ابوالفضل قاسمی‌

بازيگر نابينا: اوج به نمايش گذاشتن توانمندی‌های افراد کم توان در تئاتر است

abolfazl ghasemiبازيگر نابينا تأکيد کرد اجرا کردن با افراد نابينا يا به صورت کلی کم‌توان و پذيرفتن يک سری از شرايط دل شير می‌خواهد و به نظر او، اوج به نمايش گذاشتن توانمندی‌های افراد کم توان در تئاتر است.
ابوالفضل قاسمی‌ بازيگر نابينای نمايش «پيروزی اراده» که از سال ٨٥ تئاتر را آغاز کرده، درباره اين نمايش گفت: اين نمايش اولين تجربه تئاتر فضای باز من بود. من تئاتر را با نمايش صحنه‌ای شروع کردم و هيچ تجربه‌ای نداشتم. البته بايد ذکر کنم که ما تازه اول راه اين سبک از نمايش هستيم.
وی در رابطه با دشواری نمايش خيابانی نسبت به نمايش صحنه گفت: اين نوع نمايش بسيار سخت‌تر از نمايش صحنه‌ای است. زيرا در نمايش‌های خيابانی فضا باز است و هرکسی می‌تواند وارد اجرا بشود و بازيگر بايد برای حوادث ناگهانی آماده باشد. اينگونه حوادث است که به نظر من باعث جذاب‌تر شدن و البته سخت‌تر شدن نمايش خيابانی می‌شود.
بازيگر نمايش «پيروزی اراده» در رابطه با تاثير تئاتر روی کم توانان اظهار کرد: اولين حسن تئاتر اين است که مردم با افراد کم توان آشنا می‌شوند، من هر وقت که از سکويی بالا بروم و نمايشی را اجرا کنم که افراد می‌پسندند خوشحال می‌شوم که شرمنده کارگردانم نشدم. چون احساس می‌کنم اجرا کردن با افراد نابينا يا به صورت کلی کم توان و پذيرفتن يک سری از شرايط دل شير می‌خواهد. به نظر من اوج به نمايش گذاشتن توانمندی‌های افراد در تئاتر است.
قاسمی در پايان گفت: اگر مردم می‌گويند که ما دل دريايی داريم بايد بگويم که دل دريايی ما بی مرداب است.
نخستين جشنواره تئاتر معلولين استان تهران به همت بهزيستی استان تهران از ۲۸ تا ۳۰ مهرماه در فرهنگسرای بهمن در حال برگزاری است و اختتاميه اين جشنواره پنجشنبه ساعت 18 در حوزه هنری برگزار می‌شود و ديدن آثار برای تمام عموم آزاد است.
منبع: خبرگزاری مهر، 1 آبان 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.