کارنامه بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان در عرصه بریل

کارنامه بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان در عرصه بریل

این بنیاد با رویکرد مذهبی، متون مورد نیاز روشندلان ایران را به روش بریل منتشر کرده است. نابینایان مثل دیگر اقشار به قرآن و دیگر آثار دینی نیاز دارند. و این بنیاد در سطح وسیعی مسئولیت تأمین این نیازها را بر عهده گرفته است. طبعاً انگیزه مدیر محترم آن، جناب آقای نیکزاد تجارت و کسب سود نبوده است. خوشبختانه به دلیل همین نیت خیری که جوهره این خدمات بوده، این بنیاد تا کنون موجب گشایش برخی گره‌ها و رفع موانع در این مسیر و همواره رو به جلو بوده است.
انتشار بریل مشکلات عدیده‌ای دارد و نسبت به نشر کتاب عادی، دردسرهای آن مضاعف است. از همه مهم‌تر تأمین هزینه‌های آن است، از یک سو چاپ و نشر بریل نسبت به یک کار معمولی تقریباً 7 برابر بیشتر هزینه طلب می‌کند، از طرف دیگر مشتری‌های آن قشر روشندل‌اند که معمولاً از طبقه کم درآمد جامعه بوده و توان مالی برای پرداخت هزینه اینگونه خریدها را ندارند. نکته دیگر مردم جامعه ما با چنین مقوله‌هایی آشنا نیستند تا با پشتیبانی به شیوه وقف یا هدیه یا هر عنوان خیرخواهانه دیگر، حمایت و مساعدت نمایند. بسیاری آنقدر که غذا، لباس و پوشاک یا لوازم تحریر تهیه می‌کنند و در اختیار اقشار ضعیف قرار می‌دهند، کمتر شنیده شده که در تهیه قرآن یا مفاتیح بریل یا آثار دیگر بریل برای نابینایان مساعدت نمایند. امید است مردم به اینگونه امور اهتمام بیشتری پیدا کنند. مطمئناً تأثیر و ماندگاری اینگونه اقدامات کمتر نیست و بیشتر است، زیرا روشندلان اغلب به حفظ قرآن و قرائت آن مشتاقتند و مبادرت می‌ورزند. هم اکنون آمار حافظان قرآن در میان نابینایان بیشتری است. مسلماً اگر امکانات بیشتر در اختیار آنها قرار گیرد، این آمار افزایش پیدا خواهد کرد.

ترویج فرهنگ مذهبی
یکی از فعالیت‌های این بنیاد اجرای شیوه‌هایی است که موجب گسترش فرهنگ قرآنی و معارف اهل بیت(ع) در جامعه نابینایان می‌گردد. برگزاری مسابقات قرآنی، برپایی جلسات قرائت و حفظ قرآن کریم و نهج البلاغه بخشی از فعالیت‌های این بنیاد است.
همچنین سی و دومین دوره مسابقات علوم قرآنی و معارف اسلامی سازمان بهزیستی با همکاری بنیاد قرآن روشندلان اصفهان در مرداد و شهریور ماه 93 در استان اصفهان برگزار شد. در این دوره مسابقات 700 نفر قرآن آموز شرکت کردند که مسائل فنی و داوری به عهده داوران و کارشناسان بنیاد قرآن روشندلان اصفهان بوده است. نیز بنیاد قرآن روشندلان اصفهان حدود 30 نفر از نابینایان حافظ قرآن را در اولین دوره مسابقات شهر قزوین شرکت داده است که بیشترین تعداد شرکت کننده در این مسابقه از بنیاد قرآن روشندلان اصفهان بوده‌اند.

