بریل حس کند.
این دستگاه که روی انگشت اشاره قرار می‎گیرد می‎تواند به طور اساسی زندگی نابینایان را متحول کند و به آنها این امکان را بدهد که با لمس نمایشگرهای لمسی و یا صفحات کتاب‎های کاغذی معمولی حروف و کلمات را به صورت حروف بریل بخوانند.
حسگرهایی که در این انگشتانه به کار رفته‎اند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از یک طرف واژگان را رمزگشایی و از طرف دیگر این واژگان را به حروف لمسی بریل تبدیل می‎کنند.
یک دوربین ویدیویی در داخل این انگشتانه وجود دارد که متن را شناسایی کرده و آن را به یک پردازشگر داخلی انتقال می‏دهد. این پردازشگر که با یک پایگاه داده‏ها ارتباط دارد حروف بریل را به سر انگشت دست کاربر نابینا انتقال می‏دهد.
از دیگر امکانات این انگشتانه می‏توان به دریافت آخرین اخبار و یا بازخوردها و نظرهای وبلاگها از راه فایل‏های RSS اشاره کرد.همچنین این دستگاه می‏تواند کتاب‏ها و یا پیام‏های متنی را از راه بلوتوث دریافت کرده و به متون لمسی بریل تبدیل کند. این وسیله می‌تواند یک نابینا را به تمامی اخبار و اطلاعات جهان مرتبط کند، او را به آشنایان و دوستانش و یا مراکز و دانشگاه‌های سراسر جهان ارتباط دهد.
* تلفن همراه
تلفن وسیله ارتباطی بسیار مهمّی است. هم‏اکنون با تغییراتی در گوشی‏های همراه، نابینایان موبایل را بهترین وسیله برای ارتباط با دیگران دانسته و از آن استفاده می‏کنند. ولی سازندگان تلفن همراه درصدد استفاده از فناوری بریل در این گوشی هستند. این دستگاه دارای هزاران میکروسنسور پویا به صورت برجستگی‌های خاص است. این سنسورها به نقطه‏های لمسی روی سطح دستگاه متصل هستند. این نقطه‌ها از خط نابینایان یعنی بریل الهام گرفته شده است.
افراد نابینا در این تلفن همراه با یک صفحه کلید بریلی در تماس خواهند بود. به همین دلیل، صفحه کلید دستگاه کمی بزرگتر در نظر گرفته شده است. نابینایان با لمس و باز خورد سنسورها می‏توانند از تلفن همراه خود لذت ببرند. نقطه شروع تماس تقریباً برروی تمام صفحه‏ها کلید‏ها شماره 5 است. به هرحال با ترکیب فناوری تلفن همراه با فناوری بریل، دستگاهی ساخته می‏شود که مناسب شرایط نابینایان است.
* تلفن بریل
از زمانی که خط بریل برای نابینایان ایجاد شد نور امیدی به زندگی این روشندلان تاباند؛ زیرا آنان توانستند در سراسر جهان با همه منابع اطلاعاتی مرتبط شوند. در واقع بدون خط نمی‏توانستند چیزی را بخوانند یا از آنچه مورد نیاز علاقه‌شان بود، اطلاع پیدا کنند. آقای Shikun Sun فردی مبتکر و بااستعداد به فکر طراحی تلفن همراهی خاص برای نابینایان افتاد تا بتوانند راحت‏تر با دنیای اطرافشان ارتباط برقرار کنند.
ناگفته نماند قبلاً هم نابینایان از تلفن‏های همراه استفاده می‏کردند و از سرویس تماس بهره‏مند بودند اما این بار امکانات کامل‏تری در اختیارشان قرار خواهد گرفت. با این تلفن هوشمند می‏توانند پیام متنی (SMS) بفرستند و یا پیام‏های دریافتی را بخوانند یا مدیریت کنند. این تلفن زیبا از قطعات کوچک بریلی ساخته شده که با برجسته شدن نماد حروف را مشخص می‏کنند.
این تلفن با سوکت مخصوص خود به راحتی شارژ می‏شود و دارای اسپیکر برای تلفظ حروف و درگاه هدفون برای مکالمه راحت‏تر می‏باشد.
* تلفن همراه نابینایی
«سئونکئون پارک» طراح کره‏ای از سال گذشته بر روی یک نمونه آزمایشی تلفن‏های همراه ویژه نابینایان کار می‏کند. این تلفن همراه یک صفحه نمایشگر و یک صفحه کلید با حروف بریل دارد. این طراح با استفاده از ماده پلاستیکی «پلاستیک فعال الکتریکی» توانسته است فناوری ویژه‏ای به نام «بازخورد لمسی عملکردی» را فعال کند.
