نمايش مشکلات معلولين به شيوه تعاملی، جشنواره تئاتر خيابانی

نمايش مشکلات معلولين به شيوه تعاملی
«ويلچر» به جشنواره طلوع اميد می‌رود

rahmat aminiرحمت امينی نويسنده و کارگردان تئاتر با اشاره به اجرای نمايش «ويلچر» در جشنواره تئاتر خيابانی «طلوع اميد» از پرداختن به معضلات شهری بيماران قطع نخاعی به شيوه ای مشارکتی در اين اثر نمايشی خبر داد.
رحمت امينی مدير کل هنرهای نمايشی حوزه هنری و نويسنده و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمايش «ويلچر» در جشنواره تئاتر خيابانی «طلوع اميد» به با توجه به پژوهش هايی که من در حوزه تئاتر کاربردی و مخصوصا تئاتر پداگوژيک انجام داده ام، زمانی که کارگردانی نمايشی در اين جشنواره به من پيشنهاد شد تصميم گرفتم نظرياتم را نيز در حوزه عملی مورد بررسی قرار دهم.
وی افزود: بنابراين به سراغ چند موضوع رفتم که يکی از آنها مناسب اجرا در جشنواره تئاتر «طلوع اميد» بود. در نمايش «ويلچر» به معلولين ضايعه نخاعی پرداخته می شود که مجبور هستند با ويلچر تردد کنند. متاسفانه مردم ما مشکلات اين بيماران را نمی بينند چون بخش بزرگی از مشکلات آنها به چشم نمی آيد، از معضلاتی که اين افراد برای ورود به خيابان و رفت و آمد در مجامع عمومی دارند تا مسائلی که در منزل با آن روبرو می شوند.
نويسنده «ناقوس ها برای چی‌ن به صدا در نمی آيند» با تاکيد بر اينکه در اين نمايش تلاش می شود تا مخاطبان با مشکلات افراد قطع نخاعی آشنا شوند، توضيح داد: متاسفانه در کشور کا تمهيداتی برای رفاه حال افرادی که مجبور به استفاده از ويلچر هستند انديشيده نشده و اگر هم تمهيدی در نظر گرفته شده است پاسخگوی نياز اين افراد نيست. بنابراين در اين نمايش تلاش می شود مخاطبان با مشکلات اين افراد و اينکه چطور می توان به آنها کمک کرد، آشنا شوند.
امينی در پايان صحبتهايش متذکر شد: اين نمايش گونه‌ای از نمايش کاربردی – تعاملی است که تماشاگران نمايش را هم با خود همراه می‌کند به اين ترتيب که در کار بازيگران با تماشاگران وارد چالش می شوند و اجرای کار با مشارکت مخاطبان ادامه می يابد. در نمايش «ويلچر» يکی از افراد قطع عضو که البته سابقه تئاتر کار کردن نيز دارد، به عنوان بازيگر با ما همکاری می کند. مهدی امين لاری نيز در اين نمايش علاوه بر بازی بخش موسيقی را نيز بر عهده دارد.
در نمايش«ويلچر» بازيگرانی چون احمد صميمی، جعفر مالکی‌زاده و مهدی امين‌لاری حضور دارند. امير حسين شفيعی از هنرمندان نمايش خيابانی نيز به عنوان مشاور و دستيار، با رحمت امينی همکاری می‌کند.
نخستين جشنواره تئاتر خيابانی «طلوع اميد» به دبيری نرجس بختيارخلج از 19 تا 24 مهرماه در دو بخش شورايی و ميدانی برگزار می‌شود.
منبع: خبرگزاری مهر، 15 مهر 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.