ساخت نخستين نقشه سه بعدی گفتاری جهان برای نابينايان

naghshe-nabinaبرای نخستين بار در جهان نقشه سه بعدی گفتاری ارايه شده است که به نابينايان کمک می کند در حين لمس هر بخشی از آن، اطلاعات کاملی از ساختمانها و مسيرهای منتهای به آنها دريافت کنند.
اين نقشه سه بعدی مجهز به حسگرهای مختلفی است که به لطف افکتهای صوتی پيشرفته، کارايی قابل توجهی برای نابينايان دارد.
اين فناوری نوين با همکاری محققان دانشگاه بوفالو و شرکت دانش بنيان Touch Graphics ارايه شده است و پيش بينی می شود به زودی به عنوان يکی از کاربردی ترين ابزارآلات مورد استفاده از سوی نابينايان و کم بينايان تبديل شود.
به تازگی مدل ابتدايی از اين فناوری در مدرسه نابينايان پرکينز ماساچوست آمريکا راه اندازی شده است که با استقبال استفاده کنندگان همراه شده است.
فناوری به کار رفته در اين مدل سه بعدی در نوع خود جالب توجه است. محققان در اين پروژه از ترکيب رنگی مخصوصی با ويژگی رسانايی برای پوشاندن سطح ريز ماکت ساختمانها و ساير مسيرهای نقشه استفاده کرده اند. اين ترکيب رنگی به سيستم اين امکان را می دهد تا فشار وارد شده از سوی سرانگشتان استفاده کننده را احساس و به خوبی درک کند.
در ادامه سيگنالهايی از طريق سيم هايی مخصوص به حسگری که در زير صفحه نقشه تعبيه شده ارسال می شود. پس از آن از طريق رايانه ای مخصوص نام و ساير اطلاعات مرتبط با مسيرهای منتهای به ساختمان لمس شده به صورت گفتاری اعلام می شود. کاربر می تواند با قرار دادن انگشتانش بر روی ساختمانی خاص برای مدتی طولانی، اطلاعات بيشتری درباره آن دريافت کند.
منبع: خبرگزاری مهر؛ وب سایت شمعدانی، 4 آذر 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.