این فناوری، یک عملکرد ویژه است که به تلفن همراه اجازه می‎دهد در زمان واقعی هر نوع متنی را از طریق یک بازخورد غیرصوتی لمسی و بر پایه کد بریل نشان دهد. به این ترتیب کاربر نابینا می‎تواند نه تنها «اس.ام.اس»ها را بخواند و بنویسد بلکه می‏تواند بر روی تلفن همراه خود بازی کند و یا وارد سرویس‏های آنلاین ساده بشود. قرار است شرکت سامسونگ این تلفن همراه ویژه نابینایان را تولید کند.
* تلفن همراه هوشمند بریل
تلفن همراه هوشمند بریل یک تلفن همراه دیگر ویژه نابینایان است که به دست طراحان کره‏ای توسعه داده شده است. این تلفن همراه جدید Braille Smartphone Viom نام دارد. Viom (ویوم) به زبان کره‏ای به معنی «دیدن» است.
این تلفن همراه را «یونگ سئونگ کیم» و «ائونسول یئوم» طراحی کرده اند. این تلفن همراه بریل نیز که درحال حاضر در حد یک طرح مفهومی است، از راهنمای صوتی و خطوط بریل برای ارتباط برقرار کردن با کاربر استفاده می‏کند سپس یک نمایشگر سیلیکونی بریل یک سیگنال صوتی را از راه بلوتوث به هدست دستگاه که کاربر آن را روی گوش‏های خود گذاشته است، ارسال می‏کند و به این ترتیب نابینا می‏تواند مطالب نوشته شده تلفن همراه شامل شماره تلفن‏های ذخیره شده و پیام‏های متنی را بخواند.
* بریل نویس (Braille Stapler)
گروهی از طراحان کره‏ای دستگاهی به نام Braille Stapler را طراحی کردند که نابینایان را می‏توانند به دنیای بیرون متصل‏تر کنند. این دستگاه ترکیبی از چاپگر بریل و تخته بریل است که اکنون در یک دستگاه واحد عرضه شده‎اند.
این دستگاه، قابل حمل و سریع بوده و استفاده آسانی دارد. این طرح مفهومی از حدود ۶ دکمه استفاده می‏کند. کاربر برای استفاده از این دستگاه یک ورقه کاغذ را وارد Braille Stapler می‏کند و با ضربه زدن به این ۶ دکمه فوراً و به سادگی متن خود را می‏نویسد.
این دستگاه برای افرادی که تازه نوشتن با خطوط بریل را آغاز کرده‎اند، بسیار قابل استفاده و ساده است و می‌تواند تحولات ژرفی در زندگی نابینایان ایجاد کند.
* موز بریل
موز بریل مرورگری است که توسط شرکت موزیلا، ارایه شده است. این شرکت قبلاً مرورگر فایرفاکس را عرضه کرده است. این ابزار که برای کودکان کاربر نابینای اینترنت طراحی شده، مرورگری است که بخشی ازپروژه ای تحت عنوان ویکی پروژه است. هدف آن ایجاد یک مجموعه الکترونیکی برای کودکان دارای مشکلات بینایی است.این نرم افزار دارای ویژگیهای زیر است:
۱- پشتیبانی از رابط برنامه سازی کاربردی گفتار شرکت میکروسافت (MS SAPI 5). تمامی موتورهای گفتاری را نمی‏توان تحت ویندوز را به کار گرفت.
۲- پشتیبانی از Libbraille Library برای استفاده و به کارگیری درایوهای پایانه‏های بریل.
لذا این مرورگر بیش از ۳۰ نوع نمایشگر بریل را پشتیبانی میکند.
3- نمایش صفحات ساده xhtml بدون جداول
با استفاده از این مرورگر دیگر نیازی به ابزارهایی مانند صفحه‏خوان نیست.این مرورگر سه نوع خروجی دارد: ۱-خروجی بریل؛ ۲-خروجی متن به صورت صوت؛ ۳-بزرگ‏نمایی کارکترها
البته این مرورگر بیشتر بر خروجی بریل تمرکز دارد و خروجی اصلی آن بریل است زیرا کودکان موظفند در کلاس درس به سخنان معلم خود گوش فرا دهند.
مآخذ
پایگاه اینترنتی توپ؛ تعلیم المعاقین بصریاً، ابراهیم محمد شعیر، قاهره، دارالفکر العربی، 1430ق/ 2009م، ص349-394؛ روان‏شناسی و آموزش کودکان استثنایی، مریم سیف نراقی و عزت‏الله نادری، تهران، 1389؛ کودکان با آسیب بینایی، کریستن آرتر و دیگران، ترجمه محمد احمدپناه، تهران، 1383؛ وبلاگ اطلاع رسانی پزشکی (rasolabady.blogfa.com)؛ www.indexbraille.com؛ www.brailler.com
www.viewplus.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.