نشر متون مذهبی به خط بریل
مفاتیح الجنان: این کتاب در 35 جلد به خط بریل توسط بنیاد قرآن روشندلان اصفهان جهت استفاده نابینایان تدوین و عرضه شده است.
ادعیه و زیارات: این مؤسسه با توجه به نیاز روشندلان پاک ضمیر و عزیز به کتب ادعیه و زیارات به خط بریل که هم از نظر نگارش و رسم الخط و هم از نظر صحافی مطمئن و بدون اشکال باشد، تحقیق و پژوهش و مناسب سازی ادعیه و زیارات بخط بریل را از ابتدای سال 91 آغاز نموده و تاکنون برخی از ادعیه و زیارات را که ذیلاً بیان می‌گردد به خط بریل مناسب سازی کرده و در اختیار نابینایان عزیز علاقمند در سراسر کشور قرار داده است. این آثار بسیار مورد توجه آنان قرار گرفت و استقبال سراسری موجب شد تا تولید و نشر این اثر را گسترش دهند. به منظور سهولت در مطالعه روشندلان نکاتی چند در ادعیه و زیارات چاپ شده به خط بریل لحاظ گردیده که ذیلاً ذکر می‌گردد : 1- هر جلد شامل منتخبی از چند زیارت و دعا می‌باشد که عبارتند از ادعیه : توسل، کمیل، ندبه، عهد، آل یس، جامعه کبیره، ناحیه مقدسه، مجیر، جوشن، ادعیه رمضان و حدیث شریف کساء و همچنین زیارات عاشورا ، علقمه ، وارث ، اربعین ، امام رضا(ع) و امین الله. علاوه بر این کل مفاتیح به خط بریل در حال تنظیم و مناسب‌سازی است که پیش بینی می‌گردد جمعاً سی و پنج جلد گردد. 2- در متن عربی هر یک از ادعیه و زیارات حرکت‌های کوتاه «ضمه قبل از واو»، «فتحه قبل از الف» و « کسره قبل از یاء» حذف گردیده مگر در موارد التقاء‌ساکنین که باعث شده خواندن آن برای نابینایان بسیار سلیس و روان گردد. 3- هر دعا و یا زیارت از ابتدای پاراگراف آغاز شده و ترجمه فارسی آن نیز پس از آن نوشته شده است. 4- در انتهای صفحات فرد نام دعا و یا زیارت مربوطه به همراه شماره صفحه بریل قرار داده شده که راهنمای خوبی برای نابینایان می‌باشد. 5- فهرست هر جلد از این ادعیه و یا زیارات به گونه‌ای تنظیم شده که در آن عناوین مربوط به ادعیه و یا زیارات مربوطه و ترجمه آن و همچنین شماره صفحه ذکر گردیده است . 6- به منظور راهنمای نابینایان روی هر جلد از این کتابها نام ادعیه و یا زیارات مربوطه به خط بریل مشخص شده است . 7- جلدسازی و صحافی آن نیز بگونه‌ای انجام شده که در عین برخوردار بودن از زیبایی و استقامت ، مطالعه آن جهت نابینایان راحت باشد.
قرآن بریل با ترجمه: مقدمات تحقیق ، پژوهش و مناسب سازی رسم الخط قرآن همراه با ترجمه فارسی بخط بریل توسط بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان از سال 86 آغاز گردید و تا سال 89 ادامه داشت. در پی تأیید آن، مجوز چاپ و نشر آن از طرف مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران صادر گردید. نیز استقبال سراسری نابینایان جهت استفاده از این، موجب شد تا بنیاد چاپ و نشر آن را توسعه دهد. برخی از دیگر ویژگی‌های آن عبارت‌اند از: 1- به منظور سهولت در قرائت و دسترسی آسان قرآن‌پژوهان نابینا به شماره آیات و صفحات؛ نکاتی چند در این مصحف شریف لحاظ گردیده که ذیلاً ذکر می‌گردد : 2- هر جزء از قرآن‌های با ترجمه به خط بریل در یک جلد جداگانه تنظیم شده که جمعاً سی جلد می‌باشد. 3- علائم وقف مورد استفاده در این مصحف بر طبق آخرین تحقیقات بین‌المللی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که راهنمای بریل این علائم در ابتدای هر جلد از این مصحف درج شده است.
برخی دیگر از ویژگی‌های قرآن مذکور در گزارش مربوط به انتشار آن در صفحات پیشین همین نشریه آورده شده و نیازی به تکرار نیست. این بنیاد همچنین قرآن بریل بدون ترجمه‌ای را پس از سه سال کار و تلاش (از 86 تا 89) به جامعه روشندلان عرضه کرده است.

در پایان
این آثار با تلا‌ش‌ها و زحمات خود روشندلان عزیز به سامان رسیده است. این قشر از جامعه دارای استعدادهای بسیار می‌باشند. برخی کشورهای پیشرفته رسماً اعلام کرده‌اند که معلولین سرمایه‌های ملی هستند. متأسفانه ما از این سرمایه‌های ملی به خوبی استفاده نکرده‌ایم. امیدواریم با مساعدت‌ها و نیک اندیشی‌های مدیران دلسوز و نیز نیکوکاران آثار مذهبی بیشتری تولید و در اختیار جامعه قرار گیرد.
و اما آدرس بنیاد هم خوب است که برای علاقمندان در همینجا درج و یادآوری شود:
اصفهان، میدان قدس، ابتدای خیابان علامه مجلسی، کوچه مرتضی صفاتاج، بن بست اول، پلاک 528، بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان، شماره تماس: 34457376- 031

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *